Stare motocykle a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
stare motocykle a polisa oc

Motocykle to nie samochody. Nigdy się nie starzeją, po prostu dojrzewają. Nie spotyka się raczej sytuacji, aby ktoś przeszedł obok ikony polskiej motoryzacji jednośladowej, niezależnie w jakim by była stanie, i powiedział: „ale gruchot”. Dla każdego zarejestrowanego pojazdu musimy posiadać polisę OC. Stare motocykle a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?

Na twarzy pojawia się wtedy delikatny uśmiech, bo nagle napływają czarujące wspomnienia – w latach młodości mieliśmy do czynienia z takimi perłami, lub widzieliśmy je na zdjęciach z młodzieńczych wycieczek naszych dziadków. Warto dowiedzieć się, jakie rozwiązania przewiduje prawodawca dla miłośników zabytkowych motocykli i jak wygląda kwestia obowiązkowej polisy OC dla posiadaczy takich pojazdów.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Stare motocykle, czyli kiedy jednoślad staje się zabytkiem?

Podejście do starych motocykli przeszło ogromną metamorfozę. Ileż to razy słyszało się kiedyś określenie Wiejski Sprzęt Kaskaderski – WSK, czy też opowiadano o wyczynach bardziej nobilitowanej z racji niemieckiego pochodzenia MZ-ki? We wspomnieniach nieco starszych z nas utrwalił się też rodzimy stary Junak. Wzdychamy: „Kiedyś to było…”

Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla

Fascynacja przeszłością i nostalgia to jedno, ale określenie „stare” nie zawsze wśród motocyklistów jest dobrze odbierane. Skoro jesteśmy już jednak przy tym określeniu, to czas zadać fundamentalne pytanie – kiedy jednoślad staje się zabytkiem? Wielu pasjonatów i tych, którzy zajmują się motocyklami zabytkowymi na co dzień, twierdzi, że wtedy, gdy dojrzeją.

Poważnie mówiąc, w gruncie rzeczy chodzi albo o nietypowe rozwiązania użyte w konstrukcji, albo znaczny wzrost poziomu techniki od momentu produkcji danego modelu. To bardzo płynna granica, aczkolwiek prawo ma swoje wytyczne i są one takie same jak w przypadku samochodów. Ujmując rzecz w skrócie, aby mieć żółtą tablicę, trzeba spełnić kilka warunków. Stare motory mogą uzyskać status zabytkowych, gdy liczą sobie co najmniej 25 lat, a produkcja danego modelu musiała zakończyć się co najmniej 15 lat temu. Innym ważnym wymogiem jest to, aby pojazd posiadał co najmniej 75 procent oryginalnych części (w tym główne podzespoły).

Czytaj także: Prawo jazdy na motocykl

Jeżeli chodzi np. o wspomniane wcześniej WSK, to trudno czasem znaleźć egzemplarze na oryginalnych podzespołach. Ileż to było sytuacji, w których ze wspomnianego sprzętu wioskowi magicy tworzyli rzeczywiście sprzęty iście kaskaderskie tzw. „trajki”. Tak więc, jeżeli chce się mieć żółte rejestracje w swoim zabytkowym motocyklu, trzeba się nieco postarać. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy giełda starych motocykli. Tam, o dziwo, zawsze się znajdą jakieś oryginalne części. Warto też poszperać w necie.

Czytaj także: Rośnie popyt na motocykl

Ubezpieczenie OC dla zabytkowych starych motocykli

Motocykle zabytkowe stają się takie po przejściu trzyetapowej procedury. Jeśli polskie motocykle lub pojazdy innej produkcji spełniają wymogi prawa, muszą najpierw być wpisane do rejestru zabytków. Następnie zostaje wykonany specjalistyczny przegląd stanu technicznego, a na koniec pozostaje rejestracja motocykla.

Jednak jakby nie było, zabytek, nie zabytek, OC pojazd musi mieć. I tu bardzo pozytywna niespodzianka – można je opłacić tylko na czas używania motoru, czyli krótkoterminowo, w odróżnieniu od rocznej składki na każdy inny pojazd. Wbrew obawom obowiązkowe ubezpieczenie w przypadku, gdy chodzi o starodawne motory, nie przysparza wielu trudności. Jednak mimo że właściwie w każdej dziedzinie życia ułatwiamy sobie załatwianie formalności i często robimy to bez wychodzenia z domu przez Internet, to w tym przypadku lepiej miłość do zabytkowych motocykli połączyć z oldschoolową metodą zapłaty ubezpieczenia. Często towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają po prostu przygotowanej oferty dla pojazdów, jakimi są motory zabytkowe polskie i zagraniczne. Dlatego warto wybrać się do oddziału i porozmawiać z agentem. Większość znawców tematu poleca w tym przypadku przede wszystkim PZU, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właścicieli zabytków. Można się spodziewać dzięki temu stosunkowo niskiej składki ubezpieczenia. Oczywiście nie zaszkodzi też próbować szczęścia u innych ubezpieczycieli.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC starego motocykla?

Załóżmy, że doświadczony kierowca z Warszawy w ramach kryzy… eeee… w ramach ułańskiej fantazji, by zadać szyku na dzielni, tudzież podjechać i zastukać w okienko, zechce kupić sobie Junaka, podobnego jakim jeździł jego dziadek. Wybrany przez niego model to Junak M07 z 1959 roku z silnikiem jednocylindrowym, czterosuwowym i górnozaworowym jednocześnie, o pojemności skokowej 349 cm³ i mocy 17 KM. Jeśli nasz ułan dysponuje kompletem zniżek, zapłaci za ubezpieczenie OC 154 zł w TU Uniqa. W skali roku to naprawdę przyzwoicie. Można oczywiście rozważać zakup ubezpieczenia krótkoterminowego, ale więcej z tym zachodu, a zysk wcale nie będzie oszałamiający.

Polisa autocasco, a stare motocykle

Dużo gorzej ma się sprawa z AC, jeśli chodzi o motocykle zabytkowe. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko mają je w swojej ofercie. Jest to oczywiście dobrowolna składka, ale w przypadku pojazdów zabytkowych faktycznie bardzo droga, o ile w ogóle dostępna. AC z zasady nie pasuje do motocykli typu Junak, WSK czy Jawa, bo przecież ze swojej definicji obejmuje pojazdy o okresie eksploatacji nie dłuższym niż 10 lub 15 lat. Ale nie ma się co dziwić, że właściciele takich skarbów chcieliby o nie zadbać. Taką szansę daje znów jedynie PZU, ale AC można opłacić po otrzymaniu zgody Biura Zarządzania Produktami. Potrzebna jest wtedy też wycena wartości pojazdu dokonana przez eksperta. Jak widać sporo tu załatwiania i wydatków, więc najczęściej bywa, że AC i stary motocykl to jak polityk i prawda bądź jak Krzysztof Ibisz i starzenie się. Po prostu jedno z drugim się nie klei.

Pojazdy, które dekady wcześniej były często pogardzane lub w najlepszym razie niezauważane, doczekały się lepszych czasów. Dziś jako zabytki są dumą zakochanych w nich właścicieli.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej