Najwięcej stwierdzonych kradzieży w 2017 roku odnotowano w województwie mazowieckim (2 828) i śląskim (1 426). Choć w praktyce wprawiony złodziej jest w stanie ukraść niemal każde auto, to zawsze trzeba pamiętać o pilnowaniu swoich kluczyków i dokumentów. W obecnych czasach metod ochrony przed takimi zdarzeniami jest jednak więcej. Można zamontować w aucie blokadę skrzyni biegów, kierownicy, czy zapłony. Warto też zainstalować dodatkowy, niefabryczny autoalarm lub skorzystać z nowinek technologicznych, takich jak monitoring radiowy, pozwalający zlokalizować ukradziony samochód.

Statystyki kradzieży aut w Polsce

Kradzieże aut do domena głównie dużych miast. Najwięcej samochodów ginie w mazowieckim i samej Warszawie, dużo w Katowicach i całej aglomeracji śląskiej, we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Z roku na rok spada ilość kradzionych samochodów ale wzrasta wartość kradzionych pojazdów. Oznacza to, że złodzieje przerzucają się na droższe modele –  dziś już nie są „chodliwe” auta za kilkanaście tysięcy złotych, a więc kilkuletnie bestsellery sprzedaży. Prawdopodobnie kradzież tych pojazdów przestała być dla złodziei tak opłacalna i wolą nie podejmować ryzyka jeśli wartość sprzedaży części na które rozbiera się samochody nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kradzież aut – statystyki Policji: 

Komenda Wojewódzka PolicjiSkradzione auta 2016 r.Skradzione auta 2017 r.Zmiana rok do roku
KWP Białystok110117+7
KWP Gdańsk939881-58
KWP Gorzów Wielkopolski479380-99
KWP Katowice16391245-394
KWP Kielce10690-16
KWP Kraków505342-163
KWP Lublin151117-34
KWP Łódź817832+15
KWP Olsztyn252234-16
KWP Opole83107+24
KWP Poznań13151170-145
KWP Radom375338-37
KWP Rzeszów8971-18
KWP Szczecin303260-43
KSP Warszawa27202506-214
KWP Wrocław12651073-192
KWP Bydgoszcz360273-87
CBŚP137202+65
RAZEM11 64510 240-1405

Kradzież auta – co robić?

Nie da się jednak ukryć, że często nawet najlepiej zabezpieczony pojazd może paść łupem złodzieja. Gdy już upewnimy się, że nasze auto zostało skradzione, powinniśmy od razu powiadomić policję i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Większość ubezpieczycieli na zgłoszenie takiego zdarzenia daje tylko jeden dzień roboczy, więc należy się pospieszyć.

Oczywiście w takim wypadku wystarczy zgłoszenie telefoniczne. Warto pamiętać, że gdy pojedziemy na komisariat w celu spisania zeznań, należy poprosić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. Będzie ono pomocne w kontakcie z ubezpieczycielem, do którego takie zaświadczenie należy dostarczyć możliwie jak najszybciej.

Co ważne, w przypadku zakupu samochodu na kredyt, lub w przypadku leasingu o zaistniałej sytuacji należy powiadomić również bank/ leasingodawcę.

Kradzież auta – jak postępuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zacznie zajmować się sprawą, po siedmiu dniach pojawi się rzeczoznawca-likwidator, który spisze szczegółowy raport. Zabierze on nam też wszystkie komplety kluczyków (liczba musi być zgodna z oświadczoną we wniosku o ubezpieczenie AC). Odebrane nam też zostaną inne dokumenty związane z zakupem auta i te, które były na jego wyposażeniu, ale nie zostały skradzione.

Kradzież samochodu – kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Kodeks cywilny nakazuje, by odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC zostało wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania w sprawie kradzieży auta. O ile oczywiście potwierdzi ono, że do kradzieży doszło.

Dodatkowo nie należy zapomnieć o wyrejestrowaniu auta we właściwym wydziale komunikacji. Jest to niezbędne m.in. po to, by nie opłacać w dalszym ciągu składki OC. Aby to zrobić, wystarczy nam zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży przez policję, dowód rejestracyjny pojazdu, wniosek oraz nasze oświadczenie, że pojazd faktycznie został skradziony. Takie wyrejestrowanie powinno nastąpić w ciągu 7 dni.

Warto pamiętać o tych wszystkich aspektach, gdyż bardzo często auto jeszcze w dniu kradzieży jest po prostu rozbierane na części, więc jego odzyskanie jest właściwie niemożliwe. Pozostaje oczywiście wierzyć, że te procedury nie będą dotyczyć akurat nas, ale taka wiedza zawsze pozwoli reagować szybko w sytuacji, gdy jest to niezbędne.

Kradzież samochodu –  brak AC –  co robić?

Niestety świadomość ubezpieczeniowa w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia i nie wszyscy wiedzą, że wykupując ubezpieczenie OC nie mamy żadnego zabezpieczenia przed kradzieżą auta. 

Co więc stanie się jeśli auto zostanie nam skradzione? Prawdopodobnie będzie to oznaczało stratę w wysokości wartości pojazdu: jeśli auto było warte 50 tys. tyle stracimy –  ubezpieczyciel nic nam nie zapłaci.

Wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżą pojazdów rośnie, ale nie oznacza to, że nawet jeśli Policja odzyska skradziony samochód to my odzyskamy swoje pieniądze.

Policja podkreśla, że auta kradzione są głównie na części i w ciągu kilku, kilkunastu godzin od kradzieży rozbierane na małe elementy –  które są dystrybuowane w różne miejsca, nierzadko wywożone za granicę. Szanse na odzyskanie samochodu „w całości”, odzyskanie pieniędzy, są niewielkie.

Dlatego przy droższych pojazdach warto zawsze wykupić ubezpieczenie AC. Nawet jeśli nie chcemy decydować się na pełny i kompleksowy pakiet, warto wykupić przynajmniej okrojoną wersję AC –  która chroni od kradzieży właśnie.

Ile kosztuje taki pakiet OC/AC? To oczywiście zależy. Pełną ofertę uzyskasz wypełniając formularz w naszym kalkulatorze OC/AC.