Otrzymanie prawa jazdy wcale nie jest takie proste. Musisz zdać egzamin teoretyczny, zaliczyć kilkadziesiąt godzin jazd z instruktorem oraz zaliczyć egzamin praktyczny. Jest to kosztowne, czasochłonne i wymaga sporo zaangażowania i nauki. Tyle pracy, a tak łatwo można to stracić… Nawet jednym wybrykiem za kółkiem!

Prawo jazdy jest zabierane przez starostę, sąd lub funkcjonariusza policji, który może je zatrzymać w sytuacji, kiedy mocno naruszysz przepisy ruchu drogowego. Za co możesz stracić prawko? Jak je odzyskać? Co wówczas należy zrobić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Za co można stracić prawo jazdy?

To może być chwila, nieplanowany odruch, przejażdżka o poranku po ciężkiej imprezie, podczas choroby lub celowy zabieg. Za kierownicą zawsze trzeba się wyróżniać odpowiedzialnością i świadomością wykonywanych ruchów. Każde nieprawidłowe zachowanie i naruszenie zasad ruchu drogowego zostanie „nagrodzone” punktami karnymi, mandatem, a nawet zabraniem prawa jazdy – o ile zostanie zauważone przez policjanta stacjonującego na drodze lub fotoradar.

Poniżej zostały wymienione wszelkie czynności, za wykonanie których Twoje prawo jazdy zostanie odebrane. Twoje prawko zostanie odebrane przez policjanta za:

 • przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego,
 • spowodowanie wypadku, w którym były osoby ranne lub zabite,
 • przewóz niedozwolonej liczby osób – większej niż jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu,
 • przekroczenie liczby 24 punktów karnych lub 20, jeśli masz prawko mniej niż rok,
 • stwierdzenie zniszczenia dokumentu,
 • podejrzenie podrobienia prawa jazdy,
 • przekroczenie daty ważności dokumentu,

To jednak nie wszystko. Decyzja o cofnięciu prawa jazdy może również zostać wydana przez starostę, jeśli:

 • ten na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzi przeciwwskazania do kierowania pojazdem,
 • ten na podstawie wyniku egzaminu państwowego stwierdzi utratę przez kierowcę kwalifikacji,
 • kierowca nie poddał się badaniu lekarskiemu lub psychologicznemu, na które został skierowany,
 • kierowca nie poddał się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji.

Odebrane prawo jazdy – jak to wygląda w Polsce?

Policyjne statystyki nie kłamią. Na przestrzeni ostatnich lat liczba odebranych praw jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie jak alkohol, spada. W 2015 roku zostało zatrzymanych 6977, rok później 5584, a w poprzednim roku 4424 praw jazdy. Miejmy nadzieję, że w obecnym roku było ich jeszcze mniej! Dziennik.pl opublikował również dane o zatrzymaniu praw jazdy za przekroczenie o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. W 2017 roku policjanci zatrzymali ich aż 30 500!

Na jak długo zostaje zabrane prawo jazdy?

Jeśli zostałeś przyłapany na przekroczeniu prędkości o min. 50 km/h w terenie zabudowanym, to stracisz prawko na trzy miesiące. Jeśli ponownie zostaniesz przyłapany na gorącym uczynku, to zostaniesz bez dokumentu na kolejne sześć miesięcy. Kolejne takie przewinienie nie powinno mieć już miejsca – wówczas utracisz prawo jazdy na dobre. Jedyną opcją jego odzyskania jest ponowne zdanie egzaminu państwowego. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających lub powodując wypadek, w wyniku którego osoby trzecie zostały ranne lub zabite, dożywotnio stracisz swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Również jeśli spowodujesz wypadek i uciekniesz z miejsca wypadku, będziesz musiał na zawsze oddać swoje prawo jazdy.

Co zrobić a czego nie robić po zatrzymanym prawku?

Po pierwsze, ważny jest okres, na jaki odebrano Ci prawo jazdy. Jeśli wynosi on mniej niż rok, to po upływie terminu zawieszenia, powinieneś się udać do Wydziału Komunikacji w miejscu Twojego zameldowania. Wówczas odbierzesz swój zatrzymany dokument. W sytuacji, gdy uprawnienia zostały zatrzymane na dłużej niż rok, będziesz musiał ponownie zdać egzamin państwowy.

Uwaga! Jeśli posiadałeś prawo jazdy w kilku kategoriach, to będziesz musiał ponownie zaliczyć wszelkie egzaminy w częściach teoretycznych oraz praktycznych. Skierowanie na egzamin musisz odebrać w Wydziale Komunikacji w swoim mieście.

Jeśli zaś straciłeś uprawnienia ze względu na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenia limitu punktów karnych lub spowodowanie wypadku, to dodatkowo będziesz musiał pozytywnie przejść przez testy psychotechniczne. Wynik takiego badania należy złożyć w wyznaczonym terminie w Wydziale Komunikacji.

Po zatrzymaniu dokumentu pod żadnym pozorem nie możesz prowadzić pojazdu! W przypadku kontroli drogowej, okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wówczas wydłużony.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jak już wspomniałam, po zatrzymaniu dokumentu musisz odczekać okres, na jaki został on zabrany. Wielu kierowców próbuje odzyskać prawo jazdy, odwołując się od decyzji i pisząc listy z argumentacją do starostwa. Niestety, skrócenie czasu jest niezgodne z prawem, więc ten sposób możesz sobie darować.

Pozostaje Ci odliczanie dni, do momentu, aż Twój zakaz zostanie anulowany. Wówczas udaj się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji po odbiór dokumentu. Jeśli Twoje wykroczenie wiąże się z ponownym zdaniem egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, otrzymasz od starosty (który otrzymał informacje od policji) skierowanie na taki egzamin wraz z wyznaczonym terminem. Z tymże skierowaniem musisz się udać do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w celu ustalenia terminu egzaminu – teoretycznego i praktycznego. Jeśli się na niego nie stawisz lub nie zdasz, taka informacja zostanie przekazana staroście. Otrzymasz kolejne wezwanie, tym razem zaświadczenie umożliwiające ponowne podejście do egzaminu, lecz bez daty ważności. Do egzaminu możesz przystąpić dowolną ilość razy, lecz zawsze musisz posiadać pozwolenie o możliwości dopuszczenia do niego.

Warto stosować się do zasad ruchu drogowego, nie szarżować za kierownicą i pod żadnym pozorem nie siadać za kółkiem po wypiciu alkoholu lub zażyciu jakichkolwiek substancji odurzających. Życie Twoje oraz innych uczestników ruchu jest najważniejsze!