Część I: zwrot składki z ubezpieczenia OC
1. Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży samochodu
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę od razu z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać. Jednak nie musi tak być – ale do tego potrzebna jest dobra wola kupującego.
Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz liczyć na zwrot składki OC po sprzedaży samochodu.
Jak w praktyce wygląda zwrot ubezpieczenia OC?
- Najlepiej, abyś jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalił z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę;
- W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek). W tym artykule opisujemy, jak to zrobić: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu;
- Nabywca wypowiada Twoje OC;
- W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.
WAŻNE: Nie musisz składać specjalnego wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel nie może trzymać Twoich pieniędzy – musi Ci je odesłać. Jeśli nie będzie miał informacji o numerze Twojego konta bankowego, spróbuje się z Tobą skontaktować w tej sprawie, a jeśli to się nie uda – wyśle pieniądze przekazem pocztowym.
Jeżeli opłacałeś polisę na raty i nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie gdy należałoby opłacić kolejną ratę – nie możesz liczyć na zwrot nadpłaconej składki OC. Zwróć też uwagę, że zwrot składki jest naliczany od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, a nie od daty sprzedaży.
PAMIĘTAJ: Jako sprzedający nie możesz w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela. To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od woli kupującego. Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.
Czytaj także: Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać
Złomowanie pojazdu to przykra konieczność, która następuje najczęściej po wypadku albo ze starości. Po ostatnim pożegnaniu z autem przedmiot ubezpieczenia OC przestaje istnieć, więc jego posiadaczowi na otarcie łez należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Jeżeli przedstawisz swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz pieniądze na konto. Zwrot OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia, od daty wyrejestrowania pojazdu.
Czytaj także: Złomowanie pojazdu czy sprzedaż? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC
3. Wypowiedzenie OC zwrot składki
Zdążyłeś wpłacić składkę polisę która odnowiła się automatycznie, ale jednak wykupiłeś sobie OC w innym towarzystwie gdzie indziej i w związku z tym masz podwójne ubezpieczenie? Nie wszystko stracone! W każdym czasie możesz wypowiedzieć przedłużoną umowę powołując się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Składka zostanie Ci zwrócona, ale będzie pomniejszona o wartość należną ubezpieczycielowi za czas, w którym udzielał ochrony.
4. Rezygnacja z umowy OC zawartej przez telefon lub internet
Gdy zakupisz OC przez telefon albo przez internet, możesz się rozmyślić – umożliwia Ci to Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić za całą polisę, masz 30 dni na wysłanie odstąpienia od umowy. Nie musisz podawać przyczyn. Zwrot składki dostaniesz proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.
Pamiętaj: jeżeli wszystkie szczegóły ustaliłeś z agentem przez telefon, a potem przyjedzie on do Ciebie z wnioskiem do podpisania i z gotową polisą, nie możesz potem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC. To prawo masz jedynie w przypadku gdy cały proces zawarcia umowy odbywa się na odległość.
Miałeś szkodę z OC – czy przysługuje Ci zwrot składki?
Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. W lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet gdy polisa została „użyta”, czyli wypłacono z niej odszkodowanie. Musi jednak zostać złożona wcześniej dyspozycja zwrotu składki.
Część II: zwrot składki AC po sprzedaży samochodu
Autocasco jest umową dobrowolną. Informacje o tym, czy możesz ją zerwać i na jakich warunkach, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ogólne zasady reguluje kodeks cywilny, jednak często znajduje się w nim zastrzeżenie „chyba że strony postanowią inaczej”, wobec tego powinieneś zobaczyć, co faktycznie strony postanowiły, czyli co znajduje się w OWU.
1. Sprzedaż pojazdu
Najczęściej, gdy sprzedasz samochód, autocasco i inne dobrowolne ubezpieczenia (np. NNW, assistance, ubezpieczenie szyb lub opon) wygasają z datą sprzedaży:
Art. 823 § 3 kc: Jeżeli prawa, o których mowa w § 1, nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.
Wystarczy powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że pozbyłeś się pojazdu, a ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych. Tym różni się postępowanie w przypadku obowiązkowej polisy OC od ubezpieczeń dobrowolnych: umowa OC przechodzi na nabywcę z mocy ustawy, natomiast ubezpieczenia dobrowolne z reguły wygasają przy sprzedaży auta, wówczas możesz liczyć na zwrot ubezpieczenia AC po sprzedaży samochodu. Ich przeniesienie na nowego właściciela wymaga indywidualnej zgody zakładu ubezpieczeń.
2. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia
Art. 812 § 4 kc pozwala na rezygnację z umowy ubezpieczenia dobrowolnego, jeżeli wykupiłeś je na czas dłuższy niż sześć miesięcy – ale tylko w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Tak jak w innych przypadkach, także tutaj należy spodziewać się zwrotu składki pomniejszonego o należność za czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała.
3. Rezygnacja z umowy zawartej przez telefon lub internet
Ten przypadek jest identyczny jak przy OC. Jeżeli umowę zawierałeś na odległość, masz 30 dni na odstąpienie od niej. Ubezpieczyciel pobierze składkę tylko za czas, w którym udzielał ochrony.
Czytaj także: Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?
Podsumowanie
- Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę, więc gdy sprzedałeś samochód, odzyskasz składkę za OC wyłącznie jeśli nowy właściciel wypowie umowę.
- Składka OC do zwrotu jest obliczana od daty wypowiedzenie umowy przez nabywcę, a nie od dnia sprzedaży auta.
- Odzyskanie OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia jest możliwy również gdy wypowiesz umowę przedłużoną automatycznie lub odstąpisz od umowy zawartej przez internet/telefon w ciągu 30 dni.
- Przysługuje Ci zwrot z polisy OC nawet jeśli było wypłacone odszkodowanie.
- Ubezpieczenia dobrowolne, czyli AC, NNW, assistance i inne, wygasają z chwilą sprzedaży samochodu, więc od razu przysługuje Ci z nich zwrot składki.
- Informacje o możliwości wcześniejszego rozwiązania umów dobrowolnych znajdziesz w swoich OWU.
Autor artykułu: Adam Poznański
Doświadczenie w branży ubezpieczeniowej zdobywałem pracując na infolinii jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu wiem, z jakimi problemami borykają się klienci, a teraz chętnie o tym piszę, udzielając informacji i praktycznych wskazówek. W wolnym czasie oddaje się pasji fotografowania pejzaży miejskich i natury, a z elektronicznej rozrywki preferuję symulatory i strategie. Pasjonat historii techniki oraz odkrywania zapomnianych zakątków Polski.
Tego co kupil to zlapac i pysk r*******
Kto wymyslil to cale świństwo
Witam,
Tydzień po zawarciu umowy ubezpieczenia AC + OC miałem kolizję, na podstawie której ubezpieczyciel (Allianz) orzekł szkodę całkowitą. Szkoda została zgłoszona w ramach ubezpieczenia AC. W warunkach ubezpieczenia AC jest zapis, że umowa zostaje rozwiązana po wypłacie odszkodowania za szkodę całkowitą. Czy w tym przypadku jeśli wypłata była w ramach AC przysługuje mi jakiś zwrot za niewykorzystaną składkę OC?
Dzień dobry, w tym przypadku rozwiązaniu ulega tylko ubezpieczenie AC. Jeśli pojazd jest tak uszkodzony, że zamierza Pan go zezłomować, to należy przesłać ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu auta, na jego podstawie może rozwiązać OC i zwrócić niewykorzystaną składkę.
Witam. Kupiłem samochód z oc z opłaconą 1 rata (1/4). Zgłosiłem do ubezpieczyciela kupno samochodu ,czyli polisa przeszła na mnie. Następnie wypowiedziałem umowę ,bo wykupiłem inna polisę w innej firmie. Czy zwrot przysługuje mi czy sprzedawcy. Polisa trwała miesiąc ,a opłacona była za kwartał.
Dzień dobry, zwrot należy się zbywcy pojazdu.
Witam, w listopadzie sprzedałem samochód ubezpieczony 2 miesiące wcześniej. Dogadaliśmy się z kupującym, że będzie korzystał z mojego OC, ponieważ mam większe zniżki, ale zwróci mi pieniądze za pozostałe 10 miesięcy ubezpieczenia. W innym przypadku podwyższyłbym cenę za auto o kwotę zwrotu zniżki. Podczas podpisywania umowy kupujący poprosił mnie, bym na pieniądze za ubezpieczenie poczekał do 10-tego grudnia, kiedy otrzyma wypłatę. Zgodziłem się, ale nie podpisaliśmy w tej kwestii żadnego zobowiązania. Po ustalonym terminie, gdy pieniędzy nie otrzymałem, napisałem do niego sms z pytaniem kiedy mogę liczyć na zwrot ustalonej kwoty. Odpisał, że ma jakiś problem, ale słowa dotrzyma. Jest… Więcej »
Dzień dobry, ubezpieczenie OC wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami przechodzi na nowego właściciela, to nowy właściciel decyduje, czy wypowie ubezpieczenie, czy też nie. Jeśli nie zostało nigdzie zapisane, że druga strona jest zobowiązana zapłacić Panu 450 zł, to może być problem z uzyskaniem takiej kwoty. W takich sprawach pozostaje rozpatrywać zapisy kodeksu cywilnego dotyczącego umów ustnych i ewentualnie kierować sprawę na drogę sądową.
Proszę Pana mam identyczną sytuację. Na słowo uwierzyłem, a kupujący po podpisaniu umowy notarialnej bene w dniu wczorajszym, na mojego smsa przypominającego o ustnej umowie, odpisał – auto sprzedane, pozdrawiam. Bez honoru, po chamsku. Nie wiem, czy to standard.
Witak kupiłem auto z oc auto uległo uszkodzeniu i zostało zezłomowane komu należy się zwrot polisy mi jako nabywcy czy osobie od której kupiłem auto
Dzień dobry, jeśli polisę wykupił poprzedni właściciel i opłacił ją w całości, to zwrot należy się poprzedniemu właścicielowi.
Witam. W dniu wpłacenia 4 raty składki OC i AC zbyłem samochód. Czy jest jakakolwiek szansa odzyskać te pieniądze?
Dzień dobry, jeśli sprzedał Pan auto i nowy właściciel wypowie ubezpieczenie, to otrzyma Pan zwrot za niewykorzystany okres. Jeśli nowy właściciel będzie korzystał z tego ubezpieczenia i nie zdecyduje się wypowiedzieć, to niestety nie będzie mógł Pan otrzymać zwrotu składki.
Dzień dobry. Dziękuję bardzo za pomoc. Złożyłam reklamację i dzisiaj otrzymałam informację. Sprawa została pozytywnie załatwiona.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Miałam wykupioną polisę ubezpieczeniową na samochód: OC oraz AC, NNW do 16.08.2018r. Złożyłam wypowiedzenie 10.08.2018r. zgodnie z art. 28 ust.1 (Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) umowy ubezpieczenia swojego pojazdu. Otrzymałam informację że mam zapłacić za AC, NNW i Pomoc w Drodze, ponieważ tylko wypowiedziałam OC. Dnia 20.09.2018r. wysłałam e-mail podpisane oświadczenie o odstąpieniu od dodatkowego ubezpieczenia polisy AC, NNW i Pomoc w Drodze, ponieważ wymienione ubezpieczenie mam wykupione u innego ubezpieczyciela. Byłam pewna, że jeśli rezygnuję z polisy OC to i odstępuję od dodatkowego ubezpieczenia… Więcej »
Dzień dobry, ubezpieczenie Auto Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które nie wznawia się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. Polecam w tej sprawie napisać reklamację do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a jeśli to nie pomoże, to złożyć wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na ten temat.
zezłomowałem auto w maju br.oc mam w axa.poczta odesłała po trzech dniach zwrot do axa.teraz nie mogę odzyskać tych pieniędzy cały czas każą mi wysyłać dokumenty iczekać.jakmogę prawnie odzyskać pieniądze .mam ubezpieczone u nich trzy auta.a robią taki numer.na pewno rozwiążę z nimi umowy. ale co teraz mogę zrobić
Dzień dobry, firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić środki które są na Pana koncie. Jeśli zwrot wrócił do ubezpieczyciela, to mogą czekać na informację w a jaki sposób mają ponownie wysłać środki. Myślę, że kontakt z infolinią AXA wyjaśni sprawę.
wysłałem im nr konta i decyzję o wyrejstrowaniu auta z wydz. komunikacji.na mojego maila co z tą sprawą odpisali że nic nie wiedzą i mam im znowu wysłać dokumenty i czekać. czyli trzeci raz. to już trwa pięć miesięcy.chcę wiedzieć czy jest jakiś organ który by mi pomógł wyegzekwować ten zwrot.
W sprawach związanych z ubezpieczeniem można się skontaktować z Rzecznikiem Finansowym.
Witam, z końcem lipca ubezpieczylam auto w Benefia, wykupiłam OC i AC. Z góry opłaciłam polisę. Po 3 tygodniach sprzedałam ubezpieczone auto. Nowy właściciel zrzekł się prawa do OC i wykupił własne. Wnioskowałam o zwrot składki. Polisa wynosiła 1800 zł, a zwrot wyniósł tylko 800 zł. Skąd taka niska kwota? Czy jest szansa odwołania się od tej decyzji?
Dzień dobry, proszę skontaktować się w tej sprawie z Ubezpieczycielem, być może została na tą chwilę zwrócona jedynie składka z dobrowolnego ubezpieczenia AC. Numer kontaktowy do Benefii: 22 544 14 30 – na infolinii powinna uzyskać Pani informację na temat zwrotu składki za niewykorzystany okres.
Witam, 17 lipca miałam wypadek z mojej winy. Uznano szkodę całkowita i wypłacono mi odszkodowanie. Jednak z kwoty odszkodowania odbito prawie 400 zł za zaległe składki. Ac oc miałam zawarte od marca i rozbite na dwie raty. Czyli druga rata jest we wrześniu. Pojazd (wrak) został sprzedany 8.08. Czy ubezpieczyciel miał prawo mi potrącić te pieniądze ? Tłumacza ze umowę zawarłam na rok wiec za rok powinnam ac zapłacić….czekam na odp.
Dzień dobry, proszę dokładnie przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC. Najprawdopodobniej odnajdzie Pani tam zapis, który mówi o zapłacie pozostałej składki po wypłacie odszkodowania z tytułu szkody całkowitej.
Witam,
w dniu 14 sierpnia zakupiłem OC pojazdu na kwotę ok. 460zł, w dniu 1 września samochód sprzedałem, kupujący wypowiedział OC w dniu 2 września, kontaktowałem się z ubezpieczycielem podając wszystkie dane do przelewu. otrzymałem zwrot składki polisy w kwocie 57zł.
czy w takiej kwocie powinien być zwrot składki, że z kwoty 460zł przez 18 dni użytkowania auta towarzystwo zwróciło tylko 57zł ? Pozdrawiam
Dzień dobry, faktycznie kwota jest bardzo niska, natomiast nie jestem w stanie określić dlaczego Towarzystwo Ubezpieczeniowe mogło zwrócić taką kwotą i co przemawiało za takim przeliczeniem. Proszę skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać w jaki sposób został wyliczony tak niski zwrot za „niewykorzystany” okres ubezpieczenia.
w dniu dzisiejszym otrzymałem resztę kwoty od ubezpieczyciela, nadmienię, że nie dzwoniłem jeszcze do nich na infolinię, zostawiłem to sobie na sobotę. w sumie z 463zł wróciło do mnie 444,2zł (57,03zł+387,17zł). za te +/- 18 dni zostało potrącone 18,8zł przez TU. wszystko się wyjaśniło, dziwne tylko, że w dwóch przelewach, może najpierw za NNW zwrócili, a potem za OC.
najważniejsze, że zwrot się zgadza 🙂
Prostymi slowami – „JA” kupilem auto z oplaconym ubezpieczeniem na rok po 3 snoaxh to auto sprzedalem nastepnemu kupujacwmu i przekazalem oc ten pan oc wypowiedzial komu sie nalezy zwrot skladki mi czy właścicielowi od ktorego kupilem „JA” auto z oplacona cala skladka
Dzień dobry, jeżeli nowy właściciel wypowiedział umowę OC, to w takim przypadku zwrot należy się zbywcy pojazdu.
Witam, a co jeśli firma ubezpieczająca zwleka z wypłata zwrotu z tytułu nie wykorzystanej składki ubezpieczeniowej z wiązki z wyrejestrowaniem pojazdu?
Dzień dobry, ubezpieczyciel nie ma wyznaczonego terminu na zwrot składki za OC w związku z wyrejestrowaniem pojazdu, jednak powinien zrobić to niezwłocznie.
Dzień dobry czy te dni aby zrezygnować z polisy to są dni 30 robocze kalendarzowe czy ogólnie liczy się razem z weekendami, sprzedalam samochód 10 maja, składkę zapłaciłam 20 kwiecień wysłałam do ubezpieczenia wiadomość ze auto sprzedane, dziś przyszło pismo ze składkę zwrócą 2 zł to jest śmieszne, wzięłam polisę na 4 raty po 289 zł rata ,i zapłaciłam pierwszą w kwietniu wiedzą że sprzedam auto dlatego wzięłam na te raty bo wtedy mogłam opłacić za 3 miesiące, minęło łącznie 3 tyg od zapłacenia składki wraz z informacją ze auto jest sprzedane, a oni za 3 tyg wykorzystanie składki dają… Więcej »
Dzień dobry, Prawa i obowiązki płynące z ubezpieczenia przechodzą na nowego właściciela od razu po sprzedaży auta. Nowy właściciel decyduje, czy będzie się poruszał z ubezpieczeniem, które Pani zawarła, czy je wypowie.
Dzień dobry, ale pismo dostałam ze zwrot składki 2 zł to znaczy ze musiał ubezpieczenie wypowiedzieć, bo wydaje mi się ze w przeciwnym razie nie przesłali by zwrotu tylko zostało by na tym nowym właścicielem , po między nami była ugoda ze nie będzie brać tego ubezpieczenia nowy właściciel, że mam wypowiedzieć umowę
Najlepiej będzie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i dopytać za co jest ten zwrot. Być może jest to kwota niewykorzystania okresu za jakieś dodatkowe ubezpieczenie – np. NNW. Na nowego właściciela przechodzi obowiązkowe OC – to co jest w standardzie ubezpieczenia.
A te zrezygnowanie z ubezpieczenia w ciągu 30 dni to są dni robocze czy ogólne?
30 dni kalendarzowych, jednak jeśli Pani sprzedała pojazd, to prawo do rezygnacji z polisy przechodzi na nowego właściciela.
Dzień dobry. Ja wczoraj dostałam zwrot z OC 13.62 zł. Jeździłam prawie miesiąc miałam opłaconą składkę za pół roku w kwocie 440 zł. W jaki sposób oni to obliczają? Sprzedała samochód a tu taka niemiła niespodzianka
Dzień dobry, w tym przypadku prawdopodobnie ubezpieczyciel zwrócił składkę tylko za ubezpieczenie dobrowolne(NNW,ubezpieczenie opon itp.), które nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu.
Kupiłem samochód i po 30 dniach przepisałem oc na siebie i musiałem dopłacić bo poprzedni właściciel nie opłacił 2 raty a kwota była dość duża. Czy istnieje możliwość rezygnacji i czy przysługuje zwrot kwoty za niewykorzystany okres ubezpieczenia
Dzień dobry,
mam wielki problem i w związku z tym pytanie. OC mam ważne do 10.05.18 i oczywiście o tym zapomniałam, a muszę samochód zezłomować. Niestety nie ma mnie teraz w domu i nie mogę nikomu przekazać upoważnienia do złomowania. Czy mogę wykupić OC przez internet i później je anulować po mniej więcej 14 dniach i dostanę zwrot od ubezpieczyciela? Jak rozwiązać taką sytuację?
Dzień dobry, może zakupić Pani ubezpieczenie, opłacić je, a po zezłomowaniu zwrócić się do Ubezpieczyciela o zwrot składki za niewykorzystany okres. Może Pani również zakupić polisę OC na raty, opłacić pierwszą z nich, a następnie również wystąpić o zwrot.
Bardo spodobał mi się ten artykuł. Co jeśli ubezpieczający zawarł umowę ubezpieczenia w III.2018r. na kolejny okres tj. od 14.04.2018 do 13.04.2019 i dokonał wpłaty również w III.2018r. na poczet tego ubezpieczenia lecz w dniu 3.04.2018 dokonał sprzedaży samochodu i przekazał polisę ubezpieczenia kupującemu jedynie za okres do 13.04.2018. Czy PZU powinno dokonać zwrotu składki za sprzedającemu za okres od 14.04.2018 do 13.04.2019?
Dzień dobry, wszystko zależy od procedur w danej firmie. Najlepiej jak się Pani skontaktuje z PZU i dopyta w tej kwestii. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uzależniają zwrot dla zbywcy od tego czy przekazał nową polisę nabywcy pojazdu.
Dzień dobry, a ja mam następujące pytanie: Jestem posiadaczem pojazdu zabytkowego, którego nie używam i nie zamierzam używać przez wiele kolejnych lat. Pojazd ma ponad 40 lat więc zgodnie z ustawą nie ma koneczności opłacania ubezpieczenia OC. Niestety takie ubezpieczenie opłaciłem 3 miesiące temu. Czy mogę odstąpić od umowy i otrzymać zwrot kosztów ubezpieczenia za niewykorzystany okres?Dziękuję z góry za pomoc.
Witam nie wypowiedzialem umowy pzu bo myslalem ze sie konczy w pazdzierniku i kupilem polise w axa teraz po pol roku pzu chce pieniadze co moge zrobic
Witam,
Mam pytanie: 07.01 sprzedałem samochód z polisą ważną do 09.01. Nowy właściciel wykupił OC w innym towarzystwie. Nie zgłosiłem do mojego ubezpieczyciela sprzedaży i dziś otrzymałem wznowienie polisy z poleceniem zapłaty za cały kolejny rok. Co w takiej sytuacji: czy mogę zgłosić wypowiedzenie polisy? Czy muszę zapłacić za cały kolejny rok?
Witam, Mieliśmy samochód w leasingu i AC było obowiązkowe do zapłacenia oprócz naturalnie OC. Ubezpieczenie AC w kwocie 4960 zł zapłaciłam 26/07/2017 ( inne obowiązkowe również oprócz tego ), niedługo potem ( poczatek pazdziernika ) sprzedaliśmy samochód z leasingiem ( u tego samego leasingodawcy Millennium ). Nasz agent z PZU najpierw mówił,że AC reszta składki będzie zwrócona do nas na pewno i miał temat załatwić. Długo cisza była, więc skontaktowaliśmy sie z agentem a ten stwierdził, że po odesłaniu wszystkich dokumentów przejscia leasingu na inną firmę PZU odpisało,że całe ubezpieczenie OC + AC i innen przechodzi i zostaje u nowego… Więcej »
Witam. Co do zasady faktycznie kluczowe w tej sytuacji jest to, czy właściciel pozostanie ten sam czy się zmieni. Zwrot jest realizowany jedynie w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Pani przypadek jest dość nietypowy, ponieważ właścicielem jest Leasing i to się nie zmieniło. Zmienia się tylko Leasingobiorca. A w takiej sytuacji faktycznie brak jest podstaw do zwrotu składki za Ubezpieczenie.
Mam szkode całkowitą z OC sprawcy. Pozostałosc auta zostala poddana licytacji przez firme ubezp. sprawcy. Gdy sprzedam auto najlepszemu oferentowi, co zrobic by odzyskac skladke za niewykorzystane swoje OC? Do swojego OC mialem wykupione NNW, z ktorego po zakonczeniu leczenia bede chcial skorzystac, ale to chyba nie stoi na przeszkodzie, by juz teraz ubiegac sie o zwrot czesci skladki OC,
Witam. Jeśli to będzie sprzedaż auta, ubezpieczyciel musi jeszcze otrzymać wypowiedzenie ubezpieczenia podpisane przez nowego właściciela auta. Ale jeśli sprzeda Pan auto osobie która będzie chciała go przeznaczyć na części, najprawdopodobniej otrzyma Pan potwierdzenie oddania auta na demontaż. Wtedy wystarczy dosłać ten dokument i bez problemu odzyska Pan składkę. Rozwiązanie ubezpieczenia nie blokuje możliwości ubiegania się o odszkodowanie za zdarzenie, które miało miejsce w okresie obowiązywania ubezpieczenia. Bez problemu otrzyma Pan odszkodowanie z NNW.
Witam.Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?
Witam. Niestety co do zasady ubezpieczyciel w tej sytuacji nie zwraca składki za AC.
Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?
Witam,sprzedałam auto ,polisa jest w link 4,nabywca po rekalkulacji,ostatecznie ja wypowiedział. Teraz pytanie czy link 4 samo zwróci pieniądze,czy trzeba się o nie upomnieć? Polisa została opłacona za cały rok,i przekazem pocztowym. Z góry dzięki
Witam. Co do zasady ubezpieczyciel w takiej sytuacji kontaktuje się, aby uzyskać numer konta do zwrotu, lub wysyła zwrot przekazem pocztowym, na adres podany w polisie.
Dzień dobry
Znajomy spowodował wypadek, wjechał w samochód przed nim, jego auto prawdopodobnie do kasacji, auto poszkodowanego raczej też. Samochód sprawcy z ubezpieczeniem OC od września tego roku. Co ze zwrotem składek OC? Znajoma zajmująca się ubezpieczeniami stwierdziła, że ubezpieczyciel (w tej sytuacji MTU) nie koniecznie musi oddać pozostałą kwotę OC sprawcy, gdyż poniesie znaczne koszty w związku z pokryciem szkody. Poproszę o informację jak to działa.
Dziękuję
Witam. Faktycznie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 41 ust. 2 widniał taki zapis. Jednak został zniesiony w 2012 roku. Obecnie nie powinno być problemów ze zwrotem składki z OC po szkodzie całkowitej.
Witam,
Oddałem auto na stację demontażu oraz wyrejestrowałem w Wydziale Komunikacji. Dokumenty dostarczyłem do ubezpieczyciela wraz z numerem konta na jaki chcę otrzymać zwrot składki. Jaki mają czas na zwrot pieniędzy? Jaki przepis to określa?
Pozdrawiam
Dzień dobry, Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia powinien nastąpić w ciągu 14dni. Postawa prawna występuje w kilku ustawach i mają podobną treść. Podam jeden z tych zapisów. Art. 41. 1. ppkt.7. ust. 4. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia następuje niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia lub w przypadku odstąpienia od umowy od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu lub od dnia powzięcia przez zakład ubezpieczeń wiadomości o rozwiązaniu umowy przed upływem okresu, na który… Więcej »
Kupiłem 22.07. b.r. autko z OC do 08.06.2018 r. Dzisiaj znalazłem list od ubezpieczyciela z wezwaniem do zapłaty 651 zł. w ciągu 14 dni, tytułem składki należnej ubezpieczycielowi za okres od daty powiadomienia o sprzedaży autka do daty rozwiązania umowy. Przy czym ubezpieczyciel zainkasował już 868 zł. od poprzedniego właściciela. Nie rozumiem skąd mu się wzięła ta różnica ponieważ mam maksymalne zniżki i konkurencja może ubezpieczyć mi to autko na cały rok za 765 zł. W takiej sytuacji nie widzę najmniejszego sensu w kontynuowaniu tej umowy i stąd moje pytanie: W jaki sposób mogę rozwiązać tę umowę tak, żeby ubezpieczyciel… Więcej »
Witam,
Mam pytanie, wykupiłem ubezpieczenie assistance w podróży, niestety podczas podróży nastąpiła awaria koła, po kilkukrotnej próbie oczekiwania na konsultanta z centrum alarmowego nikt nie przyjął zgłoszenia. Z uwagi, że awaria miała miejsce na autostradzie, musiałem szybko we własnym zakresie dokonać wymiany koła. Ubezpieczenie obejmowało wymianę koła na miejscu lub holowanie, nie obejmowało naprawy ogumienia. Czy mogę żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za ubezpieczenie, jeżeli nie wywiązał się z umowy poprzez nie odebranie zgłoszenia?
Wszystko zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Zwrot składki następuje zazwyczaj w sytuacjach, gdy zrezygnujemy z ochrony ubezpieczeniowej, tj, jeżeli wypowiemy umowę albo od niej odstąpimy. proszę zatem zerknąć na zapisy OWU.
Witam , samochód w leasingu pełne ubezpieczenie OC,ac,nw 3080 zl oplacone w calosci w kwietniu , leasing przejmuje znajomy w czerwcu ( 2 miesiące ) placi 3120 za oc ac nw . Wypowiadam ubezpieczenie i dostaje 1120 zl chyba troche malo przy skladce 3080 po 2 miesiącach trwania ubezpieczenia
Może się Pan odwołać od wysokości zwróconej składki wnosząc o szczegółowe wyjaśnienia skąd taka kwota. Może Pan również zażądać w odwołaniu wypłaty większej kwoty.
Witam,
Jak się ma zwrot ubezpieczenia w przypadku polisy zawierającej mini AC (od szkody całkowitej i kradzieży) – czy w przypadku sprzedaży i odstąpienia od umowy, dostaje się jeszcze oprócz zwrotu za OC, również część za miniAC?
Tak, w przypadku sprzedaży samochodu firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić Panu niewykorzystaną składkę z tytułu ubezpieczenia mini AC.
W jakim czasie?
Nie ma określonego terminu, przyjmuje się, że niezwłocznie.
WITAM SERDECZNIE PROSZĘ O POMOC W KWESTII ODZYSKANIA WPŁACONYCH PIENIĘDZY NA OC.DNIA 07.03.2017R SKOŃCZYŁO SIĘ OC DNIA 10.03.2017R. SPRZEDAŁEM SAMOCHÓD DO KOMISU BEZ POLISY OC.DNIA 16.03.2017R OTRZYMAŁEM Z MTU PISMO DOTYCZĄCE KONTYNUACJI UBEZPIECZENIA .ZADZWONIŁEM DO MTU I OTRZYMAŁEM INFORMACJE ŻE TRZEBA ZAPŁACIĆ CAŁOŚĆ ,A JAK WYŚLĘ PAPIERY SPRZEDAŻY TO ODDADZĄ NADWYŻKĘ NA KONTO .NIESTETY DOKUMENT SPRZEDAŻY DO KOMISU Z DOPISKIEM AUTO ZAKUPIONE BEZ POLISY OC NIE UPOWAŻNIA DO ZWROTU PIENIĘDZY.ZAŻĄDALI, ŻEBY KOMIS WYPOWIEDZIAŁ UMOWĘ, ALE KOMIS NIE MOŻE BO NIE POSIADAŁ TEJ UMOWY CO ZROBIĆ I GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ.
Czy złożył Pan wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?
WITAM SERDECZNIE NA STRONIE MTU JEST TYLKO KUPNO LUB SPRZEDAŻ POJAZDU I JA WYPEŁNIŁEM CAŁY DOKUMENT DOŁĄCZAJĄC ZAŁĄCZNIKI :UMOWA SPRZEDAŻY W KTÓREJ PISZE BEZ OC ,I PISMO O ZWROT SKŁADKI W ZWIĄZKU ZE SPRZEDAŻĄ SAMOCHODU BEZ OC .USŁYSZAŁEM W MTU ODPOWIEDŹ ,ŻE SAMOCHÓD JEST CAŁY CZAS UBEZPIECZONY( CHOCIAŻ MA JUŻ INNE NUMERY REJESTRACYJNE).
NIE WYPOWIEDZIAŁEM UMOWY W DOSŁOWNYM TEGO ZNACZENIU BO NA STRONIE BRAK TAKIEGO FORMULARZA , LUB GO NIE ZNALAZŁEM.PROSZĘ O PORADĘ CZY MOŻNA JESZCZE TAKI WNIOSEK ZŁOŻYĆ Z DNIEM DZISIEJSZYM.
.DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ
W zaistniałych okolicznościach umowa OC ,,sama” nie wygasła. Należało tą umowę wypowiedzieć. Ze względu na fakt, że nie wypowiedział Pan umowy, przedłużyła się ona automatycznie i wraz ze sprzedażą samochodu przeszła na nowego właściciela. Z tego względu jest Pan zobowiązany do zapłaty składki za ubezpieczenie za okres do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Za pozostały okres zobowiązany jest zapłacić nabywca. Wypowiedzenie umowy może złożyć nabywca. Ze względu na to, że nie jest już Pan właścicielem samochodu, nie może Pan wypowiedzieć umowy ubezpieczenia.
WITAM SERDECZNIE NIESTETY JAK JUŻ PISAŁEM SAMOCHÓD BYŁ SPRZEDANY BEZ POLISY I TAK JEST NAPISANE W UMOWIE KUPNA SPRZEDAŻY.WŁAŚCICIEL KOMISU NIE WYRAZIŁ ZGODY NA WYPOWIEDZENIE UBEZPIECZENIA BO KUPIŁ SAMOCHÓD BEZ UBEZPIECZENIA WYKUPIŁ NOWE UBEZPIECZENIE I SPRZEDAŁ I TU POWSTAŁ PROBLEM.CZY W TAKIM WYPADKU JA MOGĘ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ .SAMOCHÓD ZOSTAŁ JUŻ SPRZEDANY PRZEZ KOMIS I PRZEREJESTROWANY.
07.03. OC się nie skończyło, jeśli nie wypowiedział Pan umowy najpóźniej w dniu 06.03., zatem właściciel komisu nie kupił samochodu bez OC. Ponadto, jeżeli samochód został sprzedany przez komis, umowa OC ,,poszła” za samochodem i w chwili obecnej osobą uprawnioną do jej wypowiedzenia jest nowy właściciel. Ta umowa trwa i będzie trwała do końca okresu, na jaki się przedłużyła (07.03.2018 r.), chyba że zostanie wypowiedziana wcześniej. Za zapłatę składki poszczególni właściciele odpowiadają solidarnie do momentu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu samochodu. W zaistniałej sytuacji nie może Pan wypowiedzieć umowy.
Witam, mam takie pytanie: po zakupie samochodu ubezpieczyciel dokonuje przeliczenia oc adekwatnie do sytuacji nabywcy czyli zniżek, zwyżek itd, co dzieje się z ”nadpłatą” składki tzn jesli nabywca mam mniejszą składkę po przeliczeniu? Dostaje zwrot? Nabywca czy zbywca? Czy jest to pomijane i pieniadze zostają u ubezpieczyciela? Bo dopłaciec trzeba koniecznie.
Jeśli składka była opłacona w całości przez zbywcę, a po przeniesieniu prawa własności pojazdu i rekalkulacji okaże się, że nabywca powinien zapłacić mniej, pieniądze powinny zostać zwrócone na rachunek zbywcy. Pieniądze nie powinny zostać u ubezpieczyciela.
Witam, miesiąc temu zakupiłem samochód z ważnym OC do marca 2018r. Niestety tydzień temu uległ awarii silnika i naprawa jest nieopłacalna. Samochód planuje zezłomować i moje pytanie kto dostanie zwrot składki z OC za niewykorzystany okres? Czy dostanę ja jako właściciel pojazdu czy poprzedni właściciel który widnieje na potwierdzeniu zawarcia OC. Dodam, że samochodu nie zdążyłem przerejestrować i OC też nie było przekalkulowane na mnie.
W zaistniałej sytuacji zwrot części składki z tytułu niewykorzystanego okresu ochrony ubezpieczeniowej należy się osobie, która przeniosła prawo własności pojazdu (zbywcy). Taki zwrot powinien być dokonany przez zakład ubezpieczeń (bez żądania ze strony posiadacza) najpóźniej w terminie 14 dni od daty rozwiązania umowy.
Witam, Auto w leasingu do 10.04.2017 roku. Ważność polis OC i AC do 23.04.2017. Jednak polisa OC i AC była na mnie ( za zgodą Leasingodawcy ) W dniu 10.04.2017 zakończył się leasing i otrzymałem dokument zakupu auta ( faktura ), zarejestrowałem samochód na siebie prywatnie ( leasing był na firmę ) i opłaciłem polisy OC i AC u innego ubezpieczyciela od 10.04.2017. Zgłosiłem więc do poprzedniego ubezpieczyciela ( Generali ) wypowiedzenie polis. Dziś otrzymałem informację od Generali, że nie przysługuje mi zwrot za 14 dni OC i AC, bo polisa była na mnie. Tak, ale auto nie było na… Więcej »
W zaistniałej sytuacji doszło do przeniesienia na Pana prawa własności pojazdu, co oznacza według mnie, że mógł Pan wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, tym samym żądać zwrotu składki za niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową (art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).
Witam mam problem kupiłam auto i nie wypowiedziałam polisy oc po przednim właścicielu widnieją na nim dane poprzedniego właściciela oraz stary numer rejestracyjny i on też tego nie zrobił składkę opłacałam ja przed zakończeniem polisy zezłomowałam pojazd wysłałam dokumenty z decyzją o zezłomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu i prośbę o wypłacenie za nie wykorzystany okres czasu wraz z oświadczeniem właściciela że sprzedał mi auto PZU nie wypłaciło mi pieniędzy i dalej brakuje jakiegoś dokumentu nie widnieje im w systemie co mam robić?
O jaki dokument chodzi?
Czy jeśli opłaciłam składkę 15 stycznia – umowa zawarta na odległość przez internet, a samochód został sprzedany 21 stycznia, czyli dokładnie 7 dni później, to czy przysługuje mi możliwość odstąpienia od umowy i otrzymania zwrotu składki, czy w przypadku sprzedaży auta, jedyną możliwością jest wypowiedzenie przez kupującego?
W opisanej przez Panią sytuacji jedyną możliwością jest wypowiedzenie umowy przez nabywcę. Od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość odstąpić można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia.
Witam, jeśli to możliwe to prosił bym o odpowiedź 🙂 sprzedałem auto z opłaconą polisą, po czym osoba która to auto kupiła sprzedała je dalej, kolejny właściciel wypowiedział umowę OC…komu należy się zwrot?
Dzień dobry
Zwrot składki należy się osobie, która wypowiedziała umowę.
Pozdrawiam
Witam,
teraz to już nie za bardzo rozumiem 🙂
Zwrot składki należy się osobie:
– „która wypowiedziała umowę” – czyli kupującemu ?
– czy osobie która zawarła polisę – sprzedającemu ?
Czy jeżeli kupię samochód z ważną polisą OC i opłaconą wysoką składką – stwierdzę że mogę wykupić polisę taniej u innego ubezpieczyciela i wypowiem poprzednią polisę zawartą przez sprzedającego – to kto dostanie zwrot z poprzedniej polisy? Ja (jako osoba wypowiadająca), czy sprzedający (jako ‚właściciel’ wypowiadanej polisy?) ?
Dzień dobry,
zwrot nadpłaconej składki z tytułu OC należy się osobie,która zawarła umowę ubezpieczenia, czyli sprzedającemu. Zwrot z wypowiedzianej polisy dostanie zatem poprzedni właściciel (,,właściciel” wypowiadanej polisy).
Pozdrawiam
Miałam OC do czerwca 2017 roku, sprzedałam samochód w listopadzie 2016, składka wynosiła ok 1000 zł. Osoba, która kupiła moje auto zrezygnowała z tego ubezpieczenia, dostałam zwrot w wys. 34 zł. Czy to nie za mało?
Dzień dobry
powinna Pani poprosić ubezpieczyciela drogą oficjalną (pisemnie) o uzasadnienie wysokości zwrotu składki z OC. Zależy też ile Pani zapłaciła za OC.
Pozdrawiam
Dla mnie ten system nie zwracania pieniędzy z polisy w przypadku gdy kupujAcy nie wypowie umowy jest totalnie chory.Następny sposób na zarabianie pieniędzy przez ubezpieczalnie.Powinno być tak że sprzedający zgłasza zbycie pojazdu oczywiście potwierdzone przez komunikację dla ubezpieczyciela i ten daje max 1 miesiąc ,a reszta do zwrotu.
Świetny artykuł. Co jeśli ubezpieczyciel zwrócił zbyt niską kwotę niewykorzystanego ubezpiecznia OC? Ile dni mam na reakcję? Czy istnieją wzory pism które umozliwiłyby na szybkie odzyskanie należnej części zwrotu?
Dziękujemy 🙂 Nie spotkaliśmy się jak na razie z sytuacją gdzie ubezpieczyciel wypłacił zbyt małą kwotę. Jednak w przypadku takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić reklamację do ubezpieczyciela z prośbą o ponowne przeliczenie. Konkretnych terminów na taką reklamację, ani wzorów nie ma i tego typu sprawy można bez problemu zgłosić na infolinii lub formularzu kontaktowym konkretnego ubezpieczyciela 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Rzeczywiście, kontakt z infolinią okazał się skuteczną formą rozwiązania problemu. Wygląda na to że był to błąd ludzki który druga strona chciała szybko rozwiązać. Różnica w należności zostanie przesłana w ciągu 14 dni na konto.