Link4 – informacje o firmie i udział w rynku

Link4 wdarł się przebojem na rynek ubezpieczeń w 2003 roku. Link4 był pierwszym ubezpieczycielem, który zaczął sprzedawać w Polsce polisy w systemie direct – czyli przez internet i telefon.  Towarzystwo mocno starało się przekonać Polaków, że mimo nietypowej jak na tamte czasy formy sprzedaży można mu ufać – jako pierwsze zdobyło certyfikat jakości ISO 9001:2001 w zakresie likwidacji szkód. Dziś Link4 jest marką znaną i chętnie braną pod uwagę przez oszczędnych kierowców poszukujących taniego OC.

Na koniec czerwca 2015 roku udział Link4 w rynku ubezpieczeń majątkowych (w tym komunikacyjnych) był szacowany na 1,8%.

W 2014 roku Link4 zostało przejęte przez PZU.

Czytaj także: PZU OC i AC – porównaj nawet 76 ofert w kalkulatorze OC/AC i sprawdź, czy możesz oszczędzić

Link4 OC i AC – czy warto kupić? Dlaczego lepiej porównać oferty?

Link4 stara się przekonać klientów do wykupienia OC właśnie w tej firmie poprzez bonus w postaci assistance obejmującego nie tylko samochód zastępczy na 3 dni, ale również naprawę pojazdu na miejscu z uwzględnieniem uszkodzeń opon – co nie zdarza się u każdego ubezpieczyciela.

Jednak najważniejszym kryterium wyboru polisy OC jest CENA. Wyniki styczniowego raportu kalkulatora OC AC mfind o cenach OC nie pozostawiają wątpliwości – obowiązkowe ubezpieczenia w Link4 zdrożały w porównaniu ze styczniem 2015 roku średnio aż o 25%! Tak drastyczne podwyżki mogą mieć związek z polityką cenową określoną przez nowego właściciela spółki, czyli PZU.

W związku ze wzrostem cen nawet stali klienci Link4, przyzwyczajeni do atrakcyjnej oferty tej firmy, powinni uważnie porównywać oferty, na przykład korzystając z kalkulatora OC AC mfind. O ile bowiem w 2015 roku Link4 było w rankingu mfind jednym z najtańszych towarzystw ubezpieczeniowych, to już w bieżącym roku dyktuje średnie ceny tylko niewiele niższe od PZU.

Ubezpieczenie AC w Link4 wyróżnia się prostotą. Oferowane jest w dwóch wariantach, Warsztat i Kosztorys, które różnią się sposobem rozliczania szkody – odpowiednio naprawą lub wypłatą gotówki. Droższy wariant Warsztat zapewnia stałą sumę ubezpieczenia dla aut nowych. W tym wariancie możesz także wybrać rodzaj części, które mają zostać użyte do naprawy poszkodowej (oryginalne bądź zamienniki). Za dodatkową opłatą możesz ubezpieczyć instalację gazową lub fotelik dziecięcy.

AC w Link4 nie wykupisz dla pojazdu starszego niż 15 lat.

O przedłużeniu OC i AC w Link4 przeczytasz TUTAJ.

Link4 – assistance

Assistance w Link4 dostępny jest w dwóch wariantach:

 • Auto Assistance (holowanie do limitu 100 km, dowóz paliwa, otwarcie zatrzaśniętego auta z kluczykami w środku);
 • Auto Assistance Plus (holowanie do 300 km, usługa kierowcy gdy nie jesteś w stanie prowadzić auta, pomoc w wypadku zamarznięcia lub wlania niewłaściwego paliwa, wymiana przepalonej żarówki w trasie, opieka nad dziećmi, gdy trafisz do szpitala z powodu wypadku).

Więcej o assistance w Link4 przeczytasz TUTAJ.

Link4 – rodzaje ubezpieczeń, produkty i ryzyka

Podróże + Auto Assistance

W Link4 możesz połączyć ubezpieczenie turystyczne z assistance dla pojazdu na zagranicę. Dodatkowo towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach pakietu Podróże, daje możliwość ubezpieczenia mienia domowego na czas Twojej wycieczki. Ubezpieczenie to staje się szczególnie ciekawą propozycją dla odnawiających OC lub AC w Link4 – wtedy jedna osoba ma ubezpieczenie turystyczne na 7 dni gratis.

Smartcasco

To ciekawa alternatywa dla AC, w której możesz samodzielnie dobrać zakres ochrony i zaoszczędzić tym samym na składce. Dostępne składowe to: żywioły, kradzież i szkoda całkowita, przy czym nie można zastosować kombinacji kradzieży + szkody całkowitej bez żywiołów.

Jest to ubezpieczenie typu minicasco, czyli zapewniające ochronę tylko od najpoważniejszych zdarzeń, skutkujących całkowitą utratą samochodu. Za drobne stłuczki będziesz musiał zapłacić sam.

Czytaj także: Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Kluczyki Plus

To dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Jeżeli go wykupisz, dostaniesz odszkodowanie w przypadku utraty kluczyków, tablic lub dowodu rejestracyjnego. W przypadku ostatniego z wymienionych, również wchodzi w grę odszkodowanie po zagubieniu, nie tylko kradzieży.

Ubezpieczenie Link4 w rankingach mfind wypada… Raz świetnie, raz gorzej :-/

 • Jeszcze w 2015 roku ubezpieczenie OC w Link4 było droższe od najtańszego o jedyne 75 zł. Niestety firma zdecydowała się na znaczną podwyżkę cen, co widać w najnowszym raporcie mfind ze stycznia 2016 r – obowiązkowe ubezpieczenie w Link4 zdrożało aż o 25%.   
 • Użytkownicy Twittera obserwujący profil firmowy Link4 najczęściej będą raczeni komunikatami reklamowymi. Na Facebooku zaś można zaobserwować kolejną zmarnowaną szansę pokazania się użytkownikom mediów społecznościowych. Interakcja Link4 z użytkownikami przebiega najgorzej spośród wszystkich testowanych przez mfind profili.
 • Jako pionier kanału sprzedaży direct w Polsce, Link4 bez zaskoczenia wypada świetnie pod względem zaprojektowania i użyteczności strony internetowej służącej do sprzedaży. W raporcie porównywarki mfind ten ubezpieczyciel dał się wyprzedzić tylko Liberty i Axie.
 • W Link4 obsługa odpowiedzi na e-maile przebiega bardzo sprawnie. W naszych testach z wynikiem czasu odpowiedzi poniżej trzech kwadransów, ubezpieczyciel zdobył trzecie miejsce na 23 testowane firmy.
 • Klienci Link4 mogą skontaktować się z firmą za pośrednictwem live chatu – co jest wygodnym, ale dość rzadko jeszcze spotykanym rozwiązaniem. Live chat działa w dni robocze od 8 do 20, a więc najdłużej spośród firm oferujących taką możliwość.
 • W rankingu najlepszych i najgorszych infolinii ubezpieczeniowych z 2015 roku Link4 wypada najlepiej pod względem czasu oczekiwania na zgłoszenie szkody. Konsultanci odebrali nasze testowe połączenie po zaledwie 35 sekundach. Nieco bardziej musi uzbroić się w cierpliwość ktoś, kto na infolinii Link4 chciałby zasięgnąć informacji o ofercie towarzystwa.

Link4  Zielona Karta

Zielona karta jest wydawana bezpłatnie dla posiadaczy OC w Link4. Aby ją otrzymać, wystarczy zamówić ją telefonicznie i zostanie wysłana na adres podany konsultantowi podczas rozmowy.

Więcej o zielonej karcie w Link4 przeczytasz TUTAJ.

Link4 – samochód zastępczy

Samochód zastępczy w Link4 jest dostępny w ramach ubezpieczenia assistance dodawanego do OC w razie wypadku lub kradzieży, na okres 3 dni. Jeśli kupujesz w tej firmie pakiet OC/AC/assistance/NNW, masz możliwość wyboru bogatszych opcji assistance, w których czas wynajmu auta zastępczego jest odpowiednio wydłużony:

 • Auto Assistance – do 7 dni po wypadku lub kradzieży
 • Auto Assistance Plus – do 14 dni po wypadku lub kradzieży, do 7 dni przy awarii.

Link4 – zgłoszenie szkody

W Link 4 szkodę można zgłosić za pomocą:

 • Formularza online dostępnego na stronie www firmy
 • Infolinii – pod numerem 22 444 44 44 (czynne pn.-pt. 8-18:30, sob. 9-17)

Link4 – likwidacja szkód

Link4 nie oferuje bezpośredniej likwidacji szkody. To oznacza, że biorąc udział w wypadku jako poszkodowany, w sprawie odszkodowania z OC sprawcy będziesz musiał we własnym zakresie kontaktować się i załatwiać formalności z jego ubezpieczycielem.

Link4 – wypowiedzenie OC

Na stronie www ubezpieczyciela został udostępniony przystępny formularz, dzięki któremu możesz utworzyć dokument z naniesionymi odpowiednimi podstawami prawnymi i Twoimi danymi. Pozostaje go potem wydrukować, podpisać i wysłać w formie tradycyjnej lub elektronicznej (skan podpisanego dokumentu) na adres kontaktowy towarzystwa.

Więcej o wypowiedzeniu OC w Link4 przeczytasz TUTAJ.

Ubezpieczenie Link4 – zwrot składki

Numer rachunku do zwrotu niewykorzystanej części składki z ubezpieczenia w Link4 możesz podać w formularzu zgłoszenia sprzedaży samochodu dostępnym na stronie www Link4. Jeśli sprzedałeś lub zezłomowałeś samochód, ubezpieczyciel ma obowiązek oddać Ci pieniądze za niewykorzystany czas ubezpieczenia bez specjalnego wniosku z Twojej strony. Jeśli nie podasz numeru konta, powinieneś otrzymać zwrot przekazem pocztowym.

Czytaj także: Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu

Agent Link4

Gdy Link4 wchodził na polski rynek, nie zamierzał współpracować z agentami – wręcz stanowił dla nich konkurencję jako pierwsza firma sprzedająca ubezpieczenia bezpośrednio. Jednak po kilku latach okazało się, że klienci nie są gotowi na aż taką rewolucję, więc spółka „przeprosiła się” z agentami. W tej chwili większość multiagentów w Polsce oferuje także ubezpieczenia Link4. Firma udostępnia na swojej stronie www praktyczną mapę z naniesioną siecią pośredników.

Link4 – kontakt (adres, telefon, e-mail)

Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna

ul. Postępu 15

02-676 Warszawa

Telefon: 22 444 44 44

Fax: (0 22) 444 44 48

e-mail (obsługa klienta): bok@link4.pl

Link4 – oddziały i punkty obsługi klienta

Terenowe placówki, w których można kupić ubezpieczenia Link4, są to najczęściej multiagencje ubezpieczeniowe dysponujące także ofertami innych firm. W sprawach związanych z obsługą polisy czy likwidacją szkody lepiej kontaktować się z centralą towarzystwa np. za pomocą infolinii lub poczty elektronicznej.

Link4 – opinie

Link4 to jeden z najczęściej komentowanych w internecie ubezpieczycieli, tuż za PZU. Być może ktoś odpowiedzialny za wizerunek spółki dostrzegł, że warto pojawić się w internecie, skoro i tak jest ona na ustach (i klawiaturach) użytkowników sieci. Jak do tej pory jednak działania ubezpieczyciela w mediach społecznościowych są wciąż zadziwiająco niemrawe wobec ilości komentarzy. Te niestety są w przytłaczającej większości negatywne, a w najlepszym wypadku neutralne.