Jeszcze kilka lat temu z autem zastępczym z OC sprawcy wypadku było jak z Yeti – każdy o nim słyszał, ale nikt nie widział. Ubezpieczyciele odmawiali wypłaty za użytkowanie innego pojazdu na czas naprawy uszkodzonego auta. Najczęściej zasłaniali się tym, że naprawiany pojazd nie był użytkowany w celach zarobkowych oraz dostępem poszkodowanego do komunikacji zbiorowej.

Jednak od 2011 roku sytuacja uległa zmianie. Wtedy to Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której zakwestionowano takie praktyki ubezpieczycieli. Dlatego jeśli Twoje auto zostało uszkodzone i wymaga naprawy z OC sprawcynie wahaj się skorzystać ze swoich praw. Zwłaszcza, że po swojej stronie masz nie tylko orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale też Rzecznika Finansowego. Poza tym, już od kilku lat ubezpieczyciele konkurują między sobą jakością usług, a nie tylko ceną OC. Efekt jest dobry.

Odszkodowanie za brak auta

Utrata pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za taką szkodę uznawany jest dopiero wynajem samochodu zastępczego. Oznacza to, że nie możesz domagać się od ubezpieczyciela pieniędzy, za które mógłbyś wypożyczyć auto. Pieniądze odzyskasz dopiero wtedy, gdy już wynajmiesz samochód zastępczy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Wystarczy chwila nieuwagi innego kierowcy i… Twoje auto jest uszkodzone. Co gorsza, wymaga ono naprawy, która potrwa co najmniej kilka dni. Koszty jego remontu zostaną pokryte z OC sprawcy, podobnie jak wynajęcie auta zastępczego. Pamiętaj, że zawsze masz prawo złożyć wniosek o zwrot kosztów najmu takiego pojazdu. Jak to zrobić?

Gdy zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC, poproś również o udostępnienie samochodu zastępczego lub pokrycie kosztów takiego wynajmu. Pamiętaj, że jako poszkodowany nie musisz dodatkowo udowadniać ubezpieczycielowi potrzeby posiadania samochodu zastępczego.

Kiedy auto zastępcze Ci nie przysługuje?

Firmy ubezpieczeniowe mogą Ci odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie znajduje się auto, które możesz wykorzystać na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

CZYTAJ TAKŻE

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Musi to być jednak samochód, który nadaje się do tych samych celów, co naprawiany pojazd i nikt z rodziny nie ucierpi, jeżeli będziesz go używać. Jeśli uszkodzeniu uległ Twój dostawczy Ford, a posiadasz jeszcze osobowego Opla, to ubezpieczyciel nie może Ci odmówić zwrotu kosztów najmu. Albo jeśli uszkodzeniu uległ osobowy Peugeot, a Twoja rodzina dysponuje jeszcze osobowym Fiatem, jednak Twoja żona dojeżdża nim codziennie do pracy. Firma ubezpieczeniowa również nie może odmówić Ci zwrotu kosztów najmu.

Samochód zastępczy, ale jaki?

Wypożyczając pojazd zastępczy pamiętaj, że nie może on być wyższej klasy niż Twoje auto. Może to być jedynie samochód tego samego segmentu lub mniejszy. W przeciwnym wypadku koszty najmu zostaną zwrócone tylko do wysokości, w jakiej zmieściłoby się wynajęcie auta tej samej klasy. Gdy wypadkowi uległ Twój Ford Fiesta, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu np. Forda Mondeo.

Kolejną kwestią jest cena za wypożyczenie pojazdu. Nie może ona przekraczać średnich stawek, jakie obowiązują na lokalnym rynku. Najprościej jest zgłosić się do wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma ta załatwia resztę formalności z ubezpieczycielem. Tobie pozostaje już tylko cieszyć się samochodem zastępczym.

Jak długo mogę jeździć autem zastępczym?

Samochód zastępczy należy Ci się na czas naprawy Twojego uszkodzonego auta. W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje Ci od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Problem polega na tym, że technologiczny czas naprawy nie uwzględnia m.in. oczekiwania na części potrzebne do naprawy czy schnięcia polakierowanych elementów karoserii.

Jeśli w wyniku wypadku Twoje auto zostanie mocno uszkodzone, ubezpieczyciel najpewniej orzeknie szkodę całkowitą. W takiej sytuacji możesz korzystać z auta zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu aż dostaniesz odszkodowanie.

Samochód zastępczy z AC/Assistance

Odrębną kwestią jest wynajęcie auta zastępczego w ramach polisy dobrowolnej. Myślisz że to oczywista oczywistość? Nie zawsze. Sprawdź swoją umowę autocasco, a zwłaszcza ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące okoliczności, kiedy możesz wynająć samochód zastępczy i na jak długo.

Niestety w przypadku umów AC, bardzo częstą praktyką jest zapis pozwalający na wynajem takiego pojazdu w ramach polisy na maksymalnie 3 lub 4 dni. A skomplikowane naprawy potrafią trwać nawet miesiąc. Zwróć też uwagę na to, czy ubezpieczyciel wskazuje konkretne firmy, od których możesz wypożyczyć auto zastępcze. Jeśli skorzystasz z innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być utrudniony.