Do kiedy trwa ubezpieczenie zdrowotne od pracodawcy?

Jeśli straciliśmy pracę lub umowa zlecenia została rozwiązana, wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nas jeszcze przez 30 dni od daty utraty pracy. Podobnie sytuacja ma się również w przypadku ukończeniu studiów. Ubezpieczenie obowiązuje przez 30 dni od momentu utracenia statusu studenta. Po tym czasie, jeśli nie znajdziemy pracy, pozostaje nam ubezpieczyć się na własną rękę lub zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy.

Utrata statusu bezrobotnego a ubezpieczenie zdrowotne

Należy pamiętać, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (tj. ubezpieczenia zdrowotnego) dla osób bezrobotnych rozpoczyna się w momencie uzyskania przez nie statusu bezrobotnego. Ustaje po 30 dniach od jego utraty.

Kiedy bezrobotny jest ubezpieczany przez Urząd Pracy?

Muszą tutaj zajść dwie przesłanki. Przede wszystkim dana osoba musi uzyskać status bezrobotnego. Nie ma znaczenia czy zostanie nam przyznany zasiłek czy nie – w obu przypadkach Urząd Pracy musi nas ubezpieczyć, o ile zajdzie druga przesłanka. Jaka? Nie możemy mieć innego tytułu do ubezpieczeń, w tym przede wszystkim nie możemy przebywać na rencie lub emeryturze.

W przypadku, gdy będziemy posiadać inny status do ubezpieczenia zdrowotnego, Urząd Pracy nie zgłosi nas do ZUSu. Jednak bez obaw. W takiej sytuacji będziemy objęci ochroną z racji tego innego tytułu do ubezpieczeń. Warto pamiętać o tym, iż ubezpieczeniem zdrowotnym bezrobotnego można objąć nie tylko jego. Lecz również wybranych członków jego rodziny (pod warunkiem, że spełniają wymóg nieposiadania innej opcji ubezpieczenia).

Prywatne ubezpieczenie bezrobotnego

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz się rejestrować jako bezrobotny lub zwyczajnie utraciłeś ten status i nadal nie posiadasz zatrudnienia, możesz pomyśleć o indywidualnym ubezpieczeniu. Możesz je wykupić w ZUSie (wówczas będziesz mieć dostęp do podstawowej opieki medycznej na tych samych zasadach co osoba pracująca) lub w agencji ubezpieczeniowej.

Prywatne ubezpieczenie posiada ten plus, że po zapłaceniu podobnej kwoty co w ZUSie, posiadamy dostęp do znacznie szerszego zakresu usług (brak kolejek, wizyty domowe, badania diagnostyczne) niż w przypadku standardowego ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę stawki (około 400 zł na miesiąc w ZUS i ok. 500 zł za prywatny pakiet medyczny za rok) naprawdę dobrze jest się zastanowić, czy opłaca się sięgać po ofertę ZUS. A zanim kupisz ubezpieczenie – porównaj oferty różnych firm, np. w naszej porównywarce ubezpieczeń zdrowotnych mfind!