Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy?

Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy?
mfind.pl

Po stłuczce nie ze swojej winy masz dwie możliwości. Możesz zgłosić szkodę z OC sprawcy albo w ramach swojego AC. Część z was myśli od razu – likwidacja szkody z AC? Szkoda zniżek! Część – że tak będzie szybciej.   

Najlepiej z OC sprawcy

Zgłoszenie szkody z OC jest dla Ciebie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W ramach tej polisy masz więcej uprawnień. Najważniejsze z nich to takie, że ubezpieczyciel musi naprawić samochód na częściach oryginalnych i udostępnić Ci samochód zastępczy na czas naprawy auta.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?  

Najpierw wezwij policję. Spisz oświadczenie ze sprawcą. Zrób zdjęcia uszkodzeń. Weź od sprawcy numer polisy OC i zgłoś szkodę. Możesz to zrobić u ubezpieczyciela sprawcy albo bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela w ramach systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). System BLS jest bardzo wygodny. Polega na tym, że Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze, a potem rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy szkody.  Nie stracisz zniżek.

CZYTAJ TAKŻE

Co daje polisa AC? Jakie są składniki polisy autocasco?

Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Podczas zgłoszenia szkody poproś o samochód zastępczy i wypytaj o szczegóły. Samochód zastępczy należy Ci się od chwili kolizji do momentu, kiedy Twoje auto wyjedzie sprawne z warsztatu. Pojedziesz nim np. na wakacje podczas, gdy Twoje będzie stało w warsztacie.

Likwidacja szkody z własnego AC to kiepski pomysł

Możesz zgłosić szkodę ze swojego autocasco. Jest to jednak zdecydowanie mniej korzystne, bo zakres Twoich roszczeń jest ograniczony umową. Od umowy zależy, na jakich częściach zostanie  naprawiony Twój samochód. Poza tym, samochód zastępczy z AC masz zazwyczaj na parę dni, niezależnie od tego, ile czasu będzie trwała naprawa. Kolejnym minusem jest to, że  ubezpieczenie zadziała tylko w określonych umową sytuacjach. Stracisz też wypracowane przez lata zniżki. Przy aktualnych cenach polis będzie to z pewnością bardzo dotkliwe dla Twojej kieszeni. Szkoda zostanie wpisana do rejestru szkód przy UFG i każdy ubezpieczyciel będzie miał do niego wgląd.

Część pieniędzy z AC, reszta z OC

Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą Ci pieniędzy za te same uszkodzenia dwa razy. Przykładowo, jeśli miałeś uszkodzony zderzak, który nadaje się do wymiany, tylko jeden ubezpieczyciel zwróci pieniądze za jego wymianę. Jeżeli jednak zgłosisz szkodę z AC, a ubezpieczyciel nie zwróci na Twoje konto wszystkich pieniędzy, możesz wystąpić o dopłatę reszty do ubezpieczyciela sprawcy.

 

Autor artykułu:

Absolwentka prawa i socjologii. Ukończyła również podyplomowe studia prawno-ubezpieczeniowe. Ze światem ubezpieczeń związana od 9 lat. Pracowała jako prawnik u Rzecznika Finansowego, od lutego odpowiada na pytania i rozwiązuje sprawy użytkowników mfind. Interesuje się również marketingiem internetowym, w mfind wspiera komunikację na Facebooku. Łączy więc prosty przekaz i bardzo trudne treści, by jak najlepiej odpowiadać na pytania czytelników. Prywatnie miłośniczka podróży, tańca i doskonałej kuchni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Kamil
Gość

Witam, ubezpieczyciel nie wyplacil calej kwoty za samochod zastepczy z oc sprawcy. Argumentuja tym, iz stawka za dzien jest za wysoka.
Przed wypozyczeniem pytalem TU czy dysponuja zastepczym autem i jakie stawki akceptuja. Uzysksaem odpowiedz, iz auta nie maja, a stawke beda analizowac po dostarczeniu dokumentow wynajmu.
Auto zastepcze to autolaweta czyli rzadko dostepne auto jako zastepcze.
Co robic w takim przypadku?

Kitaki
Gość

Co zrobić i z kim się kontaktować gdy warsztat partnerski ubezpieczalni odstawił fuszerkę z twoim samochodem. Z warsztatem, ubezpieczalnią czy brać swojego rzeczoznawcę, pogadać z nimi polubownie, a jak się nie uda to do sądu ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Czego dotyczą dokładnie problemy z warsztatem? Przeciągająca się naprawa? Zaniżona wycena szkody? Warsztat partnerki ubezpieczalni zazwyczaj dba o dobrą obsługę klienta. Jeśli nie będą świadczyć wysokiej jakości usług, to ubezpieczyciel dbając o własną opinię przestanie polecać taki warsztat. Dlatego problemy z warsztatami partnerskimi są rzadko spotykane. Poproszę o więcej informacji, będzie mi łatwiej się odnieść do sytuacji i zaproponować rozwiązanie.

wpDiscuz