Wymarzony dom – budować samodzielnie, czy kupić od dewelopera?

Aktualizacja:
dom-budowa-samodzielnie-czy od developera

Własny dom z ogródkiem to marzenie wielu polskich rodzin. Wizja siebie na leżaku z filiżanką kawy i ulubioną książką jest niezwykle kusząca. Niestety to nie takie proste. Budowa domu to prawdziwe przedsięwzięcie – i z punktu widzenia logistyki, i z tego finansowego. Budować samodzielnie, czy kupić od developera?

Mężczyźni często biorą sobie wręcz za punkt honoru wybudowanie domu – „zasadzić drzewo, spłodzić syna, wybudować dom”, ale na szczęścia w przysłowiu nie ma nic o tym, aby zrobić to własnymi rękami.  Czynników  decyzyjnych jest wiele. Ale jest przecież możliwość kupienia domu od dewelopera. Czy to dobre rozwiązanie? Jakie są plusy i minusy obu opcji? Wreszcie czy warto kupić gotowy dom, czy budować samodzielnie?  Sprawdzamy!

Wybierając między budowaniem domu, a kupieniem go od dewelopera rozważamy tak naprawdę dwie kwestie: koszty i nakłady czasu i pracy. Czy da się to wypośrodkować?

Budować czy kupować gotowy?

Naszymi ekspertami są dziś Daniel i Piotr. Daniel zdecydował się na samodzielną budowę, Piotr kupił dom od dewelopera.

Obaj zgadzają się w tym, że taniej jest budować samemu. Daniel obliczył, że zapłacił 25 proc. mniej, niż kosztowałby go taki sam dom kupiony u dewelopera, nawet przyznając, że wydał więcej, niż zakładał na wstępie. Ale jeśli zależy ci na czasie i nie chcesz się angażować, kup dom od dewelopera. Piotr przyznaje, że ani on, ani jego żona nie byliby w stanie zająć się należycie organizowaniem tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Jakie jeszcze wady i zalety obu rozwiązań wskazują ze swojego doświadczenia?

Piotr w większości widzi plusy rozwiązania, które wybrał, ale za to minusy są najbardziej kosztowne. Oprócz tego, że koszt domu jest zwyczajnie wyższy, dochodzą dodatkowe wydatki, jeśli chcemy cokolwiek zmienić w umowie czy projekcie. – Przez to, że projekt jest jeden dla wszystkich i z góry ustalony, wszelkie zmiany, jakie chcemy wprowadzić (przesunięcie ściany, inne okno itp.) niosą za sobą nie tylko dodatkowe koszty, ale też dodatkowe formalności. Dopłacił dodatkowe kilkanaście tysięcy złotych za zmiany w instalacji elektrycznej. – Na wszystko potrzeba nowej umowy, czy aneksu – dodaje Piotr.

A co, jeśli decydujesz się budować sam? Po wstępnej euforii przychodzi otrzeźwienie. Trzeba wykonać całe mnóstwo czynności, zaplanować szczegółowo mnóstwo rzeczy, dopilnować wszystkiego samodzielnie. – To zdecydowanie opcja dla tych, którzy mają sporo wolnego czasu i pracę, z której raz na jakiś czas awaryjnie mogą wyrwać się w środku dnia – mówi Daniel. – Miałem łatwiej, bo budowałem na działce obok domu, w którym mieszkałem dotychczas, budowę miałem więc na oku non stop.

No właśnie – budowa na oku. To nie tylko kwestia dopilnowania ekipy budowlanej, to również możliwość, mówiąc wprost, przypilnowania rzeczy na placu budowy. Niestety kradzieże są powszechne. Jeśli nie mamy możliwości pilnować materiałów, ubezpieczmy się na czas budowy.

Ryzyka związane z samodzielną budową domu

Ofert i opcji ubezpieczenia jest bardzo wiele. Niestety tego typu ubezpieczenia są bardzo skomplikowane. Trudno samodzielnie przebrnąć przez takie oferty. Nie są też tak popularne jak np. ubezpieczenia komunikacyjne, więc i powszechnie dostępnych informacji na ich temat jest mniej.

Warto przyjrzeć się bacznie warunkom umów, ponieważ w różnych firmach mogą być różnie definiowane nawet podstawowe pojęcia, tj. np. budynek mieszkalny. Ubezpieczyciele różnie podchodzą również do budynków stojących na terenie budowy, a nie będących zabudową mieszkalną (stodoły, garaże wolnostojące). Można je ubezpieczyć, ale może się to wiązać z dodatkowymi opłatami. Ważne jest również określenie etapu, w jakim znajduje się budowa – kiedy kończy się definicja domu w budowie. Ustalić trzeba, czy ubezpieczeniu podlegają poszczególne elementy budynku – ściany, elewacje, drzwi wewnętrzne czy parapety.

– To jedno z większych wyzwań podczas budowania domu –mówi Daniel. – Sam musisz zdecydować, co tak naprawdę chcesz ubezpieczyć. Okazuje się, że niekoniecznie to wszystko, co proponuje ubezpieczyciel i że w związku z tym składka nie musi być wysoka.

Dodatkowo, ubezpieczenie na czas budowy może cię ochronić w razie pojawienia się dodatkowych kosztów i nieprzewidzianych wydarzeń. Warto wykupić ubezpieczenie i spać spokojnie.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości

Więcej decyzji, więcej czasu

O ile, podpisując umowę z deweloperem, mamy wszelkie szczegóły z głowy, o tyle przy samodzielnej budowie spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za każdą decyzję.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?

Musimy znaleźć dobrą ekipę, świetnego kierownika budowy, samodzielnie robić zakupy, szukać okazji. – Nigdy nie jest tak, że w jednym sklepie wszystko jest najtaniej – mówi Daniel. – Dlatego beton kupowałem niedaleko domu, żeby koszty transportu były niższe, a pompę wiozłem spod Poznania. Mam bardzo rozbudowany plik exela – śmieje się.

Czytaj także: Allianz Bezpieczny Dom – ubezpieczenie mieszkania/domu

PODSUMOWANIE

OPCJA GOSPODARCZA:

+ jest taniej, można zaoszczędzić nawet 30 proc. kosztów, co przy tak wysokich sumach jest już naprawdę odczuwalną kwotą

+ nie musisz się spieszyć i mieć od razu całej kwoty, możesz budować etapami

+wiesz dokładnie, co masz w domu, jakie materiały zostały użyte

+projekt jest dostosowany dokładnie do twoich potrzeb

– poświęcasz budowie ogrom czasu, jesteś na każde zawołanie

– musisz zadbać o zakup i transport materiałów budowlanych

– wszystkie formalności są na twojej głowie

DOM OD DEWELOPERA

+ nie zawracasz sobie głowy ciągłymi wizytami na budowie

+ nie biegasz po marketach budowlanych

+ wiesz, kiedy się wprowadzisz

– wysokie koszty

– brak indywidualnego podejścia do projektu

Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Masz własne doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzu!

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu

Podsumowanie

  1. Budowa domu samodzielnie jest bezdyskusyjnie tańsza:  szacunkowo o około 25 %
  2. Faktem jest jednak, że konieczna jest do tego wiedza, cierpliwość i sporo wolnego czasu. Przydaje się też odrobina szczęścia, aby wybrać odpowiednich ludzi, ekipę i materiały
  3. Za ewentualne błędy odpowiadamy sami -  konieczne jest także rozważenie ubezpieczenia domu w budowie, na wypadek kradzieży lub dewastacji
  4. Budując z developerem, dobrze wybrać rozważnie i sprawdzić rekomendacje firmy oraz już zrealizowane projekty


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej