22 490 9000 Zadzwoń
MENU
4 lata temu

Koniec z prowizjami dla pośredników ubezpieczeniowych? Ich wynagrodzenie mieliby opłacać… klienci

Koniec z prowizjami dla pośredników ubezpieczeniowych? Ich wynagrodzenie mieliby opłacać… klienci<

Pod koniec zeszłego roku UOKiK zaproponował wprowadzenie do ustawy zakazu wypłaty prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym. Eksperci porównywarki mfind.pl wyjaśniają, jaki wpływ na rynek ubezpieczeniowy miałaby tak radykalna zmiana i czy byłaby korzystna dla klientów.

W najnowszym raporcie eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl zapowiadają, jakie zmiany na rynku ubezpieczeń może przynieść 2017 rok. Jedną z najważniejszych kwestii są rządowe plany związane z dostosowywaniem się Polski do unijnych przepisów, zgodnie z którymi klient musi być poinformowany o sposobie, w jaki wynagradzany jest pośrednik ubezpieczeniowy. Docelowo agent może mieć obowiązek podania konsumentowi wysokości prowizji, którą otrzymuje od towarzystwa. Jeszcze dalej poszedł w swych propozycjach UOKiK – urząd chciałby wprowadzić do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń zakaz wypłaty prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym. Miałoby to wyeliminować sytuacje, w których agenci przedstawiają jako najkorzystniejszą ofertę ubezpieczyciela, od którego otrzymują najwyższą prowizję.

O ile wskazanie klientowi wysokości prowizji uzyskiwanej u poszczególnych ubezpieczycieli mogłoby mieć pozytywne skutki, o tyle całkowite zlikwidowanie wypłat już nie – wyjaśniają eksperci mfind. Po pierwsze, zagrożone byłoby ok. 350 tys. miejsc pracy – aż tylu jest w Polsce zarejestrowanych pośredników ubezpieczeniowych. Zmiany oznaczałyby również przerzucenie kosztów pośredników z towarzystw na klientów. W konsekwencji konsumenci częściej wybieraliby zakup bezpośrednio u ubezpieczyciela, bez możliwości porównania ofert. A jak wynika z raportu mfind, klient, który nie porównuje stawek polis OC w kilku towarzystwach, może przepłacić nawet do 1115 zł!

– Póki co, w przedłożonym projekcie, jest mowa o tym, że działalność polegająca na pośrednictwie ubezpieczeniowym odbywa się za wynagrodzeniem – uspokaja Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – W ramach stanowisk zgłoszonych w konsultacjach publicznych odnośnie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, jedynie UOKiK zaproponował rezygnację z prowizji pośrednika. W mojej ocenie nie mamy się czego obawiać, bo wprowadzenie takiego zapisu nie byłoby w interesie żadnej ze stron. Produkt potrzebuje dystrybucji, a klient potrzebuje wyboru. Aby sieć dystrybucji sukcesywnie się zwiększała, niezbędne są podmioty, które będą ją rozwijać. Pozbawienie wynagrodzeń pośredników, przyczyni się do znacznego ograniczenia możliwości dystrybucji ubezpieczeń, co nie leży w interesie zarówno ubezpieczycieli jak i ich klientów. Oznaczałoby to bowiem mniejszą sieć dystrybucji i bardziej zmonopolizowany rynek, a co za tym idzie – wyższe ceny – dodaje Borowiecka.

Więcej o planowanych zmianach na rynku ubezpieczeń w 2017 roku można przeczytać w raporcie w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.