Mistrzostwa Świata w piłce nożnej  wiążą się zawsze nie tylko z ogromną liczbą ludzi, ale też wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami. Wspólne kibicowanie, świętowanie, ale też zwykłe zwiedzanie kraju, który jest gospodarzem imprezy, może (ale oczywiście nie musi!) skończyć się pechowym wypadkiem. Starcia kibiców, nieszczęśliwe potknięcie czy inna nieprzewidziana sytuacja mogą kosztować nas spore pieniądze. Jak się zabezpieczyć na wyjazd na Mundial 2018? Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu do Rosji, dokumentach, podróży i wymaganych stawianych kibicom?

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji ( nie tylko na Mistrzostwa Świata) 

Zazwyczaj w Rosji jesteśmy zobowiązani prawnie do ubezpieczenia się przed tego typu  nieszczęśliwymi, nieprzewidzianymi wydarzeniami. Do wjazdu na teren tego kraju w standardowych warunkach, wymagana jest specjalna wiza, która wydawana jest tylko osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne pozwalające na pokrycie kosztów leczenia na cały planowany pobyt. Minimalna kwota takiego ubezpieczenia opiewa na 30 000 euro, ale z doświadczenia wiemy, że jest to kwota za mała. W przypadku np. konieczności transportu medycznego, kwota 30 tys euro może być niewystarczająca –  sugerowana suma ubezpieczenia to minimum 50-100 tys euro.

Mundial 2018 – wymagane dokumenty

W przypadku zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej sytuacja jest jednak nieco inna. Kibice zmierzający na te zawody są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Muszą jednak posiadać ważny dokument tożsamości, w tym paszport (najlepiej, aby był ważny przynajmniej sześć miesięcy). Na czas imprezy stworzono specjalne FAN ID, czyli rodzaj paszportu dla kibiców. Jest on niezbędny dla każdego posiadacza biletu na mecz – co ciekawe, także dla tych mieszkających w Rosji.

– paszport (ważny minimum pół roku),
– ważny dowód osobisty,
– FAN ID./

Mundial 2018 – ubezpieczenie zdrowotne

Dokumenty umożliwiające legalny wjazd i przebywanie w kraju, w którym rozgrywają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to nie wszystko. Warto pamiętać o polisie, która pozwoli Ci w spokoju przeżyć futbolowe szaleństwo. Wykupienie wspomnianego ubezpieczenia zdrowotnego wydaje się niezbędne, a to, że taki wymóg istnieje na co dzień, nie jest bezpodstawny. Zwłaszcza, że w przypadku wyjazdu na Mistrzostwa Świata ryzyko różnych urazów, czy nieszczęśliwych wypadków będzie znacznie większe. Bezpośrednio będzie się to też wiązać z wydłużonymi kolejkami do lekarzy. Państwowa opieka zdrowotna w Rosji pozostawia wiele do życzenia, a karta EKUZ, pozwalająca na ubezpieczenie turystyczne na terenie Unii Europejskiej, tam przecież nie zadziała. Tym samym warto być mądrym przed szkodą i zawczasu założyć, że w razie ewentualnej potrzeby, będziemy musieli skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej.

Tym samym, nawet stosunkowo proste zabiegi będą odpłatne. Wbrew pozorom wspomniana wcześniej kwota 50 000 euro nie jest specjalnie zawyżona. Musimy przecież pamiętać, że takie ubezpieczenie nie będzie pokrywać jedynie kosztów leczenia, ale też transportu medycznego, w tym ewentualnego przejazdu do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na mundial to także assistance w razie problemów –  z bagażem, transportem, utratą dokumentów, czy chociażby w razie konieczności korzystania z usług tłumacza.

Warto także pamiętać o OC w życiu prywatnym. Jeśli np. w czasie mundialu w szale kibicowania uszkodzisz wyposażenie stadionu, albo sprzęt fotograficzny za grube tysiące złotych, polisa turystyczna z OC w życiu prywatnym pomoże pokryć te koszty.

Wyjazd do Rosji? Uważaj na swój bagaż!

Choć zdrowie jest najważniejsze, przy zakupie stosownej polisy warto też mieć w głowie inne aspekty naszego wyjazdu.  Zawsze zabieramy przecież ze sobą bagaż, bywa, że bardzo cenny. W Rosji, zważywszy na wysoką przestępczość, zwłaszcza pod kątem kradzieży, trzeba uważać na to podwójnie. Podczas mundialu problem ten zresztą może się tylko nasilić. Polisa zapewniająca rekompensatę za zaginione lub uszkodzone rzeczy osobiste powinna być potraktowana priorytetowo i dobrana indywidualnie.

Uwaga!

Nie każda polisa zapewniająca ochronę bagażu chroni np. sprzęt fotograficzny, komputerowy  – dobrze to sprawdzić przed wyjazdem i określić wartość takiego zabezpieczenia.

Przykładowe polisy na mundial:

Tacy ubezpieczyciele jak AXA czy PZU oferują oczywiście tego rodzaju ubezpieczenie, ale najczęściej dotyczy ono wyższych pakietów. Warto przy tej okazji porównać wspomniane pakiety.

PZU NA WYJAZD NA MUNDIAL 2018

PZU na dziewięciodniowy wyjazd w okresie mundialowym proponuje następujące opcje:
– ubezpieczenie kosztów leczenia (od 160 do 200 tysięcy złotych),
– pakiet Pomoc w podróży (assistance, podstawowy lub rozszerzony),

– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (od 50 do 100 tysięcy złotych),
– OC (150 lub 300 tysięcy złotych, ale tylko w rozszerzonych pakietach),
– ubezpieczenie bagażu (do 5 tysięcy złotych, jedynie w najdroższej ofercie).

Różnice w stawkach są pokaźne, a opłata za takie ubezpieczenie waha się od 72,05 zł za najtańszy pakiet do 154 zł za najdroższy. Zanim jednak zdecydujemy się zaoszczędzić na tego typu wydatku, warto przeliczyć sobie, ile mogą wynieść potencjalne straty w przypadku braku takiego ubezpieczenia.

 

 

AXA NA WYJAZD NA MUNDIAL 2018

Podobne stawki są u innych ubezpieczycieli. Wspomniana AXA w swojej ofercie posiada:

– ubezpieczenie kosztów leczenia,

ubezpieczenie wypadkowe,

– ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (50 000 euro),

– ubezpieczenie bagażu (400 euro),

– ubezpieczenie podróży samolotem,
– ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (4 000 euro),

– ubezpieczenie usługi assistance.
Cena najtańszego pakietu za dziewięciodniowy wyjazd do Rosji to ok. 50 złotych, najdroższego natomiast przekracza kwotę 150 złotych. Rozszerzyć je można o specyficzne programy, uzależnione od naszego stanu zdrowia czy celu podróży. Dotyczą one m.in. wyjazdów w celu uprawiania sportu o podwyższonym ryzyku, wyjazdu do pracy (fizycznej), czy też dla osób z chorobami przewlekłymi. Jednak raczej jedynie ostatnia opcja może być przydatna na wyjazd mundialowy.

 

Warte rozważenia są także oferty innych ubezpieczycieli, miedzy innymi Generali: ofertę sprawdzisz TUTAJ. 

 

Zabezpieczenie również po alkoholu? Czy polisa zadziała, jeśli piłeś alkohol?

Łatwo więc zauważyć, że ubezpieczyciele mają bardzo zróżnicowane oferty dla podróżujących na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W takich warunkach, co jest naturalne, do wypadków może dochodzić też pod wpływem alkoholu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji świadczenie może nie zostać wypłacone. Zależy to od warunków, na jakich została zawarta polisa. Wielu ubezpieczycieli umożliwia rozszerzenie ochrony także po spożyciu alkoholu. Trzeba na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli nie planujemy odmawiać sobie piwka przed/po meczu.

Wyjazd na Mundial: Zabezpieczenie podróży samochodem

Przy wyjeździe do Rosji, powinieneś posiadać Zieloną Kartę. Towarzystwa wydają ją zwykle bez dodatkowych opłat, ale należy o nią wystąpić z wyprzedzeniem, ponieważ cała procedura może potrwać kilka dni –  nie warto więc tego odkładać na ostatnią chwilę.

Co do zasady ograniczenia mogą dotyczyć także ubezpieczenia AC. Jeśli je posiadasz, sprawdź warunki ubezpieczenia w OWU. Wiele towarzystw zapewnia ochronę w Rosji, ale zastrzega, że nie zwróci pieniędzy np. za skradziony tam pojazd. Ograniczenia dotyczą także pomocy w ramach assistance.

Jeśli nie posiadasz takiej polisy, możesz wykupić tzw. krótkoterminowe ubezpieczenie assistance – sprawdź jednak koniecznie czy Towarzystwo jest w stanie zapewnić taką ochronę na terytorium Rosji.

Wyjazd na Mundial 2018 – koszty

Wyjazd na Mistrzostwa Świata, to jak się łatwo domyślić, nie jest tania impreza. Szacunkowo kibicie, którzy zdecydują się na wyjazd wydadzą od około 4 do nawet 15 tys. złotych. Największy koszt to sama podróż, ale także ceny samych biletów na mecze nie były niskie. Najtańsze bilety kosztowały około 100 dolarów, najdroższe –  te na mecz finałowy, 1100 dolarów.

Koszt zakwaterowania w czasie trwania imprezy także nie należy do niskich. Za dobę należy zapłacić około 100 dolarów.

Z danych FIFA wynika, że na Mundial wybiera się prawie 14 tys. Polaków. Całej reszcie pozostaje kibicowanie w domu.

Jaki wynik reprezentacji  Polski prognozujecie na tych Mistrzostwach?