Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca - cierpi na nie aż 15 mln Polaków!

Aktualizacja:
nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadcisnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadciśnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Większość z nas uważa, że nadciśnienie nie jest groźne. To bardzo groźny mit. Pokutuje również przekonanie, że na nadciśnienie cierpią tylko ludzie starsi. Okazuje się jednak, podobnie jak w przypadku zawałów serca, że nie ma tu żadnej reguły. Na nadciśnienie mogą cierpieć również dzieci i młodzież! Nadciśnienie nie boli, więc powoduje błędne przekonanie, że nie jest problemem i nie trzeba go leczyć. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że nadciśnienie latami może rozwijać się skrycie i powoli uszkadzać nasze serce, nerki, mózg i tętnice. Kiedy zaczyna nam dokuczać, często jest już za późno. Co ciekawe, nadciśnienie tętnicze często jest jedyną chorobą rozpoznawaną u pacjenta.

Z powszechnych opinii na temat nadciśnienia faktem jest, że większość z cierpiących na nadciśnienie tętnicze ma również problem z nadwagą. To jednak nie znaczy, że osoby z prawidłową wagą nie są na nie narażone.

Co wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego?

Banał, ale prawdziwy – sami robimy sobie krzywdę, nie dbając o to, jak żyjemy. Styl życia to główny czynnik wpływający na rozwóch nadciśnienia tętniczego. A konkretnie? Zła dieta, siedzący tryb życia, za mało odpoczynku, snu i wszechobecny stres powodują wzrost ciśnienia, a w dłuższej perspektywie powodują właśnie nadcisnienie.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie jest bezobjawowe, ale są pewne dolegliwości, które mogą o nim świadczyć i które powinny nas zaniepokoić. Warto się zbadać jeśli coraz częściej zdażają się nam bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, kiedy zaczynamy się czerwienić, kiedy kołacze nam serce, nadmiernie się pocimy czy nie możemy spać. Alarmującym objawem jest pogorszenie się naszej sprawności psychofizycznej.

Z czasem, wraz z rozwojem choroby, pojawić się mogą zaburzena widzenia, obrzęki rąk i nóg, zaburzenia funkcji nerek, możemy mieć problem z czuciem i poruszaniem się.

Czytaj również: Czy grozi Ci zawał? 

Jak z pomiarów odczytać, czy nasze ciśnienie jest prawidłowe, czy powinniśmy się zbadać?

Optymalną wartością jest ciśnienie 120/80 mmHg. Prawidłowe jest ciśnienie skurczowe 120-129 mmHg i/lub rozkurczowe 80-84, ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg oraz/lub rozkurczowe  85-89 mmHg – to również prawidłowe, ale wysokie ciśnienie tętnicze.

O nadciśnieniu tętniczym I stopnia mówimy, kiedy ciśnienie skurczowe ma wartość 14-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg, II stopnia kiedy ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg, nadciśnienie tętnicze III stopnia oscyluje już w granicach powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg – to już bardzo niebezpieczne dla naszego życia wartości.

Czytaj również: Kolejki do świadczeń na NFZ –  sprawdź ile poczekasz na lekarza! 

Jak samodzielnie zadbać o prawidłowe ciśnienie?

Na szczęście w początkowej fazie możemy próbować (skutecznie!) walczyć z nadciśnieniem samodzielnie, domowymi sposobami. Zmiana diety na zdrową, wprowadzenie w życie aktywności fizycznej, zrzucenie zbędnych kilogramów – to wszystko może spowodować, że obędziemy się bez leków.

Kiedy mamy zbyt wysokie ciśnienie koniecznie musimy usunąć z naszej diety wszystkie składniki, które przyczyniają się do jego wzrostu i wprowadzić takie, które mają właściwości obniżające ciśnienie tętnicze.

Czytaj również: Jak wybrać pakiet medyczny? 

Dieta nadciśnienie tętnicze

Ograniczyć musimy spożywanie białego pieczywa, makaronów z białej mąki, drobozioarnistych kasz i żółtek jaj. Wykluczamy z diety słodycze, pełne mleko i pełnotłusty nabiał, wieprzowinę, dania instant, ser żółty, wszelkie przegryzki typu chipsy, paluszki, słone orzeszki i oczywiście dania typu fast food.

Ciśnienie obniżają produkty bogate w potas (wartości zauważalne od razu). Potas ma również właściwości wydalające sól i wodę, dzięki niemu więc mamy szansę pozbyć się nadwagi. Jedząc bogate w postas warzywa obiniżamy ryzyko udaru mózgu. Co zatem jeść, żeby potasu przyswoić jak najwięcej? Przede wszystkim pomidory, ziemniaki, kalafior, szpinak, kapustę, zielony groszek, seler, sałatę, rzodkiewkę, czosnek, paprykę i pomidory. A owoce? Najlepsze będą żurawina, aronia, cytryna i rokitnik.

Nie możesz sobie wyobrazić życia bez soli? Łatwo ją zastąpić, naprawdę. Zaprzyjaźnij się z kminkiem, majerankiem i ziołami – poprawią smak potraw i brak soli nie będzie dokuczliwy. Szybko okaże się, że możesz bez niej żyć.

Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi, olejami i oliwami. Świetny w diecie „antynadciśnieniowej” będzie olej z orzechów włoskich i sezamu, doskonale sprawdzi się też olej rzepakowy. Zawierają one kwasy omega-3, któr obniżają ciśnenie tętnicze i niszczą tzw. zły cholesterol.

Co ciekawe, największą zmianę in plus odczujesz, kiedy rzucisz palenie. Dosłownie po chwili cisnienie krwi wraca do normy.

Zła wiadomość jest taka, że w większości przypadków nadciśnienia nie da się skutecznie zwalczyć. Jeśli już zaczniemy brać leki, obniżające ciśnienie, jest mała szansa, że kiedyś je odstawimy.  Dlatego naprawdę warto o siebie zadbać i odpędzić widmo chorób, które mogą nas doprowadzić do śmierci.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Nadciśnienia nie wolno bagatelizować. Warto udać się do lekarza i ustalić plan działania, który pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji. Leczenie wsparte dietą i zmianą stylu życia może naprawdę zdusić problem w zarodku.

Pamiętaj, że to żadne bohaterstwo umrzeć młodo!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej