Praca sezonowa za granicą? Jaka polisa się przyda?

Polak jest jak kobieta pracująca z „Czterdziestolatka”, żadnej pracy się nie boi. Nasi rodacy opiekują się dziećmi i osobami obłożnie chorymi, sprzątają w domach, biurach i hotelach, pracują na zmywaku, przy zbiorach owoców i warzyw, w fabrykach, przetwórniach ryb i mięsa, na budowach. Często jest to ciężka, wyczerpująca praca fizyczna i niestety, zdarzają się w niej wypadki.

Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, cena dziennego pobytu na OIOM może sięgać nawet 2 tys. dolarów. Ubezpieczeniem, które pokryje koszty leczenia za granicą w razie zachorowania czy wypadku (również podczas pracy), a także transport medyczny do Polski, jest polisa turystyczna. Jednak, aby leczyć skutki wypadku przy pracy, polisa turystyczna musi być poszerzona o opcję pracy fizycznej.

Trzeba wiedzieć, że za pracę fizyczną ubezpieczyciele uznają także pracę niezarobkową np. praktyki studenckie i zawodowe czy wolontariat. Jedno z towarzystw podkreśla nawet, że jeżeli praca ubezpieczonego ma charakter pracy fizycznej i jednocześnie pracy umysłowej, przyjmuje się, że ubezpieczony wykonuje pracę fizyczną.

Kiedy trzeba wykupić polisę turystyczną z dodatkową opcją?

Towarzystwa ubezpieczeniowe często nie wymagają wykupienia dodatkowej zwyżki za lekką pracę fizyczną, taką jak np. sprzątanie, opiekę nad dziećmi lub osobami starszymi czy pracę przy zbieraniu warzyw i owoców. Wówczas może wystarczyć standardowa, turystyczna polisa ubezpieczeniowa.

Jednak w przypadku ciężkiej pracy fizycznej, szczególnie związanej z użyciem niebezpiecznych narzędzi np. wiertarek udarowych, młotów pneumatycznych, dźwigów, a także niebezpiecznych chemikaliów: farb, lakierów, paliw płynnych, rozpuszczalników, gazów technicznych, gazów spalinowych, gorących olejów technicznych, płynów technicznych, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przed wyjazdem do pracy sezonowej za granicą jest konieczne. Z dużym ryzykiem wiąże się także praca na wysokościach, pod ziemią oraz pod wodą, również w takich przypadkach dodatkowa opłata jest niezbędna.

Dodatkowa opłata za ubezpieczenie przy wykonywaniu pracy fizycznej wynosi ok. 20-60% wartości polisy turystycznej, w zależności od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli miesięczna polisa turystyczna kosztuje średnio 150-200 zł, to z opcją pracy fizycznej zapłacimy 200-350 zł.

Dowiedz się więcej u naszych ekspertów, zadzwoń pod numer 22 490 90 00, skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@mfind.pl lub kup polisę online.

Ubezpieczenie do pracy za granicą