Sam proces zakupu ubezpieczenia mieszkania, to tzw. krótka piłka – możesz to zrobić choćby online, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Pamiętaj, by nie decydować się jednak na pierwszą lepszą ofertę. Dobra polisa ubezpieczeniowa zapewni należytą ochronę Twojej nieruchomości oraz bezpieczeństwo jej mieszkańcom. Jakich błędów nie popełnić podczas jej zakupu? Sprawdź poniższe zestawienie.

1. Błędy przy zakupie ubezpieczenie mieszkania: Zbyt wąski zakres ubezpieczenia

Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje ochroną jedynie mury, czyli zapewnia minimalną ochronę. Do murów zaliczane są takie elementy, jak: podłogi, ściany, sufity i zapewnia pomoc jedynie w wyniku podstawowych zdarzeń losowych, w wyniku których mury mieszkania lub domu uległy zniszczeniu. Liczbę zdarzeń losowych, które brane są pod uwagę podczas wypłaty odszkodowania, znajdziesz w OWU. Do takich mogą się zaliczyć np. uderzenie pioruna, grad, pożar czy zalanie. Warto więc, byś oprócz ochrony murów, zadbał również o ochronę innych, wartościowych przedmiotów znajdujących się w nieruchomości, do których należą przykładowo kosztowne sprzęty RTV oraz AGD.

Taką „gołą” polisę kupują często osoby, które potrzebują ubezpieczenia mieszkania np. wymaganego przez bank przy kredycie. Warto zadać sobie odrobinę trudu i oferty porównać. Za te same pieniądze z dużym prawdopodobieństwem kupimy polisę, która naprawdę nas ochroni, a nawet zapewni darmowe wsparcie fachowców w przypadku awarii. Porównania możesz dokonać np. tutaj. 

2. Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną polisy

Najniższa składka nie oznacza najlepszej ochrony. Sprawdź dostępne pakiety, które cenowo nie będą dużo droższe, a zapewnią Ci należyty spokój i bezpieczeństwo. Podstawowy pakiet nie pomoże Ci w kryzysowych sytuacjach. Przydatne zaś może się okazać dodatkowe ubezpieczenie assistance lub OC w życiu prywatnym, o którym napiszę poniżej. Dodatkowe opcje polisy mogą Cię kosztować zaledwie kilka lub kilkanaście złotych, a zyskasz dzięki nim kompleksową ochronę.

3. Niedoubezpieczenie nieruchomości

Często się zdarza, że klienci zakupujący polisę zaniżają wartość przedmiotu ubezpieczenia, czyli mieszkania. Przyczyną takiego zachowania jest chęć zakupu tańszej polisy. Niestety – kłamstwo ma krótkie nogi, i w razie potrzeby takie podejście może się okazać zgubne. W razie ewentualnej szkody otrzymasz odszkodowanie w wysokości maksymalnej sumy ubezpieczenia widniejącej w polisie, która zapewne nie pokryje wszystkich szkód. Różnica w składce mogła wynieść np. 30 zł rocznie –  różnica w odszkodowaniu 30 tys. Warto? Niekoniecznie.

4. Błędne informacje o zabezpieczeniach i stanie faktycznym

Zawierając umowę z ubezpieczycielem, będziesz zobowiązany podać wszelkie informacje dotyczące zabezpieczeń umiejscowionych w Twojej nieruchomości. W zależności od liczby posiadanych zabezpieczeń antywłamaniowych, cena składki będzie różna – im jest ich więcej, tym będzie niższa. Jeśli więc przy wejściu do Twojego domu nie ma kamery, furtka nie jest zamykana, a systemu alarmowego nie masz i nie planujesz zakupić, to nie koloryzuj, bo w przyszłości, w razie ewentualnych szkód, możesz nie otrzymać odszkodowania, co będzie następstwem błędnych informacji o zabezpieczeniach, które podałeś podczas zakupu.

5. Niezaktualizowanie informacji w polisie

Jeśli chcesz przedłużyć swoją aktualną polisę lub podczas jej trwania w Twoim mieszkaniu dużo się zmieniło, to pamiętaj, by zaktualizować ją i podać wszelkie informacje zgodne z prawdą. Tutaj należy wspomnieć o wszelkich zmianach, jakie zaszły w Twoim mieszkaniu od momentu zakupu ubezpieczenia. Jeśli więc przeprowadziłeś w domu remont, wymieniłeś na nowe okna lub drzwi czy zakupiłeś nowszy sprzęt AGD lub RTV, to automatycznie wzrosła wówczas wartość Twojej nieruchomości. Poprzednia suma ubezpieczenia może się więc okazać niewystarczająca w przypadku wypłaty ewentualnego odszkodowania za spowodowane w mieszkaniu szkody.

6. Brak OC w życiu prywatnym

To bardzo ważny element ubezpieczenia mieszkania. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym ochroni Cię w sytuacji wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jeśli na przykład w Twoim domu pękła rura, pralka lub inny sprzęt uległ awarii w wyniku czego zalałeś sufit sąsiadowi, to ta dodatkowa polisa pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych, które mogą być spore. Naprawa szkody u Twojego sąsiada odbędzie się z pomocą odszkodowania od ubezpieczyciela.

To najczęstsze błędy, jakie zdarzają się osobom kupującym ubezpieczenie mieszkania. Weź je pod uwagę przy wyborze polisy!