mfind.pl

MTU – informacje o firmie i udział w rynku

MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń rozpoczęło swoją działalność w 13 lutego 2002 roku, a już w 2005 r. ruszyło ze sprzedażą ubezpieczeń online. Jest częścią grupy Ergo Hestia, której udział w polskim rynku ubezpieczeń majątkowych w roku 2015 wyniósł ponad 13%. MTU oferuje ubezpieczenia komunikacyjne oraz mieszkaniowe. Od 1 kwietnia 2015 roku wszystkie marki Ergo Hestii przystąpiły do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód.  

Czytaj także: Ergo Hestia OC i AC – poznaj ofertę firmy i porównaj ceny ubezpieczenia samochodu

MTU OC i AC – czy warto kupić? Dlaczego lepiej porównać oferty?

Nic nie trwa wiecznie i niczego nie można być pewnym, a już na pewno nie cen ubezpieczeń. Podwyżki stawek OC w styczniu 2016 roku zmieniły układ sił w naszym rankingu ubezpieczycieli oferujących najtańsze polisy komunikacyjne. MTU wskoczyło na piąte miejsce (o trzy miejsca wyżej niż w roku 2015) z OC w cenie 586 zł. Na pewno więc jest to ubezpieczyciel wart rozważenia przy poszukiwaniu najtańszego OC. Jednak co roku warto sprawdzać i porównywać oferty, ponieważ ubezpieczenia samochodowe ciągle drożeją. Firmy podnoszą stawki – tylko jedne bardziej, inne mniej. Skorzystaj z kalkulatora OC AC mfind i dowiedz się, gdzie kupisz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne najtaniej. W porównywarce mfind zobaczysz, jak ceny MTU OC przedstawiają się na tle konkurencji.

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC) w MTU występuje w 2 wariantach:

 • Minicasco (wariant ograniczony – odszkodowanie będzie przysługiwało jedynie w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej)
 • Maxicasco (pełna ochrona samochodu)

O przedłużeniu OC i AC w MTU przeczytasz TUTAJ.

MTU – assistance

Assistance w MTU jest usługą dodatkową, którą można wykupić na okres trwania umowy ubezpieczenia OC lub AC. Assistance obejmuje koszty zorganizowania i udzielenia pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba w związku z następującymi sytuacjami:

 • zderzenie pojazdów
 • uszkodzenie w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, osobą lub przedmiotem
 • uszkodzenie spowodowane przez osoby trzecie
 • pożar, wybuch, zatopienie lub działanie czynnika termicznego lub chemicznego
 • awaria
 • unieruchomieni
 • przepalenie żarówek
 • kradzież

Co ciekawe, podczas gdy wszyscy ubezpieczyciele prześcigają się w tworzeniu wielu zróżnicowanych wariantów assistance (w których można się pogubić), MTU postępuje odwrotnie – oferuje jednolite assistance z bardzo szerokim zakresem ochrony.

W skład assistance MTU wchodzą usługi takie jak: naprawa na miejscu zdarzenia, dowóz paliwa, wymiany żarówek na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu na odległość nie większą niż 200 km, przewóz kierowcy i pasażerów na odległość nie większą niż 100 km od miejsca zdarzenia oraz wynajem samochodu zastępczego. Ubezpieczony może skorzystać w każdej usługi nie więcej niż dwa razy w ciągu okresu ubezpieczenia. Jeśli decydujesz się na wykupienie assistance w MTU razem z OC, świadczenia będą realizowane jedynie na terenie Polski. Jeśli okres trwania assistance pokryje się z polisą AC, pomoc zostanie Ci udzielona także na terenie Europy oraz Algierii, Maroka, Tunezji, Izraela i Iranu.

Więcej o assistance w MTU przeczytasz TUTAJ.

MTU w rankingach mfind wypada… dość tanio, sprawnie, lecz bez fajerwerków 😉

 • Jeśli chodzi o cenę OC, MTU wypada całkiem nieźle na tle konkurencji. W 2015 roku towarzystwo znalazło się na 8 miejscu w rankingu mfind ze średnią ceną OC 517 zł. W 2016 poprawiło swoją pozycję o 3 miejsca, oferując średnią składkę OC w cenie 586 zł. MTU nie należy do grupy ubezpieczycieli, którzy drastycznie podnieśli stawki ubezpieczeń komunikacyjnych w 2016 roku.
 • MTU uplasowało się dopiero na 8 miejscu (na 12 towarzystw) w teście sprzedażowych stron www ubezpieczycieli direct, przeprowadzonym przez Akademię mfind w 2014 roku. Serwis MTU nie jest przystosowany do przeglądania na smartfonach, za to formularz MTU jest jedynym, który spełnia zalecenia normy ISO.
 • MTU nie istnieje w mediach społecznościowych, co oznacza, ze nie znajdziesz profilu towarzystwa ani na Facebooku ani na Twitterze. Nie dostaniesz także odpowiedzi od firmy, jeśli zamieścisz uwagę lub komentarz w przestrzeni social mediów.
 • Skoro nie da się dotrzeć do MTU przez serwisy społecznościowe, może warto zadzwonić na infolinię? Jak najbardziej! Kontakt do towarzystwa można z łatwością znaleźć na stronie, a okres oczekiwania na połączenie na infolinii produktowej trwało tylko trochę ponad minutę. Równie sprawnie powinieneś dodzwonić się do konsultantów rejestrujących szkody.

MTU – wybrane ubezpieczenia

„Moje cztery kąty, moje cztery koła”

Pakiet, który łączy ubezpieczenie nieruchomości z OC komunikacyjnym. W zakres ubezpieczenia wchodzi: ubezpieczenie mienia, OC w życiu prywatnym, OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie „Moja pomoc drogowa” (assistance) oraz NNW kierowców i pasażerów.

„Mój samochód”

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, który obejmuje AC (minicasco lub maxicasco), Zieloną Kartę, Assistance, NNW kierowcy i pasażerów, ubezpieczenie szyb oraz ubezpieczenie utraty zniżek OC i AC.

MTU – Zielona Karta

Zielona Karta, czyli ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym jest dodatkiem, który można wykupić w pakiecie komunikacyjnym „Mój

samochód”. Zielona Karta przyda Ci się gdy będziesz chciał wjechać na teren Rosji, Białorusi, Ukrainy czy niektórych krajów bałkańskich.

Więcej o zielonej karcie w MTU przeczytasz TUTAJ.

MTU – samochód zastępczy

Warunki na jakich ma zastosowanie usługa wynajmu zastępczego zależą od tego czy ubezpieczenie assistance zostało dokupione do OC czy do autocasco. Jeśli tylko jako dodatek do OC, samochód zastępczy przysługuje ubezpieczonemu na wypadek kradzieży. Jeśli umowa assistance została zawarta na okres obowiązywania AC, samochód zastępczy może zostać wynajęty po kradzieży lub kolizji. Pojazd zastępczy w ramach assistance w MTU przysługuje na okres nie dłuższy niż 2 dni. Ubezpieczyciel pokrywa także koszty dostarczenia lub odbioru auta zastępczego.

MTU – zgłoszenie szkody

Szkoda powinna zostać zgłoszona możliwie jak najszybciej. W MTU możesz to zrobić na cztery sposoby:

 • Za pomocą formularza na stronie internetowej firmy;
 • Dzwoniąc na infolinię MTU pod numer 801 107 108 lub 58 555 62 22;
 • Wysyłając zgłoszenie pisemne na adres siedziby STU Ergo Hestia – ul. Hestii 1, 81-731 Sopot;
 • Wysyłając zgłoszenie elektronicznie na adres e-mail szkody@mtu.pl.

Zgłaszając szkodę należy podać swoje dane osobowe i teleadresowe, datę zdarzenia, opis zdarzenia, opis uszkodzeń oraz dane sprawcy szkody.

MTU – likwidacja szkód

Od 1 kwietnia 2015 roku Ergo Hestia przystąpiła do systemu bezpośredniej likwidacji szkód. Oznacza to, że jeśli posiadasz OC jednej z marek grupy Ergo Hestii: Ergo Hestia, You Can Drive lub MTU i Twoje auto zostanie uszkodzone przez inny pojazd, zamiast zgłaszać szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, możesz zgłosić się bezpośrednio do firmy, w której Ty masz wykupione OC. Ergo Hestia zajmie się wszystkimi formalnościami i wypłaci odszkodowanie. Usługa BLS nie jest stosowana, jeśli w zdarzeniu brały udział więcej niż dwa pojazdy, ktoś został ranny, wysokość szkody majątkowej przekracza 30 tys. zł, do szkody doszło za granicą lub jeśli sprawca posiada polisę u zagranicznego ubezpieczyciela lub ubezpieczyciela, który nie przystąpił do porozumienia BLS. System likwidacji szkód Ergo Hestii został nagrodzony Godłem Promocyjnym „Teraz Polska”. Klienci MTU mogą zarządzać usługami za pomocą eKonta ubezpieczeniowego, które pozwala wygodnie zgłosić szkodę oraz monitorować postęp jej likwidacji.

MTU – wypowiedzenie OC

Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wypowiedzenie OC należy złożyć nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Formularz wypowiedzenia można wypełnić i wysłać przez internet, korzystając z formularza dostępnego do pobrania na stronie www MTU (wypowiedzenie musi być opatrzone własnoręcznym podpisem właściciela) lub wysłać pocztą na adres siedziby Ergo Hestia w Sopocie.

Możesz także skorzystać z uniwersalnego formularza do pobrania z Akademii mfind.

Wzór wypowiedzenia OC w MTU i więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

MTU – zwrot składki

O zwrot składki OC możesz się ubiegać w przypadku sprzedaży samochodu lub jego zezłomowania. Wystarczy, że poinformujesz MTU o zezłomowaniu pojazdu lub o jego sprzedaży (w przypadku sprzedaży kupujący musi jeszcze wypowiedzieć Twoje OC), a ubezpieczyciel odda Ci część składki przelewem na konto lub przekazem pocztowym. Nie musisz składać w tym celu żadnego specjalnego wniosku – firma ubezpieczeniowa nie ma prawa przetrzymywać Twoich pieniędzy. Składka zostanie zwrócona w wysokości odpowiedniej do okresu, w którym ubezpieczenie nie zostało wykorzystane.

Jak poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule Akademii mfind: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

MTU – kontakt

Dzięki temu że marka MTU działa w formule direct, większość spraw można załatwić w prosty i szybki sposób przez internet. Na stronie www ubezpieczyciela masz zakładkę „Obsługa online”, gdzie znajdziesz przejrzyste formularze online do kontaktu). Za pośrednictwem sieci możesz kupić polisę (przez serwis mtu24.pl), zgłosić szkodę, zgłosić kupno/sprzedaż pojazdu, wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, zapytać o postęp likwidacji szkody itd.

Innym sposobem na kontakt z MTU jest rozmowa telefoniczna:

 • Dla nowych klientów – sprzedaż polis przez telefon (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20) – 801 105 105 oraz 22 754 95 21
 • Dla ubezpieczonych i poszkodowanych – obsługa polis i zgłaszanie szkód – 801 107 108 oraz 58 555 62 22

Cierpliwi mogą się także skontaktować z MTU za pomocą adresu mailowego: kontakt@mtu.pl

Adresy i kontakty do oddziałów Grupy Ergo Hestia oraz agentów można znaleźć na stronie internetowej firmy, korzystając z wyszukiwarki z filtrem regionów i miast.

Siedziba główna:

STU ERGO HESTIA SA

ul. Hestii 1,

81-731 Sopot

Opinie o MTU

Pozytywne opinie na temat ubezpieczeń komunikacyjnych zamieszczane w internecie stanowią zaledwie 1/6 wszystkich ocen. Do takiego stanu przykłada się także wynik MTU, które, według danych zgromadzonych przez Akademię mfind w raporcie „Ubezpieczyciele w mediach społecznościowych 2016. Niebyt lepszy od hejtu?”, na 18 zamieszczonych w sieci w październiku 2015 wypowiedzi otrzymało 3 pozytywne i 4 negatywne opinie oraz 11 komentarzy neutralnych. Na niekorzyść MTU przemawia fakt, że towarzystwo nie udziela się w mediach społecznościowych. Zdecydowanym plusem ubezpieczenia samochodu w MTU jest systemem likwidacji szkód, obsługiwany przez nagrodzoną znakiem jakości Ergo Hestię.