Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2019 płacili 664 zł. I choć grudniowa średnia cena za OC na poziomie 688 zł budziła niepokój, teraz wiemy, że końcówka roku kalendarzowego nie przeszkodziła w utrzymaniu się ogólnego trendu. Kierowcy mogli więc optymistycznie patrzeć w przyszłość, licząc nawet na drobne obniżki ubezpieczenia. Początek roku częściowo nie zawiódł ich oczekiwań – średnia cena za obowiązkową polisę w I kwartale 2020 roku wyniosła 657 zł, a najtańsze OC można było uzyskać na naprawdę korzystnych warunkach.

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za ubezpieczenia OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015–2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Klienci odnawiający polisy na początku roku 2020 mogli natomiast znaleźć ubezpieczenie samochodu w porównywalnej lub nieco niższej cenie do analogicznego okresu rok wcześniej – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu mfind.

Ceny OC 2019 r. i 2020 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

W czwartym kwartale ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 10 zł, później o 34 zł – stosunek miesiąc do miesiąca. W styczniu sytuacja się ustabilizowała – ceny względem grudnia spadły o 30 zł i powróciły do poziomu sprzed największego skoku.

Z początkiem 2020 roku na poziomie ogólnym średnie składki można uznać za stabilne. Jak zachowają się ceny w dalszej perspektywie? W obecnej sytuacji rynek jest dość nieprzewidywalny w związku z utrzymującą się pandemią koronawirusa. Jej wpływ na gospodarkę może być ogromny, a co za tym idzie, spadnie siła nabywcza klientów. Towarzystwa zdają sobie sprawę, że ich klientów może być stać na mniej, więc mimo spadków przychodów z OC nie zdecydują się w krótkiej perspektywie na duże podwyżki. W długiej perspektywie są one jednak nie do uniknięcia z powodu rosnących kosztów odszkodowań – prognozuje Sławomir Bilik, prezes mfind.

pobierz raport

Jaka była sytuacja na rynku OC przed listopadem 2020?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Nadejście stycznia nie zmieniło tego trendu. Średnia stawka za ubezpieczenie na początek lutego wyniosła 658 zł – 4 zł więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku – a na początek marca 656 zł. Delikatny spadek cen wyglądał jednak na wyjątek i nie oznaczał jeszcze długoterminowej zmiany dla ubezpieczonych. Jak kształtuje się ranking ubezpieczeń OC na początku listopada?

Ile kosztuje OC w listopadzie 2020?

Średnia cena OC na początek listopada 2020 – obliczana na podstawie sprzedanych za pośrednictwem mfind we wrześniu polis –  delikatnie wzrosła i wynosi 643 zł.

Potwierdza to, że zwyżka na początku lipca (do 683 zł) była tylko delikatnym odchyleniem od trendu obserwowanego w 2020 roku. Możliwe, że wpływ na to miało zwiększenie zainteresowania zakupem polis przed okresem wakacyjnym. Część klientów nie chciała odkładać formalności na czas urlopów, a ubezpieczyciele mogli pozwolić sobie dzięki temu na większą swobodę przy wyliczaniu cen OC. Wyniki na początek listopada są więc zbliżone do tych obserwowanych w pierwszej połowie bieżącego roku.

MiesiącŚrednia cena OC
Kwiecień658 zł
Maj647 zł
Czerwiec.647 zł
Lipiec683 zł
Sierpień636 zł
Wrzesień636 zł
Październik648 zł

Ranking ubezpieczeń OC – różnice w cenach

Tradycyjnie największe wahania ceny dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC. Co do zasady mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tanie OC, a spore zwyżki widać w metropoliach.

Nie mamy jeszcze pewności, ale lipcowa zwyżka pokazuje, że w naszych portfelach możemy w najbliższym czasie odczuć długo zapowiadane podwyżki cen ubezpieczeń. Nie znamy jeszcze dokładnych wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, ale dane za I kwartał 2020, analizowane w raporcie opublikowanym w sierpniu przez KNF, wyraźnie wskazują, że choć w sektorze komunikacyjnym rośnie wartość wypłacanych odszkodowań, równocześnie spada poziom zbieranych składek. Skutki epidemii koronawirusa mogą tylko pogłębić ten trend.

Do podobnych wniosków dochodzą autorzy raportu z wyników finansowych sektora ubezpieczeniowego za II kwartał 2020 r. opublikowanego przez Hyperion X, którzy wskazują, że „niepewność co do sporów sądowych o odszkodowania w połączeniu z możliwością nadejścia drugiej fali pandemii przyczynia się do nasilenia presji na podwyżkę cen”. [za Gazetą Ubezpieczeniową]

Ranking ubezpieczeń OC – tanie ubezpieczenia OC listopad 2020. Gdzie najtaniej OC?

Jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich, tutaj również możemy zaobserwować pewne zmiany. Dotychczas w zestawieniu pojawiały się te same miasta z średnimi cenami mocno poniżej 600 zł. Początek listopada również skutkuje tylko częściową zmianą – na podium rankingu najtańszego OC pozostają mieszkańcy Rybnika oraz Częstochowy, a Ślązaków z Gliwic zastępują mieszkańcy Zielonej Góry. Tym razem to tam znajdziemy najtańsze OC.

Ranking OC – najniższe średnie ceny ubezpieczenia OC:

Częstochowa – 514 zł,

Rybnik – 526 zł,

Zielona Góra – 545 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje między 500 a 650 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu najtańsze OC, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, istnieje możliwość wzrostu cen najtańszych polis ponad 300 złotych.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzy się na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy dużych aglomeracji płacą za OC więcej. Cena obowiązkowej polisy zależy jednak od większej liczby parametrów i podejścia do danego wskaźnika ze strony towarzystw. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert – ocenia Bartłomiej Roszkowski z mfind.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Częstochowy, Rybnika i Zielonej Góry czas na wieści pesymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu OC rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Okresowo w zestawieniu pojawiała się także Gdynia, a stawkę zwykle uzupełniała stolica.

Nie dziwi więc fakt, że na początku listopada na podium pojawia się zarówno Warszawa, jak i Gdańsk, a zestawienie ponownie wygrywa Gdynia. Takie wyniki są potwierdzeniem przez te miasta wielomiesięcznego trendu wysokich cen OC.

Ranking OC – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie w dużych miastach:

Gdynia – 896 zł,

Warszawa – 872 zł,

Gdańsk – 845 zł.

Na podstawie zaprezentowanych danych możemy zauważyć, że choć średnia cena za OC w całym kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami nadal się pogłębiają.

Najtańsze OC na rynku – ubezpieczenie w mfind już od 233 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu ubezpieczeń OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli z najtańszym OC poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypada w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy OC w okresie od 1 do 31 października 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 58–letniemu właścicielowi auta VOLKSWAGEN Polo 1.05 Kat. MR`91, który mieszka w województwie dolnośląskim. Za najtańsze ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on zaledwie 233 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu w listopadzie 2020 – ranking OC

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
VOLKSWAGEN Polo 1.05 Kat. MR`91, 1991 r.benzynamężczyzna, 58 lat, woj. dolnośląskie233 zł
VOLKSWAGEN Golf II 1.6 Diesel Kat., 1990 r.olej napędowymężczyzna, 64 lata, woj. łódzkie236 zł
AUDI 80 1.8 89, 1989 r..benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 64 lata, woj. lubelskie256 zł
AUDI 80 1.8 Kat. 89, 1990 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 60 lat, woj. mazowieckie257 zł
AUDI 80 1.8 Kat. 89, 1989 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 40 lat, woj. opolskie257 zł
MERCEDES-BENZ 200 E Kat. 124, 1990 r.benzynamężczyzna, 40 lat, woj. opolskie264 zł
VOLKSWAGEN Polo 1.05 Kat. MR`91, 1991 r.benzynamężczyzna, 52 lata, woj. mazowieckie268 zł
BMW 316i Kat. E30, 1990 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 56 lat, woj. pomorskie274 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca średnie ceny OC utrzymują się na stabilnie niskim poziomie. Czy ta tendencja w przypadku stawek za OC się utrzyma? Przewidujemy, że sytuacja może się jeszcze zmieniać w tym roku. Nie wiemy niestety, jak zareagują ubezpieczalnie OC i cały rynek ubezpieczeń, gdy okaże się, że gospodarka nie wyjdzie już obronną ręką z obecnego kryzysu. Można jednak przewidywać, że w szerszym ujęciu zmiana będzie dotkliwa.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie poniżej 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić.

Na duże zwyżki cen OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty, ponieważ ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!

tanie ubezpieczenie OC w mfind