Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

Aktualizacja:
pbuk

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

PBUK – mówi Ci coś ten skrót? Jeśli planujesz podróż samochodem po krajach spoza Unii Europejskiej dobrze byłoby go poznać. To właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyda Ci tzw. Zieloną Kartę, czyli specjalną polisę działającą na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC. Samo PBUK okaże się też Twoim „przyjacielem” w przypadku, kiedy zostaniesz poszkodowanym w wypadku, którego sprawcą będzie obcokrajowiec.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. Do głównych zadań Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych należy:

  • współpraca ze swoimi odpowiednikami z innych państw i zawieranie umów o uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych,
  • organizowanie likwidacji szkód lub bezpośrednia likwidacja szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę,
  • wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart),
  • prowadzenie ubezpieczeń granicznych.

To jednak nie wszystko. PBUK pełni także rolę:

  • organu odszkodowawczego, który rozpatruje roszczenia powstałe np. w związku z ruchem pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG, jeśli wypadek wydarzył się na jego terenie lub na terenie państwa należącego do Systemu Zielonej Karty,
  • ośrodka Informacji, który razem z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym ma za zadnie gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących umów OC komunikacyjnego.

PBUK: w jakich przypadkach pomoże?

Z punktu widzenia polskiego kierowcy, który dozna szkody w wyniku kolizji spowodowanej przez obcokrajowca, PBUK okaże się bardzo przydatną organizacją. To właśnie ona udziela informacji o zagranicznych zakładach ubezpieczeń, w których ubezpieczony był sprawca wypadku. W niektórych przypadkach PBUK pełni także rolę organu odszkodowawczego. Możesz się do niego zwrócić np. w momencie, gdy zostałeś poszkodowany w zdarzeniu, do którego doszło na terenie Polski, a sprawcą wypadku jest obcokrajowiec, którego pojazd zarejestrowany jest w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii.

Czytaj także: Polscy kierowcy postrachem europejskich dróg? Powodujemy coraz więcej wypadków [Raport]

Wypadek za granicą: jak dochodzić swoich roszczeń krok po kroku?

W przypadku zdarzenia  drogowego, które miało miejsce za granicą, a sprawca poruszał się pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów EOG, istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. W tym celu musisz po powrocie do kraju skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy oraz kraju jego rejestracji, przekaże informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń sprawca zdarzenia był ubezpieczony oraz kto jest w Polsce jego reprezentantem ds. roszczeń. Z takimi informacjami możesz zgłosić sprawę bezpośrednio do reprezentanta do spraw roszczeń, który ma obowiązek w ciągu 90 dni udzielić Ci odpowiedzi. W przeciwnym wypadku, to właśnie PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.

Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę

PBUK – kontakt

PBUK czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych ma siedzibę w Warszawie. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej. 

Na stronie www znajdziesz też korespondentów zagranicznych, z którymi możesz kontaktować się w razie konieczności skorzystania z Zielonej Karty za granicą.

Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?

Podsumowanie

  1. PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego.
  2. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pełni ważną rolę w Systemie Zielonej Karty. Jest ona międzynarodowym ubezpieczeniem obejmującym kraje spoza UE, które działa na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC.
  3. Biuro zajmuje się m.in. organizowaniem likwidacji bądź bezpośrednią likwidacją szkód spowodowanych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach EOG, Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę.
  4. Do zadań PBUK należy m.in. wystawianie Zielonych Kart oraz ubezpieczeń granicznych.
  5. W szczególnych sytuacjach PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej