Wielkimi krokami zbliża się podsumowanie roku na rynku cen OC. Zanim jednak to nastąpi, przyjrzyjmy się jak wygląda sytuacja z obowiązkowym OC na start listopada. Jak każdego miesiąca, tak i teraz, sprawdzamy, badamy i weryfikujemy ceny OC w poszczególnych miastach Polski. Z raportu mfind podsumowującego III kwartały 2009 roku wynika, że o ile wahania średniej ogólnopolskiej od początku roku wynosiły zaledwie 2 proc. tyle – standardowo – największe zmiany w wysokości składek możemy zanotować w poszczególnych województwach i ośrodkach miejskich. Skupmy się jednak na danych podsumowujących ubiegły miesiąc i sprawdźmy ile za OC płacimy na początek grudnia 2019 roku!

Jaka jest sytuacja na rynku OC w grudniu 2019?

Już od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC jest dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmujemy ze spokojem, ponieważ póki co nic nie zapowiada, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy zaczęli wydawać coraz mniej na ubezpieczenie OC.  Na start listopada 2019 średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 671 złotych, przy czym najniższe ceny OC kształtowały się na poziomie 258 złotych. A jak wygląda to miesiąc później? Początek grudnia na rynku OC może zaniepokoić kierowców, ponieważ ceny obowiązkowego ubezpieczenia zanotowały wzrosty. Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ średnia cena OC wzrosła jedynie o 19 złotych i aktualnie wynosi 690 złotych.

Ustabilizowanie się cen polis po bardzo dynamicznych wzrostach to dobra wiadomość dla kierowców. Taka sytuacja jest możliwa dzięki poprawie sytuacji ubezpieczycieli, którzy przestali notować straty na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, a także dzięki  zmniejszeniu się liczby wypadków i zrównaniu cen polis ze średnimi europejskimi. Choć ostatnie zmiany dotyczące tematu wyczerpania sum gwarancyjnych, kazałyby sądzić, że ceny OC wkrótce wzrosną – póki co nic takiego nie ma miejsca. Co więcej – UFG uspokaja, informując o znakomitej kondycji Funduszu. 

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Nie gorzej było po pierwszym półroczu – na start czerwca 2019 roku średnia cena OC wynosiła dokładnie 880 złotych. Już wtedy kierowcy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak to, co wydarzyło się trzy miesiące później, może wywołać jeszcze większą ekscytację. Mogłoby się wydawać, że lepiej być nie może – a jednak! Średnia cena OC w Polsce na początek grudnia kształtuje się na poziomie 690 złotych. Choć w porównaniu do ubiegłego miesiąca oznacza to wzrost o 19 złotych, średnia składka nadal nie przekracza 700 złotych.

Póki co, sytuacja wydaje się być bardzo opanowana –  ceny polis, z miesiąca na miesiąc, notują jednak kolejne spadki, a kierowcy mają szansę na naprawdę tanie OC. Z danych mfind.pl wynika, że najtańsze ubezpieczenie dla swojego Volkswagena Golfa II z 1989 roku znalazł 59-letni mężczyzna z województwa lubuskiego. Za polisę OC dla swojego auta zapłacił on dokładnie 265 złotych. A ta cena robi wrażenie!

Choć ostatnie miesiące nie dają nam powodów do obaw, ponieważ średnie składki OC utrzymują się na porównywalnym poziomie, lepiej być jednak przygotowanym na małe zmiany, które mogą jeszcze nadejść. W tym temacie nie przewidujemy jednak rewolucji. Wahania cen, o ile nie będziemy obserwować innych czynników, które uzasadnią wzrost cen polis, powinny być symboliczne i dla większości kierowców nieodczuwalne.

Cena OC na początek grudnia 2019, jest nieznacznie wyższa niż ta z początku listopada 2019 i wynosi średnio 690 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC grudzień 2019 – gdzie najtaniej OC?

Z małą rewolucją mamy do czynienia jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich. O ile zwykle w czołówce miast z najtańszymi OC mogliśmy znaleźć Rzeszów czy Olsztyn, tak na początku grudnia jest to Białystok, Opole i Toruń. Zapłacą oni odpowiednio: 602 złote, 630 złotych i 639 złoteTanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach zwykle oscyluje wokół 600-700 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny.

Najniższe ceny OC - grudzień

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Największym zaskoczeniem będzie jednak miasto, którego mieszkańcy za OC płacą najwięcej! Do tej pory rywalizacja o palmę pierwszeństwa toczyła się zazwyczaj pomiędzy Wrocławiem a Gdańskiem. W tym miesiącu sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej – najwięcej za OC płacą mieszkańcy Poznania, gdzie średnia cena polisy wynosi aktualnie 870 złotych, przy czym mieszkańcy Wrocławia płacą 846 złotych, a Warszawy – 838 złote.

Grudzień 2019 - średnie ceny OC

 

Gdzie można kupić najtańsze ubezpieczenia samochodowe? Minimalne ceny mogą zaskoczyć kierowców – zwłaszcza tych, którzy regularnie płacą dużo więcej. Tanie OC samochodu osobowego za niespełna 300 zł? To jak najbardziej realne, chociaż oczywiście dużo częściej spotykane są oferty w zakresie cen 400-500 zł. Taką polisę można kupić właściwie we wszystkich ośrodkach miejskich.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 265 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych, w naszym rankingu ubezpieczeń OC, znajdujemy także kierowców, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko masz dobrą historię ubezpieczeniową i nie jesteś 18-latkiem, który dopiero co zrobił prawo jazdy, masz duże szanse na to, że zostanie zaproponowana ci najtańsza polisa OC.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w grudniu 2019 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Volkswagen Golf II, 1989 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 59 lat, woj. lubuskie265 zł
Volkswagen Passat, 1998 r.benzyna310 000 kmkobieta, 44 lat, woj. opolskie319 zł
Fiat Seicento, 2002 r.benzyna80 000 kmmężczyzna, 49 lat, woj. małopolskie320 zł
Audi 80, 1990 r.benzyna200 000 kmmężczyzna, 38 lat, woj. świętokrzyskie379 zł
Mercedes Benz A 170, 2006.benzyna70 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. mazowieckie347 zł
Toyota Rav 4, 2014 r.olej napędowy120 000 kmmężczyzna, 43 lat, woj. śląskie350zł
Volkswagen Passat, 1995 r.benzyna160 000 kmkobieta, 56 lata, woj. wielkopolskie350 zł
Volkswagen Golf III, 1994 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 63 lat, woj. podkarpackie350 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC zmalały o 11 złotych. Najtańsze OC nadal jednak oscylują w okolicy 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę, albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie możesz przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Jeśli też jesteś w tej grupie, koniecznie dokonaj kalkulacji on-line i sprawdź, ile może zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie, też możesz liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie!

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!