Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Minicasco lub smart casco – AC na każdą kieszeń?

Minicasco lub smart casco – AC na każdą kieszeń?
mfind.pl

Mini autocasco, czyli…

Mini autocasco to odmiana ubezpieczenia dobrowolnego AC. Na rynku pojawiło się już kilka tego typu ofert o różnej nazwie, m.in. smart casco, minicasco czy mini autocasco. Mają one jednak wspólną cechę. Bez względu na nazwę, taka polisa chroni ubezpieczony pojazd w mniejszym zakresie, niż „pełne” autocasco. Mniejsze ryzyko ubezpieczyciela oznacza niższą cenę. Ale czy takie rozwiązanie jest korzystne tylko dla kieszeni?

Plusy i minusy mini AC

Plusy: cena

Sprawdziliśmy, ile musiałby zapłacić za minicasco 29-letni kierowca z Warszawy, właściciel Volkswagena Golfa 1.6 z 2007 roku, który nie posiada zniżek na AC.

Okazuje się, że najtańsze mini autocasco mógłby kupić już za 59 złotych. Z kolei najdroższe małe AC to w jego przypadku wydatek nieco ponad 1100 zł. Choć rozstrzał cenowy jest bardzo duży, to i tak widać już, że mini autocasco jest znacznie tańsze od standardowej polisy AC, której koszt oscyluje między 700, a nawet 2800 zł.

Plusy: brak ograniczeń

W zależności od ubezpieczyciela, mini AC możemy kupić nawet dla 15-letniego auta lub pojazdu o wartości przynajmniej 8 tysięcy złotych. W przypadku pełnego AC, ograniczenia są większe.

Minusy: mniejszy zakres ochrony

Polisy mini autocasco najczęściej gwarantują odszkodowanie jedynie w przypadku takich zdarzeń, jak np. kradzież auta czy szkoda całkowita. W zależności od oferty, zapewniają też ochronę od skutków niszczycielskiego działania sił natury czy szkód częściowych.

Minusy: nie ma zniżek

Kolejną wadą polis mini autocasco jest brak możliwości nabywania zniżek na AC. Oznacza to, że jeśli w przyszłości zdecydujesz się na zakup pełnego autocasco, to przy naliczaniu zniżek nie będziesz mógł wykazać się bezszkodową jazdą w ramach mini autocasco. Tak jest u większości ubezpieczycieli. Nie zawsze możemy też kupić mini AC jako oddzielny produkt. Najczęściej taka polisa jest oferowana wyłącznie w pakiecie z OC u tego samego ubezpieczyciela.

Mini autocasco – kto powinien je kupić?

Wierzysz w swoje umiejętności za kierownicą? Jeździsz ostrożnie i uważasz, że wypadek z Twojej winy to szansa “jedna na milion”? Jeśli dodatkowo Twoje auto nie jest już pierwszej młodości, zakup pełnego AC mija się z celem. Ale już mini autocasco może okazać się ofertą skrojoną na Twoją miarę. Tym bardziej, gdy Twoje auto wciąż cieszy się “popularnością” wśród złodziei, a dodatkowo parkujesz je na ulicy. Ryzyko kradzieży wzrasta.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenia dodatkowe do OC i AC – czym kuszą ubezpieczyciele?

Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Najtańsze AC – czy tanie autocasco może być dobre? [ANALIZA]

Dość duże jest też ryzyko uszkodzenia auta przez siły natury, np. gradobicie. Weź to pod uwagę. Decydując się na małe autocasco zapłacisz mniej, a zapewnisz sobie spokojny sen i odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia pojazdu.

Kiedy Mini AC się nie opłaca?

Jeśli masz nowe lub najwyżej kilkuletnie auto, którego wartość jest stosunkowo wysoka, minicasco nie będzie dla Ciebie atrakcyjną ofertą. W Twoim przypadku koszt takiej polisy będzie już duży, przy wciąż niewielkim zakresie ochrony. Wówczas lepiej zastanów się nad pełnym AC, które za zbliżoną kwotę lepiej Cię zabezpieczy.

– Minicasco to ubezpieczenie dodatkowe i zazwyczaj chroni nasz samochód jedynie w określonych sytuacjach, jeśli jednak chcemy zaoszczędzić na autocasco być może warto zastanowić się nad zakupem takiego produktu. Cena jest zdecydowanie niższa niż AC, a proponowana ochrona ubezpieczeniowa proporcjonalna do ceny, dlatego koniecznie zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia, bo tam szczegółowo opisane jest jakie szkody podlegają ubezpieczeniu – wyjaśnia Urszulu Borowiecka, ekspert mfind.pl

Ubezpieczenia mini autocasco, pomimo swoich oczywistych zalet, wciąż nie wchodzą w skład oferty wszystkich ubezpieczycieli. Jednak stopniowo ich liczba rośnie. Podobnie jak w przypadku pełnego AC, poszczególne polisy znacząco różnią się swoim zakresem ochrony. Dlatego radzimy, byś przed podpisaniem umowy zawsze przeczytał ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). W ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki.

Podsumowanie

  1. Mini autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest tańsze od pełnego autocasco, ale zapewnia ochronę w mniejszym zakresie.
  2. Najtańsze mini AC można kupić za mniej, niż 100 złotych.
  3. Przed podpisaniem umowy sprawdź zakres ochrony mini AC - oferty poszczególnych ubezpieczycieli znacząco różnią się od siebie.

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz