Ubezpieczyciel lub agent namawia Cię na cały pakiet ubezpieczeń majątkowych, a Ty nie bardzo wiesz, co się kryje pod tym hasłem? Wyjaśniamy – masz do wyboru zabezpieczenie ruchomości, nieruchomości oraz samochodu. Możesz ubezpieczyć się prywatnie, ale też zabezpieczyć swoją działalność gospodarczą, jeśli taką prowadzisz.

Najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe: mieszkania i domu

Największą popularnością w Polsce cieszą się ubezpieczenia mieszkania i domu. Bez problemu ubezpieczysz też zabudowę wokół posiadłości, również z małą architekturą, taką jak altanka, czy też dom w trakcie budowy. Zakres ubezpieczenia jest bardzo różny. Może obejmować tylko ubezpieczenie murów, ale także mienia stałego (wbudowane elementy) i mienia ruchomego (na przykład sprzęt elektroniczny).

Wraz z poszerzeniem ubezpieczenia o kolejne elementy, musisz się liczyć z podwyższeniem wysokości składki  raty ubezpieczeniowej.

Nie tylko nieruchomości podlegają ubezpieczeniu – zabezpieczenie ruchomości

W skład Twojego majątku wchodzą nie tylko nieruchomości. Ubezpieczyć można również cały szereg innych rzeczy, na których ochronie specjalnie Ci zależy. Mogą to być maszyny, surowce, produkty rolne, zwierzęta domowe i hodowlane, sprzęt budowlany, sprzęt elektroniczny, środki płatnicze, jacht, łódź, skuter, rower, dzieła sztuki, bagaż podróżny, szklane rzeczy (na przykład szyby) i wiele innych. Pomyśl o tym koniecznie, wybierając najlepszą dla siebie polisę.

Pamiętaj, by mieć zapisaną np. elektronicznie dokumentację cennych przedmiotów. Ich zdjęcia, dowody zakupów,  a w przypadku kolekcji certyfikaty przechowuj w bezpiecznych miejscach, miej kopie. To bardzo ważna pomoc w przypadku kradzieży. Ułatwi pracę nie tylko policji, ale też przyspieszy wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenia majątkowe to polisy samochodowe

Do popularnych ubezpieczeń majątkowych należy autocasco. Kierowcy wykupują je przeważnie w obawie przed kradzieżą auta. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i decyduje się na nie mniej niż 30% Polaków.

Zabezpiecza nie tylko przed stratą pojazdu, ale także w przypadku stłuczki i przed innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, na przykład gradobiciem czy pożarem. Zakres ochrony zależy jednak od podpisanej umowy z ubezpieczycielem oraz wysokości płaconej składki. Lepiej zdecydować się na lepszą ochronę i zapłacić więcej niż mieć prowizoryczne ubezpieczenie, które w razie potrzeby nie pokryje strat.

Skorzystaj z porównywarki mfind.pl, by wybrać dobrą polisę!

Zakres ubezpieczenia majątkowego

Zakres ubezpieczenia zależy w dużej mierze od indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowe często są w stanie pójść na rękę swoim klientom, dlatego nie należy się bać negocjować podczas podpisywania umowy.

Zasadniczo ubezpieczenie może obejmować ochronę przed podstawowymi i najbardziej prawdopodobnymi zagrożeniami, jak pożar, zalanie czy włamanie.

Możesz je jednak znacznie rozszerzyć. W przypadku rozszerzonego zakresu wybór jest bardzo duży i może przykładowo obejmować osunięcie ziemi z powodu prac górniczych, uderzenie pioruna, upadek drzewa, grad, itp.

Cena ubezpieczenia

Cena ubezpieczenia majątkowego zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz wartości Twojego majątku. Zadbaj o jego poprawną wycenę. Powinna być zgodna z aktualną wartością rynkową. Jeżeli wartość zostanie zaniżona, w razie ewentualnej szkody ubezpieczyciel wypłaci Ci mniejsze odszkodowanie niż realny koszt naprawy zniszczeń. W przypadku zawyżenia wartości otrzymasz wyższe odszkodowanie, ale będziesz musiał płacić wyższe składki.

Wyłączenia

Decydując się na podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, zwróć uwagę, w jakich dokładnie sytuacjach możesz być pewny wypłacenia odszkodowania. Sprawdź listę zamieszczonych w OWU wyłączeń – opisów przypadków, w których nie dostaniesz pieniędzy z ubezpieczenia, pomimo zaistnienia szkody.

Najczęściej w wyłączeniach można spotkać celowe wywołanie szkody, ewidentne zaniedbanie, wyłączenie niektórych czynników atmosferycznych, składowych mienia, szkód o zbyt niskiej wartości lub powstałych w okresie karencji oraz inne czynniki (na przykład wojna, atak terrorystyczny, prace górnicze).

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie może chronić nie tylko przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą własnego majątku, ale także gdy sam przyczynisz się do wyrządzenia szkody komuś innemu. Od odpowiedzialności finansowej w takich wypadkach zabezpieczają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC jest często składową polisy. Dopłacasz za nie niewielki procent składki. Nie rezygnuj z tego, to ważny element, który chroni Cię dodatkowo. Gdy rura pęknie w Twoim mieszkaniu, zalejesz przecież nie tylko siebie, ale też sąsiada. Z ubezpieczenia, czyli polisy OC, pokryjesz jego szkody.

Terminy

Zwykle umowę ubezpieczenia zawiera się na dwanaście miesięcy. Jeżeli zdecydujesz się od razu na dłuższy okres współpracy z ubezpieczycielem, negocjuj odpowiednie zniżki. Możesz skorzystać z naszej pomocy, zadzwoń na infolinię mfind (22 490 90 00) lub napisz do nas maila kontakt@mfind.pl.

Czas wypowiedzenia umowy to zwyczajowo trzydzieści dni – tyle samo, co czas, jaki ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania w przypadku uznanej szkody.

Pamiętaj, że ubezpieczenie majątkowe powinno skutecznie zabezpieczać Twoje mienie, a Tobie zapewniać spokojny sen.