Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Podwójne OC – z czym to się je?

Podwójne OC – z czym to się je?
mfind.pl

Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz

Niestety, podwójne OC to dość częsta sytuacja. Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem pojazdu przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie, bo wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.

To jednak nie znaczy, że skoro płacisz za dwie polisy, to dostaniesz dwa odszkodowania. Nie dostaniesz. Posiadanie dwóch polis jest dla Ciebie zupełnie nieopłacalne! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, musisz wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela. Zrób to jak najszybciej, bo musisz zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia. Jeśli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.         

Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej

Kolejna sytuacja, w której może przytrafić Ci się podwójne OC, to gdy pod koniec obowiązywania starego ubezpieczenia zawierasz nowe i wydaje Ci się, że stare przestanie obowiązywać. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, bo inna ma dla Ciebie lepszą ofertę, musisz wypowiedzieć starą umowę. Najlepiej na dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli przegapisz ten termin, stara umowa przedłuży się automatycznie i będziesz musiał płacić podwójną składkę. Przykładowo, masz samochód od dwóch lat i do dzisiaj byłeś zadowolony z ubezpieczyciela. Znalazłeś jednak dla siebie tańszą ofertę w internecie i kupujesz polisę. Z tyłu głowy masz, że spokojnie możesz kupować polisę, bo stara kończy Ci się za tydzień. Kupujesz. Stara przedłuża się automatycznie i tym sposobem wpadasz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, co masz robić w takiej sytuacji!

Podstawa prawna:

art. 31 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)

art. 28a ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)  

Autor artykułu:

Absolwentka prawa i socjologii. Ukończyła również podyplomowe studia prawno-ubezpieczeniowe. Ze światem ubezpieczeń związana od 9 lat. Pracowała jako prawnik u Rzecznika Finansowego, od lutego odpowiada na pytania i rozwiązuje sprawy użytkowników mfind. Interesuje się również marketingiem internetowym, w mfind wspiera komunikację na Facebooku. Łączy więc prosty przekaz i bardzo trudne treści, by jak najlepiej odpowiadać na pytania czytelników. Prywatnie miłośniczka podróży, tańca i doskonałej kuchni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Podwójne OC – z czym to się je?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Carl
Gość

Pomogę anulować podwójne ubezpieczenie. Indywidualna wycena. [reklama]

Olać Darmozjadów
Gość

Poprzedni właściciel miał rozwiązać umowę OC, a nie dokonać cesji. Dlaczego w tym kraju odpowiadasię za cudze umowy?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli kupimy auto, to prawa i obowiązki płynące z polisy przechodzą na nas, więc to my (nowonabywcy) możemy wypowiedzieć takie ubezpieczenie. Zbywca musi zgłosić sprzedaż auta do Ubezpieczyciela, natomiast ubezpieczenie OC nie zostaje wtedy rozwiązane.

Olać Darmozjadów
Gość

Poprzedni właściciel miał rozwiązać umowę OC, a nie dokonać cesji. Dlaczego w tym kraju odpowiada się za cudze umowy?

wpDiscuz