Udział własny to wartość, którą ubezpieczyciel potrąci z każdego odszkodowania. W praktyce oznacza to, że wypłata świadczenia z tytułu poniesionej szkody jest pomniejszana o wartość wskazaną w umowie ubezpieczenia. Jeżeli  wysokość szkody nie przekroczy kwoty udziału własnego, odszkodowania nie dostaniesz wcale.

Udział własny w umowie ubezpieczenia AC może być określony procentowo (np. 10% wartości szkody) lub kwotowo (np. 500 zł).

Za pomocą udziału własnego możesz dopasować wysokość składki za AC do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Zasada jest taka, że im wyższy udział własny wybierzesz, tym niższą składkę zapłacisz – ale w razie szkody dostaniesz mniejsze odszkodowanie. Jeśli więc stać Cię na to, żeby drobne uszkodzenia auta naprawiać z własnej kieszeni, a zależy Ci bardziej na odszkodowaniu za poważne szkody czy kradzież pojazdu, możesz ustalić udział własny na wyższym poziomie (kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych). Jeśli natomiast chcesz dostać pełne odszkodowanie za każdą szkodę, możesz zrezygnować z udziału własnego – ale wtedy zapłacisz więcej za AC.

Czytaj także: Franszyza integralna i udział własny – za drobne szkody nie dostaniesz odszkodowania

Znajdź dobre AC z udziałem własnym lub bez niego w porównywarce ubezpieczeń OC AC mfind.pl