Czy można zarejestrować samochód bez prawa jazdy?”, „Czy współwłaściciel może być bez prawa jazdy?” lub „Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?” – takie pytania nie należą do rzadkości. Tymczasem aktualnie obowiązujące przepisy precyzyjnie rozstrzygają tę kwestię. Brak prawa jazdy nie stanowi przeszkody ani do zakupu pojazdu, ani do jego ubezpieczenia. Inaczej mówiąc, kupno samochodu bez prawa jazdy jest dopuszczalne. Pamiętać musisz jedynie o tym, że przy zakupie ubezpieczenia OC konieczne będzie wskazanie głównego kierowcy. Im dłuższy będzie miał on staż za kółkiem i im więcej zgromadził on zniżek na podstawie historii ubezpieczeniowej, tym lepiej dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – jak je zakupić?

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie OC. Jako właściciel pojazdu nawet bez uprawnień do kierowania pojazdów będziesz musiał zadbać o polisę OC. Zastanawiasz się, czy osoba bez prawa jazdy może mieć zarejestrowany na siebie samochód i czy może ona wykupić OC bez prawa jazdy? Jest to jak najbardziej możliwe, a w przypadku zakupu używanego samochodu ma dwie możliwości:

  1. Kontynuować ubezpieczenie OC dotychczasowego właściciela. Ta opcja może się bardzo opłacać finansowo – koszt OC może być zerowy, jeżeli firma ubezpieczeniowa zrezygnuje z rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.
  2. Zrezygnować z ubezpieczenia poprzedniego właściciela i znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie. Pomocny będzie w tym kalkulator OCkalkulator OC w naszym serwisie umożliwia zakup polisy także tym klientom, którzy dopiero robią prawo jazdy.

Ubezpieczenie OC na osobę bez prawa jazdy sprowadza się do wskazania innej osoby (np. rodzica, małżonka) jako głównego kierowcę, który będzie użytkował pojazd.

Pamiętaj, że w przypadku kontynuacji ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela wygaśnie ono po upływie terminu, na jaki zostało zakupione.

Interesuje Cię OC bez prawa jazdy? Nie musisz umawiać się z agentami ubezpieczeniowymi – kalkulator OC bez prawa jazdy jest dostępny w naszym serwisie. To najszybszy sposób, aby znaleźć najtańszą polisę OC – zajmie Ci to dosłownie kilka minut.

OC bez prawa jazdy – na jakie problemy możesz się natknąć?

Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy znajdziesz za pomocą naszego kalkulatora OC, przy czym musisz pamiętać, że zapytamy Cię o:

  • Głównego kierowcę. Nie musisz to być Ty, może to być np. bliska Ci osoba. Kupując ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, powinieneś wybrać doświadczonego kierowcę. Takie rozwiązanie oznacza, że na swoim koncie będziesz gromadził zniżki za bezpieczną jazdę. To z kolei pozwoli Ci w przyszłości mniej wydawać na OC.
  • Dodatkowego kierowcę. To pole nie jest obowiązkowe. Jeżeli jednak zrobisz już prawo jazdy, będziesz mógł się dopisać.
Kupując ubezpieczenie OC bez prawa jazdy, możesz wybrać najtańszą propozycję – zakres ochrony polisy OC jest ściśle uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, a więc taki sam w przypadku każdego ubezpieczyciela.

OC na osobę bez prawa jazdy jest możliwe wówczas, gdy jest ona właścicielem pojazdu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nie jest możliwe wykupienie polisy na osobę inną niż właściciel. Jest to spowodowane mechanizmem, jaki obowiązuje w Polsce – ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie kierowcy.

Czytaj także: Właściciel samochodu a OC – ile kosztuje OC i o czym trzeba pamiętać?

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy?

Ponieważ będziesz musiał podać głównego kierowcę, za ubezpieczenie OC możesz zapłacić naprawdę niewiele. Cena polisy zależeć będzie m.in. od doświadczenia i zniżek posiadanych przez osobę, którą wskażesz jako głównego kierowcę. Im większe będzie ona posiadała zniżki, tym niższą cenę zapłacisz za polisę OC.

W momencie, gdy odbierzesz uprawnienia do kierowania pojazdem, wcale nie musisz płacić więcej. Wysokość składki możesz obniżyć – wystarczy, że główny kierowca zostanie współwłaścicielem Twojego auta. W przeciwnym razie musisz spodziewać się, że cena OC wzrośnie. Dlaczego? Osoby niedoświadczone płacą największe stawki za obowiązkowe OC, gdyż to właśnie one mają najwięcej kolizji, wykazują się brawurą i statystycznie częściej powodują zdarzenia drogowe.

Czytaj także: OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek