Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

Szukasz druku wypowiedzenia umowy OC?
Dokument wyślemy na Twój adres e-mail

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!

Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!
Wypowiadasz umowę OC? Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy OC:
Dziękujemy!
Na Twoj adres e-mail wysłany zostanie link do pobrania dokumentu.
mfind.pl

Część I: zwrot składki z ubezpieczenia OC

1. Sprzedaż pojazdu

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę od razu z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać. Jednak nie musi tak być – ale do tego potrzebna jest dobra wola kupującego.

Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz odzyskać składkę.

Jak to wygląda w praktyce?

 • Najlepiej, abyś jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalił z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę;
 • W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek). W tym artykule opisujemy, jak to zrobić: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu;
 • Nabywca wypowiada Twoje OC;
 • W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.

WAŻNE: Nie musisz składać specjalnego wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel nie może trzymać Twoich pieniędzy – musi Ci je odesłać. Jeśli nie będzie miał informacji o numerze Twojego konta bankowego, spróbuje się z Tobą skontaktować w tej sprawie, a jeśli to się nie uda – wyśle pieniądze przekazem pocztowym.

Jeżeli opłacałeś polisę na raty i nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie gdy należałoby opłacić kolejną ratę – nie dostaniesz zwrotu, ponieważ nie było żadnej nadpłaty z Twojej strony. Zwróć też uwagę, że zwrot składki jest naliczany od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, a nie od daty sprzedaży.

PAMIĘTAJ: Jako sprzedający nie możesz w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela. To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od woli kupującego. Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.

Czytaj także: Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

2. Wyrejestrowanie pojazdu

Złomowanie pojazdu to przykra konieczność, która następuje najczęściej po wypadku albo ze starości. Po ostatnim pożegnaniu z autem przedmiot ubezpieczenia OC przestaje istnieć, więc jego posiadaczowi na otarcie łez należy się zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli przedstawisz swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz pieniądze na konto. Zwrot składki OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia, od daty wyrejestrowania pojazdu.

Czytaj także: Złomowanie pojazdu czy sprzedaż? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

3. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC wznowionego automatycznie

Zdążyłeś wpłacić składkę polisę która odnowiła się automatycznie, ale jednak wykupiłeś sobie OC w innym towarzystwie gdzie indziej i w związku z tym masz podwójne ubezpieczenie? Nie wszystko stracone! W każdym czasie możesz wypowiedzieć przedłużoną umowę powołując się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Składka zostanie Ci zwrócona, ale będzie pomniejszona o wartość należną ubezpieczycielowi za czas, w którym udzielał ochrony.

4. Rezygnacja z umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Gdy zakupisz OC przez telefon albo przez internet, możesz się rozmyślić – umożliwia Ci to Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić za całą polisę, masz 30 dni na wysłanie odstąpienia od umowy. Nie musisz podawać przyczyn. Zwrot składki dostaniesz proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.

Pamiętaj: jeżeli wszystkie szczegóły ustaliłeś z agentem przez telefon, a potem przyjedzie on do Ciebie z wnioskiem do podpisania i z gotową polisą, nie możesz potem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC. To prawo masz jedynie w przypadku gdy cały proces zawarcia umowy odbywa się na odległość.

Miałeś szkodę z OC – czy przysługuje Ci zwrot składki?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. W lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet gdy polisa została „użyta”, czyli wypłacono z niej odszkodowanie.

Część II: zwrot składki z AC i innych ubezpieczeń dobrowolnych

Autocasco jest umową dobrowolną. Informacje o tym, czy możesz ją zerwać i na jakich warunkach, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ogólne zasady reguluje kodeks cywilny, jednak często znajduje się w nim zastrzeżenie „chyba że strony postanowią inaczej”, wobec tego powinieneś zobaczyć, co faktycznie strony postanowiły, czyli co znajduje się w OWU.

1. Sprzedaż pojazdu

Najczęściej, gdy sprzedasz samochód, autocasco i inne dobrowolne ubezpieczenia (np. NNW, assistance, ubezpieczenie szyb lub opon) wygasają z datą sprzedaży:

Art. 823 § 3 kc: Jeżeli prawa, o których mowa w § 1, nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

Wystarczy powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że pozbyłeś się pojazdu, a ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych. Tym różni się postępowanie w przypadku obowiązkowej polisy OC od ubezpieczeń dobrowolnych: umowa OC przechodzi na nabywcę z mocy ustawy, natomiast ubezpieczenia dobrowolne z reguły wygasają przy sprzedaży auta. Ich przeniesienie na nowego właściciela wymaga indywidualnej zgody zakładu ubezpieczeń.

2. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia

Art. 812 § 4 kc pozwala na rezygnację z umowy ubezpieczenia dobrowolnego, jeżeli wykupiłeś je na czas dłuższy niż sześć miesięcy – ale tylko w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Tak jak w innych przypadkach, także tutaj należy spodziewać się zwrotu składki pomniejszonego o należność za czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała.

3. Rezygnacja z umowy zawartej przez telefon lub internet

Ten przypadek jest identyczny jak przy OC. Jeżeli umowę zawierałeś na odległość, masz 30 dni na odstąpienie od niej. Ubezpieczyciel pobierze składkę tylko za czas, w którym udzielał ochrony.

Czytaj także: Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę, więc gdy sprzedałeś samochód, odzyskasz składkę za OC wyłącznie jeśli nowy właściciel wypowie umowę.
 • Składka OC do zwrotu jest obliczana od daty wypowiedzenie umowy przez nabywcę, a nie od dnia sprzedaży auta.
 • Odzyskasz składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia również gdy wypowiesz umowę przedłużoną automatycznie lub odstąpisz od umowy zawartej przez internet/telefon w ciągu 30 dni.
 • Przysługuje Ci zwrot składki z OC nawet jeśli z polisy było wypłacone odszkodowanie.
 • Ubezpieczenia dobrowolne, czyli AC, NNW, assistance i inne, wygasają z chwilą sprzedaży samochodu, więc od razu przysługuje Ci z nich zwrot składki.
 • Informacje o możliwości wcześniejszego rozwiązania umów dobrowolnych znajdziesz w swoich OWU.

Autor artykułu:

Doświadczenie w branży ubezpieczeniowej zdobywałem pracując na infolinii jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu wiem, z jakimi problemami borykają się klienci, a teraz chętnie o tym piszę, udzielając informacji i praktycznych wskazówek. W wolnym czasie oddaje się pasji fotografowania pejzaży miejskich i natury, a z elektronicznej rozrywki preferuję symulatory i strategie. Pasjonat historii techniki oraz odkrywania zapomnianych zakątków Polski.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

49 komentarzy do "Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Tomasz
Gość

Świetny artykuł. Co jeśli ubezpieczyciel zwrócił zbyt niską kwotę niewykorzystanego ubezpiecznia OC? Ile dni mam na reakcję? Czy istnieją wzory pism które umozliwiłyby na szybkie odzyskanie należnej części zwrotu?

Łukasz Leus
Ekspert

Dziękujemy 🙂 Nie spotkaliśmy się jak na razie z sytuacją gdzie ubezpieczyciel wypłacił zbyt małą kwotę. Jednak w przypadku takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić reklamację do ubezpieczyciela z prośbą o ponowne przeliczenie. Konkretnych terminów na taką reklamację, ani wzorów nie ma i tego typu sprawy można bez problemu zgłosić na infolinii lub formularzu kontaktowym konkretnego ubezpieczyciela 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Tomasz
Gość

Rzeczywiście, kontakt z infolinią okazał się skuteczną formą rozwiązania problemu. Wygląda na to że był to błąd ludzki który druga strona chciała szybko rozwiązać. Różnica w należności zostanie przesłana w ciągu 14 dni na konto.

Jarek
Gość

Dla mnie ten system nie zwracania pieniędzy z polisy w przypadku gdy kupujAcy nie wypowie umowy jest totalnie chory.Następny sposób na zarabianie pieniędzy przez ubezpieczalnie.Powinno być tak że sprzedający zgłasza zbycie pojazdu oczywiście potwierdzone przez komunikację dla ubezpieczyciela i ten daje max 1 miesiąc ,a reszta do zwrotu.

Magdalena
Gość

Miałam OC do czerwca 2017 roku, sprzedałam samochód w listopadzie 2016, składka wynosiła ok 1000 zł. Osoba, która kupiła moje auto zrezygnowała z tego ubezpieczenia, dostałam zwrot w wys. 34 zł. Czy to nie za mało?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

powinna Pani poprosić ubezpieczyciela drogą oficjalną (pisemnie) o uzasadnienie wysokości zwrotu składki z OC. Zależy też ile Pani zapłaciła za OC.

Pozdrawiam

grzegorz
Gość

Witam, jeśli to możliwe to prosił bym o odpowiedź 🙂 sprzedałem auto z opłaconą polisą, po czym osoba która to auto kupiła sprzedała je dalej, kolejny właściciel wypowiedział umowę OC…komu należy się zwrot?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry

Zwrot składki należy się osobie, która wypowiedziała umowę.

Pozdrawiam

Kamil
Gość

Witam,
teraz to już nie za bardzo rozumiem 🙂
Zwrot składki należy się osobie:
– „która wypowiedziała umowę” – czyli kupującemu ?
– czy osobie która zawarła polisę – sprzedającemu ?

Czy jeżeli kupię samochód z ważną polisą OC i opłaconą wysoką składką – stwierdzę że mogę wykupić polisę taniej u innego ubezpieczyciela i wypowiem poprzednią polisę zawartą przez sprzedającego – to kto dostanie zwrot z poprzedniej polisy? Ja (jako osoba wypowiadająca), czy sprzedający (jako ‚właściciel’ wypowiadanej polisy?) ?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
zwrot nadpłaconej składki z tytułu OC należy się osobie,która zawarła umowę ubezpieczenia, czyli sprzedającemu. Zwrot z wypowiedzianej polisy dostanie zatem poprzedni właściciel (,,właściciel” wypowiadanej polisy).

Pozdrawiam

Monika
Gość

Czy jeśli opłaciłam składkę 15 stycznia – umowa zawarta na odległość przez internet, a samochód został sprzedany 21 stycznia, czyli dokładnie 7 dni później, to czy przysługuje mi możliwość odstąpienia od umowy i otrzymania zwrotu składki, czy w przypadku sprzedaży auta, jedyną możliwością jest wypowiedzenie przez kupującego?

Urszula Borowiecka
Gość

W opisanej przez Panią sytuacji jedyną możliwością jest wypowiedzenie umowy przez nabywcę. Od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość odstąpić można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia.

Ewelina
Gość

Witam mam problem kupiłam auto i nie wypowiedziałam polisy oc po przednim właścicielu widnieją na nim dane poprzedniego właściciela oraz stary numer rejestracyjny i on też tego nie zrobił składkę opłacałam ja przed zakończeniem polisy zezłomowałam pojazd wysłałam dokumenty z decyzją o zezłomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu i prośbę o wypłacenie za nie wykorzystany okres czasu wraz z oświadczeniem właściciela że sprzedał mi auto PZU nie wypłaciło mi pieniędzy i dalej brakuje jakiegoś dokumentu nie widnieje im w systemie co mam robić?

Urszula Borowiecka
Gość

O jaki dokument chodzi?

Tomasz
Gość
Witam, Auto w leasingu do 10.04.2017 roku. Ważność polis OC i AC do 23.04.2017. Jednak polisa OC i AC była na mnie ( za zgodą Leasingodawcy ) W dniu 10.04.2017 zakończył się leasing i otrzymałem dokument zakupu auta ( faktura ), zarejestrowałem samochód na siebie prywatnie ( leasing był na firmę ) i opłaciłem polisy OC i AC u innego ubezpieczyciela od 10.04.2017. Zgłosiłem więc do poprzedniego ubezpieczyciela ( Generali ) wypowiedzenie polis. Dziś otrzymałem informację od Generali, że nie przysługuje mi zwrot za 14 dni OC i AC, bo polisa była na mnie. Tak, ale auto nie było na… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałej sytuacji doszło do przeniesienia na Pana prawa własności pojazdu, co oznacza według mnie, że mógł Pan wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, tym samym żądać zwrotu składki za niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową (art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Piotrek1
Gość

Witam, miesiąc temu zakupiłem samochód z ważnym OC do marca 2018r. Niestety tydzień temu uległ awarii silnika i naprawa jest nieopłacalna. Samochód planuje zezłomować i moje pytanie kto dostanie zwrot składki z OC za niewykorzystany okres? Czy dostanę ja jako właściciel pojazdu czy poprzedni właściciel który widnieje na potwierdzeniu zawarcia OC. Dodam, że samochodu nie zdążyłem przerejestrować i OC też nie było przekalkulowane na mnie.

Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałej sytuacji zwrot części składki z tytułu niewykorzystanego okresu ochrony ubezpieczeniowej należy się osobie, która przeniosła prawo własności pojazdu (zbywcy). Taki zwrot powinien być dokonany przez zakład ubezpieczeń (bez żądania ze strony posiadacza) najpóźniej w terminie 14 dni od daty rozwiązania umowy.

Agata
Gość

Witam, mam takie pytanie: po zakupie samochodu ubezpieczyciel dokonuje przeliczenia oc adekwatnie do sytuacji nabywcy czyli zniżek, zwyżek itd, co dzieje się z ”nadpłatą” składki tzn jesli nabywca mam mniejszą składkę po przeliczeniu? Dostaje zwrot? Nabywca czy zbywca? Czy jest to pomijane i pieniadze zostają u ubezpieczyciela? Bo dopłaciec trzeba koniecznie.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli składka była opłacona w całości przez zbywcę, a po przeniesieniu prawa własności pojazdu i rekalkulacji okaże się, że nabywca powinien zapłacić mniej, pieniądze powinny zostać zwrócone na rachunek zbywcy. Pieniądze nie powinny zostać u ubezpieczyciela.

JERZY
Gość

WITAM SERDECZNIE PROSZĘ O POMOC W KWESTII ODZYSKANIA WPŁACONYCH PIENIĘDZY NA OC.DNIA 07.03.2017R SKOŃCZYŁO SIĘ OC DNIA 10.03.2017R. SPRZEDAŁEM SAMOCHÓD DO KOMISU BEZ POLISY OC.DNIA 16.03.2017R OTRZYMAŁEM Z MTU PISMO DOTYCZĄCE KONTYNUACJI UBEZPIECZENIA .ZADZWONIŁEM DO MTU I OTRZYMAŁEM INFORMACJE ŻE TRZEBA ZAPŁACIĆ CAŁOŚĆ ,A JAK WYŚLĘ PAPIERY SPRZEDAŻY TO ODDADZĄ NADWYŻKĘ NA KONTO .NIESTETY DOKUMENT SPRZEDAŻY DO KOMISU Z DOPISKIEM AUTO ZAKUPIONE BEZ POLISY OC NIE UPOWAŻNIA DO ZWROTU PIENIĘDZY.ZAŻĄDALI, ŻEBY KOMIS WYPOWIEDZIAŁ UMOWĘ, ALE KOMIS NIE MOŻE BO NIE POSIADAŁ TEJ UMOWY CO ZROBIĆ I GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ.

Urszula Borowiecka
Gość

Czy złożył Pan wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

JERZY
Gość

WITAM SERDECZNIE NA STRONIE MTU JEST TYLKO KUPNO LUB SPRZEDAŻ POJAZDU I JA WYPEŁNIŁEM CAŁY DOKUMENT DOŁĄCZAJĄC ZAŁĄCZNIKI :UMOWA SPRZEDAŻY W KTÓREJ PISZE BEZ OC ,I PISMO O ZWROT SKŁADKI W ZWIĄZKU ZE SPRZEDAŻĄ SAMOCHODU BEZ OC .USŁYSZAŁEM W MTU ODPOWIEDŹ ,ŻE SAMOCHÓD JEST CAŁY CZAS UBEZPIECZONY( CHOCIAŻ MA JUŻ INNE NUMERY REJESTRACYJNE).
NIE WYPOWIEDZIAŁEM UMOWY W DOSŁOWNYM TEGO ZNACZENIU BO NA STRONIE BRAK TAKIEGO FORMULARZA , LUB GO NIE ZNALAZŁEM.PROSZĘ O PORADĘ CZY MOŻNA JESZCZE TAKI WNIOSEK ZŁOŻYĆ Z DNIEM DZISIEJSZYM.
.DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ

Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałych okolicznościach umowa OC ,,sama” nie wygasła. Należało tą umowę wypowiedzieć. Ze względu na fakt, że nie wypowiedział Pan umowy, przedłużyła się ona automatycznie i wraz ze sprzedażą samochodu przeszła na nowego właściciela. Z tego względu jest Pan zobowiązany do zapłaty składki za ubezpieczenie za okres do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Za pozostały okres zobowiązany jest zapłacić nabywca. Wypowiedzenie umowy może złożyć nabywca. Ze względu na to, że nie jest już Pan właścicielem samochodu, nie może Pan wypowiedzieć umowy ubezpieczenia.

JERZY
Gość

WITAM SERDECZNIE NIESTETY JAK JUŻ PISAŁEM SAMOCHÓD BYŁ SPRZEDANY BEZ POLISY I TAK JEST NAPISANE W UMOWIE KUPNA SPRZEDAŻY.WŁAŚCICIEL KOMISU NIE WYRAZIŁ ZGODY NA WYPOWIEDZENIE UBEZPIECZENIA BO KUPIŁ SAMOCHÓD BEZ UBEZPIECZENIA WYKUPIŁ NOWE UBEZPIECZENIE I SPRZEDAŁ I TU POWSTAŁ PROBLEM.CZY W TAKIM WYPADKU JA MOGĘ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ .SAMOCHÓD ZOSTAŁ JUŻ SPRZEDANY PRZEZ KOMIS I PRZEREJESTROWANY.

Urszula Borowiecka
Gość

07.03. OC się nie skończyło, jeśli nie wypowiedział Pan umowy najpóźniej w dniu 06.03., zatem właściciel komisu nie kupił samochodu bez OC. Ponadto, jeżeli samochód został sprzedany przez komis, umowa OC ,,poszła” za samochodem i w chwili obecnej osobą uprawnioną do jej wypowiedzenia jest nowy właściciel. Ta umowa trwa i będzie trwała do końca okresu, na jaki się przedłużyła (07.03.2018 r.), chyba że zostanie wypowiedziana wcześniej. Za zapłatę składki poszczególni właściciele odpowiadają solidarnie do momentu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu samochodu. W zaistniałej sytuacji nie może Pan wypowiedzieć umowy.

Bartek
Gość

Witam,

Jak się ma zwrot ubezpieczenia w przypadku polisy zawierającej mini AC (od szkody całkowitej i kradzieży) – czy w przypadku sprzedaży i odstąpienia od umowy, dostaje się jeszcze oprócz zwrotu za OC, również część za miniAC?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, w przypadku sprzedaży samochodu firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić Panu niewykorzystaną składkę z tytułu ubezpieczenia mini AC.

Andrzej
Gość

W jakim czasie?

Urszula Borowiecka
Gość

Nie ma określonego terminu, przyjmuje się, że niezwłocznie.

Sebastian
Gość

Witam , samochód w leasingu pełne ubezpieczenie OC,ac,nw 3080 zl oplacone w calosci w kwietniu , leasing przejmuje znajomy w czerwcu ( 2 miesiące ) placi 3120 za oc ac nw . Wypowiadam ubezpieczenie i dostaje 1120 zl chyba troche malo przy skladce 3080 po 2 miesiącach trwania ubezpieczenia

Urszula Borowiecka
Gość

Może się Pan odwołać od wysokości zwróconej składki wnosząc o szczegółowe wyjaśnienia skąd taka kwota. Może Pan również zażądać w odwołaniu wypłaty większej kwoty.

Tomasz
Gość

Witam,
Mam pytanie, wykupiłem ubezpieczenie assistance w podróży, niestety podczas podróży nastąpiła awaria koła, po kilkukrotnej próbie oczekiwania na konsultanta z centrum alarmowego nikt nie przyjął zgłoszenia. Z uwagi, że awaria miała miejsce na autostradzie, musiałem szybko we własnym zakresie dokonać wymiany koła. Ubezpieczenie obejmowało wymianę koła na miejscu lub holowanie, nie obejmowało naprawy ogumienia. Czy mogę żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za ubezpieczenie, jeżeli nie wywiązał się z umowy poprzez nie odebranie zgłoszenia?

Urszula Borowiecka
Gość

Wszystko zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Zwrot składki następuje zazwyczaj w sytuacjach, gdy zrezygnujemy z ochrony ubezpieczeniowej, tj, jeżeli wypowiemy umowę albo od niej odstąpimy. proszę zatem zerknąć na zapisy OWU.

Bartek
Gość
Kupiłem 22.07. b.r. autko z OC do 08.06.2018 r. Dzisiaj znalazłem list od ubezpieczyciela z wezwaniem do zapłaty 651 zł. w ciągu 14 dni, tytułem składki należnej ubezpieczycielowi za okres od daty powiadomienia o sprzedaży autka do daty rozwiązania umowy. Przy czym ubezpieczyciel zainkasował już 868 zł. od poprzedniego właściciela. Nie rozumiem skąd mu się wzięła ta różnica ponieważ mam maksymalne zniżki i konkurencja może ubezpieczyć mi to autko na cały rok za 765 zł. W takiej sytuacji nie widzę najmniejszego sensu w kontynuowaniu tej umowy i stąd moje pytanie: W jaki sposób mogę rozwiązać tę umowę tak, żeby ubezpieczyciel… Więcej »
Mateusz
Gość

Witam,

Oddałem auto na stację demontażu oraz wyrejestrowałem w Wydziale Komunikacji. Dokumenty dostarczyłem do ubezpieczyciela wraz z numerem konta na jaki chcę otrzymać zwrot składki. Jaki mają czas na zwrot pieniędzy? Jaki przepis to określa?

Pozdrawiam

Adrian Glinka
Gość
Dzień dobry, Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia powinien nastąpić w ciągu 14dni. Postawa prawna występuje w kilku ustawach i mają podobną treść. Podam jeden z tych zapisów. Art. 41. 1. ppkt.7. ust. 4. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia następuje niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia lub w przypadku odstąpienia od umowy od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu lub od dnia powzięcia przez zakład ubezpieczeń wiadomości o rozwiązaniu umowy przed upływem okresu, na który… Więcej »
magda
Gość

Dzień dobry
Znajomy spowodował wypadek, wjechał w samochód przed nim, jego auto prawdopodobnie do kasacji, auto poszkodowanego raczej też. Samochód sprawcy z ubezpieczeniem OC od września tego roku. Co ze zwrotem składek OC? Znajoma zajmująca się ubezpieczeniami stwierdziła, że ubezpieczyciel (w tej sytuacji MTU) nie koniecznie musi oddać pozostałą kwotę OC sprawcy, gdyż poniesie znaczne koszty w związku z pokryciem szkody. Poproszę o informację jak to działa.
Dziękuję

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Faktycznie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 41 ust. 2 widniał taki zapis. Jednak został zniesiony w 2012 roku. Obecnie nie powinno być problemów ze zwrotem składki z OC po szkodzie całkowitej.

Jola
Gość

Witam,sprzedałam auto ,polisa jest w link 4,nabywca po rekalkulacji,ostatecznie ja wypowiedział. Teraz pytanie czy link 4 samo zwróci pieniądze,czy trzeba się o nie upomnieć? Polisa została opłacona za cały rok,i przekazem pocztowym. Z góry dzięki

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady ubezpieczyciel w takiej sytuacji kontaktuje się, aby uzyskać numer konta do zwrotu, lub wysyła zwrot przekazem pocztowym, na adres podany w polisie.

Witek
Gość

Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?

Witek
Gość

Witam.Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Niestety co do zasady ubezpieczyciel w tej sytuacji nie zwraca składki za AC.

Mario80
Gość

Mam szkode całkowitą z OC sprawcy. Pozostałosc auta zostala poddana licytacji przez firme ubezp. sprawcy. Gdy sprzedam auto najlepszemu oferentowi, co zrobic by odzyskac skladke za niewykorzystane swoje OC? Do swojego OC mialem wykupione NNW, z ktorego po zakonczeniu leczenia bede chcial skorzystac, ale to chyba nie stoi na przeszkodzie, by juz teraz ubiegac sie o zwrot czesci skladki OC,

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Jeśli to będzie sprzedaż auta, ubezpieczyciel musi jeszcze otrzymać wypowiedzenie ubezpieczenia podpisane przez nowego właściciela auta. Ale jeśli sprzeda Pan auto osobie która będzie chciała go przeznaczyć na części, najprawdopodobniej otrzyma Pan potwierdzenie oddania auta na demontaż. Wtedy wystarczy dosłać ten dokument i bez problemu odzyska Pan składkę. Rozwiązanie ubezpieczenia nie blokuje możliwości ubiegania się o odszkodowanie za zdarzenie, które miało miejsce w okresie obowiązywania ubezpieczenia. Bez problemu otrzyma Pan odszkodowanie z NNW.

Katarzyna
Gość
Witam, Mieliśmy samochód w leasingu i AC było obowiązkowe do zapłacenia oprócz naturalnie OC. Ubezpieczenie AC w kwocie 4960 zł zapłaciłam 26/07/2017 ( inne obowiązkowe również oprócz tego ), niedługo potem ( poczatek pazdziernika ) sprzedaliśmy samochód z leasingiem ( u tego samego leasingodawcy Millennium ). Nasz agent z PZU najpierw mówił,że AC reszta składki będzie zwrócona do nas na pewno i miał temat załatwić. Długo cisza była, więc skontaktowaliśmy sie z agentem a ten stwierdził, że po odesłaniu wszystkich dokumentów przejscia leasingu na inną firmę PZU odpisało,że całe ubezpieczenie OC + AC i innen przechodzi i zostaje u nowego… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady faktycznie kluczowe w tej sytuacji jest to, czy właściciel pozostanie ten sam czy się zmieni. Zwrot jest realizowany jedynie w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Pani przypadek jest dość nietypowy, ponieważ właścicielem jest Leasing i to się nie zmieniło. Zmienia się tylko Leasingobiorca. A w takiej sytuacji faktycznie brak jest podstaw do zwrotu składki za Ubezpieczenie.

Piotr
Gość

Witam,
Mam pytanie: 07.01 sprzedałem samochód z polisą ważną do 09.01. Nowy właściciel wykupił OC w innym towarzystwie. Nie zgłosiłem do mojego ubezpieczyciela sprzedaży i dziś otrzymałem wznowienie polisy z poleceniem zapłaty za cały kolejny rok. Co w takiej sytuacji: czy mogę zgłosić wypowiedzenie polisy? Czy muszę zapłacić za cały kolejny rok?

wpDiscuz