Być może trafiłeś na świetną okazję i kupiłeś swoje pierwsze auto przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy. A może to zakup pojazdu skłonił Cię do zapisania się na kurs jazdy? Może się też zdarzyć, że zostałeś właścicielem pojazdu, musisz mieć ubezpieczenie OC bo jest on zarejestrowany, ale nie masz jeszcze uprawnień do prowadzenia auta. Nieważne jaki jest powód, ważne, byś dowiedział się, co zrobić w sytuacji, gdy jesteś posiadaczem samochodu, ale nie masz jeszcze prawka. Czy możesz być jego pełnoprawnym właścicielem? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC bez prawa jazdy? Sprawdzamy!

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – da się?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Nawet, jeśli jeszcze nie posiadasz stosownych uprawnień do prowadzenia pojazdu, to możesz kupić auto i zostać jego właścicielem. Oznacza to tyle, że bez żadnego problemu możesz zakupić samochód przed zrobieniem prawa jazdy. Jak dobrze wiesz, by móc zacząć poruszać się autem, niezbędne jest posiadanie polisy OC. Jeśli więc chcesz, by inna osoba – Twój partner, partnerka lub ktoś z rodziny – mógł korzystać z pojazdu, zanim Ty rozpoczniesz swoją przygodę za kółkiem, musisz taką polisę nabyć.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy?

Kupując polisę OC przed zrobieniem prawa jazdy, będziesz musiał wskazać osobę, która będzie korzystać z pojazdu do czasu uzyskania przez Ciebie dokumentu. Jako głównego kierowcę, warto wybrać osobę, która za kółkiem ma już spore doświadczenie i jest wzorowym kierowcą. W ten sposób zaczniesz budować historię ubezpieczenia, a także możesz zaoszczędzić na składkach OC. Jeśli główny kierowca ma na koncie wypracowane zniżki, to Ty będziesz mógł z nich skorzystać. Pamiętaj jednak, że nie można wykupić ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel pojazdu – polisa jest przypisana do auta. Dlatego też główny kierowca – czyli osoba, którą wskazałeś – nie będzie wypracowywał własnych zniżek za bezszkodową jazdę i nie będzie mógł ich zadeklarować podczas zakupu OC dla swojego własnego auta.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Jeśli po pozytywnym zdaniu egzaminu na prawo jazdy i uzyskaniu stosownego dokumentu zdecydujesz się na zakup OC wyłącznie na siebie, to zachowasz dotychczasowe zniżki. Ubezpieczyciel uwzględni jednak Twój brak doświadczenia jako kierowcy pojazdu, co przełoży się na wysoką składkę.

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC jest ma wpływ kilka czynników:

  • wiek właściciela pojazdu – im jesteś młodszy i krócej posiadasz prawo jazdy, tym droższa będzie Twoja składka,
  • zniżki za bezszkodową jazdę – w zależności od stażu i doświadczenia za kółkiem, towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają kierowcą stosowne zniżki,
  • parametry auta – pojemność i moc silnika, model czy rok produkcji są brane pod uwagę podczas wyliczania składki przez ubezpieczycieli,
  • miejsce zamieszkania – więcej zapłacisz za poruszanie się autem po większym mieście.

Ile kosztuje polisa OC dla właściciela pojazdu bez prawa jazdy?

Jak już wspomnieliśmy, zakup polisy OC przez osobę debiutującą w roli kierowcy będzie kosztowny. Oprócz rozwiązania przedstawionego powyżej, czyli wskazania jako głównego kierowcy osoby z dużym doświadczeniem i zniżkami za bezszkodową jazdę, istnieje jeszcze druga opcja. Możesz ustanowić głównego kierowcę współwłaścicielem auta, dzięki czemu będziecie wspólnie gromadzić zniżki, ale i wspólnie odpowiadać za pojazd i ewentualne szkody.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje polisa OC dla osoby w Twojej sytuacji oraz porównać, jak to będzie wyglądało na przykładzie współwłaścicielstwa pojazdu, skorzystaj z naszego narzędzia. Kalkulator OC i AC pozwoli Ci wyliczyć wysokość składki polisy oraz przedstawi najlepsze oferty ubezpieczenia pojazdu od towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.

A Ty z której opcji zakupu ubezpieczenia OC skorzystałeś? Jesteś jedynym właścicielem pojazdu? Daj znać w komentarzu!

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek