Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Aktualizacja:
bezpiecznie w górach

Wyjście na górski szlak bez odpowiedniego przygotowania, stroju i dobrze spakowanego plecaka, to lekkomyślność, która może skończyć się tragicznie. Zanim zdecydujesz się na zdobywanie górskich szczytów, sprawdź, co powinieneś mieć przy sobie podczas takiej wyprawy i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. Oto najważniejsze zasady chodzenia po górach.

7 prostych zasad chodzenia po górach – zapoznaj się z nimi zanim ruszysz na szlak.

1. Oceń swoje możliwości

Zanim usiądziesz nad mapą i zaczniesz marzyć o wysokich szczytach, trzeźwo oceń swoją kondycję. Jeśli na co dzień siedzisz ze biurkiem i nie jesteś aktywny fizycznie, wyjście w wyższe partie może sprawić Ci trudność. Pierwsze kroki w górach stawiaj więc latem i wybieraj łatwiejsze szlaki. A jeśli marzy Ci się kilkudniowy urlop w górach – zacznij przygotowania kondycyjne kilka tygodni wcześniej – biegaj, wsiądź na rower, zapisz się na zajęcia fitness poprawiające kondycję. Nie bagatelizuj tego, szczególnie zimą.

2. Wybierz szlak

Dopasuj trasę do swoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, zdecyduj się na szczyt łatwiejszy do zdobycia. Sprawdź wysokości i odległości na mapie, poczytaj opinie o trasie w górskich serwisach internetowych, zasięgnij opinii na forach. Podczas planowania trasy, sprawdź też, jaką drogą najszybciej wrócisz do schroniska w sytuacji, gdy załamie się pogoda.

Bez względu na warunki i porę roku, w góry wyruszaj rano. Nie sugeruj się podanym na mapie czasem dotarcia na szczyt. Weź pod uwagę fakt, że pokonanie trasy może zająć Ci więcej czasu, że zechcesz zrobić przystanek, wreszcie, że coś może pójść nie po Twojej myśli.

3. Sprawdź warunki

Zamiast patrzeć w chmury i cieszyć się ze świecącego słońca sprawdź dokładną prognozę dla miejsca, w które się wybierasz. Możesz skorzystać ze specjalistycznych serwisów górskich, ale popularne aplikacje pogodowe, które pokazują, jak zmienia się pogoda w ciągu dnia też dadzą radę. Zwróć uwagę także na prognozę na kolejny dzień i pamiętaj, że burza zapowiadana na jutro, może przesunąć się na dziś. Bądź czujny!

4. Znajdź towarzystwo

Nie idź w góry sam – ta zasada obowiązuje wszystkich, bez względu na poziom trudności szlaku, górskie doświadczenie i warunki. Znajdź więc towarzyszy Twojej wędrówki, najlepiej z doświadczeniem w górach większym od Twojego. Kompanów poszukaj wśród znajomych, w internecie lub zapytaj w schronisku. Może ktoś akurat wybiera się w tę samą trasę? Towarzystwo w górach przyda się, gdy zabłądzisz, ale także, gdy zdarzy się wypadek.

5. Spakuj plecak

W razie załamania pogody lub wypadku, zawartość Twojego plecaka może ocalić Twoje zdrowie lub życie. Dlatego pakuj się w skupieniu i potraktuj przygotowania do wyprawy jako jej ważną część.

Oto rzeczy, które muszą znaleźć się w Twoim plecaku:

  • Kompas i mapa – koniecznie papierowa – elektroniczny GPS może przecież odmówić współpracy,
  • Napój i kaloryczny posiłek,
  • Kompletna apteczka – sprawdź, czy jest w niej bandaż elastyczny, materiały opatrunkowe, plastry, koc termiczny (chroni przed wychłodzeniem w razie wypadku),
  • Kurtka przeciwdeszczowa,
  • Czapka (optymalnie – przeciwsłoneczna i zimowa),
  • Ciepłe skarpetki, ewentualnie odzież na zmianę,
  • Naładowany telefon komórkowy – zadbaj, by zachować baterię na ważne telefony ratunkowe, jeśli chcesz robić w górach zdjęcia, weź drugi telefon, powerbank lub osobny aparat fotograficzny,
  • Źródło ognia – przyda się, gdy w górach zastanie Cię noc i zechcesz rozpalić ognisko,

Wpisz do telefonu komórkowego Górski Numer Ratunkowy: 601 100 300 lub 985. Zainstaluj w telefonie z Androidem aplikację Ratunek.

6. Zadbaj o strój

Na górskie wyjście najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli w kilka warstw, które można ściągać lub zakładać w zależności od zmieniającej się pogody. Przyda się więc oddychający podkoszulek, bluza z kapturem, polar i kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem. Na nogi – turystyczne spodnie z podwijanymi lub odpinanymi nogawkami, ewentualnie krótkie spodenki na zmianę. Pamiętajmy, że pogoda w górach zmienia się szybko i nagle, a podczas całodniowej wędrówki możesz „załapać się” zarówno na chłodny poranek, słoneczne południe, jak i wietrzny, deszczowy wieczór. Bądź gotowy na każdą aurę i nie daj się zaskoczyć!

W górach najważniejsze są buty. Niech będą wygodne, stabilne, z grubą podeszwą i koniecznie ponad kostkę tak, by zabezpieczały staw skokowy przed ewentualnymi skręceniami i złamaniami.

7. Ubezpiecz się

Jeśli cały urlop spędzasz w wysokich górach, wyjeżdżasz w nie często lub uprawiasz inne ekstremalne sporty, koniecznie zaopatrz się w specjalną polisę ubezpieczeniową – np. „Bezpieczny powrót” w PZU, która działa na wszystkich górskich szlakach do wysokości 6000 m n.p.m. Polisa pokryje koszty leczenia i pobytu w szpitalu, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera oraz transportu do kraju. Zabezpieczy Cię też na wypadek utraty bagażu, pomocy prawnej oraz pokryje koszty ewentualnych szkód wyrządzonych osobom lub zniszczenia ich mienia. Za niewielką opłatą możesz rozszerzyć polisę o ochronę NNW.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić w Punkta – wystarczy skontaktować się z nami pod numerem telefonu 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@mfind.pl.

Tu przeczytasz więcej na temat polisy „Bezpieczny powrót” >>>> klik

Zasady chodzenia po górach są proste, nie bagatelizuj ich, bo mogą Ci uratować życie.

Zobacz także: Ubezpieczenie górskie

Podsumowanie

  • W góry wyruszaj wcześnie rano i nigdy nie idź w nie sam.
  • Ubierz się „na cebulkę” by mieć strój pasujący do każdej pogody. Zadbaj o buty usztywniające kostkę.
  • Zawsze miej przy sobie naładowany telefon z wpisanym Górskim Numerem Ratunkowym 601 100 300 lub 985.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej