Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?
mfind.pl

Kiedy możesz odstąpić od umowy AC?

W większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy autocasco. Tym samym umowa zawarta na 12 miesięcy musi trwać przez cały ten okres i za ten okres w całości przysługuje ubezpieczycielowi składka. Art. 812.  § 4 kodeksu cywilnego mówi o tym, że jeśli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż 6 miesięcy (a tak się najczęściej dzieje przy umowie autocasco), to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni od zawarcia. Gdy jesteś przedsiębiorcą – w ciągu 7 dni. Pamiętaj, że odstąpienie od umowy nie zwalnia Cię z obowiązku opłacenia składki za czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.

Kiedy umowa autocasco wygasa?

Są sytuacje, w których umowa autocasco wygasa:

 • koniec obowiązywania polisy AC

 • szkoda całkowita lub utrata auta, np. w wyniku kradzieży – gdy otrzymałeś z tego powodu od towarzystwa sumę ubezpieczenia

 • kilka szkód i otrzymanie przez Ciebie z tego powodu kilku odszkodowań, które wyczerpały sumę ubezpieczenia

 • jeśli przy zawieraniu umowy AC podałeś fałszywe informacje, które miałyby wpływ na to, by towarzystwo nie podpisało z Tobą tej umowy

 • z dniem wyrejestrowania pojazdu, przy czym zobowiązany jesteś okazać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu

 • z chwilą sprzedaży pojazdu (chyba że sprzedający, kupujący oraz ubezpieczyciel wyrażą zgodę na kontynuowanie polisy AC przez kupującego)

 • w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe

 • po upływie terminu zapłaty kolejnej raty składki, pod warunkiem że tak przewiduje umowa, a ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie jego odpowiedzialności (na podstawie art. 814 § 3 kodeksu cywilnego)

 • jeśli ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

W każdym przypadku zakład ubezpieczeń może od Ciebie żądać zapłaty składki za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.

Czy możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela samochodu?

Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela tylko gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi na to zgodę przed podpisaniem umowy sprzedaży. Jeśli nie, ubezpieczenie wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu i  nabywca musi sobie kupić nowe AC.

Są przypadki, w których możliwe jest kontynuowanie polisy AC przez kupującego, jak np. w GoAuto Gothaer:

Jak starać się o zwrot składki w przypadku sprzedaży auta?

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC, bo np. sprzedałeś samochód, wystarczy że przekażesz ubezpieczycielowi zawiadomienie o zbyciu pojazdu wraz z kopią umowy sprzedaży oraz numerem konta. Zwrot otrzymasz za czas do końca okresu, za który składka była opłacona.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą wykluczać możliwość zwrotu składki niewykorzystany okres ubezpieczenia mimo wcześniejszego zakończenia polisy.

UWAGA: Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego pojazd. Wyłącznie w przypadku gdy nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę, dostaniesz zwrot składki za OC. Wszelkie ubezpieczenia dobrowolne, w tym AC, wygasają z chwilą przeniesienia własności, więc przysługuje Ci z nich zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Autor artykułu:

Lubię czytać, zdobywać wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pisałam artykuły i przeprowadzałam wywiady do lokalnego tygodnika, obecnie jestem także dziennikarką portalu 5praca.pl. Zaczynam pracę na stanowisku asystentki brokera ubezpieczeniowego, a dążę do uzyskania uprawnień samodzielnego brokera. Prywatnie nie jem i nie zabijam żadnych zwierząt oraz marzę o idealnym świecie bez zła.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
jan
Gość

mam szkodę całkowitą z OC sprawcy
czy moje AC wygaśnie z dniem zdarzenia i nastąpi zwrot niewykorzystanej składki mojego AC (spółka córka w stosunku do OC sprawcy), kiedy muszę powiadomić moje TU od AC

jeżeli się zdecyduje naprawić wrak to muszę zgłości w moim TU że była taka naprawa

Urszula Borowiecka
Ekspert

W takiej sytuacji należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o szkodzie całkowitej z OC. Jeśli nie zdecyduje się Pan na naprawę, AC się rozwiązuje i powinien nastąpić zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli naprawi Pan wrak, AC będzie można kontynuować.

rafał
Gość

witam, czy polisa AC wznawia się automatycznie na następny rok tak jak to jest z polisą OC czy muszę złożyć wypowiedzenie polsy AC?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Polisa AC nie wznawia się automatycznie, wygasa wraz z końcem okresu na jaki została zawarta. Nie trzeba w takiej sytuacji wypowiadać umowy.

ines
Gość

Witam, 31 sierpnia zawarłam umowę na AC samochodu, Jednakże przez błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń umowa zawarta została na auto o roku produkcji 2004, a nie jak się okazało po odebraniu twardego dowodu rejestracyjnego 2005. wówczas zmiany w Polisie AC skutkują dopłata 120 zł z mojej strony. Wydaje mi się to trochę nie jasne ponieważ dlaczego ja mam ponosić koszty za błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń, Czy mogę wówczas odstapić od umowy?
Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Niestety jest tak, że podpisując polisę, oświadcza Pani, że podane dane w umowie są zgodne z prawdą. Ubezpieczyciel na pewno powoła się na ten zapis. Nie minęło jeszcze 30 dni od daty zawarcia umowy. Proszę powołać się na Art. 812. § 4 kodeksu cywilnego, tak jak pisaliśmy w artykule i zakład ubezpieczeń powinien rozwiązać z Panią umowę.

Robert
Gość

Proszę o informację czy muszę płacić na polisę AC jeśli dostałem dwie propozycje tzn. podpisałem dwa wnioski o ubezpieczenie a opłaciłem tylko jeden. Czy po przesłaniu mi polisy drugiej muszę ją zapłacić ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Wszystko zależy od tego, czy otrzymał Pan propozycję ubezpieczenia ważną po opłaceniu składki, czy zawarł Pan od razu umowę. Proponuje skontaktować się osobą, z którą załatwiał Pan ubezpieczenie i zapytać u źródła jak sprawa wygląda.

wpDiscuz