Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – najważniejsze informacje
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza do ZUS każda osoba, która pracuje na umowę o pracę, umowę – zlecenie lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania z usług państwowej służby zdrowia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli państwowych przychodni lekarskich, szpitali i sanatoriów. Według oficjalnych danych GUS, co czternasty Polak nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i nie ma prawa do publicznej służby zdrowia. Najczęściej są to osoby młode, które tuż po zakończeniu edukacji decydują się na podjęcie pracy w na umowę o dzieło. A raczej, nie mają innych szans na zatrudnienie.
Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest pozbawiony tego rodzaju ubezpieczenia (poniżej opisujemy takie sytuacje), możesz objąć go swoim ubezpieczeniem. Dzięki temu osoba zyskuje pełnię praw do korzystania ze świadczeń NFZ. Liczba osób, które mogą zostać objęte Twoim ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest określa ani ograniczona. Ich rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest bezpłatna. Bez względu na liczbę osób korzystających z Twoich świadczeń, wysokość składki pozostaje niezmienna.
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – kogo możesz ubezpieczyć?
Swoim ubezpieczeniem zdrowotnym możesz objąć wielu członków bliższej i dalszej rodziny, ale nie wszystkich. Ich listę określa Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, która wymienia trzy grupy osób:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce wobec którego osoba ubezpieczona ma ustanowioną opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat. Ubezpieczeniem – bez względu na wiek – można też objąć dziecko niepełnosprawne.
- małżonek, który nie posiada własnego prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – prawo takie daje bycie zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie, bycie studentem, pobieranie zasiłków, emerytur i rent, przebywanie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, a także bycie zarejestrowaną osobą bezrobotną. W praktyce zatem, z ubezpieczenia żony lub męża korzystają osoby pracujące na umowę o dzieło lub niewykonujące żadnej pracy, bez prawa do żadnego zasiłku.
- krewni wstępni – rodzice i dziadkowie – pod warunkiem pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym. Ubezpieczeniem można objąć także wnuki, pod warunkiem, że ich rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.
ZUS ZCNA – jak załatwić niezbędne formalności?
Aby członek Twojej rodziny uprawniony do korzystania z Twojego ubezpieczenia zdrowotnego mógł to robić, musisz zgłosić jego dane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wypełniając dokument ZCNA – „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”.
Jeśli pracujesz na umowę o pracę, wolę taką zgłaszasz w zakładzie, który Cię zatrudnia, bowiem to pracodawca jest płatnikiem składek. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zrobić to samodzielnie. Ustawodawca zastrzegł, że zgłoszenie w każdym przypadku powinno nastąpić „niezwłocznie”. Bez względu na stopień pokrewieństwa łączący Cię z osobą, którą chcesz ubezpieczyć masz na zgłoszenie tego zamiaru 7 dni od „zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia”, czyli np. od dnia, w którym Twój małżonek stracił pracę, urodziło Ci się dziecko, a rodzic, z którym mieszkasz stracił prawo do zasiłku. W przypadku odwrotnego scenariusza – nabycia przez członka rodziny praw do własnego ubezpieczenia – również masz 7 dni na jego wyrejestrowanie.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny
Wielu osobom bardzo zależy na uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego głównie dlatego, że daje ono prawo do przebywania w szpitalu i korzystania z opieki państwowej służby zdrowia w razie ciężkich, przewlekłych chorób i wypadków. Coraz liczniejsza grupa Polaków decyduje się jednak na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. Ten typ usług, choć płatny, ma jednak szereg zalet – brak konieczności oczekiwania w wielomiesięcznych (a nawet wieloletnich) kolejkach do lekarzy specjalistów, wysoki standard obsługi i dostęp do najlepszych fachowców i zabiegów. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast i pracowników wielkich korporacji, które traktują ten rodzaj usług jako pozapłacowy bonus dla pracowników. Oczywiście prywatną opiekę możemy też wykupić na własną rękę.
Dodatkowym atutem jest fakt, że ubezpieczeniem tym możemy objąć bliskie nam osoby. O ile ZUS bardzo restrykcyjnie określa, kto w świetle prawa jest członkiem naszej rodziny, o tyle prywatna opieka medyczna daje nam większą dowolność. Możemy więc pozwolić korzystać z niej partnerowi, z którym pozostajemy w nieformalnym związku czy rodzicom, z którymi nie mieszkamy.
Prywatna opieka medyczna – ile to kosztuje?
Popularność prywatnych usług medycznych z roku na rok rośnie, co nie wydaje się dziwne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że aż 74% Polaków nie jest zadowolonych z opieki medycznej, jaką zapewnia nam NFZ. Medicover, LUX MED, PZU Zdrowie, Signal Iduna, Enel Med, S7, Swissmed – to tylko wybrane nazwy najpopularniejszych sieci przychodni.
Ile kosztują takie usługi? Cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie i zależy od kilku czynników:
- zawartości pakietu usług medycznych (wizyty lekarskie, porady ambulatoryjne, prywatne kliniki, wizyty domowe, transport medyczny),
- tego, czy ubezpieczenie wykupujemy na własną rękę czy jako pracownik firmy (dużym korporacjom udaje się wynegocjować atrakcyjne ceny),
- okresu na jaki wykupujemy opiekę (roczne i dłuższe pakiety są tańsze),
- ilości osób, które obejmujemy naszą polisą.
Część pakietów medycznych gwarantuje nam bezpłatny dostęp do określonej grupy specjalistów. Inne zapewniają nam rabat – za wizytę płacimy np. 50 % lub otrzymujemy zwrot części wydatków poniesionych na ochronę zdrowia. Warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy.
Jak wybrać prywatną opiekę medyczną?
Z pewnością nie warto kierować się wyłącznie ceną, szczególnie, jeśli ze służby zdrowia korzystamy często, a nasze wizyty nie kończą się na odwiedzinach u internisty w przypadku grypy. Warto dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia, zwrócić uwagę na dostęp do lekarzy tych specjalności, na których szczególnie nam zależy. Dobrze poczytać też opinie o poszczególnych fachowcach i generalne komentarze na temat danej sieci przychodni. Bardzo pomocna w podjęciu decyzji jest przeglądarka mfind, w której sprawdzisz i porównasz oferty wielu firm.
Koniecznie zwracaj też uwagę na to, czy prywatna opieka ma charakter lokalny czy ogólnopolski. Czy Twoje dzieci będą mogły liczyć na wizytę u pediatry, gdy angina złapie je podczas ferii u babci mieszkającej kilkaset kilometrów od domu? Sprawdź też system rezerwowania wizyt obowiązujący w danej sieci. Jeśli do placówki umawiasz się sami i sam wybierasz lekarza – na przykład korzystając z internetowego lub telefonicznego systemu rezerwacji – jest to spory komfort. Niektóre abonamenty uprawniają bowiem tylko do tego, by otrzymać najbliższy wolny termin w losowo wybranej przychodni. A to – szczególnie w dużych miastach – może oznaczać całkiem odległą wycieczkę i w rezultacie niewielkie ułatwienie. By wybór się opłacał, nie może być pochopny!
Podsumowanie
- Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest pozbawiony ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, możesz objąć go swoim ubezpieczeniem.
- Listę osób, które możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym, określa Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
- Nie ma ograniczeń, gdy wykupisz prywatne ubezpieczenie zdrowotne - możesz nim objąć partnera z nieformalnego związku, bliższych i dalszych członków rodziny.
- Sprawdź oferty i porównaj je w wyszukiwarce mfind, by znaleźć jak najkorzystniejszy dla siebie pakiet ubezpieczenia i firmę, która spełni Twoje oczekiwania.
Autor artykułu: Karolina Świdrak
Z wykształcenia psycholog i dziennikarz. Lubi pisać o ludziach i tym, co czyni ich życie lepszym i łatwiejszym. Swoje teksty publikuje w różnych miejscach w internecie. Po godzinach gotuje i zwiedza świat na dwóch kółkach.
Dzień dobry Państwu. Mój partner nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, a musi iść do szpitala. Został wyrejestrowany z PUP i ma karencję, w MOPS nie chcą to ubezpieczyć, bo przekraczamy dochód, ja nie mogę go dopisać do swojego ubezpieczenia, bo nie jesteśmy po ślubie. Nie stać nas na wykupienie prywatnego ubezpieczenia w ZUS.
Co możemy jeszcze zrobić?
Dzień dobry, w tym przypadku można poszukać prywatnych pakietów medycznych z opieką szpitalną, natomiast ciężko będzie taki znaleźć. Dodatkowo na opiekę szpitalną, jeśli już znajdziemy w którymś z pakietów, jest zazwyczaj karencja trwająca kilka miesięcy. W opisanej przez Panią sytuacji ciężko cokolwiek doradzić, ponieważ jeśli nie zostanie zakupione dobrowolne ubezpieczenie w NFZ, to po wizycie w szpitalu trzeba będzie samodzielnie pokryć koszty leczenia.
Syn pracuje w zakładzie i ja, jako mama jestem u niego ubiespieczona, A teraz podjęła pracę na umowie zleceń i syn musi mi wyrejestrowac, czy musi to koneczne zrobić przez zakład pracy ,czy może syn zrobić sam to w Zusie
Wydaje mi się, że będzie możliwość wyrejestrowania w ZUSie – Należy tego dokonać na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność wyrejestrowania. Natomiast proszę jeszcze się dowiedzieć bezpośrednio w ZUSie, czy nie trzeba tego załatwiać przez pracodawcę.
Witam mam umowę o pracę czy mogę wziąć do swojego pakietu lux med mojego partnera który nie jest nigdzie ubezpieczony nawet w urzędzie pracy
Dzień dobry, prywatne pakiety medyczne nie są powiązane z ubezpieczeniem w Narodowym Funduszu Zdrowia, więc nie widzę żadnej przeszkody, aby Pani partner również skorzystał z pakietu w Lux Med. Proszę jednak pamiętać, że wzrośnie składka, lub trzeba będzie wykonać drugi pakiet indywidualny dla partnera.
Czy moja matka moze mnie wziąc pod swoje ubezpieczenie w zus.ma mohe dzieci a ja mam 39 lat i nie pracuje i nie jestem zarejestrowana w pup. Mieszkamy pod jednym adresem
Dzień dobry, tak, jest taka możliwość, natomiast w celu szerszego wyjaśnienia pozwolę sobie zacytować fragment ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żaden z jego rodziców nie jest: objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym, uprawnionym do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek, objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.”
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Czy jeśli ubezpieczyłam męża mając umowę do końca roku, teraz dostałam nową, to jest dalej ubezpieczony czy muszę go zgłosić od nowa? (ten sam zakład pracy)
Dzień dobry, to pracodawca powinien zgłosić męża do ubezpieczenia.
Dobry wieczór,
Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego za podstawę przyjmuje się
zawyżoną średnia krajową płacę brutto a Polakom każe się płacić miesięcznie 9% od tej średniej ale już netto. Dla mnie jest to jawne oszustwo!
Do p. Mateusza POPIERAM , ktoś tu robi sobie z Polaków jaja!
Witam.Jestem bez ubezpieczenia.Urzad pracy mnie wykreslił.Mam dwoje dzieci na utrzymaniu nigdzie nie pracuje.Czy moge prywatnie sie ubezpieczyc?Ja i dzieci.Gdzie.Moge prosic o porady.Dziekuje.
Dzień dobry, Pakiety prywatne, rodzinne, które oferujemy zaczynają się od 146 zł miesięcznie. Mając taki pakiet można umawiać się na wizyty do lekarza rodzinnego, do specjalistów, na różne badania (im wyższy pakiet, tym większa ilość). Natomiast w tych pakietach nie ma opieki szpitalnej w razie nagłego zdarzenia. Gdyby był Pan zainteresowany taką ofertą, to zapraszam do kontaktu: 22 490 9000, moglibyśmy porozmawiać o szczegółach. Jeśli jednak potrzebuje Pan ubezpieczenia takiego jak na NFZ, to należałoby zakupić dobrowolne w Narodowym Funduszu Zdrowia, natomiast koszt takiego ubezpieczenia to około 400 zł miesięcznie. Tutaj więcej informacji na ten temat: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/
Masz rodzicow?niech dopisza do swojego ubezpieczenia,moja mama ma moje dzieci w zusie przy swoim ubezpieczeniu
Czy mój tata, który jest rolnikiem może mnie objąć swoim ubezpieczeniem? Mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym. Mam 28 lat i od miesiąca jestem bez pracy.
Niestety nie ma takiej możliwości, tylko dziecko uczące się do 26 roku życia może być zgłoszone do ubezpieczenia. Polecam zarejestrować się w Urzędzie Pracy, wtedy będzie zapewnione ubezpieczenie.
Czy partner z którym wspólnie mieszkamy może wpisać mnie do swojego ubezpieczenia nie jesteśmy małżeństwem?
Niestety nie ma takiej możliwości.
Dobry wieczór czy matka pobierająca rentę z ZUS może ubezpieczyć swojego 40 letniego syna przy sobie w ZUS?
Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Maksymalny wiek dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia przez rodzica to 18 lat, chyba, że kontynuuje naukę, w takim przypadku do 26 lat.
Dobry wieczór czy matka pobierająca rentę z ZUS może w ZUS przy sobie ubezbieczyć swojego 40letniego syna który zachorował a nie może skorzystać z ubezpieczenia w PUP?
Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Maksymalny wiek dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia przez rodzica to 18 lat, chyba, że kontynuuje naukę, w takim przypadku do 26 lat. Syn może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ.
Witam. Czy tylko w ciągu 7 dni jest możliwość dodania osoby do ubezpieczenia? Czy można to zrobić w każdej chwili. Dodam, że po powrocie z Niemiec nie miałam ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, bo byłam na zasiłku niemieckim. Mąż pracuje od maja, a zasiłek skończył mi się 3 sierpnia. Czyli okres siedmiu dni już dawno minął.
Dzień dobry, zgodnie z informacją na stronie NFZ należy taką osobę zgłosić w ciągu 7 dni. Jednak nie powinno być problemu ze zgłoszeniem takiej osoby po 7 dniach.
Witam . Czy mąż ma obowiazek objąć ubezpieczeniem żonę z ktora od dwóch lat nie jest i prowadzą osobne gospodarstwo domowe lecz jeszcze nie sa po rozwodzie ?
Dzień dobry, osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu. W przypadku orzeczenia sądu o rozwodzie małżonek/małżonka traci prawo do ubezpieczenia.
A jesli mąż odmawia zgłoszenia (jeszcze) żony do ubezpieczenia a dzieci ma zgłoszone ? Co trzeba zrobić ? Zarejestrowac sie w urzedzie pracy?
W tym przypadku najlepiej będzie ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ lub poprzez urząd pracy.
Czy pracujący syn może dopisać do ubezpieczenia swoich rodziców
Dzień dobry, jest możliwość dopisana rodziców do ubezpieczenia jednak pod warunkiem pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.
Witam czy dziecko pracujące może dopisać do swojego ubezpieczenia rodzica?
Dzień dobry, jest taka możliwość jeśli zamieszkują państwo we wspólnym gospodarstwie domowym. Syn powinien udać się do ZUSu i wypełnić odpowiedni druk.
Witam czy mogę ubezpieczyc do mojego ubezpieczenia ojczyma ktory ze mna mieszka
Dzień dobry, można dodatkowo zakupić ubezpieczenie. Jeśli jest Pani zainteresowana zakupem prywatnej opieki, to zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod nr tel. 22 490 9000.
Szanowni Państwo, a czy można ubezpieczyć członka rodziny, kiedy pracuje się na umowę-zlecenie, czy jest to możliwe tylko w przypadku umowy o pracę?
Przy umowie zlecenie również można dopisać członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Należy złożyć zleceniodawcy wniosek o objęcie ubezpieczeniem takiej osoby.
Ogromnie dziękuję za odpowiedź!
Witam jak wygląda sytuacja gdy do ubezpieczenia w Medicover chciałabym dopisać konkubenta który nie jest ubezpieczony w ZUS?
Dzień dobry, pakiet medyczny w Medicover jest ubezpieczeniem, do którego może przystąpić każda osoba. Nie jest wymagane bycie ubezpieczonym w ZUS, aby posiadać ubezpieczenie z prywatnej firmy.
Witam,
Co jeśli mam ubezpieczenie zdrowotne u męża w pracy, a miałam wypadek w domu (złamany palec). Czy należy mi się jakieś odszkodowanie z tego tytułu?
Dziękuję
Dzień dobry!
Dziecko jest pełnoletnie, skończyło studia, pracuje jako freelancer, czyli czasem coś zarobi, częściej nie,
czy mogę je dopisać w moim zakładzie pracy do mojego ubezpieczenia, jeśli tak to czy karta EKUZ również dla niego obowiązuje?
Słonecznie pozdrawiam
Dzień dobry, dziecko można zgłosić do ubezpieczenia jeśli ma poniżej 18 lat, bądź do 26 roku życia, natomiast w drugim przypadku musi nadal się kształcić.
Witam,
a co w przypadku, gdy nasze dorosłe dziecko (dziecko zawsze będzie naszym dzieckiem) stracilo pracę, a ja wraz z mężem jestesmy emerytami? Czy jest możliwość dopisania do ubezpieczenia naszego dziecka, które mieszka z nami i się nami opiekuje (jesteśmy z mężem bardzo poważnie chorzy)?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Dzień dobry, to zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia danej firmy ubezpieczeniowej więc ciężko odpowiedzieć. W przypadku jeśli jest to NFZ, to dziecko podlega ubezpieczeniu przy rodzicach do 18 roku życia. Jeśli Pani dziecko nadal kontynuuje naukę to jest objęty ubezpieczeniem NFZ do zakończenia nauki.