Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2019 płacili 664 zł. I choć grudniowa średnia cena za OC na poziomie 688 zł budziła niepokój, teraz wiemy, że końcówka roku kalendarzowego nie przeszkodziła w utrzymaniu się ogólnego trendu. Kierowcy mogli więc optymistycznie patrzeć w przyszłość, licząc nawet na choć drobne obniżki ubezpieczenia. Początek roku częściowo nie zawiódł ich oczekiwań – wiemy już, że średnia cena za obowiązkową polisę w I kwartale 2020 roku wyniosła 657 zł.

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za ubezpieczenia OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015–2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Klienci odnawiający polisy na początku roku 2020 mogli natomiast znaleźć ubezpieczenie samochodu w porównywalnej lub nieco niższej cenie do analogicznego okresu rok wcześniej – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu mfind.

Jaka była sytuacja na rynku OC przed majem 2020?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Nadejście stycznia nie zmieniło tego trendu. Średnia stawka za ubezpieczenie na początek lutego wyniosła 658 zł – 4 zł więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku – a na początek marca 656 zł. Delikatny spadek cen wyglądał jednak na wyjątek i nie oznaczał jeszcze długoterminowej zmiany dla ubezpieczonych. Jak kształtują się ceny OC na początku maja?

Ceny OC 2019 r. i 2020 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

W czwartym kwartale ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 10 zł, później o 34 – stosunek miesiąc do miesiąca. W styczniu sytuacja się ustabilizowała – ceny względem grudnia spadły o 30 zł i powróciły do poziomu sprzed największego skoku.

Z początkiem 2020 roku na poziomie ogólnym średnie składki można uznać za stabilne. Jak zachowają się ceny w dalszej perspektywie? W obecnej sytuacji rynek jest dość nieprzewidywalny w związku z pandemią koronawirusa. Jej wpływ na gospodarkę może być ogromny, a co za tym idzie, spadnie siła nabywcza klientów. Towarzystwa zdają sobie sprawę, że ich klientów może być stać na mniej, więc mimo spadków przychodów z OC nie zdecydują się w krótkiej perspektywie na duże podwyżki. W długiej perspektywie są one jednak nie do uniknięcia z powodu rosnących kosztów odszkodowań – prognozuje Sławomir Bilik, prezes mfind.

Ile kosztuje OC w maju 2020?

Średnia cena OC na początek maja 2020 – obliczana na podstawie sprzedanych za pośrednictwem mfind w kwietniu polis – jest najniższa od początku roku i wynosi 647 zł.

Oznacza to, że spadła o 11 zł względem poprzedniego miesiąca (na początek kwietnia średnia cena za OC wynosiła 658 zł) i o 10 zł względem całego I kwartału 2020 roku. W porównaniu do całego 2019 to obniżka o 17 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC.

Tanie ubezpieczenia OC maj 2020 – gdzie najtaniej OC?

Jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich, śmiało możemy powiedzieć, że mamy do czynienia ze względną stabilizacją. W ostatnich miesiącach wśród największych miast z najtańszym OC niezmiennie – z wyjątkiem marca, w którym średnia cena wynosiła 647 zł – królował Rzeszów. Nie inaczej sytuacja wygląda obecnie – Rzeszowianie ze średnią ceną za polisę na poziomie 508 zł otwierają zestawienie miast z najtańszym OC. Drożej, ale wciąż tanio w skali całej Polski, jest także w Opolu, które w stosunku do poprzedniego miesiąca zaliczyło spory spadek cen z 611 zł do 540 zł.

Trzy miasta z najniższym średnimi cenami za ubezpieczenie OC w ostatnim miesiącu – Rybnik, Częstochowa i Lublin – plasują się natomiast tuż za podium z cenami na poziomie kolejno 563 zł, 569 zł i 572 zł.

Najniższe średnie ceny ubezpieczenia OC:

Rzeszów – 508 zł,

Opole – 540 zł,

Gliwice – 562 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje między 500–620 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, istnieje możliwość wzrostu cen najtańszych polis ponad 300 złotych.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzy się na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy aglomeracji płacą za OC więcej. Cena obowiązkowej polisy zależy jednak od większej liczby parametrów i podejścia do danego wskaźnika ze strony towarzystw. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert – ocenia Bartłomiej Roszkowski z mfind.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Rzeszowa, Opola i Gliwic, czas na wieści mniej optymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Niespodziewanie w rankingu najdroższych miast pod kątem ubezpieczenia OC na pierwsze miejsce wysunął się tym razem Poznań, zaliczając wzrost z 773 zł na początku kwietnia do średniej ceny na poziomie 808 zł na początku maja. Tuż za nim znajduje się przedstawiciel Trójmiasta – Gdańsk. Stolica Dolnego Śląska tym razem uplasowała się zaraz za podium, podtrzymując w ten sposób wielomiesięczny trend wysokich cen OC. Stawkę ponownie uzupełnia Warszawa.

Duże miasta – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie:

Poznań – 808 zł,

Gdańsk – 776 zł,

Warszawa – 773 zł.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 241 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu ubezpieczeń OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy OC w okresie od 1 do kwietnia 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 33–letniemu właścicielowi auta Volkswagen Golf II 1.3 Kat., który mieszka w województwie lubuskim. Za ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on zaledwie 241 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu w maju 2020 – ranking OC

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
Volkswagen Golf II 1.3 Kat., 1991 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 33 lata, woj. lubuskie241 zł
Volkswagen Golf II Cabrio, 1988 r.benzynamężczyzna, 46 lat, woj. śląskie246 zł
Opel Vectra A 1.6i Kat., 1990 r.benzynamężczyzna, 55 lat, woj. zachodniopomorskie267 zł
Volkswagen Jetta 1.6 TD, 1989 r.olej napędowymężczyzna, 29 lat, woj. lubelskie269 zł
Volkswagen Golf II, 1989 r.benzynakobieta, 43 lat, woj. warmińsko-mazurskie270 zł
Mercedes-Benz 2.3 E, 1988 r.benzyna/gaz (niefabryczny)kobieta, 41 lat, woj. lubuskie276 zł
Nissan Micra 1.0, 1988 r.benzynamężczyzna, 38 lat, woj. mazowieckie280 zł
Fiat 126p FL, 1992 r.benzynamężczyzna, 48 lat, woj. świętokrzyskie284 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC spadły o 11 zł. I choć obniżka stawek OC ucieszy na pewno jego użytkowników, przewidujemy, że ta sytuacja zmieni się jeszcze w tym roku. Nie wiemy niestety, jak zareagują ubezpieczalnie OC i cały rynek ubezpieczeń, gdy gospodarka zacznie wychodzić z obecnego kryzysu. Można jednak przewidywać, ze w szerszym ujęciu zmiana będzie bardziej dotkliwa.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie około 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić.

Na duże zwyżki cen OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty, ponieważ ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!

tanie ubezpieczenie OC w mfind