porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych

Opcje ubezpieczenia zdrowotnego

W związku z obowiązującym w Polsce systemem ochrony zdrowia, który zapewnia powszechny dostęp do publicznej służby zdrowia, każdy z nas jest objęty podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Niezależnie od naszej sytuacji zawodowej, jest ono opłacane z odpowiednio wyliczanych i odprowadzanych składek. Nawet, gdy jesteśmy bezrobotni, możemy być otoczeni ochroną ubezpieczeniową, o ile jesteśmy zarejestrowani w urzędzie pracy lub posiadamy inny tytuł do ubezpieczeń. Jednak podstawowe ubezpieczenie nie zawsze jest wystarczające. Pomijając ciągnące się kolejki i śmiesznie mały odsetek lekarzy specjalistów, warto pamiętać o tym, że cierpiąc na chorobę przewlekłą lub mając problemy onkologiczne, musimy uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale i odpowiednią sumę pieniędzy. Dlatego, aby nie przepłacać lub nie narażać się na zbyt brutalne zetknięcie się z polską publiczną służbą zdrowia, dobrze jest zadbać o wykupienie odpowiednich pakietów medycznych.

Zakup dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Aby wykupić ubezpieczenie zdrowotne w agencji ubezpieczeniowej, musimy najpierw zapoznać się z dostępną ofertą. Pakiety usług mogą bowiem różnić się nie tylko ceną, ale również liczbą świadczeń. Można oczywiście wchodzić na strony różnych ubezpieczycieli i ręcznie sprawdzać ich ceny lub skorzystać z porównywarki, dzięki której otrzymamy zestawienie cen najpopularniejszych pakietów medycznych. Porównanie pozwoli nam także określić, który pakiet będzie najbardziej optymalny w naszej sytuacji – w końcu nie każdy musi inwestować w profesjonalną opiekę dentystyczną lub bezproblemowy dostęp do specjalistycznych badań onkologicznych. Kiedy już podejmiemy decyzję, jaki pakiet wybieramy, pozostaje nam zawrzeć umowę z daną firmą. Możemy to zrobić przez internet (zazwyczaj formularze są dostępne na stronie ubezpieczyciela) lub zgłosić się do agenta, którego możemy dodatkowo wypytać o szczegóły oferty. Umowy są podpisywane zazwyczaj na rok, po którym możemy je przedłużać lub zmienić firmę.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

W przypadku podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego są to składki odprowadzane przez ZUS w wysokości 9% dochodu, przy czym część płacimy my, a część pracodawca. Słowem, jest ona potrącana z naszej pensji brutto. Jeśli chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, tu kwoty mogą się wahać od 400-500 zł do grubo ponad 1000 zł na rok. Wszystko zależne jest od firmy ubezpieczeniowej oraz zakresu świadczeń, jakie nas interesują. Istotnym czynnikiem jest także to, czy ubezpieczamy jedynie siebie, czy też planujemy ochroną objąć całą swoją najbliższą rodzinę. W każdym wypadku dobrze jest najpierw zapoznać się z różnymi ofertami, by móc podjąć właściwą (choć obowiązującą tylko przez rok!) decyzję.