Każdego miesiąca śledzimy sytuację na rynku OC. Sprawdzamy, badamy i weryfikujemy ceny w poszczególnych miastach Polski. Z raportu mfind podsumowującego III kwartały 2019 roku wynika, że o ile wahania średniej ogólnopolskiej od początku roku wynosiły zaledwie 2 proc., o tyle – standardowo – największe zmiany w wysokości składek możemy zanotować w poszczególnych województwach i ośrodkach miejskich. Skupmy się jednak na danych podsumowujących ubiegły miesiąc i sprawdźmy ile za OC płacimy na początek listopada 2019 roku!

Jaka jest sytuacja na rynku OC w listopadzie 2019?

Już od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC jest dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmujemy ze spokojem, ponieważ póki co nic nie zapowiada, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy zaczęli wydawać coraz mniej na ubezpieczenie OC.  Na start listopada 2019 średnia cena OC w Polsce wynosi dokładnie 671 złotych, przy czym najniższe ceny OC kształtują się na poziomie 258 złotych.

Ustabilizowanie się cen polis po bardzo dynamicznych wzrostach to dobra wiadomość dla kierowców. Taka sytuacja jest możliwa dzięki poprawie sytuacji ubezpieczycieli, którzy przestali notować straty na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, a także dzięki  zmniejszeniu się liczby wypadków i zrównaniu cen polis ze średnimi europejskimi. Choć ostatnie zmiany dotyczące tematu wyczerpania sum gwarancyjnych, kazałyby sądzić, że ceny OC wkrótce wzrosną – póki co nic takiego nie ma miejsca. Co więcej – UFG uspokaja, informując o znakomitej kondycji Funduszu. 

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Nie gorzej było po pierwszym półroczu – na start czerwca 2019 roku średnia cena OC wynosiła dokładnie 880 złotych. Już wtedy kierowcy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak to, co wydarzyło się trzy miesiące później, może wywołać jeszcze większą ekscytację. Mogłoby się wydawać, że lepiej być nie może – a jednak! Średnia cena OC w Polsce na początek października kształtuje się na poziomie 682 złotych. Choć w porównaniu do ubiegłego miesiąca oznacza to wzrost o 35 złotych, średnia składka nadal nie przekracza 700 złotych.

Póki co, sytuacja wydaje się być bardzo opanowana –  ceny polis, z miesiąca na miesiąc, notują jednak kolejne spadki, a kierowcy mają szansę na naprawdę tanie OC. Z danych mfind.pl wynika, że najtańsze ubezpieczenie dla swojego Volkswagena Golfa II z 1989 roku znalazł 38-letni mężczyzna z województwa małopolskiego. Za polisę OC dla swojego auta zapłacił on dokładnie 258 złotych. A ta cena robi wrażenie!

Choć ostatnie miesiące nie dają nam powodów do obaw, ponieważ średnie składki OC utrzymują się na porównywalnym poziomie, lepiej być jednak przygotowanym na małe zmiany, które mogą jeszcze nadejść. W tym temacie nie przewidujemy jednak rewolucji. Wahania cen, o ile nie będziemy obserwować innych czynników, które uzasadnią wzrost cen polis, powinny być symboliczne i dla większości kierowców nieodczuwalne.

Cena OC na początek listopada 2019, jest nieznacznie niższa niż ta z początku października 2019 i wynosi średnio 671 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC listopad 2019 – gdzie najtaniej OC?

Na tanie ubezpieczenie samochodu na starcie września 2019 roku mogą liczyć kierowcy między innymi z Rzeszowa, Katowic czy Olsztyna. Zapłacą oni odpowiednio: 550 złotych, 641 złotych i 655 złotychTanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach zwykle oscyluje wokół 500-600 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny.

Najtańsze OC - listopad

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Więcej za ubezpieczenie OC zapłacimy tradycyjnie już we Wrocławiu, Warszawie czy Gdańsku. Z naszych danych wynika, że na start listopada miastem z bezapelacyjnie najwyższym OC jest Wrocław, który o miano palmy pierwszeństwa rywalizował właśnie z Gdańskiem. I o ile w tym drugim mieście średnia OC wynosi 825 złotych, tak wrocławianie za obowiązkowe ubezpieczenie auta płacą średnio 837 złote. Co ciekawe – Szczecin, który zwykle plasował się w pierwszej trójce miast z najdroższym OC, tym razem zajmuje dopiero 5. miejsce ze średnią składką na poziomie 750 złotych. Pierwszą trójkę zamyka natomiast stolica, której mieszkańcy płacą średnio 794 złote za OC.

Średnie OC - listopad

Gdzie można kupić najtańsze ubezpieczenia samochodowe? Minimalne ceny mogą zaskoczyć kierowców – zwłaszcza tych, którzy regularnie płacą dużo więcej. Tanie OC samochodu osobowego za niespełna 300 zł? To jak najbardziej realne, chociaż oczywiście dużo częściej spotykane są oferty w zakresie cen 400-500 zł. Taką polisę można kupić właściwie we wszystkich ośrodkach miejskich.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 258 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych, w naszym rankingu ubezpieczeń OC, znajdujemy także kierowców, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko masz dobrą historię ubezpieczeniową i nie jesteś 18-latkiem, który dopiero co zrobił prawo jazdy, masz duże szanse na to, że zostanie zaproponowana ci najtańsza polisa OC.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w listopadzie 2019 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Volkswagen Golf II, 1989 r.olej napędowy270 000 kmmężczyzna, 38 lat, woj. małopolskie258 zł
Volkswagen Passat, 1998 r.benzyna310 000 kmkobieta, 44 lat, woj. opolskie319 zł
Fiat Seicento, 2002 r.benzyna80 000 kmmężczyzna, 49 lat, woj. małopolskie320 zł
Audi 80, 1990 r.benzyna200 000 kmmężczyzna, 38 lat, woj. świętokrzyskie379 zł
Mercedes Benz A 170, 2006.benzyna70 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. mazowieckie347 zł
Toyota Rav 4, 2014 r.olej napędowy120 000 kmmężczyzna, 43 lat, woj. śląskie350zł
Volkswagen Passat, 1995 r.benzyna160 000 kmkobieta, 56 lata, woj. wielkopolskie350 zł
Volkswagen Golf III, 1994 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 63 lat, woj. podkarpackie350 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC zmalały o 11 złotych. Najtańsze OC nadal jednak oscylują w okolicy 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę, albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie możesz przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Jeśli też jesteś w tej grupie, koniecznie dokonaj kalkulacji on-line i sprawdź, ile może zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie, też możesz liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie!

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!