Kowalscy lubią wypoczywać w ciepłych krajach, bo mają tam gwarancję pogody, a wakacje nad polskim morzem to nie jest mały wydatek. Jak wyglądały zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków  w 2018 – gdzie spędziliśmy lato?

Polska: Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem?

– Większość nadbałtyckich miejscówek jest typowo sezonowych, co się przekłada na ceny – opowiada Karolina – np. pokój dla dwóch osób kosztuje 200 zł, a wygląda koszmarnie, jak przypadkowa graciarnia. Za te same pieniądze w Zakopanem mieliśmy luksusy.

– Dwa tygodnie nad Bałtykiem w osiem osób, w tym czworo dzieci i czworo dorosłych, kosztowały nas jakieś 10 tys. złotych. Jedliśmy ryby, chodziliśmy na lody, jeździliśmy na wycieczki, m.in. byliśmy w oceanarium po niemieckiej stronie granicy – wylicza Zofia.

– Byliśmy we dwoje z dwójką dzieci, mieszkaliśmy w ośrodku z pełnym wyżywieniem, wydaliśmy ponad 5 tys. – kalkuluje Anna.

– We troje przez 10 dni w Trójmieście wydaliśmy ponad 3,5 tys. – mówi Andrzej – liczę z dojazdem z południa Polski, przejazdami, wyżywieniem i atrakcjami.

Zagraniczne wakacje Polaków

Wakacje 2018 nasi rodacy spędzali w ciepłych krajach, wygrzewając się na słonecznych plażach europejskich, ale także tureckich i tunezyjskich. Przez kilka lat wyraźnie zmalała liczba wyjazdów do krajów arabskich, ale tendencja odwróciła się. Wśród europejskich kurortów triumfy święciły przede wszystkim greckie i bułgarskie.

wakacje polaków 2018

Grecja cieszy się popularnością od lat. Polacy chętnie wyjeżdżają na Kretę, Rodos i Zakynthos, a także na Lesbos, Mykonos i Evię. W zestawieniu najczęściej wybieranych kurortów na lato 2018 aż w 13 polskich województwach wygrała Riwiera Turecka, zostawiając w tyle bułgarski Słoneczny Brzeg.

Ile trwają wakacje po polsku?

Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień, jednak mieszkańcy kilku województwa (śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego) pozwalają sobie na większe szaleństwa: niemal co piąta wycieczka w tych województwach trwa dwa tygodnie. Pozostali urlopowicze przeznaczają na odpoczynek od kilku do kilkunastu dni.

– Wolę wyjechać na parę dni w lipcu i na parę dni w sierpniu niż raz na dwa tygodnie – mówi Krzysztof – po tygodniu w jednym miejscu zaczynam się nudzić, więc wolę odwiedzić  jednego lata dwa różne miejsca.

Czym na wakacje ?

80% polskich turystów leci na wakacje samolotem – tak wynika z danych portalu Wakacje.pl. Część urlopowiczów decyduje się na własny dojazd, większość wykupuje wczasy od razu z transportem.

Z kim Polacy jeżdżą na wakacje?

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w parach, 38% zabiera dzieci, pozostałe 11% to single i grupy. Częste są wyjazdy paczki wieloletnich przyjaciół. Najpierw jeździli tylko w gronie dorosłych, a z czasem, w miarę jak pojawiają się dzieci, grupa rozrasta się.

– Uwielbiam takie wyjazdy – wyznaje Lidia – dzieci mają swoje towarzystwo i nie wiszą na rodzicach, a my bawimy się doskonale w gronie wypróbowanych przyjaciół. Wieczorami wymieniamy się opieką nad dziećmi. Dzięki temu naprawdę wypoczywamy.

– Wakacje z przyjaciółmi? Może kiedyś – mówi Agata – Teraz jeździmy tylko rodzinnie. To jedyna okazja w roku, żebyśmy pobyli we własnym gronie, żeby dzieci nacieszyły się naszą obecnością, a my ich towarzystwem.

Ile wydajemy na zagraniczne wakacje?

Za tegoroczne wakacje za granicą płacimy średnio 6 109 zł. Więcej niż średnią krajową płacą mieszkańcy pięciu województw: mazowieckiego – 6 609 zł, kujawsko-pomorskiego – 6 325 zł, pomorskiego – 6 434 zł, podkarpackiego – 6 305 zł i warmińsko-mazurskiego – 6 274 zł. Najmniej na wakacje za granicą wydają mieszkańcy województw świętokrzyskiego – 5 638 zł, opolskiego – 5 648 zł i śląskiego – 5 730 zł.