Z raportu mfind podsumowującego pierwsze półrocze na rynku OC wynikało, że ceny polis spadają z miesiąca na miesiąc i notują najniższe stawki od dłuższego czasu. W pierwszych dniach września, UFG ujawniło, że przypis składki OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nadal spada, a co więcej – spadek ten się pogłębia. Jak co miesiąc, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda to w podsumowaniu sierpnia i na jakie ceny mogli liczyć nasi Klienci na sam początek września. Mamy dobre informacje – stawki wciąż maleją! Średnia cena OC na początek września jest o 87 złotych niższa od tej z początku sierpnia!

Jaka jest sytuacja na rynku OC we wrześniu 2019?

Po kilku burzliwych latach sytuacja na rynku ubezpieczeniowym ustabilizowała się, a Polacy zaczęli wydawać coraz mniej na ubezpieczenie OC. Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Nie gorzej było po pierwszym półroczu – na start lipca 2019 roku średnia cena OC wynosiła dokładnie 880 złotych. Już wtedy kierowcy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak to, co wydarzyło się dwa miesiące później, może wywołać jeszcze większą ekscytację. Mogłoby się wydawać, że lepiej być nie może – a jednak! Średnia cena OC w Polsce na początek września kształtuje się na poziomie 647 złotych, co oznacza, że w przeciągu miesiąca spadła o 87 złotych.

Ustabilizowanie się cen polis po bardzo dynamicznych wzrostach to dobra wiadomość dla kierowców. Taka sytuacja jest możliwa dzięki poprawie sytuacji ubezpieczycieli, którzy przestali notować straty na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, a także dzięki  zmniejszeniu się liczby wypadków i zrównaniu cen polis ze średnimi europejskimi. Choć ostatnie zmiany dotyczące tematu wyczerpania sum gwarancyjnych, kazałyby sądzić, że ceny OC wkrótce wzrosną – póki co nic takiego nie ma miejsca. Co więcej – UFG uspokaja, informując o znakomitej kondycji Funduszu. 

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Niespełna rok temu słychać było głosy zapowiadające niewielki wzrost cen ubezpieczenia OC. Miało mieć to związek z uchwałą Sądu Najwyższego dotyczącej sprawy zadośćuczynień. Okazało się jednak, że póki co sytuacja ta w żaden sposób nie wpłynęła na wysokość płaconej przez kierowców składki. Podobny niepokój niosło podniesienie sum gwarancyjnych w OC, które miało miejsce we wrześniu 2018 roku. Kolejne chwile grozy nadeszły z końcem sierpnia 2019 roku, kiedy to ogłoszono zmiany mówiące o tym, że renty dla osób poszkodowanych będą wypłacane nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej ubezpieczenia. Jak zapewnia jednak prezes Funduszu, Elżbieta Wanat-Połeć: – Przyjęte rozwiązanie nie będzie stanowiło znacznego obciążenia dla budżetu UFG i zostanie sfinansowane z przychodów, które aktualnie uzyskujemy.

Póki co, sytuacja wydaje się być bardzo opanowana –  ceny polis, z miesiąca na miesiąc, notują jednak kolejne spadki, a kierowcy mają szansę na naprawdę tanie OC. Z danych mfind.pl wynika, że najtańsze ubezpieczenie dla swojego Audi 80 z 1988 roku znalazł 47-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Za polisę zapłacił on dokładnie 289 złotych. Niewiele więcej, bo 313 złotych za OC zapłacił 36-letni właściciel Volkswagena Golfa z województwa małopolskiego.

Choć ostatnie miesiące nie dają nam powodów do obaw, lepiej być jednak przygotowanym na małe zmiany, które mogą jeszcze nadejść. W tym temacie nie przewidujemy jednak rewolucji. Wahania cen, o ile nie będziemy obserwować innych czynników, które uzasadnią wzrost cen polis, powinny być symboliczne i dla większości kierowców nieodczuwalne.

Cena OC na początek września 2019, jest jeszcze niższa niż ta z początku sierpnia 2019 i wynosi średnio 647 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC wrzesień 2019 – gdzie najtaniej OC?

Na tanie ubezpieczenie samochodu na starcie września 2019 roku mogą liczyć kierowcy między innymi z Krakowa, Białegostoku czy Bydgoszczy. Zapłacą oni odpowiednio:  354 złote, 388 złotych i 433 złoteTanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach zwykle oscyluje wokół 400-500 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Najtańsze OC - wrzesień 2019

Więcej za ubezpieczenie OC zapłacimy tradycyjnie już w Warszawie, Szczecinie czy w Gdańsku. Najwyższa średnia cena obowiązkowej polisy przypada tym razem temu ostatniemu. Gdańszczanie zapłacą za ubezpieczenie OC średnio 870 złotych. Co jednak najciekawsze – w pierwszej trójce miast wojewódzkich, w których OC jest najwyższe, zabrakło tradycyjnego „lidera” – Wrocławia. Tym razem rynek ubezpieczeń był dla wrocławian nieco bardziej łagodny i na początek września muszą oni liczyć się ze średnią stawką oscylującą w granicach 796 złotych. Z kolei mieszkańcy stolicy płacą za OC średnio 836 złotych.

Średnie ceny OC - wrzesień

Gdzie można kupić najtańsze ubezpieczenia samochodowe? Minimalne ceny mogą zaskoczyć kierowców – zwłaszcza tych, którzy regularnie płacą dużo więcej. Tanie OC samochodu osobowego za niespełna 300 zł? To jak najbardziej realne, chociaż oczywiście dużo częściej spotykane są oferty w zakresie cen 400-500 zł. Taką polisę można kupić właściwie we wszystkich ośrodkach miejskich.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 289 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych, w naszym rankingu ubezpieczeń OC, znajdujemy także kierowców, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko masz dobrą historię ubezpieczeniową i nie jesteś 18-latkiem, który dopiero co zrobił prawo jazdy, masz duże szanse na to, że zostanie zaproponowana ci najtańsza polisa OC.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC we wrześniu 2019 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Audi 80, 1988 r.benzyna200 000 kmmężczyzna, 47 lat, woj. kujawsko-pomorskie289 zł
Volkswagen Golf, 1988 r.benzyna310 000 kmmężczyzna, 36 lat, woj. małopolskie313 zł
Fiat Seicento, 2000 r.benzyna80 000 kmkobieta, 43 lat, woj. wielkopolskie320 zł
Audi 80, 1990 r.benzyna/gaz200 000 kmmężczyzna, 61 lat, woj. lubelskie379 zł
Mercedes Benz A 170, 2006.benzyna70 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. mazowieckie347 zł
Toyota Rav 4, 2014 r.olej napędowy120 000 kmkobieta, 46 lat, woj. opolskie350zł
Volkswagen Passat, 1995 r.benzyna160 000 kmkobieta, 56 lata, woj. wielkopolskie350 zł
Volkswagen Golf III, 1994 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 63 lat, woj. podkarpackie350 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC spadły o 87 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę, albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie możesz przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Jeśli też jesteś w tej grupie, koniecznie dokonaj kalkulacji on-line i sprawdź, ile może zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie, też możesz liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie!

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!