22 490 9000 Zadzwoń
MENU
5 lat temu

Chcesz zezłomować samochód? Uważaj, możesz stracić zwrot składki za ubezpieczenie OC

Chcesz zezłomować samochód? Uważaj, możesz stracić zwrot składki za ubezpieczenie OC<

Zespół porównywarki ubezpieczeń mfind przestrzega przed nieuczciwymi firmami, które wykorzystując nieświadomość kierowców, przejmują przysługujący im zwrot składki za ubezpieczenie OC. W ten sposób właściciele złomowanych aut mogą tracić setki złotych.

Zezłomowałeś auto? Przysługuje Ci zwrot części składki za OC

Jak informuje kalkulator OC i AC mfind, zgodnie z przepisami, po przekazaniu samochodu do zezłomowania, jego właścicielowi przysługuje zwrot części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Przykładowo, jeśli w momencie złomowania do końca obowiązywania polisy OC pozostały dwa miesiące, ubezpieczyciel wyliczy wysokość przysługującego zwrotu, biorąc pod uwagę, że z ubezpieczenia korzystano tylko przez 10 miesięcy.

Inaczej jest w przypadku sprzedaży auta. Jeśli jego nabywca nie wypowie dotychczasowej polisy, sprzedawcy nie przysługuje zwrot części składki.

Nie daj odebrać sobie zwrotu składki OC – sprawdź, co podpisujesz!

Te przepisy i nieświadomość kierowców sprytnie wykorzystują nieuczciwe firmy, indywidualni nabywcy-cwaniacy i złomiarze. Najpierw oferują klientowi zajęcie się zezłomowaniem auta w zamian za określoną kwotę, a następnie podsuwają do podpisania umowę sprzedaży samochodu, zamiast zaświadczenia o złomowaniu. Gdy już pojazd staje się ich własnością, wypowiadają umowę OC poprzedniego właściciela i złomują lub w inny sposób utylizują auto. W ten sposób mogą sami zgarnąć zwrot składki za niewykorzystany okres polisy OC, a nieświadomy kierowca – stracić kilkaset złotych.

– Umowa OC i wszystkie prawa i obowiązki z niej wynikające, przechodzą na nabywcę samochodu w dniu zawarcia umowy sprzedaży – dlatego nieuczciwi „złomiarze” dodatkowo zarabiają w ten sposób na starych samochodach, za które właściciele opłacili całą składkę ubezpieczeniową z góry. Jeśli chcemy zezłomować i wyrejestrować auto, a także odzyskać składkę za OC, powinniśmy korzystać z legalnych stacji demontażu pojazdów – podkreśla Dominika Grabek, redaktor naczelna Akademii ubezpieczeń mfind.

Cały artykuł można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.