Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2020 płacili poniżej 650 zł. I choć czerwcowa średnia cena za OC na poziomie 683 zł budziła niepokój, teraz wiemy, że nie przeszkodziło to w utrzymaniu się ogólnego trendu.

Klienci odnawiający polisy w roku 2020 mogli znaleźć ubezpieczenie samochodu w porównywalnej lub nieco niższej cenie do analogicznego okresu rok wcześniej – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek rady nadzorczej mfind.

Ceny OC 2020 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie również w 2020 roku towarzystwa prowadziły małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

W ubiegłym roku na poziomie ogólnym średnie składki można uznać za stabilne. Jak zachowają się ceny w dalszej perspektywie? Rynek wciąż jest dość nieprzewidywalny w związku z utrzymującą się pandemią koronawirusa. Jej wpływ na gospodarkę może być ogromny, a co za tym idzie, z dużym prawdopodobieństwem spadnie siła nabywcza klientów. Towarzystwa zdają sobie sprawę, że ich klientów może być stać na mniej, więc mimo spadków przychodów z OC nie zdecydują się w krótkiej perspektywie na duże podwyżki. Widać to zresztą doskonale w średnich cenach OC z końca roku. W długiej perspektywie są one jednak nie do uniknięcia z powodu rosnących kosztów odszkodowań.

pobierz raport

Jaka była sytuacja na rynku OC przed styczniem 2021?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Jak kształtuje się ranking ubezpieczeń OC na początku stycznia?

Ile kosztuje OC w styczniu 2021?

Średnia cena OC na początek stycznia 2021 – obliczana na podstawie sprzedanych za pośrednictwem mfind w grudniu polis – znów delikatnie spadła i wynosi 621 zł.

Potwierdza to, że zwyżka na początku lipca (do 683 zł) była tylko delikatnym odchyleniem od trendu obserwowanego w 2020 roku. Możliwe, że wpływ na to miało zwiększenie zainteresowania zakupem polis przed okresem wakacyjnym. Część klientów nie chciała odkładać formalności na czas urlopów, a ubezpieczyciele mogli pozwolić sobie dzięki temu na większą swobodę przy wyliczaniu cen OC. Wyniki na początek grudnia są więc zbliżone do tych obserwowanych w pierwszej połowie bieżącego roku.

średnia cena OC 2020

Ranking ubezpieczeń OC – różnice w cenach

Tradycyjnie największe wahania ceny dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC. Co do zasady mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tanie OC, a spore zwyżki widać w metropoliach.

Choć nie mamy pewności, lipcowa zwyżka pokazuje, że w naszych portfelach możemy w najbliższym czasie odczuć długo zapowiadane podwyżki cen ubezpieczeń. Nie znamy jeszcze dokładnych wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, ale dane za I półrocze 2020, analizowane w raporcie opublikowanym w listopadzie przez KNF, wyraźnie wskazują, że choć w sektorze komunikacyjnym delikatnie spada wartość wypłacanych odszkodowań, regularnie spada także poziom zbieranych składek. Skutki epidemii koronawirusa mogą tylko pogłębić ten trend.

Do podobnych wniosków dochodzą autorzy raportu z wyników finansowych sektora ubezpieczeniowego za II kwartał 2020 r. opublikowanego przez Hyperion X, którzy wskazują, że „niepewność co do sporów sądowych o odszkodowania w połączeniu z możliwością nadejścia drugiej fali pandemii przyczynia się do nasilenia presji na podwyżkę cen”. [za Gazetą Ubezpieczeniową]

Ranking ubezpieczeń OC – tanie ubezpieczenia OC styczeń 2021. Gdzie najtaniej OC?

Jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich, tutaj również możemy zaobserwować pewne zmiany. Dotychczas w zestawieniu pojawiały się te same miasta z średnimi cenami mocno poniżej 600 zł. Początek stycznia nie wprowadza zbyt dużego zamieszania – na podium rankingu najtańszego OC miejsca zajmują mieszkańcy Tarnowa, Częstochowy i Katowic. Tym razem to tam znajdziemy najtańsze OC.

Ranking OC – najniższe średnie ceny ubezpieczenia OC:

Tarnów – 495 zł,

Częstochowy – 528 zł,

Katowice – 538 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje między 500 a 650 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu najtańsze OC, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, istnieje możliwość wzrostu cen najtańszych polis ponad 300 złotych.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzy się na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy dużych aglomeracji płacą za OC więcej. Cena obowiązkowej polisy zależy jednak od większej liczby parametrów i podejścia do danego wskaźnika ze strony towarzystw. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert – ocenia Bartłomiej Roszkowski z mfind.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Tarnowa, Częstochowy i Katowic czas na wieści pesymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu OC rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Okresowo w zestawieniu pojawiała się także Gdynia, a stawkę zwykle uzupełniała stolica.

Nie dziwi więc fakt, że na początku stycznia na podium pojawia się zarówno Gdańsk, jak i Gdynia, a zestawienie tym razem wygrywa Wrocław. Warszawa ze średnią ceną na poziomie 734 zł plasuje się nieco poza podium, na miejscu piątym. Takie wyniki są potwierdzeniem przez te miasta wielomiesięcznego trendu wysokich cen OC.

Ranking OC – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie w dużych miastach:

Wrocław – 833 zł,

Gdynia – 830 zł,

Gdańsk – 772 zł.

średnia cena OC w miastach wojewódzkich - grudzień 2020

Na podstawie zaprezentowanych danych możemy zauważyć, że choć średnia cena za OC w całym kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami nadal się pogłębiają.

Najtańsze OC na rynku – ubezpieczenie w mfind już od 180 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu ubezpieczeń OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli z najtańszym OC poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypada w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z comiesięcznych zestawień, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy OC w okresie od 1 do 31 grudnia 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 59–letniemu właścicielowi auta FSM 126p FL, który mieszka w województwie łódzkim. Za najtańsze ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on zaledwie 180 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu w styczniu 2021 – ranking OC

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
FSM 126p FL, 1991 r.benzynamężczyzna, 59 lat, woj. łódzkie180 zł
FSM 126p FL, 1988 r.benzynamężczyzna, 76 lat, woj. warmińsko-mazurskie182 zł
Volkswagen Golf II 1.6 Kat., 1988 r..benzyna/gaz (niefabryczny)kobieta, 58 lat, woj. opolskie200 zł
Honda CRX, 1989 r.benzynamężczyzna, 45 lat, woj. pomorskie211 zł
Audi 80 1.6 Kat. 89, 1990 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 35 lat, woj. lubelskie216 zł
FSM 126p FL, 1990 r.benzynaMężczyzna, 45 lat, woj. mazowieckie220 zł
Daihatsu Feroza 1.6, 1990 r.benzynamężczyzna, 38 lat, woj. dolnośląskie239 zł
Nissan Patrol 3.2 Diesel, 1989 r.olej napędowymężczyzna, 59 lat, woj. śląskie248 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca średnie ceny OC utrzymują się na stabilnie niskim poziomie, z lekkim trendem zniżkowym. Czy ta tendencja w przypadku stawek za OC się utrzyma? Przewidujemy, że sytuacja może się jeszcze zmieniać w tym roku. Nie wiemy niestety, jak zareagują ubezpieczalnie OC i cały rynek ubezpieczeń, gdy okaże się, że gospodarka nie wyjdzie już obronną ręką z obecnego kryzysu. Można jednak przewidywać, że w szerszym ujęciu zmiana będzie dotkliwa.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie poniżej 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić.

Na duże zwyżki cen OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty, ponieważ ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!

tanie ubezpieczenie OC w mfind