Według statystyk młodzi ludzie są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Z czego to wynika? Jest to efekt braku doświadczenia, młodzieńczej brawury i skłonności do ryzyka. Za to przyjdzie im słono zapłacić. W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC, wszystkich młodych kierowców wrzuci się do jednego worka z napisem „grupa podwyższonego ryzyka” stwarzająca zagrożenie na drodze… i naliczy im się horrendalne zwyżki w OC. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą na ich obniżenie i uniknięcie zwyżki za wiek.

Zwyżka za wiek w OC – jak uciec z grupy zwiększonego ryzyka?

Przede wszystkim dobrze wybrać ofertę i ubezpieczyciela. Nie brać pierwszej, która nam wpadnie w ręce. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każde towarzystwo oferuje dokładnie taką samą polisę. Różnią się one tylko jednym, małym szczegółem – ceną. W zależności od ubezpieczyciela może się ona różnić nawet o kilkaset złotych.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z porównywarki internetowej, która pozwoli nam porównać oferty wielu towarzystw i pomoże wybrać najtańsze OC. Dlaczego jeszcze przed podjęciem decyzji dobrze jest poznać oferty różnych towarzystw? Na rynku możemy znaleźć także ubezpieczycieli, którzy młodych kierowców wybrali jako grupę docelową i to dla nich mają przygotowane atrakcyjne oferty, w których zwyżka ubezpieczenia za wiek nie jest aż tak wysoka.

Jak uniknąć zwyżki OC: porady dla niedoświadczonych kierowców

Nie łudźmy się, że 20-letni kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, znajdzie ubezpieczenie w porównywalnej cenie, co jego ojciec, który przez lata bezszkodowej jazdy wypracował wysokie zniżki. Pamiętajmy jednak, że na cenę OC wpływ ma wiele różnych czynników, a wiek jest tylko jednym z nich. Oprócz niego ubezpieczyciel weźmie pod uwagę miejsce zamieszkania, stan cywilny, markę pojazdu czy chociażby płeć kierowcy. Coraz częściej towarzystwa stosują zwyżki dla świeżych kierowców, bez względu na ich wiek. Najczęściej zwyżki dotyczą osób, które prawo jazdy mają krócej niż 3 lata. Początkujący kierowca może jednak skorzystać z kilku trików, które pozwolą zaoszczędzić mu co nieco.  Jak to zrobić?

  • Skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń i wybierz towarzystwo, które proponuje Ci najtańszą polisę. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC w każdym z nich będzie identyczny.
  • Kup samochód z małą mocą silnika. Zasada jest prosta – im większa pojemność i moc silnika, tym droższe ubezpieczenie. Może więc, przynajmniej na początek, warto porzucić marzenia o szpanerstwie i zrezygnować z szybkich, sportowych modeli?
  • Zarejestruj auto na doświadczonego kierowcę, a sam zostań jedynie kierowcą dodatkowym – współwłaścicielem. Pamiętaj jednak, że jeśli dojdzie do szkody, stracicie na tym oboje.

Chcąc lepiej zobrazować sytuację młodych kierowców, przygotowaliśmy przykładową kalkulację ubezpieczenia OC dla 23-latka z Warszawy, który prawo jazdy posiada od roku oraz dla jego ojca – 59-latka z 39 latami doświadczenia za kierownicą i wypracowanymi zniżkami na poziomie 60%. Obaj bohaterowie posiadają samochody marki Opel Astra z 2010 roku. Ile zapłacą za ubezpieczenie OC? Najtańsze oferty ubezpieczenia OC dla naszego młodego kierowcy zaczynają się od 2199 zł, natomiast jego doświadczony ojciec za takie samo ubezpieczenie zapłaci już 597 zł. Warto wspomnień, że gdyby nasz młody bohater chciał dokupić także ubezpieczenie AC, wówczas musiałby się liczyć z rachunkiem sięgającym nawet 8 tys. zł.

Tańsze OC: kto może liczyć na tańsze ubezpieczenie?

Tak jak wspominaliśmy, na korzystniejszą ofertę ubezpieczenia mogą liczyć przede wszystkim osoby starsze, z doświadczeniem za kierownicą i wypracowanymi zniżkami. Lepsza cena może również zostać zaproponowana kobietom, ponieważ według statystyk to one rzadziej są sprawcami wypadków. Na dodatkowe zniżki zasługują także rodzice, którzy przewożą samochodem swoje dzieci. Dlaczego? Bowiem uważa się, że z maluchem na pokładzie, jeżdżą oni zdecydowanie bezpieczniej.

Zwyżki w OC po szkodzie, kolizji – o ile więcej zapłacisz?

To częste pytanie zadawane przez kierowców, którzy mieli szkodę, stłuczkę. Ile dopłacisz do ceny OC po szkodzie? To zależy.

Przeanalizujmy dwa wypadki:

Pan Tomasz, kierowca z prawie 20- letnim stażem za kółkiem miał szkodę . W roku przed szkodą za OC zapłacił 670 zł, ale juz w kolejnym jego ubezpieczyciel zaproponował mu ofertę prawie dwa razy droższą! Koszt polisy miał wynieść blisko 1200 zł. Pan Tomasz zdecydował się poszukać innej oferty i ku swojemu zdziwieniu na mfind.pl znalazł ofertę za 650 zł –  mniej, niż zapłacił za OC przed rokiem! 

Jak to możliwe? Ceny polis OC w ciągu roku nie wzrosły, a w niektórych miejscach nawet spadły. Prawdopodobnie również, polisa którą miał dotychczas pan Tomasz wcale nie była najtańsza. To dlatego oferta, którą znalazł na kolejny rok była tańsza od niej, nawet biorąc pod uwagę zaistniałą szkodę.

Inna historia? Tą przytoczył na naszym FB pan Krzysztof, któremu za szkodę parkingową ubezpieczyciel również doliczył 100 % zwyżki. Poszukał on innej oferty i dzięki temu zapłacił zaledwie 70 zł więcej niż rok wcześniej.

 

Jak widać szkoda nie musi automatycznie oznaczać zwyżki w OC, albo też zwyżka ubezpieczenia ta może być symboliczna. Ważne tylko, żeby porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich.

Miałeś szkodę? Spowodowałeś wypadek, kolizję, która była likwidowana z Twojego OC? Nie musisz obawiać się ogromnej zwyżki w ubezpieczeniu OC! Sprawdź teraz ile zapłacisz za OC u nas: