Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2019 płacili 664 zł. I choć grudniowa średnia cena za OC na poziomie 688 zł budziła niepokój, teraz wiemy, że końcówka roku kalendarzowego nie przeszkodziła w utrzymaniu się ogólnego trendu. Kierowcy mogli więc optymistycznie patrzeć w przyszłość, licząc nawet na choć drobne obniżki ubezpieczenia. Początek roku częściowo nie zawiódł ich oczekiwań – wiemy już, że średnia cena za obowiązkową polisę w I kwartale 2020 roku wyniosła 657 zł.

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za ubezpieczenia OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015–2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Klienci odnawiający polisy na początku roku 2020 mogli natomiast znaleźć ubezpieczenie samochodu w porównywalnej lub nieco niższej cenie do analogicznego okresu rok wcześniej – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu mfind.

Jaka była sytuacja na rynku OC przed czerwcem 2020?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Nadejście stycznia nie zmieniło tego trendu. Średnia stawka za ubezpieczenie na początek lutego wyniosła 658 zł – 4 zł więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku – a na początek marca 656 zł. Delikatny spadek cen wyglądał jednak na wyjątek i nie oznaczał jeszcze długoterminowej zmiany dla ubezpieczonych. Jak kształtują się ceny OC na początku czerwca?

Ceny OC 2019 r. i 2020 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

W czwartym kwartale ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 10 zł, później o 34 zł – stosunek miesiąc do miesiąca. W styczniu sytuacja się ustabilizowała – ceny względem grudnia spadły o 30 zł i powróciły do poziomu sprzed największego skoku.

Z początkiem 2020 roku na poziomie ogólnym średnie składki można uznać za stabilne. Jak zachowają się ceny w dalszej perspektywie? W obecnej sytuacji rynek jest dość nieprzewidywalny w związku z utrzymującą się pandemią koronawirusa. Jej wpływ na gospodarkę może być ogromny, a co za tym idzie, spadnie siła nabywcza klientów. Towarzystwa zdają sobie sprawę, że ich klientów może być stać na mniej, więc mimo spadków przychodów z OC nie zdecydują się w krótkiej perspektywie na duże podwyżki. W długiej perspektywie są one jednak nie do uniknięcia z powodu rosnących kosztów odszkodowań – prognozuje Sławomir Bilik, prezes mfind.

Ile kosztuje OC w czerwcu 2020?

Średnia cena OC na początek czerwca 2020 – obliczana na podstawie sprzedanych za pośrednictwem mfind w maju polis –  nadal jest najniższa od początku roku i wynosi 647 zł.

Oznacza to, że utrzymała się na dokładnie tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu (na początek maja również wynosiła 647 zł). Średnia cena za OC spadła o 11 zł względem kwietnia, kiedy wynosiła 658 zł i o 10 zł względem całego I kwartału 2020 roku. W porównaniu do całego 2019 to obniżka o 17 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC.

Tanie ubezpieczenia OC czerwiec 2020 – gdzie najtaniej OC?

Jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich, śmiało możemy powiedzieć, że mamy do czynienia ze względną stabilizacją. W ostatnich miesiącach wśród największych miast z najtańszym OC niezmiennie – z wyjątkiem marca, w którym średnia cena wynosiła tam 647 zł – królował Rzeszów. Sytuacja uległa delikatnej zmianie, jednak najtańsze OC w kraju znajdziemy wciąż w tych samych miastach. Rzeszowianie, ze średnią ceną za polisę na poziomie 543 zł, wypadli tuż poza podium, a tym razem to Opolanie otwierają zestawienie miast z najtańszym OC. W Opolu możemy zaobserwować już regularny spadek cen – z 611 zł na początek kwietnia, 540 zł na początek maja, aż do 520 zł na początek czerwca. Drożej, ale wciąż tanio w skali całej Polski, jest także w Częstochowie (tu spadek cen z poziomu 569 zł do 522 zł) i Gliwicach (z 562 zł do 542 zł).

Najniższe średnie ceny ubezpieczenia OC:

Opole – 520 zł,

Częstochowa – 522 zł,

Gliwice – 542 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje między 500–620 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, istnieje możliwość wzrostu cen najtańszych polis ponad 300 złotych.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzy się na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy aglomeracji płacą za OC więcej. Cena obowiązkowej polisy zależy jednak od większej liczby parametrów i podejścia do danego wskaźnika ze strony towarzystw. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert – ocenia Bartłomiej Roszkowski z mfind.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Opola, Częstochowy i Gliwic, czas na wieści mniej optymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Niespodziewanie w rankingu najdroższych miast pod kątem ubezpieczenia OC na pierwsze miejsce wysunęła się tym razem Gdynia, zaliczając wzrost z 674 zł na początku maja do średniej ceny na poziomie 922 zł na początku czerwca. Tuż za nią znajduje się inny przedstawiciel Trójmiasta – Gdańsk. Stolica Dolnego Śląska tym razem uplasowała się na trzecim miejscu, podtrzymując w ten sposób wielomiesięczny trend wysokich cen OC. Poza podium wypadła natomiast Warszawa ze średnią ceną za OC na poziomie 813 zł (wzrost o 40 zł względem poprzedniego miesiąca).

Duże miasta – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie:

Gdynia – 922 zł,

Gdańsk – 893 zł,

Wrocław – 817 zł.

Na podstawie zaprezentowanych danych możemy zauważyć, że choć średnia cena za OC w całym kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami pogłębiają się.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 269 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu ubezpieczeń OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy OC w okresie od 1 do 31 maja 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 50–letniemu właścicielowi auta Volkswagen Passat, który mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. Za ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on zaledwie 269 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu w czerwcu 2020 – ranking OC

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
Volkswagen Passat, 1992 r.benzynamężczyzna, 50 lat, woj. kujawsko-pomorskie269 zł
Mercedes-Benz 230 E 124, 1988 r.benzyna/gaz (niefabryczny)kobieta, 41 lat, woj. lubuskie276 zł
Volkswagen Golf II 1.3 Kat., 1990 r.benzynakobieta, 55 lat, woj. świętokrzyskie279 zł
Opel Kadett E Cabrio 1.6 Kat., 1991 r.benzyna/gaz (niefabryczny)mężczyzna, 65 lat, woj. kujawsko-pomorskie311 zł
Dacia Sandero 0.9 Tce MR`13 E5, 2015 r.benzynamężczyzna, 54 lat, woj. wielkopolskie320 zł
Mercedes-Benz 250 D 124, 1991 r.olej napędowymężczyzna, 35 lat, woj. lubelskie320 zł
Fiat 126 ELX, 1999 r.benzynamężczyzna, 49 lat, woj. pomorskie330 zł
Fiat 126 ELX, 1998 r.benzynamężczyzna, 63 lat, woj. kujawsko-pomorskie335 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC utrzymały się na dokładnie tym samym poziomie. I choć stabilizacja stawek OC ucieszy na pewno jego użytkowników, przewidujemy, że ta sytuacja zmieni się jeszcze w tym roku. Nie wiemy niestety, jak zareagują ubezpieczalnie OC i cały rynek ubezpieczeń, gdy gospodarka zacznie realnie wychodzić z obecnego kryzysu. Można jednak przewidywać, że w szerszym ujęciu zmiana będzie bardziej dotkliwa.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie około 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić.

Na duże zwyżki cen OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty, ponieważ ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!

tanie ubezpieczenie OC w mfind