Umowa o dzieło a składki społeczne – informacje ogólne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa o dzieło, uważana za umowę cywilnoprawną, nie powoduje powstania stosunku pracy. Oznacza to, iż przynajmniej w teorii, jest ona zawierana na równej stopie a w słowniku obu stron nie powinny pojawić się takie słowa jak „pracodawca” czy „pracownik”. Dodatkowo umowa dotyczy wykonania konkretnego dzieła, czyli czynności, w wyniku których zostanie uzyskany konkretny namacalny rezultat, np. szafka kuchenna, artykuł czy też rzeźba. W związku z tym zlecający wykonanie dzieła nie może narzucić miejsca jego wykonania, ponieważ jest to uzależnione od rodzaju rezultatu. W związku z powyższym do takich umów nie są przypisane obowiązkowe składki społeczne, w tym ta na ubezpieczenie zdrowotne. Powodem jest brak jakiejkolwiek zależności między stronami a cała umowa sprowadza się do dwóch kwestii: wykonania dzieła i zapłaty za nie.
CZYTAJ TAKŻE
Jak ubezpieczyć się w NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów
Mam umowę o dzieło – jakie ubezpieczenie zdrowotne powinienem wybrać?
Istnieją pewne wyjątki, dzięki którym mimo pracy na umowę o dzieło, będziemy mieli opłacane składki ZUS. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której umowa o dzieło jest zawarta z tym samym pracodawcą, z którym posiadamy podpisaną umowę o pracę. Wówczas będzie on zobowiązany do opłacania składek z obu tytułów. Innym rozwiązaniem jest dobrowolna składka ZUS. Może mieć ona dwie różne wartości. W chwili, gdy nasz dochód przekracza średnią krajową, wówczas będzie ona wynosić 10% z naszych dochodów. Jeśli zarabiamy mniej, wówczas będzie nas obowiązywała taka sama składka co przy innych formach umowy (9%). Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego koszty w całości pokrywa pracownik ze swoich dochodów. W związku z tym musi się on samodzielnie zgłosić do ZUS i podpisać z nim stosowną umowę, dzięki której zostaniemy objęci ubezpieczeniami społecznymi.
Ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę
Nie musimy decydować się na ZUS, szczególnie, że wysokość składek nie zawsze jest w zasięgu naszej kieszeni. Innym rozwiązaniem są prywatne ubezpieczenia, wśród których możemy wybrać te całkowicie podstawowe (ubezpieczenie medyczne) lub pakiety usług (np. ubezpieczenie od kosztów leczenia i ubezpieczenie medyczne). W tym wypadku możemy dostosować ofertę do naszych wymagań – zarówno finansowych, jak i zdrowotnych. Nie musimy bowiem od razu wykupywać pełnego pakietu ubezpieczeniowego, obejmującego najbardziej specjalistyczne badania diagnostyczne. Warto przed zakupem porównać oferty i dopytać się, co obejmuje dany pakiet.
Autor artykułu: mfind
Mfind to miejsce w sieci, gdzie kupisz produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych: ubezpieczenie samochodu, zdrowia, abonament medyczny, ubezpieczenie mieszkania czy podróży. Bezpiecznie poprowadzi Cię przez świat ubezpieczeń i będzie towarzyszył Ci od momentu rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej polisy, aż do sfinalizowania transakcji. Jednocześnie mfind, jest twórcą Akademii - największej na polskim rynku bazy wiedzy na temat ubezpieczeń, którą miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.
WYKUPOWAĆ! Nie ,,wykupywać”… Jest Pani redaktorem i copywriterem?!
Pani Karolino, odpowiadając za koleżankę, obecnie zarówno w Słowniku języka polskiego PWN jak i Wielkim słowniku języka polskiego jedyna forma to wykupywać. Do sprawdzenia na stronie: https://sjp.pwn.pl/slowniki/wykupywa%C4%87.html i http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=19451&ind=0&w_szukaj=wykupywa%C4%87