Na skróty: PZU informacje  |  PZU OC i AC  | PZU assistancePZU w rankingach  | PZU ubezpieczenia  |  PZU Zielona KartaPZU samochód zastępczyPZU zgłoszenie szkody  | PZU likwidacja szkód  |  PZU wypowiedzenie OC  | PZU zwrot składki  | Agent PZU  | PZU kontakt  |  PZU oddziałyPZU opinie |

PZU – informacje o firmie i udział w rynku

PZU jest największym zakładem ubezpieczeń w Polsce – jego udział w rynku ubezpieczeń majątkowych (w tym komunikacyjnych) wynosi ponad 30%. PZU jest także właścicielem towarzystwa Link4.

PZU OC i AC – czy warto kupić? Dlaczego lepiej porównać oferty?

PZU lubi chwalić się tym, że co czwarty samochód na polskich tablicach rejestracyjnych ma OC właśnie właśnie w tej firmie. Jednak ubezpieczenie OC w PZU wcale nie jest lepsze niż w innych towarzystwach, ponieważ jego zakres reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – dlatego każda firma ubezpieczeniowa zapewnia identyczną ochronę w ramach OC.

Jeśli interesuje Cię OC w PZU, powinieneś przede wszystkim sprawdzić cenę ubezpieczenia i porównać ją z ofertami innych towarzystw, aby nie przepłacać za obowiązkową polisę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy chcesz kupić także ubezpieczenie AC w PZU. W ubezpieczeniu autocasco najważniejszy jest jego zakres, a więc najtańsze AC raczej nie będzie najlepsze.

Czy OC w PZU jest tanie? Z ostatniego raportu mfind.pl o cenach ubezpieczenia OC w 2016 roku wynika, że PZU jest niestety jednym z droższych ubezpieczycieli. W styczniu 2016 r. nasz przykładowy kierowca zapłaciłby za PZU OC średnio 691 zł. Dla porównania w najtańszej firmie OC kosztuje średnio 466 zł, a więc statystyczny kierowca, kupując OC w PZU, może przepłacić aż o 48%!

AC w PZU występuje w formie pełnej ochrony albo ubezpieczenia Minicasco. Decydując się na drugą, tańszą opcję, otrzymasz ochronę przede wszystkim na wypadek najpoważniejszego zdarzenia, czyli kradzieży pojazdu. Nie dostaniesz odszkodowania za zderzenie z innym pojazdem. Opcja minicasco jest dostępna dla pojazdów starszych niż trzyletnie.

Jeśli interesuje cię PZU AC, przeczytaj warunki ubezpieczenia i zwróć uwagę na „haczyki” takie jak udział własny, franszyza integralna czy malejąca suma ubezpieczenia.

Myślisz o przedłużeniu ubezpieczenia OC lub AC w PZU? Przeczytaj artykuł: PZU – kontynuacja ubezpieczenia OC i AC. Najważniejsze informacje, porównanie ofert

PZU – assistance

Ubezpieczenie assistance w PZU w dwóch odmianach – Komfort i Super. Ich zakresy są różne w zależności od tego, czy dokupujesz assistance do „czystego” OC, czy do pakietu OC i AC.

Na przykład wariant Komfort do ubezpieczenia PZU OC i AC obejmuje następujące usługi:

 • naprawę na miejscu kolizji (jeżeli jest możliwa),
 • holowanie po kolizji,
 • pojazd zastępczy do 3 dni,
 • nocleg dla kierowcy i pasażerów, gdy zdarzenie nastąpi ponad 50km od miejsca zamieszkania,
 • podwiezienie kierowcy do warsztatu,
 • odwiezienie pasażerów do domu,
 • transport jednej osoby do warsztatu po odbiór pojazdu.

Wariant Super jest bogatszy i przede wszystkim zapewnia pomoc ubezpieczyciela nie tylko w przypadku kolizji, ale także w razie awarii auta.

Więcej o assistance w PZU przeczytasz w artykule: PZU – assistance. Który wariant wybrać, na jakie świadczenia możesz liczyć?

Ranking ubezpieczycieli: PZU wypada… nienajlepiej 🙁

 • W raporcie o cenach ubezpieczenia OC PZU jest jednym z droższych ubezpieczycieli (średnia składka o 48% wyższa od najtańszej);
 • W rankingu infolinii firm ubezpieczeniowych infolinia PZU wypada dobrze, i to zarówno jeśli chodzi o informację o ofercie, jak i zgłoszenie szkody (połączenie z konsultantem rejestrującym szkody w naszym teście nastąpiło po 45 sekundach).;
 • W teście nowoczesnych kanałów komunikacji PZU wypadło bardzo słabo – na odpowiedź na wiadomość e-mail od tego ubezpieczyciela czekaliśmy ponad 5 dni (3 dni robocze).
 • PZU działa aktywnie na Twitterze i Facebooku, jednak czas reakcji ubezpieczyciela na posty użytkowników na FB pozostawia wiele do życzenia (średnio 9 godz. 20 min) – tak wynika z raportu mfind.pl o obecności ubezpieczycieli w mediach społecznościowych.

PZU – rodzaje ubezpieczeń, produkty i ryzyka

PZU Dom

Pakiet ubezpieczeń majątkowych dla domu oraz mieszkania. Możesz ubezpieczyć same mury albo także mienie ruchome. Szklane przedmioty, takie jak szyby w oknach czy kabiny prysznicowe, ubezpiecza się w ramach opcji dodatkowej. Inne dodatkowe ubezpieczenia to np. OC w życiu prywatnym, NNW i pakiet assistance, który za dodatkową opłatą może zostać rozszerzony o naprawy sprzętu elektronicznego.

PZU Gospodarstwo Rolne

Pakiet ubezpieczeń dla rolników, w którym oprócz obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym, znajdują się opcje ochrony mienia – przez co rozumie się także zebrane płody rolne, oraz NNW.

PZU Doradca

Propozycja pakietu dla osób z REGON-em, czyli dla działalności gospodarczych. Podstawą, z której nie można zrezygnować, jest ubezpieczenie od ognia i innych żywiołów, natomiast opcji dodatkowych jest cała gama – można ubezpieczyć firmowe mienie od kradzieży, sprzęt elektroniczny stacjonarny i przenośny, maszyny, wartości pieniężne przechowywane w firmie jak i podczas transportu, a także zapewnić sobie ochronę w zakresie OC. Poza tym istnieją aż 23 klauzule rozszerzeń, np. od przepięć albo dewastacji.

PZU Wojażer

Pakiet ubezpieczeń turystycznych obejmujący m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa medycznego, NNW, OC w podróży czy ubezpieczenie bagażu.

PZU  Zielona Karta

To ubezpieczenie przyda Ci się, gdy chcesz wjechać samochodem na teren Białorusi, Ukrainy czy niektórych państw bałkańskich. Możesz ją dostać bezpłatnie, jeśli masz wykupione ubezpieczenie OC w PZU.  Zieloną Kartę na zagraniczny wyjazd otrzymasz od ręki w każdym oddziale terenowym PZU.

Więcej o Zielonej Karcie w PZU przeczytasz w artykule: PZU – Zielona Karta. Jak ją wyrobić, o czym musisz pamiętać?

PZU – samochód zastępczy

Samochód zastępczy w PZU można dostać na przykład z ubezpieczenia assistance w jednym z 3 wariantów: Komfort, Super oraz PZU Auto Non Stop. Komfort daje samochód na trzy dni, Super na siedem, natomiast Auto Non Stop na cały czas naprawy, niezależnie od czasu jej trwania. Jeśli zgłaszasz szkodę z OC sprawcy ubezpieczonego w PZU, samochód zastępczy z OC przysługuje na zasadach ogólnych – w każdym przypadki PZU indywidualnie przeanalizuje sprawę i podejmie decyzję, jakie koszty najmu auta zastępczego zostaną zwrócone.

PZU – zgłoszenie szkody

PZU umożliwia zgłoszenie szkody na różne sposoby:

 • telefonicznie pod numerem 801 102 102,
 • przez formularz internetowy – szkody na osobie, w pojeździe, z ubezpieczeń na życie,
 • przez wideoczat,
 • osobiście w oddziale firmy,
 • zamawiając rozmowę SMSem o treści SZKODA na numer 4102

PZU – likwidacja szkód

Do wykupienia OC w PZU może skłaniać oferowana przez tego ubezpieczyciela Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Jak to działa? Wystarczy, że kupisz OC w PZU. Gdy będziesz poszkodowanym w stłuczce, nie musisz zgłaszać szkody do firmy, w której ubezpieczony jest sprawca, tylko kontaktujesz się z PZU, a Twój ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie.

PZU – wypowiedzenie OC

Wypowiedzenie OC, zgodnie z postanowieniami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, należy złożyć nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Wypowiedzenia NIE można złożyć telefonicznie. Należy wysłać je pocztą na adres:

PZU S.A.

ul. Postępu 18a

02-676 Warszawa

lub poprzez mail:

kontakt@pzu.pl – w załączniku musi znaleźć się wypowiedzenie podpisane odręcznie przez ubezpieczającego, czyli w formie skanu albo zdjęcia z aparatu cyfrowego, tak, aby podpis był widoczny i czytelny. Wypowiedzenie napisane w treści maila nie zostanie zaakceptowane.

TUTAJ dowiesz się więcej o wypowiedzeniu OC w PZU i pobierzesz formularz wypowiedzenia.

PZU – zwrot składki

O przysługującym zwrocie klienci PZU są informowani listownie. Wraz z takim listem jest dołączany formularz z miejscem na numer konta, na który ma być przekazana kwota zwrotu. Alternatywnie można wysłać formularz e-mailem, jako skan z widocznym podpisem osoby, na którą zaadresowano informację o zwrocie. Innym sposobem jest połączenie z infolinią 801 102 102 i podyktowanie numeru konta konsultantowi, z tym że przy telefonie musi znajdować się osoba, której dotyczy zwrot.

Agent PZU

PZU ma bardzo dużą sieć agentów terenowych. W praktycznie każdej miejscowości możesz znaleźć agenta wyłącznego PZU lub multiagencję, które oferuje również ubezpieczenia PZU. Firma na swojej stronie www udostępnia dane kontaktowe agentów we wszystkich województwach.

PZU – kontakt (adres, telefon, email)

Kancelaria PZU

ul. Postępu 18a

02-676 Warszawa

e-mail: kontakt@pzu.pl

Telefon: 801 102 102

Telefon zza granicy: +48 22 566 55 55

PZU – oddziały i punkty obsługi klienta

Oddziały i punkty obsługi klienta PZU znajdują się w większych miastach. Np. w Warszawie ubezpieczyciel ma 14 placówek terenowych, w Krakowie 7 a w Gdańsku 3. Wygodna wyszukiwarka oddziałów PZU jest na stronie www ubezpieczyciela.

PZU – opinie

Przeglądając opinie na temat PZU na różnych forach i portalach, można odnieść wrażenie iż mówi się o tym towarzystwie najwięcej i… najgorzej. W raporcie mfind.pl o ubezpieczycielach w mediach społecznościowych sprawdziliśmy, że w okresie testowym ukazały się w internecie aż 273 opinie o tej firmie. Dla porównania drugie w kolejności Link4 miało jedynie 74 opinie. Pozytywnych wypowiedzi o PZU było 25, neutralnych 133 a negatywnych aż 115.

Brak pozytywnej przeciwwagi dla lawiny rozgoryczonych komentujących można jednak wytłumaczyć tym, że gdy coś funkcjonuje dobrze, nie ma potrzeby o tym pisać. Większość komentarzy dotyczy wysokich składek – ale od czego są porównywarki ubezpieczeń? W dobie internetu każdy może sprawdzić wiele ofert i wcale nie musi kupować najdroższego OC.

Zdecydowanie rzadziej można natknąć się na utyskiwania dotyczące zaniżonej wysokości odszkodowań czy też opieszałości w likwidacji szkody. Wstydliwym „hitem” jest propozycja ubezpieczenia NNW dodawana do blankietu na OC. Internauci piszą, że są w ten sposób naciągani; tak samo odbierane jest przysyłanie pocztą propozycji zawarcia umowy OC po zakupie samochodu ubezpieczonego w PZU. Blankiet wygląda jak zawsze, a słowo „propozycja” gubi się gdzieś w piśmie przewodnim w oczach zdezorientowanego klienta.