Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Aktualizacja:
Narty

Choć sezon narciarski wciąż trwa, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już teraz ogłosiło, że pod względem liczby interwencji na stokach tegoroczna zima będzie rekordowa. Wyjeżdżając w góry, zwłaszcza poza granicami kraju, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

Według szacunków branży turystycznej, na zimowy wypoczynek w polskich górach zdecydowało się w tym roku nawet o 30% więcej osób, niż w ubiegłych latach. Większa liczba turystów to także większa liczba interwencji ratowników, co potwierdzają dane TOPR. Według ich szacunków, od początku sezonu doszło już do ponad 2000 wypadków. A warunki na większości stoków wciąż sprzyjają jeszcze uprawianiu sportów zimowych. Oznacza to, że liczba interwencji z pewnością się jeszcze zwiększy.

O ile w Polsce turyści nie płacą za pomoc ratowników górskich, o tyle wybierając się na zimowy wypoczynek do Austrii, Włoch, Czech lub na Słowację musisz pamiętać, że tam każda akcja ratunkowa w górach jest płatna. Ze względu na specyfikę terenu, w większości sytuacji wykorzystywany jest śmigłowiec, co znacząco podnosi koszty przedsięwzięcia.

ZOBACZ TAKŻE

Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

Jedziesz na narty? Nie zapomnij zabrać OC! Straż graniczna może je skontrolować

Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Przykład? Godzina pracy helikoptera to wydatek około 3 tysięcy euro. Do tego trzeba doliczyć także pracę ratowników. Finalnie koszt całej akcji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro. Wysokie są również ceny zabiegów medycznych. – Gdy skręcimy lub złamiemy nogę, standardowa procedura ambulatoryjna, czyli diagnostyka, RTG, rezonans, usztywnienie nogi może nas kosztować nawet 2-3 tysiące euro – wyjaśnia Magdalena Oszczak, menedżer ds. produktu i oceny ryzyka sprzedażowego w AXA TUiR.

Taki rachunek musi pokryć osoba, której udzielona została pomoc. Można się jednak przed tym wcześniej zabezpieczyć, wykupując przed wyjazdem odpowiednią polisę. Taki pakiet powinien składać się z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), kosztów leczenia (KL) i usługi assistance. Dobrym rozwiązaniem jest również wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie pokryje koszty leczenia osób, które odniosły obrażenia w wyniku Twoich działań, np. jeśli spowodujesz wypadek na stoku narciarskim, w którym biorą udział osoby trzecie.

Przed podpisaniem umowy upewnij się, jaka jest suma gwarantowana przez ubezpieczyciela, czyli do jakiej kwoty pokryje on koszty akcji ratunkowej lub leczenia. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Czym się kierować kupując polisę i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz raport Bezpieczeństwo Polaków na nartach. Gdzie i jak jeździmy?

Podsumowanie

  1. Coraz więcej Polaków decyduje się na zimowy wypoczynek w górach
  2. Koszty akcji ratunkowych poza granicami kraju pokrywa osoba, której udzielono pomocy
  3. Przed wyjazdem w góry wykup polisę, która pozwoli pokryć koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej
  4. Sprawdź sumę gwarancyjną zapisaną w umowie z ubezpieczycielem


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej