Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Masz dzieci? Za OC zapłacisz o 25% mniej niż bezdzietni kierowcy

Masz dzieci? Za OC zapłacisz o 25% mniej niż bezdzietni kierowcy
mfind.pl

Ceny ubezpieczeń OC od wielu miesięcy spędzają kierowcom sen z powiek. Jak wynika z naszego raportu Porównanie cen OC po pierwszym kwartale 2017 r., średnia cena obowiązkowej polisy wynosiła w marcu 1054 złote. To o 45% więcej niż w tym samym miesiącu, ale rok wcześniej. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej kierowców stara się zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC.

Jeśli należysz do tej grupy zmotoryzowanych, a dodatkowo zastanawiasz się nad potomstwem, mamy jedną radę – nie zwlekaj! Posiadanie dzieci znacząco wpływa na obniżenie ceny ubezpieczenia Twojego pojazdu. Jak bardzo?

Masz dzieci? Płacisz mniej za OC

Na przykładzie 250 tysięcy kalkulacji sprawdziliśmy, ile wynosi średnia cena OC dla kierowców, którzy nie mają dzieci, a także tych z potomstwem. Okazuje się, że osoby które nie mają dzieci, płacą średnio za OC 1083 złote. Z kolei kierowcy z jednym dzieckiem o 224 złote mniej. Gdy masz dwójkę dzieciaków, średnia cena polisy OC dla Ciebie to 815 zł. Różnica względem bezdzietnych kierowców wynosi więc aż 25%.

Zniżki nie tylko na OC

Ale różnice dotyczą nie tylko obowiązkowego OC, lecz także dobrowolnego autocasco. I tak właściciele aut, którzy nie mają dzieci, płacą średnio za AC 1742 zł. Osoby, które mają przynajmniej jedno dziecko wydają na to ubezpieczenie o 292 zł mniej, zaś kierujący z dwójką dzieci muszą średnio przeznaczyć na autocasco już tylko 1389 zł. To aż o 20% mniej niż w przypadku bezdzietnych kierowców. Skąd te różnice?

Niektórzy ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że kierowcy, którzy przewożą dzieci są ostrożniejsi, bardziej kulturalni i zwracają większą uwagę na jazdę zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Tym samym mniej ryzykują i mają mniej stłuczek na koncie. W efekcie płacą mniej za ubezpieczenie – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl.

Kiedy zniżka OC za dziecko przestaje działać

Niestety, zniżki ze względu na dzieci nie są dożywotnie. Nie działają one na tej samej zasadzie, co np. ulgi za bezszkodową jazdę. – Zniżki na OC lub AC przyznawane są jedynie tym rodzicom, którzy posiadają nieletnie dzieci. Z reguły powyżej 15. roku życia pociech przestają one obowiązywać – wyjaśnia Urszula Borowiecka.

Co ciekawe, starsze dzieci mogą być wręcz źródłem wyższych składek za OC. – Część towarzystw pyta, czy w gospodarstwie domowym mieszkają pełnoletnie dzieci. Jeśli tak, ubezpieczyciele mogą domniemywać, że będą one korzystały z auta rodziców. A jako niedoświadczeni kierowcy stanowią zagrożenie na drodze. W efekcie, cena takiej polisy może być wyższa – dodaje Urszula Borowiecka.

Ale tu już działa zasada – małe dzieci, mały kłopot, duże dzieci – duży.

Niezależnie od cen polis – wszystkim dzieciom w ich dniu życzymy bezpiecznych i radosnych chwil!

mfind.pl

Podsumowanie

  1. Zniżki za posiadanie dzieci sięgają średnio 25% w przypadku polisy OC i 20% w przypadku polisy AC
  2. Na tańsze OC mogą liczyć tylko rodzice dzieci w wieku do 15 lat
  3. Średnia cena polisy OC w marcu 2017 roku wynosiła 1054 złote

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Masz dzieci? Za OC zapłacisz o 25% mniej niż bezdzietni kierowcy"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Magdalena
Gość

Mam pytanie obecnie mamy 2 dzieci. Ubezpieczenie auta jest na meza jednak corka nie jest biologicznym dzieckiem meza czy na nia tez moze otrzymac znizke na ubezpieczenie?? A drugie pyt : w marcu ur nam sie kolejne dziecko czy maz moze je potem tez zgłosić do polisy na auto???

Urszula Borowiecka
Gość

Rozumiem, że mąż jest prawnym opiekunem córki? Jeśli tak, oczywiście może podać we wniosku ubezpieczeniowym, że ma córkę. Jak urodzi się Państwu kolejne dziecko, również można to zgłosić. Należy mieć na uwadze, że obniżenie składki ze względu na dzieci nie jest obligatoryjne i zależy od konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

Ania
Gość

A jak się ma 4 dzieci to ile procent zniżki. Od dwuch jest 25% A od czwórki rozumiem że 50%..

Urszula Borowiecka
Gość

Wszystko zależy od oferty firmy ubezpieczeniowej. Nie ma wspólnych wytycznych dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, co oznacza, że nie wszyscy ubezpieczyciele muszą uwzględniać zniżki ze względu na posiadanie dzieci w takiej samej wysokości i w tym samym czasie. Co więcej, ubezpieczyciele w ogóle nie mają obowiązku uwzględniać zniżki z tego powodu. Nie ma reguły, dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto porównywać oferty.

Agnieszka
Gość

Ja kontynuując ubezpieczenie auta pytalam,ubezpieczycieli czy jest ulga na dzieci. To odpowiedź była że nie. Ale drugie auto było ubezpieczane 1-raz w Polsce i była ulga. Więc od czego to zależy? Przy jednym jest ,a przy drugim nie ma…

Urszula Borowiecka
Gość

Wszystko zależy od oferty firmy ubezpieczeniowej. Wypracowana przez ubezpieczycieli praktyka wskazuje, że większość firm ubezpieczeniowych stosuje takie zniżki. Nie ma jednak wspólnych wytycznych dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, co oznacza, że nie wszyscy ubezpieczyciele muszą uwzględniać zniżki ze względu na posiadanie dzieci w takiej samej wysokości i w tym samym czasie. Co więcej, ubezpieczyciele w ogóle nie mają obowiązku uwzględniać zniżki z tego powodu. Nie ma reguły, dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto porównywać oferty.

wpDiscuz