Sytuacja ta trwa tak długo, jak długo dziecko, nawet po osiągnięciu pełnoletności, kontynuuje naukę. Zmienia się jednak po ukończeniu przez studenta 26 lat – nie może on w tym przypadku nadal korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Co to dokładnie oznacza?
Od dnia ukończenia 26 roku życia student zostaje wyrejestrowany z ubezpieczenia rodzica
Student, który ukończył 26 rok życia i nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu (np. z powodu niepodjęcia jeszcze pracy), zostaje zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię, na której studiuje. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także uczelni prywatnych, czy studiów zaocznych. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz wystąpić do uczelni z wnioskiem o ubezpieczenie. Procedura ta nie odbywa się automatycznie, „z urzędu”.
Co będzie tutaj ważne? Przede wszystkim po przyjęciu na studia należy złożyć oświadczenie, że nie jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu, np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub jako współmałżonek osoby ubezpieczonej. Jeśli podczas studiów ubezpieczysz się dodatkowo, wykupując prywatną polisę np. od nieszczęśliwych wypadków, pamiętaj, że tego typu ubezpieczenie nie wyklucza korzystania w tym samym czasie z ubezpieczenia zdrowotnego realizowanego przez NFZ.
Jak długo obowiązywać będzie ubezpieczenie zdrowotne, do jakiego zgłosi Cię uczelnia? Otóż tak długo, jak będziesz się uczył, ubezpieczenie pozostanie w mocy. Sytuacja zmieni się, jeśli podczas studiów podejmiesz pracę na podstawie umowy o pracę lub założysz własną działalność gospodarczą. W takim przypadku do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi Cię odpowiednio – pracodawca lub Ty sam (w ramach wykonywanej działalności). I tutaj kolejna istotna rzecz – jeśli podejmiesz pracę na podstawie umowy zlecenia, pamiętaj, że tego rodzaju umowa nie podlega obowiązkom ubezpieczeniowym w ZUS, zatem może, ale nie musi objąć Cię ubezpieczeniem zdrowotnym.
Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po ukończonych studiach?
Wraz z ukończeniem nauki przez osoby pełnoletnie oraz studiów przez osoby, które ukończyły 26 lat (dotyczy to także osób skreślonych z listy uczniów, czy studentów), obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa. Zatem już w dzień po obronie Twojej pracy dyplomowej uczelnia nie będzie miała obowiązku ubezpieczania Cię. Inaczej jednak wygląda kwestia samego ubezpieczenia. Nie wygasa ono z dnia na dzień, a obowiązuje przez kolejne 4 miesiące od zakończenia nauki.
Istotne, że na okres wspomnianych 4 miesięcy NFZ może wystawić dodatkowo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do opieki medycznej w krajach unijnych (w określonym przepisami zakresie). To istotne z pewnością dla wszystkich, którzy po ukończeniu studiów wybierają się za granicę.
Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju
Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego może wygasnąć wcześniej niż po 4 miesiącach w sytuacji, gdy osoba objęta ubezpieczeniem tego rodzaju podejmie pracę – w kraju lub zagranicą.
Po upływie 4 miesięcy o ubezpieczenie musisz postarać się sam
Aby zostać objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, możesz:
- kontynuować naukę, np. na studiach doktoranckich,
- podjąć pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia – składkę ubezpieczeniową opłacał będzie odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca,
- założyć własną działalność gospodarczą i samodzielnie opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenia,
- zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny – składki opłacać będzie Urząd Pracy,
- ubezpieczyć się dobrowolnie – po złożeniu wniosku do NFZ i podpisaniu stosownej umowy. Tutaj konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty związanej z przerwą w ubezpieczeniu zdrowotnym. Jej wysokość zależeć będzie od tego, jak długo trwała przerwa w opłacaniu składek.
Alternatywą dla bezpłatnej opieki zdrowotnej są zawsze prywatne pakiety medyczne, których koszt rekompensują krótsze kolejki, wygodna rejestracja i wysokiej jakości obsługa klienta.
Czytaj także: Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Podsumowanie
- Student tak długo podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak długo się uczy.
- Do 26. roku życia student może być objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców (realizowane przez NFZ). Powyżej 26 lat i w sytuacji kontynuowania nauki o takie ubezpieczenie zdrowotne należy wystąpić do uczelni.
- Prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (realizowane przez NFZ) wygasa po 4 miesiącach od dnia ukończenia nauki.
Autor artykułu: mfind
Mfind to miejsce w sieci, gdzie kupisz produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych: ubezpieczenie samochodu, zdrowia, abonament medyczny, ubezpieczenie mieszkania czy podróży. Bezpiecznie poprowadzi Cię przez świat ubezpieczeń i będzie towarzyszył Ci od momentu rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej polisy, aż do sfinalizowania transakcji. Jednocześnie mfind, jest twórcą Akademii - największej na polskim rynku bazy wiedzy na temat ubezpieczeń, którą miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.
Dodaj komentarz