Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – co warto o nim wiedzieć?
mfind.pl

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) jest dobrowolne i gwarantuje wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci oraz zwrot kosztów leczenia, w tym rehabilitacji. Zakres jego ochrony zależy od rodzaju umowy u poszczególnych ubezpieczycieli.  Świadczenia wypłacane w ramach NNW kumulują się. Jeśli mamy kilka polis, dostaniemy pieniądze z każdej z nich.

Dla kogo jest ubezpieczenie NNW?

Polisa przyda się wtedy, gdy na skutek jakiegoś nieszczęścia Ty czy któryś z pasażerów poniesiecie uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie zadziała nie tylko w sytuacji wypadku drogowego. Liczą się też szkody związane z wsiadaniem i wysiadaniem do samochodu, załadunkiem bądź rozładunkiem pojazdu. Wypłata pieniędzy nastąpi również wtedy, gdy szkoda będzie miała miejsce podczas naprawy samochodu na trasie, przebywania w pojeździe w czasie postoju.

CZYTAJ TAKŻE

Co to są Ubezpieczenia Komunikacyjne? Co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu. Jak możesz kupić polisę i na co warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie NNW od innych zdarzeń

Ubezpieczenie NNW nie jest przeznaczone jedynie dla kierowców. Ubezpieczyć może się tak naprawdę każdy, kto chce uchronić siebie i swoich bliskich przed skutkami nieszczęśliwych wypadków.

Polisa ta może się okazać szczególnie przydatna dla osób uprawiających sport, dla dzieci i młodzieży szkolnej, dla osób wyjeżdżających na wakacje.  Zakres polisy jest elastyczny i możesz go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. Możesz wykupić tylko ubezpieczenie NNW (np. NNW szkolne), albo w pakiecie (np. z ubezpieczeniem OC samochodu).

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Ceny takiego ubezpieczenia różnią się od siebie w zależności od tego, jaki zakres ochrony masz zagwarantowany i jaki wariant wybierzesz. Wysokość składki wylicza się w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia, czyli najwyższej ewentualnej kwoty wypłaty. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Obecnie, maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 250 tys. złotych (w przypadku NNW kierowcy samochodu).

Na koszt polisy ma wpływ również:

– Twój wiek
– stan zdrowia
– zawód, który wykonujesz

Jeżeli ubezpieczyciel zaliczy Cię do grupy większego ryzyka, zapłacisz więcej.

Tańsze polisy mają więcej wyłączeń – w umowie do nich znajdziesz opis wielu sytuacji, w których pomimo zajścia wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania. Standardowo do wyłączeń należy jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków, czy wypadek spowodowany celowo.

Na jak długo wykupuje się komunikacyjne NNW?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW wykupuje się na czas trwania obowiązkowej polisy OC, a więc maksymalnie na 12 miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup NNW już po zawarciu umowy OC? Wówczas ubezpieczyciel wyliczy składkę na NNW pomniejszoną o czas trwania polisy OC.

Przykład: Kupiłeś ubezpieczenie OC dla swojego samochodu z dniem 1 czerwca. Po 3 miesiącach zdecydowałeś się na NNW. Jeśli składka tego ubezpieczenia na pełne 12 miesięcy wynosi np. 120 złotych, to na pozostałe 9 miesięcy (które pozostały do końca Twojego ubezpieczenia OC), wyniesie 90 złotych i tyle zapłacisz decydując się na NNW 1 września.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z NNW?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie NNW obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, dlatego też w każdej umowie znajdują się wyłączenia. Najczęściej objęte są nimi następstwa wypadków wynikających z:

 • choroby, w tym psychicznej
 • celowych i umyślnych działań
 • popełnienia lub próby popełnienia przestępstwa
 • udziału w bójkach
 • kierowania pojazdem bez uprawnień
 • działań wojennych

Dlatego za każdym razem, przed podjęciem decyzji o zakupie NNW…

Przeczytaj dokładnie umowę

Przed wykupieniem polisy zapoznaj się dokładnie z umową. Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia. Może się okazać, że bardziej opłaci Ci się droższa polisa z szerszym zakresem ochrony. Podstawowy zakres polisy najczęściej nie obejmuje dodatkowych świadczeń, jak opieka w czasie hospitalizacji, pomoc medyczna, zwrot kosztu zakupu protez i wiele wiele innych.

Zakres ochrony zależy od umowy między Tobą a ubezpieczycielem. W Twoim interesie leży, żeby był on jak najszerszy.

Czy warto kupić ubezpieczenie NNW?

Wypadki chodzą po ludziach – jak mówi mądre przysłowie. Nigdy nie możesz być pewien, czy nie wydarzy się coś, co pokrzyżuje Twoje plany życiowe.

Nie jesteś w stanie uchronić siebie i swojej rodziny od całego zła tego świata. Warto jednak jednak pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Może nim być odpowiednio dobrane ubezpieczenie NNW.

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie NNW jest dobrowolne.
 2. Chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych oraz w codziennym życiu.
 3. Podstawą do wypłaty ubezpieczenia jest uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego (który lekarz oblicza procentowo) lub jego śmierć.
 4. Polisa może zapewniać dodatkowe świadczenia, jak opieka medyczna, pokrycie kosztu zakupu protez i wiele innych.
 5. Zakres ubezpieczenia NNW zależy od oferty ubezpieczyciela oraz wysokości płaconej składki.
 6. Na koszt ubezpieczenia NNW ma wpływ przede wszystkim suma ubezpieczenia, zakres zapewnianej ochrony w razie wypadku, wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, wiek, stan zdrowia oraz styl życia ubezpieczonego.

Autor artykułu:

Freelancer zajmujący się kampaniami Google AdWords, działaniami w social media, copywritingiem oraz szeroko pojętą reklamą internetową dla klientów prywatnych. Certyfikowany specjalista Google AdWords.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz