Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

Szukasz druku wypowiedzenia umowy OC?
Dokument wyślemy na Twój adres e-mail

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!

Zwrot składki OC i AC - odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!
Wypowiadasz umowę OC? Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy OC:
Dziękujemy!
Na Twoj adres e-mail wysłany zostanie link do pobrania dokumentu.
mfind.pl

Część I: zwrot składki z ubezpieczenia OC

1. Sprzedaż pojazdu

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę od razu z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać. Jednak nie musi tak być – ale do tego potrzebna jest dobra wola kupującego.

Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz odzyskać składkę.

Jak to wygląda w praktyce?

 • Najlepiej, abyś jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalił z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę;
 • W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek). W tym artykule opisujemy, jak to zrobić: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu;
 • Nabywca wypowiada Twoje OC;
 • W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.

WAŻNE: Nie musisz składać specjalnego wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel nie może trzymać Twoich pieniędzy – musi Ci je odesłać. Jeśli nie będzie miał informacji o numerze Twojego konta bankowego, spróbuje się z Tobą skontaktować w tej sprawie, a jeśli to się nie uda – wyśle pieniądze przekazem pocztowym.

Jeżeli opłacałeś polisę na raty i nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie gdy należałoby opłacić kolejną ratę – nie dostaniesz zwrotu, ponieważ nie było żadnej nadpłaty z Twojej strony. Zwróć też uwagę, że zwrot składki jest naliczany od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, a nie od daty sprzedaży.

PAMIĘTAJ: Jako sprzedający nie możesz w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela. To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od woli kupującego. Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.

Czytaj także: Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

2. Wyrejestrowanie pojazdu

Złomowanie pojazdu to przykra konieczność, która następuje najczęściej po wypadku albo ze starości. Po ostatnim pożegnaniu z autem przedmiot ubezpieczenia OC przestaje istnieć, więc jego posiadaczowi na otarcie łez należy się zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli przedstawisz swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz pieniądze na konto. Zwrot składki OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia, od daty wyrejestrowania pojazdu.

Czytaj także: Złomowanie pojazdu czy sprzedaż? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

3. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC wznowionego automatycznie

Zdążyłeś wpłacić składkę polisę która odnowiła się automatycznie, ale jednak wykupiłeś sobie OC w innym towarzystwie gdzie indziej i w związku z tym masz podwójne ubezpieczenie? Nie wszystko stracone! W każdym czasie możesz wypowiedzieć przedłużoną umowę powołując się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Składka zostanie Ci zwrócona, ale będzie pomniejszona o wartość należną ubezpieczycielowi za czas, w którym udzielał ochrony.

4. Rezygnacja z umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Gdy zakupisz OC przez telefon albo przez internet, możesz się rozmyślić – umożliwia Ci to Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić za całą polisę, masz 30 dni na wysłanie odstąpienia od umowy. Nie musisz podawać przyczyn. Zwrot składki dostaniesz proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.

Pamiętaj: jeżeli wszystkie szczegóły ustaliłeś z agentem przez telefon, a potem przyjedzie on do Ciebie z wnioskiem do podpisania i z gotową polisą, nie możesz potem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC. To prawo masz jedynie w przypadku gdy cały proces zawarcia umowy odbywa się na odległość.

Miałeś szkodę z OC – czy przysługuje Ci zwrot składki?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. W lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet gdy polisa została „użyta”, czyli wypłacono z niej odszkodowanie.

Część II: zwrot składki z AC i innych ubezpieczeń dobrowolnych

Autocasco jest umową dobrowolną. Informacje o tym, czy możesz ją zerwać i na jakich warunkach, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ogólne zasady reguluje kodeks cywilny, jednak często znajduje się w nim zastrzeżenie „chyba że strony postanowią inaczej”, wobec tego powinieneś zobaczyć, co faktycznie strony postanowiły, czyli co znajduje się w OWU.

1. Sprzedaż pojazdu

Najczęściej, gdy sprzedasz samochód, autocasco i inne dobrowolne ubezpieczenia (np. NNW, assistance, ubezpieczenie szyb lub opon) wygasają z datą sprzedaży:

Art. 823 § 3 kc: Jeżeli prawa, o których mowa w § 1, nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

Wystarczy powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że pozbyłeś się pojazdu, a ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych. Tym różni się postępowanie w przypadku obowiązkowej polisy OC od ubezpieczeń dobrowolnych: umowa OC przechodzi na nabywcę z mocy ustawy, natomiast ubezpieczenia dobrowolne z reguły wygasają przy sprzedaży auta. Ich przeniesienie na nowego właściciela wymaga indywidualnej zgody zakładu ubezpieczeń.

2. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia

Art. 812 § 4 kc pozwala na rezygnację z umowy ubezpieczenia dobrowolnego, jeżeli wykupiłeś je na czas dłuższy niż sześć miesięcy – ale tylko w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Tak jak w innych przypadkach, także tutaj należy spodziewać się zwrotu składki pomniejszonego o należność za czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała.

3. Rezygnacja z umowy zawartej przez telefon lub internet

Ten przypadek jest identyczny jak przy OC. Jeżeli umowę zawierałeś na odległość, masz 30 dni na odstąpienie od niej. Ubezpieczyciel pobierze składkę tylko za czas, w którym udzielał ochrony.

Czytaj także: Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę, więc gdy sprzedałeś samochód, odzyskasz składkę za OC wyłącznie jeśli nowy właściciel wypowie umowę.
 • Składka OC do zwrotu jest obliczana od daty wypowiedzenie umowy przez nabywcę, a nie od dnia sprzedaży auta.
 • Odzyskasz składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia również gdy wypowiesz umowę przedłużoną automatycznie lub odstąpisz od umowy zawartej przez internet/telefon w ciągu 30 dni.
 • Przysługuje Ci zwrot składki z OC nawet jeśli z polisy było wypłacone odszkodowanie.
 • Ubezpieczenia dobrowolne, czyli AC, NNW, assistance i inne, wygasają z chwilą sprzedaży samochodu, więc od razu przysługuje Ci z nich zwrot składki.
 • Informacje o możliwości wcześniejszego rozwiązania umów dobrowolnych znajdziesz w swoich OWU.

Doświadczenie w branży ubezpieczeniowej zdobywałem pracując na infolinii jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu wiem, z jakimi problemami borykają się klienci, a teraz chętnie o tym piszę, udzielając informacji i praktycznych wskazówek. W wolnym czasie oddaje się pasji fotografowania pejzaży miejskich i natury, a z elektronicznej rozrywki preferuję symulatory i strategie. Pasjonat historii techniki oraz odkrywania zapomnianych zakątków Polski.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

16 komentarzy do "Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Tomasz
Gość

Świetny artykuł. Co jeśli ubezpieczyciel zwrócił zbyt niską kwotę niewykorzystanego ubezpiecznia OC? Ile dni mam na reakcję? Czy istnieją wzory pism które umozliwiłyby na szybkie odzyskanie należnej części zwrotu?

Łukasz Leus
Ekspert

Dziękujemy 🙂 Nie spotkaliśmy się jak na razie z sytuacją gdzie ubezpieczyciel wypłacił zbyt małą kwotę. Jednak w przypadku takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić reklamację do ubezpieczyciela z prośbą o ponowne przeliczenie. Konkretnych terminów na taką reklamację, ani wzorów nie ma i tego typu sprawy można bez problemu zgłosić na infolinii lub formularzu kontaktowym konkretnego ubezpieczyciela 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Tomasz
Gość

Rzeczywiście, kontakt z infolinią okazał się skuteczną formą rozwiązania problemu. Wygląda na to że był to błąd ludzki który druga strona chciała szybko rozwiązać. Różnica w należności zostanie przesłana w ciągu 14 dni na konto.

Jarek
Gość

Dla mnie ten system nie zwracania pieniędzy z polisy w przypadku gdy kupujAcy nie wypowie umowy jest totalnie chory.Następny sposób na zarabianie pieniędzy przez ubezpieczalnie.Powinno być tak że sprzedający zgłasza zbycie pojazdu oczywiście potwierdzone przez komunikację dla ubezpieczyciela i ten daje max 1 miesiąc ,a reszta do zwrotu.

Magdalena
Gość

Miałam OC do czerwca 2017 roku, sprzedałam samochód w listopadzie 2016, składka wynosiła ok 1000 zł. Osoba, która kupiła moje auto zrezygnowała z tego ubezpieczenia, dostałam zwrot w wys. 34 zł. Czy to nie za mało?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

powinna Pani poprosić ubezpieczyciela drogą oficjalną (pisemnie) o uzasadnienie wysokości zwrotu składki z OC. Zależy też ile Pani zapłaciła za OC.

Pozdrawiam

grzegorz
Gość

Witam, jeśli to możliwe to prosił bym o odpowiedź 🙂 sprzedałem auto z opłaconą polisą, po czym osoba która to auto kupiła sprzedała je dalej, kolejny właściciel wypowiedział umowę OC…komu należy się zwrot?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry

Zwrot składki należy się osobie, która wypowiedziała umowę.

Pozdrawiam

Kamil
Gość

Witam,
teraz to już nie za bardzo rozumiem 🙂
Zwrot składki należy się osobie:
– „która wypowiedziała umowę” – czyli kupującemu ?
– czy osobie która zawarła polisę – sprzedającemu ?

Czy jeżeli kupię samochód z ważną polisą OC i opłaconą wysoką składką – stwierdzę że mogę wykupić polisę taniej u innego ubezpieczyciela i wypowiem poprzednią polisę zawartą przez sprzedającego – to kto dostanie zwrot z poprzedniej polisy? Ja (jako osoba wypowiadająca), czy sprzedający (jako ‚właściciel’ wypowiadanej polisy?) ?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
zwrot nadpłaconej składki z tytułu OC należy się osobie,która zawarła umowę ubezpieczenia, czyli sprzedającemu. Zwrot z wypowiedzianej polisy dostanie zatem poprzedni właściciel (,,właściciel” wypowiadanej polisy).

Pozdrawiam

Monika
Gość

Czy jeśli opłaciłam składkę 15 stycznia – umowa zawarta na odległość przez internet, a samochód został sprzedany 21 stycznia, czyli dokładnie 7 dni później, to czy przysługuje mi możliwość odstąpienia od umowy i otrzymania zwrotu składki, czy w przypadku sprzedaży auta, jedyną możliwością jest wypowiedzenie przez kupującego?

Urszula Borowiecka
Ekspert

W opisanej przez Panią sytuacji jedyną możliwością jest wypowiedzenie umowy przez nabywcę. Od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość odstąpić można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia.

Ewelina
Gość

Witam mam problem kupiłam auto i nie wypowiedziałam polisy oc po przednim właścicielu widnieją na nim dane poprzedniego właściciela oraz stary numer rejestracyjny i on też tego nie zrobił składkę opłacałam ja przed zakończeniem polisy zezłomowałam pojazd wysłałam dokumenty z decyzją o zezłomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu i prośbę o wypłacenie za nie wykorzystany okres czasu wraz z oświadczeniem właściciela że sprzedał mi auto PZU nie wypłaciło mi pieniędzy i dalej brakuje jakiegoś dokumentu nie widnieje im w systemie co mam robić?

Urszula Borowiecka
Ekspert

O jaki dokument chodzi?

Tomasz
Gość
Witam, Auto w leasingu do 10.04.2017 roku. Ważność polis OC i AC do 23.04.2017. Jednak polisa OC i AC była na mnie ( za zgodą Leasingodawcy ) W dniu 10.04.2017 zakończył się leasing i otrzymałem dokument zakupu auta ( faktura ), zarejestrowałem samochód na siebie prywatnie ( leasing był na firmę ) i opłaciłem polisy OC i AC u innego ubezpieczyciela od 10.04.2017. Zgłosiłem więc do poprzedniego ubezpieczyciela ( Generali ) wypowiedzenie polis. Dziś otrzymałem informację od Generali, że nie przysługuje mi zwrot za 14 dni OC i AC, bo polisa była na mnie. Tak, ale auto nie było na… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

W zaistniałej sytuacji doszło do przeniesienia na Pana prawa własności pojazdu, co oznacza według mnie, że mógł Pan wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, tym samym żądać zwrotu składki za niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową (art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

wpDiscuz