Znaczki, puszki, kamienie – co kolekcjonować?

Choć słowo „kolekcjoner” najczęściej kojarzy nam się z człowiekiem posiadającym bogaty zbiór obrazów lub drogocennych znaczków. Jednak świat pełen jest zapalonych zbieraczy, kolekcjonujących dużo bardziej nietypowe przedmioty. Wystarczy wspomnieć Jeffa Lebo, którego kolekcja puszek po piwie liczy ponad 87 tysięcy egzemplarzy i jest warta 1,6 mln dolarów czy złożoną z 11 tysięcy gier komputerowych kolekcję, którą w 2014 roku Amerykanin Michael Thomasson sprzedał za 750 tysięcy dolarów. W Księdze Rekordów Guinessa można też znaleźć takie pozycje jak liczący 1,5 tysiąca sztuk zbiór kart kredytowych (mających tego samego właściciela) czy 7 tysięcy samochodów, których właścicielem jest Sułtan Hassanal Bolkiah.

We współczesnym kolekcjonerstwie są też akcenty polskie – najliczniejszy zbiór książek o przygodach Harry’ego Pottera mają państwo Muniowscy spod Bydgoszczy (160 wydań w 78 językach!).

Kolekcjonowanie to nie tylko hobby i pomysł na życie, ale przede wszystkim długofalowa inwestycja. Wartość kolekcji zazwyczaj rośnie z roku na rok, stając się przedmiotem zainteresowania innych kolekcjonerów. Niestety, może też się stać obiektem pożądania złodziei, dlatego warto dobrze chronić swoje zbiory i zrobić wszystko, co możliwe, by nie dostały się one w niepowołane ręce.

Jak zabezpieczyć kolekcję?

Po pierwsze, zadbaj o bezpieczeństwo miejsca, w którym przechowujesz swoje okazy. Jeśli obrazy, monety czy cenną biżuterię trzymasz w domu, zainwestuj w porządne drzwi i rolety antywłamaniowe, mocne zamki czy monitoring. Wprawdzie obiegowa opinia głosi, że wysokiej klasy zabezpieczenia to najlepsze zaproszenie dla złodzieja i rekomendacja, że wewnątrz tak chronionego mieszkania z pewnością znajduje się coś wartościowego, jednak prawdopodobieństwo, że złodzieje i tak dowiedzą się o Twoim zbiorze jest bardzo wysokie, więc lepiej nie ryzykuj. Zainwestuj w sejf lub mocną szafę pancerną.

Stwórz katalog zbiorów

Pamiętaj, by dokładnie skatalogować swoje zbiory – spisać je wszystkie, do każdej pozycji dodając dokładny opis z jak największą liczbą cech charakterystycznych i fotografie. Warto też zachowywać dokumenty zakupy przedmiotów, paragony, faktury lub coś, co potwierdzi, że jesteś ich prawowitym właścicielem. Zbieraj też wszelkie certyfikaty i inne dokumenty poświadczające autentyczność kolekcji. Po co to wszystko? W wypadku włamania, dokładny opis skradzionych egzemplarzy mocno podniesie prawdopodobieństwo ich odnalezienia. Dokładny katalog zbiorów jest też wymagany przez ubezpieczycieli.

Nie zapomnij o polisie

A skoro o ubezpieczycielach mowa, koniecznie zabezpiecz swoje zbiory dobrą polisą! W tej chwili na polskim rynku dostępna jest jedna polisa stworzona konkretnie z myślą o kolekcjonerach dzieł sztuki – AXA Art. Ubezpieczenie obejmuje kolekcję zgodnie z jej artystyczną wartością, chroni od wszystkich ryzyk (nie tylko kradzieży, pożaru czy zalania, ale też mniej typowych wydarzeń), działa nawet poza miejscem stałego przechowywania zbiorów (np. u konserwatora czy w czasie transportu). Zakres ubezpieczenia przewiduje także wzrost wartości kolekcji. Oferta powstała z myślą o prywatnych kolekcjonerach, ale także galeriach sztuki czy muzeach.

Więcej informacji uzyskasz na stronie AXA.

Kolekcja to wyposażenie mieszkania

Kolekcję można też ubezpieczyć jako wyposażenie mieszkania – tę opcję w ramach ubezpieczenia mieszkania oferuje większość towarzystw: PZU, Warta, Aviva czy Hestia. Zasadniczo polisa chroni przed następstwami zdarzeń losowych, tj. pożar, huragan, zalanie czy kradzież, ale jeśli zdecydujesz się na opcję All Risk, zadziała także, gdy przyczyna zniszczeń będzie rzadziej spotykana (np. drzewo, które tniesz przewróci się i zniszczy fragment domu i jego wyposażenia). Oferta większości towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje nie tylko typowe elementy wyposażenia domu (okna, meble, sprzęt AGD), ale także przedmioty mogące stanowić część kolekcji: dekoracje, dzieła sztuki, biżuterię, monety, przedmioty z metali szlachetnych, gotówkę, książki, odzież, obuwie i inne przedmioty osobistego użytku.

Jeśli jesteś posiadaczem wartościowego zbioru, zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia i sprawdź, czy przewyższa ona wartość kolekcji. Jeśli Twoje skarby są wyjątkowo cenne, poinformuj o tym doradcę ubezpieczeniowego, być może firma przedstawi Ci szczególne warunki ubezpieczenia Twojego majątku.

Jeśli swoje zbiory przechowujesz w piwnicy, przydomowej komórce czy w garażu, upewnij się, że ubezpieczenie domu obejmuje także te dodatkowe pomieszczenia.