Na koniec 2019 roku ceny OC nadal były stabilne. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę płacili 664 złote. W ciągu 12 miesięcy przeciętne stawki za OC spadły zaledwie o 2 proc. (porównując I kw. do IV kw.). Z nowym rokiem, idzie nowe – tak moglibyśmy podsumować to, co właśnie zaczęło dziać się na rynku komunikacyjnym. Nadeszło to, czego w głębi duszy obawiał się każdy kierowca. Choć jeszcze kilka miesięcy temu nic nie zapowiadało wzrostu cen OC, stało się. Póki co nie mamy jednak powodów do paniki – do kolosalnych podwyżek, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze 3 lata temu, trochę nam brakuje. Na start stycznia średnia cena OC w Polsce przekroczyła 700 złotych.

Jaka jest sytuacja na rynku OC w styczniu 2020?

Już od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ póki co nic nie zapowiadało, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy zaczęli wydawać coraz mniej na ubezpieczenie OC.  Na start grudnia 2019 średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 690 złotych (19 złotych więcej niż w listopadzie), przy czym najniższe ceny OC kształtowały się na poziomie 265 złotych. A jak wygląda to miesiąc później? Początek roku przyniósł wiadomości, które mogą tchnąć w kierowców trochę niepokoju – z początkiem stycznia OC zdrożało i aktualnie średnia stawka wynosi 735 złotych, co oznacza wzrost aż o 45 złotych więcej w porównaniu do początku grudnia.

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za polisy OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015-2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Wygląda jednak na to, że trend spadkowy wyhamował. Po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej składek za OC. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań. Rośnie inflację i koszty operacyjne towarzystw. W najbliższym roku właściciele aut powinni się więc liczyć ze wzrostem stawek za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – mówi Bartłomiej Roszkowski z mfind

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Nie gorzej było po pierwszym półroczu – na start czerwca 2019 roku średnia cena OC wynosiła dokładnie 880 złotych. Już wtedy kierowcy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak to, co wydarzyło się trzy miesiące później, może wywołać jeszcze większą ekscytację. Mogłoby się wydawać, że lepiej być nie może – a jednak! Wtedy jednak ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 19 złotych, później o 45 – stosunek miesiąc do miesiąca. W końcu na początku roku 2020 średnia stawka ubezpieczenia komunikacyjnego przekroczyła barierę, do której ostatnio nawet się nie zbliżyła – wyniosła 735 złotych.

Szczegółowa analiza cen OC w 2019 jest bardzo ciekawa. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie, towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

Choć ostatnie miesiące mogą wzbudzać lęk, nie powinny wywoływać jeszcze paniki. Wahania cen zależą od wielu różnych czynników i jeśli nie zaobserwujemy czynników, które uzasadnią wzrost cen polis, miesiąc do miesiąca wzrosty powinny być dla większości kierowców nieodczuwalne.

Cena OC na początek stycznia 2020, jest o 45 złotych wyższa niż ta z początku grudnia 2019 i wynosi średnio 735 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC styczeń 2020 – gdzie najtaniej OC?

Z nieco większą rewolucją mamy do czynienia jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich. Niezmienna pozostaje natomiast czołówka polskich miast, w których OC jest zazwyczaj najniższe. Za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjnie, na start stycznia, najmniej zapłacą zmotoryzowani z Rzeszowa (544 złote) i Gorzowa Wielkopolskiego (622 złote).  Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje oscyluje wokół 600-650 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Rzeszowa i Gorzowa Wielkopolskiego, czas na wieści mniej optymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Sytuacja ta uległa chwilowej zmianie w na początku grudnia, kiedy to Poznań zdeklasował rywali i jawił się jako miasto z najdroższymi polisami dla kierowców. W styczniu wszystko jednak wydaje się wrócić do normy – najwięcej za OC znów płacą wrocławianie (rekordowe 914 złotych) oraz gdańszczanie (844 złote).

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 211 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych, w naszym rankingu ubezpieczeń OC, znajdujemy także kierowców, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko masz dobrą historię ubezpieczeniową i nie jesteś 18-latkiem, który dopiero co zrobił prawo jazdy, masz duże szanse na to, że zostanie zaproponowana ci najtańsza polisa OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy w okresie od 1 do 31 grudnia 2019 roku wynika, że najtańsze OC przypadło właścicielowi 30-letniego Fiata 126p z Krzeszowic, który za ubezpieczenie maluszka zapłacił – UWAGA – 211 złotych!

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w styczniu 2020 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Fiat 126p 1989 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. małopolski211 zł
Fiat 126p, 1989 r.benzyna220 000 kmmężczyzna, 41 lat, woj. podkarpackie222 zł
Fiat Seicento, 2002 r.benzyna80 000 kmmężczyzna, 49 lat, woj. małopolskie320 zł
Audi 80, 1990 r.benzyna200 000 kmmężczyzna, 38 lat, woj. świętokrzyskie379 zł
Mercedes Benz A 170, 2006.benzyna70 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. mazowieckie347 zł
Toyota Rav 4, 2014 r.olej napędowy120 000 kmmężczyzna, 43 lat, woj. śląskie350zł
Volkswagen Passat, 1995 r.benzyna160 000 kmkobieta, 56 lata, woj. wielkopolskie350 zł
Volkswagen Golf III, 1994 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 63 lat, woj. podkarpackie350 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC zmalały o 11 złotych. Najtańsze OC nadal jednak oscylują w okolicy 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę, albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie możesz przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Jeśli też jesteś w tej grupie, koniecznie dokonaj kalkulacji on-line i sprawdź, ile może zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie, też możesz liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie!

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!