Rok 2019 zapisał się na kartach rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę płacili 664 złote. Również końcówka roku kalendarzowego była bardzo obiecująca dla ubezpieczonych – średnie ceny OC w IV kwartale roku 2019 wynosiły zaledwie 654 złote. Kierowcy optymistycznie patrzyli w przyszłość, licząc na kolejne obniżki. Nowy rok przywitaliśmy jednak mocnym akcentem – średnia stawka OC wzrosła i niestety w przyszłych miesiącach można spodziewać się kolejnych podwyżek. 

Jaka jest sytuacja na rynku OC w marcu 2020?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, aby ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Wraz jednak z nadejściem stycznia sytuacja uległa zmianie i rok 2020 od razu przyniósł zwiększone ceny polis. Średnia stawka na początek lutego wyniosła aż 685 złotych – ponad 30 złotych więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku. Nadchodzą jednak kolejne zmiany, niekorzystne dla ubezpieczonych. Jak kształtują się ceny OC na początku marca?

W 2019 roku wielu kierowców płaciło za polisy OC mniej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015–2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Wygląda jednak na to, że trend spadkowy wyhamował. Po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej składek za OC. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań. Rośnie inflacja i koszty operacyjne towarzystw. W najbliższym roku właściciele aut powinni się więc liczyć ze wzrostem stawek za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – mówi Bartłomiej Roszkowski z mfind

Ceny OC 2019 – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Na początku roku 2019 wszystkich zmotoryzowanych czekały dobre wiadomości – polisy OC staniały. Szczegółowa analiza cen w zeszłym roku jest bardzo ciekawa. Pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie, towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

W czwartym kwartale ceny OC zaczęły nieznacznie rosnąć – najpierw o 10 złotych, później o 34 – stosunek miesiąc do miesiąca. Wraz ze styczniem przyszedł szok. W pierwszym miesiącu 2020 średnia stawka ubezpieczenia komunikacyjnego zbliżyła się do bariery 700 zł, od której w zeszłym roku trzymała się na bezpieczną odległość. W styczniu średnie ceny polis OC wyniosły aż 685 złotych. Analiza sprzedanych polis w kolejnym miesiącu – lutym 2020 roku – nie przyniosła lepszych wieści.

Można się spodziewać, że będzie gorzej. Wskazują na to raporty i analizy średniej ceny OC w lutym. Czy kierowcy mogą obawiać się stawek OC w marcu? Czy kolejna podwyżka poważnie zaboli budżety ubezpieczonych?

Cena OC na początek marca 2020 jest aż o 35 złotych wyższa niż ta z ostatniego kwartału 2019 roku. Wzrosła również o 4 złote w porównaniu do cen na początku lutego i wynosi średnio 689 złotych. Największe wahania ceny dotyczą tradycyjnie poszczególnych ośrodków miejskich.

Najtańsze ubezpieczenie OC marzec 2020 – gdzie najtaniej OC?

Z jeszcze większą rewolucją mamy do czynienia, jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich. W ostatnich miesiącach wśród miast z najtańszym OC niezmiennie królował Rzeszów. W ostatnich dwóch miesiącach sytuacja ta jednak drastycznie się zmieniła i wśród „najtańszych” miast, na początku marca 2020 roku, plasuje się obecnie Częstochowa. Drożej, ale wciąż tanio w skali całej Polski jest także w Białymstoku. Rzeszowianie oddali palmę pierwszeństwa i plasują się obecnie mniej więcej w połowie zestawienia po znacznym wzroście ceny do 690 złotych. Drastycznie średnie ceny OC skoczyły w ostatnim czasie w Gorzowie Wielkopolskim – z 619 złotych wzrosły do 743 złotych.

Najniższe średnie ceny OC:

Częstochowa – 598 złotych,

Białystok – 631 złotych,

Gliwice – 631 złotych.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania cen są już nieco większe. Średnia cena polisy ubezpieczenia OC w najtańszych miastach oscyluje wokół 600–650 złotych – trzeba pamiętać, że wliczają się tu oferty najtańsze, czyli takie, które kosztują około 300 złotych, ale także ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, którzy za polisę na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny. Jeśli obecna tendencja wzrostowa się utrzyma, istnieje możliwość wzrostu cen najtańszych polis ponad 300 złotych.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie będzie tak łatwo!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Częstochowy, Gliwic i Białegostoku, czas na wieści mniej optymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Tym razem w rankingu najdroższych miast pod kątem ubezpieczenia OC wygrywa inny przedstawiciel Trójmiasta – Gdynia. Na drugim miejscu znalazł się, standardowo już, Wrocław. Stolica Dolnego Śląska nie schodzi z podium od wielu miesięcy i można oczekiwać jedynie kolejnych podwyżek cen OC. Stawkę uzupełnia także Warszawa.

Duże miasta – najdroższe polisy OC:

Gdynia – 924 złote,

Wrocław – 923 złote,

Warszawa – 867 złotych.

Ubezpieczenie OC najtaniej na rynku w mfind już od 196 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu ubezpieczeń OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenia auta. Komu przypadły najtańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie OC samochodu wcale nie przypadają w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Najtańsze OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z poniższego zestawienia, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowana najtańsza polisa OC.

Z danych mfind podsumowujących sprzedane polisy w okresie od 1 do 29 lutego 2020 roku wynika, że najtańsze OC przypadło 30–letniemu właścicielowi Fiata 126p FL, który mieszka w województwie małopolskim. Za ubezpieczenie swoich czterech kółek zapłacił on zaledwie 196 złotych!

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w marcu 2020 – ranking

Marka/ModelPaliwoPrzebiegKierowcaNajtańsze OC
Fiat 126p FL, 1988 r.benzyna230 000 kmmężczyzna, 30 lat, woj. małopolskie196 zł
Mercedes–Benz 200D 124, 1990 r.olej napędowy200 000 kmmężczyzna, 56 lat, woj. śląskie303 zł
Volkswagen Golf II, 1.6, 1991 r.olej napędowy260 000 kmmężczyzna, 40 lat, woj. opolskie318 zł
Opel Crossland X 1.2 E6, 2018 r.benzyna45 000 kmmężczyzna, 58 lat, woj. podkarpackie320 zł
Fiat 126 ELX, 1998 r.benzyna190 000 kmmężczyzna, 42 lat, woj. świętokrzyskie325 zł
FIAT 126 EL, 1995 r.benzyna240 000 kmkobieta, 61 lat, woj. małopolskie327 zł
Volkswagen Golf II, 1.6, 1988 r.benzyna160 000 kmkobieta, 51 lata, woj. dolnośląskie327 zł
Renault Clio IV MR'17, 2017 r.benzyna70 000 kmmężczyzna, 51 lat, woj. małopolskie330 zł

Porównuj ceny – zyskasz najtańsze OC online!

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnie ceny OC wzrosły o 4 złote. Jednak podwyżka stawek OC w szerszym ujęciu jest znacznie bardziej dotkliwa – ceny na początku marca są już o 35 złotych wyższe niż w ostatnich miesiącach 2019 roku. Nie zmieniają się jednak ceny najtańszych OC – nadal oscylują w okolicy 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę albo przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić.

Na duże zwyżki narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tanie OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty, ponieważ ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 złotych.

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC mfind.pl i oblicz składkę OC!