Rok 2019 zapisał się na kartach rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny . Średnio kierowcy za obowiązkową polisę płacili 664 złote. Nowy rok przywitaliśmy jednak mocnym akcentem – średnia stawka OC, po raz pierwszy od dłuższego czasu – przekroczyła 700 złotych. Miesiąc później, analiza danych również nie jest optymistyczna, ponieważ trend ten utrzymuje się. Na start lutego 2020 roku, średnia cena OC, jaką płacą Polacy wynosi dokładnie 729 złotych. 

Jaka jest sytuacja na rynku OC w lutym 2020?

Już od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ póki co nic nie zapowiadało, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy zaczęli wydawać coraz mniej na ubezpieczenie OC.  Na start grudnia 2019 średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 690 złotych (19 złotych więcej niż w listopadzie), przy czym najniższe ceny OC kształtowały się na poziomie 265 złotych. Nieco niepewności przyniósł jednak styczeń, kiedy to cena OC kształtowała się już na poziomie 735 złotych. A jak wygląda to z początkiem lutego później? Średnia cena polisy OC jest niższa od tej styczniowej o 6 złotych – i to jedyny pozytywny akcent na otarcie łez, bowiem składka ubezpieczenia OC nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 700 złotych.

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za polisy OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015-2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Wygląda jednak na to, że trend spadkowy wyhamował. Po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej składek za OC. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań. Rośnie inflację i koszty operacyjne towarzystw. W najbliższym roku właściciele aut powinni się więc liczyć ze wzrostem stawek za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – mówi Bartłomiej Roszkowski z mfind

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Nie gorzej było po pierwszym półroczu – na start czerwca 2019 roku średnia cena OC wynosiła dokładnie 880 złotych. Już wtedy kierowcy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak to, co wydarzyło się trzy miesiące później, może wywołać jeszcze większą ekscytację. Mogłoby się wydawać, że lepiej być nie może – a jednak! Wtedy jednak ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 19 złotych, później o 45 – stosunek miesiąc do miesiąca. W końcu na początku roku 2020 średnia stawka ubezpieczenia komunikacyjnego przekroczyła barierę, do której ostatnio nawet się nie zbliżyła – wyniosła 735 złotych. Analiza sprzedanych polis w styczniu 2020 roku nie przyniosła lepszych wieści…

Szczegółowa analiza cen OC w 2019 jest bardzo ciekawa. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie, towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

Choć ostatnie miesiące mogą wzbudzać lęk, nie powinny wywoływać jeszcze paniki. Wahania cen zależą od wielu różnych czynników i jeśli nie zaobserwujemy czynników, które uzasadnią wzrost cen polis, miesiąc do miesiąca wzrosty powinny być dla większości kierowców nieodczuwalne.

Cena OC na początek lutego 2020, jest aż o 39 złotych wyższa niż ta z początku grudnia 2019 i wynosi średnio 729 zł. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC luty 2020 – gdzie najtaniej OC?

Z jeszcze większą rewolucją mamy do czynienia jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich. W ostatnich miesiącach, wśród miast z najtańszym OC niezmiennie królował Rzeszów. Na początku lutego sytuacja ta jednak drastycznie się zmieniła i wśród „najtańszych” miast plasują się obecnie Kielce ze średnią ceną OC na poziomie 596 złotych oraz Gorzów Wielkopolski – 619 złotych. Rzeszowianie oddali palmę pierwszeństwa i plasują się obecnie mniej więcej w połowie zestawienia – średnia cena OC, jaką muszą zapłacić za ubezpieczenie wynosi aktualnie 680 złotych.  Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje oscyluje wokół 600-650 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Kielc i Gorzowa Wielkopolskiego, czas na wieści mniej optymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Tutaj zaskoczenia nie ma – aktualnie sytuacja prezentuje się dokładnie tak samo! W lutym najwięcej za OC znów płacą gdańszczanie  (rekordowe 959 złotych) oraz wrocławianie (870 złote).

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 281 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych, w naszym rankingu ubezpieczeń OC, znajdujemy także kierowców, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko masz dobrą historię ubezpieczeniową i nie jesteś 18-latkiem, który dopiero co zrobił prawo jazdy, masz duże szanse na to, że zostanie zaproponowana ci najtańsza polisa OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy w okresie od 1 do 31 stycznia 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 58-letniej właścicielce Volkswagena Golfa z 1988 roku, mieszkańce województwa opolskiego. Za ubezpieczenie swoich czterech kółek zapłaciła ona dokładnie 281 złotych!

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w lutym 2020 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Volkswagen Golf II 1988 r.benzyna270 000 kmkobieta, 58 lat, woj. opolskie211 zł
Fiat 126p, 1989 r.benzyna220 000 kmmężczyzna, 41 lat, woj. podkarpackie222 zł
Fiat Seicento, 2002 r.benzyna80 000 kmmężczyzna, 49 lat, woj. małopolskie320 zł
Audi 80, 1990 r.benzyna200 000 kmmężczyzna, 38 lat, woj. świętokrzyskie379 zł
Mercedes Benz A 170, 2006.benzyna70 000 kmmężczyzna, 66 lat, woj. mazowieckie347 zł
Toyota Rav 4, 2014 r.olej napędowy120 000 kmmężczyzna, 43 lat, woj. śląskie350zł
Volkswagen Passat, 1995 r.benzyna160 000 kmkobieta, 56 lata, woj. wielkopolskie350 zł
Volkswagen Golf III, 1994 r.benzyna270 000 kmmężczyzna, 63 lat, woj. podkarpackie350 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC zmalały o 11 złotych. Najtańsze OC nadal jednak oscylują w okolicy 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę, albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela nie możesz przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Jeśli też jesteś w tej grupie, koniecznie dokonaj kalkulacji on-line i sprawdź, ile może zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie, też możesz liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie!

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!