Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?
mfind.pl

Jeszcze kilka lat temu z autem zastępczym z OC sprawcy wypadku było jak z Yeti – każdy o nim słyszał, ale nikt nie widział. Ubezpieczyciele odmawiali wypłaty za użytkowanie innego pojazdu na czas naprawy uszkodzonego auta. Najczęściej zasłaniali się tym, że naprawiany pojazd nie był użytkowany w celach zarobkowych oraz dostępem poszkodowanego do komunikacji zbiorowej.

Jednak od 2011 roku sytuacja uległa zmianie. Wtedy to Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której zakwestionowano takie praktyki ubezpieczycieli. Dlatego jeśli Twoje auto zostało uszkodzone i wymaga naprawy z OC sprawcy – nie wahaj się skorzystać ze swoich praw. Zwłaszcza, że po swojej stronie masz nie tylko orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale też Rzecznika Finansowego. Poza tym, już od kilku lat ubezpieczyciele konkurują między sobą jakością usług, a nie tylko ceną OC. Efekt jest dobry.

Odszkodowanie za brak auta

Utrata pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za taką szkodę uznawany jest dopiero wynajem samochodu zastępczego. Oznacza to, że nie możesz domagać się od ubezpieczyciela pieniędzy, za które mógłbyś wypożyczyć auto. Pieniądze odzyskasz dopiero wtedy, gdy już wynajmiesz samochód zastępczy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Wystarczy chwila nieuwagi innego kierowcy i… Twoje auto jest uszkodzone. Co gorsza, wymaga ono naprawy, która potrwa co najmniej kilka dni. Koszty jego remontu zostaną pokryte z OC sprawcy, podobnie jak wynajęcie auta zastępczego. Pamiętaj, że zawsze masz prawo złożyć wniosek o zwrot kosztów najmu takiego pojazdu. Jak to zrobić?

Gdy zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC, poproś również o udostępnienie samochodu zastępczego lub pokrycie kosztów takiego wynajmu. Pamiętaj, że jako poszkodowany nie musisz dodatkowo udowadniać ubezpieczycielowi potrzeby posiadania samochodu zastępczego.

Kiedy auto zastępcze Ci nie przysługuje?

Firmy ubezpieczeniowe mogą Ci odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie znajduje się auto, które możesz wykorzystać na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

CZYTAJ TAKŻE

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Musi to być jednak samochód, który nadaje się do tych samych celów, co naprawiany pojazd i nikt z rodziny nie ucierpi, jeżeli będziesz go używać. Jeśli uszkodzeniu uległ Twój dostawczy Ford, a posiadasz jeszcze osobowego Opla, to ubezpieczyciel nie może Ci odmówić zwrotu kosztów najmu. Albo jeśli uszkodzeniu uległ osobowy Peugeot, a Twoja rodzina dysponuje jeszcze osobowym Fiatem, jednak Twoja żona dojeżdża nim codziennie do pracy. Firma ubezpieczeniowa również nie może odmówić Ci zwrotu kosztów najmu.

Samochód zastępczy, ale jaki?

Wypożyczając pojazd zastępczy pamiętaj, że nie może on być wyższej klasy niż Twoje auto. Może to być jedynie samochód tego samego segmentu lub mniejszy. W przeciwnym wypadku koszty najmu zostaną zwrócone tylko do wysokości, w jakiej zmieściłoby się wynajęcie auta tej samej klasy. Gdy wypadkowi uległ Twój Ford Fiesta, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu np. Forda Mondeo.

Kolejną kwestią jest cena za wypożyczenie pojazdu. Nie może ona przekraczać średnich stawek, jakie obowiązują na lokalnym rynku. Najprościej jest zgłosić się do wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma ta załatwia resztę formalności z ubezpieczycielem. Tobie pozostaje już tylko cieszyć się samochodem zastępczym.

Jak długo mogę jeździć autem zastępczym?

Samochód zastępczy należy Ci się na czas naprawy Twojego uszkodzonego auta. W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje Ci od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Problem polega na tym, że technologiczny czas naprawy nie uwzględnia m.in. oczekiwania na części potrzebne do naprawy czy schnięcia polakierowanych elementów karoserii.

Jeśli w wyniku wypadku Twoje auto zostanie mocno uszkodzone, ubezpieczyciel najpewniej orzeknie szkodę całkowitą. W takiej sytuacji możesz korzystać z auta zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu aż dostaniesz odszkodowanie.

Samochód zastępczy z AC/Assistance

Odrębną kwestią jest wynajęcie auta zastępczego w ramach polisy dobrowolnej. Myślisz że to oczywista oczywistość? Nie zawsze. Sprawdź swoją umowę autocasco, a zwłaszcza ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące okoliczności, kiedy możesz wynająć samochód zastępczy i na jak długo.

Niestety w przypadku umów AC, bardzo częstą praktyką jest zapis pozwalający na wynajem takiego pojazdu w ramach polisy na maksymalnie 3 lub 4 dni. A skomplikowane naprawy potrafią trwać nawet miesiąc. Zwróć też uwagę na to, czy ubezpieczyciel wskazuje konkretne firmy, od których możesz wypożyczyć auto zastępcze. Jeśli skorzystasz z innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być utrudniony.

mfind.pl

Podsumowanie

 1. Zawsze masz prawo ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy stłuczki/wypadku
 2. Auto zastępcze nie przysługuje Ci, jeśli masz możliwość użytkowania auta o tym samym przeznaczeniu, co uszkodzone
 3. Wypożyczone auto nie może być wyższej klasy, niż uszkodzony pojazd
 4. Samochodem zastępczym możesz jeździć od dnia szkody, do naprawy swojego pojazdu lub wypłaty odszkodowania za jego utratę
 5. Decydując się na samochód zastępczy z AC, pamiętaj, by zapoznać się wcześniej z warunkami umowy

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

57 komentarzy do "Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mati
Gość

Witam
miałem kolizje 08.06 (piątek) przy próbie zgłoszenia szkody dostałem od że w tej sprawie odezwie się ktoś w poniedziałek ponieważ teraz są wszyscy zajęci.wypożyczylem auto z OC sprawcy. dziś dzwoniąc ponownie do AXA poinformował mnie Pan. Ze oni tylko płacą do 100 złoty a powyżej dopłacam sam,zadzwoniłem do Pana od którego mam auto który stwierdził że mam się nie przejmować i może mi podpisać dokument ze nie będzie chciał odemnie pokrycia różnicy stawki podatku wynajmu auta a stawka podana przez AXA

Leon
Gość

Miałem wypadek w Belgii w marcu. Sprawca jest Belgiem. Holowanie do Polski. Dalej czekam na części, korzystam z samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy od miesiąca. Powiedzieli mi tutaj, że mogę korzystać do ostatniego dnia naprawy, ale to prawo polskie. Zastanawiam się czy ubezpieczyciel sprawcy w Belgii zapłaci za samochód zastępczy tak długo ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli pojazd zastępczy zapewnił ubezpieczyciel, to warto skontaktować się z nim i dopytać o czas wynajmu pojazdu. Z reguły auto zastępcze należy się od dnia w którym nie można się poruszać pojazdem, do dnia odbioru naprawionego samochodu.

Magda
Gość

Witam; Nie wiem co robić ponieważ miałam stłuczkę nie z mojej winy zostałam poszkodowana auto oddałam do warsztatu i otrzymałam auto zastępcze na okres 5 dni z zaznaczeniem że mogę wydłużyć ten czas. Dzisiaj mija 5 dni a ja otrzymałam tel.z PZU że muszę oddać auto,nie interesuje ich że moje jest jeszcze w trakcie naprawy jak dojadę do pracy 25km..dzieci do szkół poodwozić..sama mieszkam z dziećmi i nie mam innego auta..

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Proszę w tej sprawie napisać odwołanie do ubezpieczyciela, aby udostępnił pojazd zastępczy na rzeczywisty czas naprawy samochodu.

Dawid
Gość

Witam. Dnia 23.05.2018 podczas prawidłowo zaparkowanego auta została zbita szyba przez firmę kusząca trawę . Oczywiście nie wpadła do srodka tylko zrobił się tzw pajaczek na całej szybie. Brak możliwości poruszania się autem. Teraz czekam na rzeczoznawce i pieniążki z ubezpieczalni. I tu pytanie czy ja również mogę wziąć auto zastępcze? Moje stoi i nie ma możliwości poruszania się. Szyba zabezpieczona przed wpadnieciem do wewnątrz. Auto jest mi potrzebne na dojazd do pracy. Małe dziecko 9 mies w rodzinie wrazie wu również muszę szybko reagować z dojazdem. Co zrobić by dostać auto zastępcze?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, rozumiem, że korzysta Pan z OC sprawcy, więc przysługuje Panu auto zastępcze od dnia zdarzenia do momentu odebrania pojazdu. Warto skontaktować się z Towarzystwem sprawcy, aby przedstawili Panu z jakich wypożyczalni najlepiej skorzystać – wtedy też będzie miał Pan pewność, że Ubezpieczyciel nie pomniejszy wypłaconych środków za wynajem auta zastępczego (czasami się tak zdarza, gdy stawki wynajmu w danej wypożyczalni są zbyt wysokie).

Katarzyna
Gość

Witam. W związku z uszkodzeniem auta przez innego kierowcę musiałam zakupiłem nowe auto, gdyż sprawca był poszukiwany. Trwało to pół roku, a ja musiałem dojeżdżać do pracy. Czy mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów zakupu nowego auta?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, niestety ubezpieczyciel nie zwróci Pani kosztów zakupu pojazdu. W przypadku kiedy sprawca został ustalony, to można się zwrócić do firmy, która ubezpieczała samochód w momencie szkody i tam zgłosić roszczenie za naprawę auta.

Arkadiusz
Gość

Witam, moja sytuacja jest następująca: zdarzenie miało miejsce 30.03 2018r. Pani włączająca się do ruchu nie ustąpiła mi pierwszeństwa, jednak to auto udało mi się ominąć, lecz wpadłem do rowu niszcząc swój samochód. Sprawczyni odmówiła mandatu i sprawa jest w toku. Ubezpieczyciel udostępnił mi atuo zastępcze, ale na dzień dzisiejszy już ostatnimi siłami perswazji jeszcze przedłużyłem niby ostatecznie na dwa dni. Jakie mam dla Pani opiekunki szkody przedstawić argumenty by przedłużono mi możliwość korzystania z auta zastępczego ??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli pojazd jest w warsztacie, to ubezpieczyciel powinien zapewnić auto zastępcze na cały czas naprawy. Jeżeli szkoda jest likwidowana z OC sprawcy, to proszę się powołać na opinię Rzecznika Finansowego na temat określana czasu użytkowania pojazdu zastępczego. Natomiast jeśli pojazd zastępczy jest z dobrowolnego ubezpieczenia, to czas użytkowania jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Arkadiusz
Gość

Moje auto ma szkodę całkowitą, Ubezpieczyciel twierdzi że potrzebuje notatki ze wskazaniem winowajcy, Przedstawiłem tylko zaświadczenie z policji, z którego wynika jasno kto się włączał do ruchu i nie ustąpił pierwszeństwa. Sprawa w toku, więc i notatkę dostanę dopiero po zakończeniu, coś tu widzę błędne koło.

Maciek
Gość

Dzień dobry. Proszę o pomoc.
Jestem sprawcą kolizji (najechałe na tył samochodu poprzedzającego. PZU wyznaczyło mi sammochód zastepczy na 10 dni od wypadku. Uszkodzony samochód zostawiłem do naprawy w Autoryzowanym Salonie. Dopiero dziesiątego dnia, gdy trzeby było oddać samochód do wypożyczalni pojawił się rzeczoznawca z PZU, żeby zrobić wycenę szkody. Moje pytanie: Skoro po dziesięciu dniach ciągle nie mam samochodu, bo jest naprawiany, to czy mogę domagać się od PZU pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego przez kolejne dni? (Samochód jest z wypożyczalni wskazanej przez PZU)

bugas
Gość
Witam, 2 dni temu miałem stłuczkę. Mam oświadczenie sprawcy, zgłosiłem do jego ubezpieczyciela HDI szkodę. Dostałem maila od towarzystwa że przysługuje mi auto zastępcze do kwoty mniej więcej 120 zł brutto. Posiadam VW Passat B6 z 2008r. Z tego co wyczytałem jest to auto klasy D. Problem jest taki że w tej kwocie ciężko jest znaleźć auto z wypożyczalni w tym właśnie segmencie. I teraz pytanie. Czy mogę wybrać sobie jakieś auto z tego segmentu z kwotę powiedzmy 170 zł brutto? Czy jednak te 120 zł to jest maks. Nie chce mieć później problemów, wezwań do zapłaty itd. Z góry… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, skoro ubezpieczyciel znalazł wypożyczalnie, gdzie obowiązują zaproponowane ceny, to proszę skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym i dopytać czy zorganizują Panu auto w podanej kwocie.

Piotr
Gość
Mam problem sprawca nie przyjął mandatu sprawa trafiła do sądu. Po paru miesiącach wyskoczyła szkoda całkowita .Sprawa w sądzie zrobiła się dwutorowa że względu na mataczenie sprawcy. On już przegrał w 2 instancjach prawomocnie a ja się bujam w sądzie z fałszywym oskazeniem o przyczynienie. Ubezpieczyciel dopiero teraz wypłaca 50 procent świadczenia który nie jest wystarczający do zakupu pojazdu. Na tą chwilę wynajmuje samochód zastępczy na umowie cywilno prawnej . Czy wynajem zakończyć i wziąć kredyt na pokrycie samochodu zastępczego i zakup samochodu. Czy czekać na swój wyrok który myślę że będzie dla mnie pozytywny i zwracać się o zwrot… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, w przypadku współwiny ubezpieczyciel ma prawo do wypłaty połowy kosztów odszkodowania. Odnośnie kredytu, to sam Pan musi podjąć decyzję.

Piotr
Gość

Rozumiem odpowiedz lecz nie wiem dokąd mam najmować pojazd?- na razie towarzystwo nie wypłaciło niczego.. Jeżeli zarzuty zostaną oddalone dostane resztę.pieniędzy. Na razie ta połowa nie zrekompensuje niczego wręcz bilans będzie mocno ujemny.

Piotr
Gość

Dzień dobry,

Czy w przypadku szkody częściowej auto zastępcze należy się do dnia wypłaty czy naprawy samochodu? Dostałem kosztorys ale nie chcę skorzystać z ich sieci naprawczej. Wolę pieniądze na konto i samemu poszukać warsztatu. Dostałam informację że jeszcze nie dostali notatki z policji i nie przyjęli odpowiedzialności ale kosztorys już wysłali.

Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, co do zasady auto zastępcze należy się na czas rzeczywisty naprawy pojazdu – do odbioru z warsztatu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek przerwy w naprawie Pańskiego auta, to musiałyby one wynikać z obiektywnych przyczyn, m.in. z przyczyn technologicznych, z możliwości organizacyjnych warsztatu, dni wolnych od pracy, stopnia obłożenia zamówieniami, itp. Dodatkowo poinformuję, że często Ubezpieczyciele zwracają koszta wynajmu samochodu za „technologiczny czas naprawy” a nie rzeczywisty. W takich sytuacjach można zawsze odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Adam
Gość

Witam, czy sprawca kolizji drogowej będzie miał naliczone większe składki za ubezpieczenia OC w momencie skorzystania z samochodu zastępczego przez poszkodowanego? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli poszkodowany zgłosił szkodę do Towarzystwa sprawcy, to tak. Sprawca może stracić około 10% zniżki – zależnie jeszcze od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

ola
Gość

witam mam problem z ubezpieczalnią dali mi samochud zastepczy po dwuch tygodniach znalazłam warsztat ktury naprawi mi moje auto ale właściciel nie przesłał kosztorysu do ubezpieczalni i na tej podstawie po dwuch dniach ubezpieczalnia chce mi zabrać autozastępcze samochud jest mi potrzebny do pracy a na tachwile niemam czym się poruszać

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli mowa o pojeździe zastępczym z OC sprawcy, to pozwolę sobie zacytować fragment z powyższego artykułu: „Samochód zastępczy należy Ci się na czas naprawy Twojego uszkodzonego auta. W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje Ci od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu.” Proszę zainterweniować w sprawie przekazania kosztorysu do Ubezpieczyciela. Ewentualnie, jeśli Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zmieni decyzji odnośnie udostępnienia auta zastępczego na dłuższy okres, to polecam napisać odwołanie.

Edward
Gość

Witam,
Używam do działalności Opla Mokka 4×4 turbo. Ubezpieczyciel twierdzi, że zalicza się do klasy B, a ja uważam, że to SUV ( dotyczy przydzielenia kwoty na samochód zastępczy). Kto ma rację? Ubezpieczenie OC sprawcy – AXA.
Pozdrawiam,
Edward.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, model pojazdu o którym Pan wspomina, zgodnie z deklaracją producenta jest autem segmentu B ( jest zbudowany na płycie Opla Corsy). W tym przypadku ubezpieczyciel ma rację.

Marian
Gość
Witam! Otrzymałem samochód zastępczy. Pan nie przywiózł go na lawecie, lecz przyjechał nim (ok. 120-130 km). Nie był więc idealnie czysty na zewnątrz, co mogło wpłynąć na wyniki oględzin pojazdu przed przekazaniem najemcy. Wpisano:czysty i bez uszkodzeń karoserii. Po okresie używania (bez jakichkolwiek zdarzeń!), oddając auto zadbałem o jego czystość, skorzystałem z myjni, po czym przejechałem ok. 500m na umówione miejsce. Pan odbierający samochód znalazł rysę ok. 15cm na tylnych drzwiach. Oczywiście znów wracał ponad 100km, więc myślę, że kolejny najemca może otrzymać w najem nie do końca czyste auto, a pod cienką warstwą brudu może ukrywać się rysa, która… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, przy otrzymywaniu auta zastępczego należy dokładnie obejrzeć pojazd i sprawdzić czy wszystko zgadza się z opisem na umowie (tak jak Pan wspomniał, była informacja, że pojazd jest czysty i bez uszkodzeń karoserii). Tak naprawdę jeżeli podpisał się Pan pod takim oświadczeniem, a już wcześniej były takie uszkodzenia, to ciężko będzie w jakikolwiek sposób udowodnić, że to nie zostało zrobione podczas Pańskiego użytkowania auta. Może Pan odwołać się od uiszczenia tej zapłaty, być może uda się udowodnić, że nie była to Pańska wina.

Wit
Gość
Witam. 17.01.2018 miałem stłuczkę w której jestem poszkodowanym. Przeprowadziłem samochód do warsztatu i napisałem pełnomocnictwo upoważniające właściciela do „odbioru kalkulacji kosztów naprawy, złożeniu faktur za naprawę oraz odbioru odszkodowania i naprawę samochodu”. Tuż na miejscu, dostałem samochód zastępczy już od innej firmy (która oczywiście, współpracuje z warsztatem). W umowie wynajmu jest zaznaczono, że całkowity koszt poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy i samochód zastępczy należy mi na cały okres likwidacji szkody. Na dzień dzisiejszy (20.02) mój samochód jest nie naprawiony a właściciel warsztatu nie może powiedzieć nawet w przybliżeniu kiedy mi go odda. Dzwoniłem do ubezpieczyciela i dowiedziałem się, że oni nic… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, tak naprawdę samochód zastępczy przysługuje na cały okres naprawy pojazdu, więc powinien Pan móc korzystać z auta zastępczego do momentu zakończenia naprawy. Natomiast może być też tak, jak napisane wyżej w naszym artykule: „Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Problem polega na tym, że technologiczny czas naprawy nie uwzględnia m.in. oczekiwania na części potrzebne do naprawy czy schnięcia polakierowanych elementów karoserii.”. Najprawdopodobniej będzie musiał Pan zapłacić za wynajem samochodu, a później Ubezpieczyciel zwróci pieniądze na podstawie faktury.

wojtek
Gość

Witam
Mialem kolizje 15.12 i juz 20.12 otrzymalem auto zastepcze a 22.12 odwiedzil mnie rzeczoznawca popstrykal pare fotek i poinformowal mnie ze nalezy czekac na decyzje do 7-miu dni roboczych.W tym czasie co tydzien przedluzano mi wynajem auta i 26.01 auto zostalo zabrane.Pani z firmy ubezpieczeniowej sprawcy poinformowala mnie ze auto juz mi sie nie nalezy,a do dnia dzisiejszego nie otrzymalem zadnej decyzji zadnej informacji co postanowiono.Mam tylko jedno pytanie czy samochod zastepczy dalej mi przysluguje Dziekuje
Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Ekspert

Samochód zastępczy należy się na czas naprawy uszkodzonego auta. W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę i zapewniają samochód tylko na czas technologicznej naprawy. Czyli teoretycznego okresu naprawy oraz teoretycznego czasu na zakup części. Często niestety bywa tak, że okres naprawy pojazdu jest dłuższy niż uwzględniony w kosztorysie ( czas oczekiwania na części, dodatkowe oględziny, ponowna weryfikacja kosztorysu przez TU).

Piotr
Gość

Witam
Dostałem 18.01 auto zastępcze z OC sprawy. Miało być na czas naprawy. Auto uszkodzone stoi jeszcze w ASO – jest jeszcze na gwarancji. Co do auta zastępczego powiedziano mi, że jest pożyczane na tydzień a potem ten okres będzie sukcesywnie wydłużany. Rzeczywiście wczoraj dostałem smsa z jednym ale – „Informujemy, ze wynajem pojazdu zastepczego został przedluzony do 31.01.2018. Nie istnieje mozliwosc przedluzenia wynajmu.” Proszę o pomoc jak mam się odwołać od takiej decyzji. Mam do pracy 50 km i nie dojadę taksówka czy autobusem.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, co do czasu najmu pojazdu powinien on odpowiadać terminowi od niemożności korzystania z uszkodzonego pojazdu do dnia odbioru naprawionego pojazdu. Warto jednak poczekać do końca okresu wynajmu, być może w tym czasie pojazd już będzie naprawiony. Proszę pamiętać, że zgodnie z opinią Rzecznika Finansowego ma Pan prawo korzystać z samochodu zastępczego do dnia odbioru pojazdu z warsztatu. W przypadku gdyby ubezpieczyciel kwestionował zasadność przedłużenia najmu, to warto przypomnieć opinię rzecznika na ten temat.

edward
Gość

witam czy w sytuacji gdy jestem poszkodowany i nie mam ubezpieczenia to czy należy mi sie rownież samochod zastepczy z oc sprawcy

Rafał Kalinowski
Ekspert

Tak, pojazd zastępczy przysługuje od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu naprawy uszkodzonego auta.

Marzena
Gość
Witam wynajelam samochod z warsztatu na czas naprawy po kolizji sprawca miał ubezpieczone w HD I warsztat wystawił mi fakturę na 7 dob a hdi nie chce mi zapłacić bo powiedzieli że mogą tylko za 5 doby ich to nie obchodzi że warsztat się nie wyrobił z czasem szkoda była 27 grudnia 2017 rzeczoznawca był 9 stycznia 2018 a pieniądze wpłynęły 16 stycznia 2018 .Po uderzeniu w tył samochodu nie poruszalam nie nim bo coś pukalo w tylnym kole ale rzeczoznawca stwierdził że to nie od tego nawet się nim nie przejechał i do niego nie wsiadł .Samochód był mi… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli chodzi o czas najmu pojazdu powinien on odpowiadać terminowi od niemożności korzystania z uszkodzonego pojazdu do dnia odbioru naprawionego pojazdu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Warto jednak od tej decyzji się odwołać.

Achilles
Gość
Ja z kolei mam nieco chyba bardziej złożony problem. Mianowicie stłuczka miała miejsce około 16 dni temu. Policja stwierdziła, że musi przejrzeć monitoring ze skrzyżowania na którym doszło do kolizji. Sprawa nadal w toku ale w świetle prawa, sprawcą jest drugi kierujący. W aucie zostało uszkodzone zderzak, błotnik bardzo lekkie zarysowanie ale na rancie, felga i zawieszenie. Podczas gdy policjant chciał sprawdzić stan auta, okazało się, że akumulator wysiadł. i teraz pytania: 1. Od kiedy przysługuje mi auto zastępcze z OC sprawcy skoro auto jest nadal unieruchomione? Od momentu wstawienia do warsztatu i „rozwiązania” decyzji kto jest sprawcą, czy od… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert
Dzień dobry, Tak jak zostało to opisane w naszym artykule: „W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje Ci od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę.” Nie musi być to wypożyczalnia, która współpracuje z Ubezpieczycielem, ale najbezpieczniej byłoby z takiej skorzystać. Natomiast jeżeli zostanie wypożyczony w innym miejscu, to ma Pan prawo złożyć wniosek o zwrot kosztów najmu takiego pojazdu (warto pamiętać, że jeśli wynajmowane auto przekracza średnie stawki, które obowiązują na lokalnym rynku, to może być problem ze zwróceniem pełnych kosztów przez Ubezpieczyciela). Co do wymiany… Więcej »
Szymon
Gość
Czy auto zastepcze nalezy sie rowniez w przypadku braku deklaracji czy bede naprawial auto w serwisie bezgotowkowo czy tez wezme pieniadze na podstawie kosztorysu? Na razie nie wiem na ile wyceni rzeczoznawca. Chcialbym najpierw znac te kwote a jesli bedzie drastycznie zanizona (jak sie spodziewam) oddam auto dopiero do ogledzin do serwisu i oni zrobia mi wycene. Oczywiscie chcialbym najpierw uzyskac na podstawie tej wyceny z serwisu pieniadze – a dopiero pozniej zlecic naprawe. Wiadomo ze w przeciwnym razie jak wybral bym opcje bezgotowkowa ubezpiczyciel moze nie zwrocic wszystkich kosztow za naprawe a wtedy serwis zobowiaze mnie do zaplaty reszty.… Więcej »
Bartosz
Gość

Witam mam pytanie otóż miałem kolizje 20.11.2017 tego samego dnia otrzymałem samochód zastępczy. 27.11.2017 zjawił sie rzeczoznawca, następnego dnia oddałem uszkodzony samochód do warsztatu (samochód jeszcze na gwarancji) w warsztacie powiedziano mi że gotowy samochód bede mogł odebrać dopiero w nowym roku a firma z której jest samochód zastępczy poinformowała mnie że 14.12.2017 przyjadą po auto bo ubezpieczyciel nie zezwala na dalszy wynajem…

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert
Witam. Zazwyczaj wypożyczalnia ustala z ubezpieczycielem okres, na jaki zaakceptowali wynajem auta zastępczego. Z Pana opisu wynika, że ubezpieczyciel nie zezwala na dłuższy wynajem. Co do zasady wygląda to tak, że okres na jaki przysługuje auto zastępcze powinien przewidywać także czas oczekiwania na części. Ubezpieczyciel często nie uwzględnia tego w okresie wynajmu auta. Wszystko teraz zależy od tego, czy naprawa przedłuży się ze względu na czas oczekiwania na części, czy warsztat po prostu nie jest w stanie przystąpić od razu do naprawy auta i samochód większość czasu będzie czekał w kolejce do naprawy. Jeśli chodzi o dostępność części, można walczyć… Więcej »
Jaro
Gość

Co gdy auto zastępcze zostało przyznane na 14 dni a w między czasie zmieniłem zdanie i nie będę naprawiał auta tylko je sprzedam np. po 5 dniach. Czy muszę o tym powiadomić ubezpieczyciela i oddać samochód zastępczy z chwilą sprzedaży uszkodzonego auta? Nie chciałbym zostać posądzonym o bezpodstawne użytkowanie auta i obciążony kosztami. Z drógiej strony muszę czymś dojechać żeby kupić potencjalnie inne auto

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady ubezpieczyciel chętnie przystanie na propozycję skrócenia wynajmu. Zaakceptowali Panu wynajem na okres 14 dni, bo tyle powinna zając naprawa. I jeśli odda Pan auto po 5 dniach, to na pewno nie będą mieli nic przeciwko. Dla ubezpieczyciela to nawet lepiej. Zmniejsza się w ten sposób koszt likwidacji Pana szkody. Zawsze może Pan zadzwonić i ustalić to z nimi dla pewności.

Jaro
Gość

Co gdy auto zastępcze zostało przyznane na 14 dni a w między czasie zmieniłem zdanie i nie będę naprawiał auta tylko je sprzedam np. po 5 dniach. Czy muszę o tym powiadomić ubezpieczyciela i oddać samochód zastępczy z chwilą sprzedaży uszkodzonego auta? Nie chciałbym zostać posądzonym o bezpodstawne użytkowanie auta i obciążony kosztami. Z drógiej strony muszę czymś dojechać żeby kupić potencjalnie inne auto.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady, jeśli samochód zastępczy otrzymał Pan na 14 dni, a zmienił Pan zdanie i wynajem potrwa 5 dni, to ubezpieczyciel nie robi problemów. Dla nich są to niższe koszty i chętnie takie rozwiązanie przyjmą. Mimo wszystko dobrze jest zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować o decyzji i ustalić szczegóły. W razie problemów zawsze ma Pan „podkładkę” w postaci nagranej rozmowy telefonicznej.

Agnieszka
Gość

Witam i proszę o poradę miałam zdarzenie 26-09 i w tym dniu wypożyczyłam auto zastępcze szkoda była całkowita ubezpieczyciel wypłacił pieniądze za auto 15-10 ja oddałam auto zastępcze 20-10 i za ten czas przesłałam fakturę i umowę firmie ubezpieczeniowej ale firma ubezpieczeniowa wypłaciła mi pieniądze tylko za 7 dni pisałam że się nie zgadzam ale oni nie zmienią decyzji proszę o poradę co mam robić
Z góry dziękiję

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Proszę powołać się na wytyczne Polskiej Izby Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Samochód zastępczy po szkodzie całkowitej przysługuje do dnia wypłaty odszkodowania, lub do dnia uzyskania informacji o szkodzie całkowitej + 7 dni. Dodatkowo zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 22.11.2013 roku (sygn. akt III CZP 76/13) samochód zastępczy przysługuje do dnia zakupu innego auta. Proszę powołać się na te dwa dokumenty pisząc odwołanie.

Dominik
Gość

Witam,
mam pytanie jak to jest w przypadku kiedy szkoda pojazdu nie jest całkowita tylko częściowa.
Dostałem już kosztorys na e-maila ale nie wpłynęły mi jeszcze pieniądze na konto.
Do kiedy mogę wtedy użytkować auto zastępcze?
Do czasu kiedy wpłyną mi pieniądze + czas naprawy? czy tylko do czasu wypłaty odszkodowania?
Proszę o odpowiedz;)

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady samochód zastępczy przysługuje do dnia naprawy auta. Większość wypożyczalni bardzo chętnie wynajmie samochód zastępczy, a następnie samodzielnie zwróci się o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego do ubezpieczyciela. Proszę jedynie pamiętać, że należy dołożyć należytych starać, aby samochód został naprawiony tak szybko jak to tylko możliwe. Za okres nieuzasadnionej zwłoki w naprawie ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów wynajmu.

kamil
Gość
Witam ma problem auto od dnia 10.08.2017 stoi na serwisie ubezpieczyciel migał się od pełnej naprawy pojazdu gdzie nie uznawał boku uszkodzonego bo była reklama na samochodzie i twierdzili ze uszkodzeń niema ta informacja jest z dnia 11.09 ,Informuję, że zdaniem rzeczoznawcy PZU brak dodatkowych kwalifikacji – brak widocznych uszkodzeń powłoki lakierowej boku lewego. 25.09 przy rzeczoznawcy już przy 7 oględzinach zdjęliśmy reklamę i okazało się ze są uszkodzenia lakieru , po czym przyznali lakierowanie wierzchnie całego boku . fiata ducato .sprawa wygląda tak dnia 10.08 zaistniała szkoda dostałem z infolinii samochód zastępczy do 29.08 twierdzili ze tyle zajmie naprawa… Więcej »
kamil
Gość
do pzu napisałem reklamacje czy wystarczy taka ? Reklamacja Witam w załączniku przesyłam faktury wraz z jedna proformą , jak Państwu wiadomo posiadamy samochód zastępczy sprawa została zgłoszona do Państwa 10.08.2017r Do dnia dzisiejszego 27.09.2017 samochód jest na serwisie dnia 25.09.2017 po naszych interwencjach w końcu Państwo przyznali się do uszkodzeń pojazdu gdzie pojazd miejmy nadzieję zostanie przywrócony do stanu pierwotnego przed szkodą , według Państwo przyznali samochód do dnia 29.08 gdzie szkoda nie została naprawiona , czym narazili Państwo Firmę na straty , firma wykorzystuje pojazd do celów zarobkowych ponieważ jest to samochód dostawczy . Powołując się na artykuły… Więcej »
Adrian Glinka (mfind)
Gość

Dzień dobry,
najlepiej będzie jeszcze załączyć kopię umowy najmu.

Karol
Gość

A co z takimi firmami, jak [reklama]. Wydaje mi się, że to zbyt proste, żeby od tak dostać auto. Znajomi zachwalają, ale ja mam mieszane uczucia po przejściach ze znanymi firmami ubezpieczeniowymi 🙂

Jacek
Gość

Pojazd zastępczy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody do dnia wypłaty kwoty bezspornie plus czas technologiczny naprawy.

Urszula Borowiecka
Gość

Pojazd zastępczy przysługuje do momentu, kiedy będziemy mogli korzystać z własnego samochodu. Liczy się realny, a nie technologiczny czas naprawy.

wpDiscuz