Najgorszą dla twojego portfela rzeczą, jest automatyczne przedłużanie polisy z roku na rok, szczególnie, jeśli ubezpieczasz ten sam samochód od wielu lat w tym samym towarzystwie. OC warto negocjować i nie warto za nie przepłacać. Czemu? Bo wszędzie ma ten sam zakres. To tak jak z zakupem książki: ta sama pozycja może kosztować 50 albo 30 zł –  zależy gdzie ją kupisz. Ta za 50 zł wcale nie jest lepsza –  po prostu przepłaciłeś. Jak się targować i negocjować?

Jak wynegocjować najlepszą cenę OC?

1. Jak negocjować OC: nie czekaj na ostatnią chwilę

Zanim więc twój agent ubezpieczeniowy zadzwoni do ciebie z pytaniem „to co, przedłużamy?”, przygotuj się do negocjacji. Kilka tygodni przed upływem ważności dotychczasowej polisy, zacznij szukać tańszego OC. Nie czekaj do ostatniej chwili! Czas działa na twoją niekorzyść – OC to polisa obowiązkowa, im bliżej końca jej ważności, tym mniej atrakcyjne warunki ubezpieczenia otrzymasz, ponieważ ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że po prostu musisz kupić OC. Jeśli przystąpisz do działania 2-3 tygodnie wcześniej, będziesz miał okazję porównać wiele ofert, ponegocjować i wybrać na spokojnie.

2. Jak negocjować OC: Szukaj i porównuj

Po pierwsze, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mfind . Podaj dokładne dane samochodu takie, jak rok produkcji, pojemność silnika czy detale wyposażenia, a także miejsce twojego zamieszkania i oblicz składkę. Jeśli wolisz, możesz skorzystać z pomocy telefonicznego konsultanta, który za rękę poprowadzi cię przez proces porównywania ofert i pomoże znaleźć tę najbardziej atrakcyjną. Szukając taniego OC sprawdzaj oferty wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych, także tych, które mają opinię droższych. Końcowa cena polisy zależy od bardzo wielu czynników, dlatego warto porównywać jak najwięcej ofert.

Dlaczego pytamy Cię o dane potrzebne do wyliczenia składki? O tym więcej w artykule „Kalkulator OC bez podawania danych” 

Generalnie aby obliczyć FAKTYCZNĄ składkę musimy wprowadzić prawdziwe dane –  jeśli tego nie zrobimy składka będzie co najwyżej orientacyjna, a to oznacza, że przy zakupie polisy może się okazać, że ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

3. Jak negocjować OC: Łącz produkty ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie samochodu, mieszkania, polisa na życie, polisa turystyczna – jeśli masz kilka polis ubezpieczeniowych, możliwe, że każdy z tych produktów kupiłeś w innym towarzystwie. Tymczasem łączenie produktów to dodatkowa szansa na wynegocjowanie zniżek na OC. Przedłużając polisę na mieszkanie zapytaj więc, czy jeśli przeniesiesz OC do tego towarzystwa, możesz liczyć na promocyjną cenę. Jeśli masz w rodzinie więcej niż jeden samochód, także negocjuj ceny w połączeniu.

4. Szukaj zniżek – nie tylko w OC! 

Sposobów zniżki OC jest wiele. Najpopularniejszy to oczywiście bezszkodowa jazda przez przynajmniej 5 ostatnich lat. Właśnie z tego powodu młodzi kierowcy, w pierwszych latach posiadania polisy decydują się na współwłasność samochodu z kierowcą z dłuższym stażem (czyli popularne „dopisanie” rodzica czy dziadka). Sposobów na zniżki OC jest jednak więcej. Za polisę zapłać w jednej racie, dzięki temu jej cena będzie o 10-20% niższa. Płatność reguluj samodzielnie, przez internet. Nie jest to regułą, ale polisy kupowane w biurach agentów ubezpieczeniowych mają zwykle wyższe ceny, niż te opłacane samodzielnie przy pomocy bankowości elektronicznej. Często zniżkę można dostać za sama płatność kartą. Nie są to wielkie kwoty, ale nawet 1 %, który oszczędzisz na takiej płatności ma sens.

5. Czytaj i bądź na bieżąco, to pomaga w negocjacjach!

Śledź portale poświęcone rynkowi ubezpieczeniowemu takie, jak mfind.pl. Czytaj raporty, z których dowiesz się, jakie czynniki rządzą cenami polis, poznawaj miasta, w których oferty polis OC są najtańsze i najdroższe, tanie i drogie w ubezpieczaniu marki samochodów. Ta wiedza przyda ci się podczas negocjowania cen i wyboru samochodu.

Jak szukać taniego OC? Dowiedz się więcej:

Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT

6. Negocjuj aktywnie i proponuj ceny – targowanie to nie grzech! 

Jak przygotować się do negocjowania cen z ubezpieczycielem? Po pierwsze, zbierz oferty innych firm i wybierz tę, która najbardziej ci się opłaca. Po drugie, pozbądź się obaw przez rozmawianiem o pieniądzach. Wiele osób na problem z tym by powiedzieć: „ta oferta jest dla mnie za droga”, bo takie zachowanie uważają za mało eleganckie i zwyczajnie się tego wstydzą. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego, jak jedna narzucona odgórnie stawka za OC, a każdy agent czy konsultant telefoniczny ma szerokie pole negocjacji i może przyznawać ci różnego typu zniżki. Jeśli wyjściowo otrzymujesz ofertę, która jest za droga, po prostu powiedz, jaką propozycję dostałeś od konkurencji i daj ubezpieczycielowi czas do namysłu. Nie podejmuj decyzji pod presją, nie wierz w oferty „takie tanie OC tylko dziś”, daj sobie czas do namysłu. A finalnie wybierz opcję, która najbardziej ci się opłaca. W ten sposób możesz oszczędzić 100, 200 a w niektórych przypadkach nawet 500 złotych!

Potrzebujesz OC? Sprawdź teraz, jak tanio kupisz u nas!