Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?
mfind.pl

Kiedy możesz odstąpić od umowy AC?

W większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy autocasco. Tym samym umowa zawarta na 12 miesięcy musi trwać przez cały ten okres i za ten okres w całości przysługuje ubezpieczycielowi składka. Art. 812.  § 4 kodeksu cywilnego mówi o tym, że jeśli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż 6 miesięcy (a tak się najczęściej dzieje przy umowie autocasco), to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni od zawarcia. Gdy jesteś przedsiębiorcą – w ciągu 7 dni. Pamiętaj, że odstąpienie od umowy nie zwalnia Cię z obowiązku opłacenia składki za czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.

Kiedy umowa autocasco wygasa?

Są sytuacje, w których umowa autocasco wygasa:

 • koniec obowiązywania polisy AC

 • szkoda całkowita lub utrata auta, np. w wyniku kradzieży – gdy otrzymałeś z tego powodu od towarzystwa sumę ubezpieczenia

 • kilka szkód i otrzymanie przez Ciebie z tego powodu kilku odszkodowań, które wyczerpały sumę ubezpieczenia

 • jeśli przy zawieraniu umowy AC podałeś fałszywe informacje, które miałyby wpływ na to, by towarzystwo nie podpisało z Tobą tej umowy

 • z dniem wyrejestrowania pojazdu, przy czym zobowiązany jesteś okazać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu

 • z chwilą sprzedaży pojazdu (chyba że sprzedający, kupujący oraz ubezpieczyciel wyrażą zgodę na kontynuowanie polisy AC przez kupującego)

 • w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe

 • po upływie terminu zapłaty kolejnej raty składki, pod warunkiem że tak przewiduje umowa, a ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie jego odpowiedzialności (na podstawie art. 814 § 3 kodeksu cywilnego)

 • jeśli ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

W każdym przypadku zakład ubezpieczeń może od Ciebie żądać zapłaty składki za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.

Czy możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela samochodu?

Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela tylko gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi na to zgodę przed podpisaniem umowy sprzedaży. Jeśli nie, ubezpieczenie wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu i  nabywca musi sobie kupić nowe AC.

Są przypadki, w których możliwe jest kontynuowanie polisy AC przez kupującego, jak np. w GoAuto Gothaer:

Jak starać się o zwrot składki w przypadku sprzedaży auta?

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC, bo np. sprzedałeś samochód, wystarczy że przekażesz ubezpieczycielowi zawiadomienie o zbyciu pojazdu wraz z kopią umowy sprzedaży oraz numerem konta. Zwrot otrzymasz za czas do końca okresu, za który składka była opłacona.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą wykluczać możliwość zwrotu składki niewykorzystany okres ubezpieczenia mimo wcześniejszego zakończenia polisy.

UWAGA: Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego pojazd. Wyłącznie w przypadku gdy nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę, dostaniesz zwrot składki za OC. Wszelkie ubezpieczenia dobrowolne, w tym AC, wygasają z chwilą przeniesienia własności, więc przysługuje Ci z nich zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Autor artykułu:

Lubię czytać, zdobywać wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pisałam artykuły i przeprowadzałam wywiady do lokalnego tygodnika, obecnie jestem także dziennikarką portalu 5praca.pl. Zaczynam pracę na stanowisku asystentki brokera ubezpieczeniowego, a dążę do uzyskania uprawnień samodzielnego brokera. Prywatnie nie jem i nie zabijam żadnych zwierząt oraz marzę o idealnym świecie bez zła.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

14 komentarzy do "Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
jan
Gość

mam szkodę całkowitą z OC sprawcy
czy moje AC wygaśnie z dniem zdarzenia i nastąpi zwrot niewykorzystanej składki mojego AC (spółka córka w stosunku do OC sprawcy), kiedy muszę powiadomić moje TU od AC

jeżeli się zdecyduje naprawić wrak to muszę zgłości w moim TU że była taka naprawa

Urszula Borowiecka
Gość

W takiej sytuacji należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o szkodzie całkowitej z OC. Jeśli nie zdecyduje się Pan na naprawę, AC się rozwiązuje i powinien nastąpić zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli naprawi Pan wrak, AC będzie można kontynuować.

rafał
Gość

witam, czy polisa AC wznawia się automatycznie na następny rok tak jak to jest z polisą OC czy muszę złożyć wypowiedzenie polsy AC?

Urszula Borowiecka
Gość

Polisa AC nie wznawia się automatycznie, wygasa wraz z końcem okresu na jaki została zawarta. Nie trzeba w takiej sytuacji wypowiadać umowy.

ines
Gość

Witam, 31 sierpnia zawarłam umowę na AC samochodu, Jednakże przez błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń umowa zawarta została na auto o roku produkcji 2004, a nie jak się okazało po odebraniu twardego dowodu rejestracyjnego 2005. wówczas zmiany w Polisie AC skutkują dopłata 120 zł z mojej strony. Wydaje mi się to trochę nie jasne ponieważ dlaczego ja mam ponosić koszty za błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń, Czy mogę wówczas odstapić od umowy?
Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Niestety jest tak, że podpisując polisę, oświadcza Pani, że podane dane w umowie są zgodne z prawdą. Ubezpieczyciel na pewno powoła się na ten zapis. Nie minęło jeszcze 30 dni od daty zawarcia umowy. Proszę powołać się na Art. 812. § 4 kodeksu cywilnego, tak jak pisaliśmy w artykule i zakład ubezpieczeń powinien rozwiązać z Panią umowę.

Robert
Gość

Proszę o informację czy muszę płacić na polisę AC jeśli dostałem dwie propozycje tzn. podpisałem dwa wnioski o ubezpieczenie a opłaciłem tylko jeden. Czy po przesłaniu mi polisy drugiej muszę ją zapłacić ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Wszystko zależy od tego, czy otrzymał Pan propozycję ubezpieczenia ważną po opłaceniu składki, czy zawarł Pan od razu umowę. Proponuje skontaktować się osobą, z którą załatwiał Pan ubezpieczenie i zapytać u źródła jak sprawa wygląda.

Paweł
Gość
Witam, Proszę o opinie ponieważ w 2011 wykupiłem AC dzieląc płatność na 2 raty w UniQa a konkretnie w agencji, która reprezentowała towarzystwo. Przed upływem terminu płatności drugiej raty udałem się do agencji z pytaniem czy mogę zrezygnować z dalszej ochrony nie płacąc kolejnej składki. Pani z obsługi potwierdziła i poinformowała mnie ,że na podstawie pisemnej rezygnacji możemy to zrobić na miejscu i nie będę musiał płacić kolejne składki. Sporządziłem pisemną rezygnację i zapomniałem o sprawie a dziś otrzymuję po 6 latach informację, że mam zaległości i sprawę przejmuje Ultimo w celu odzyskania należności. Mało tego w tym czasie czyli… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Gość

Witam. Proponuje skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać, czy rezygnacja była nieskuteczna, czy nie dotarła. Jeśli nie dotarła lub była nieskuteczna, należałoby kontaktować się dalej z agentem, celem załatwienia sprawy do końca.

Krzysztof
Gość

Witam wykupiłem Mini AC agent z ubezpieczalni uszykował mi ofertę na kwotę 730 zł po czym się zgodziłem i podpisałem.Po upływie 1,5 miesiąca dostałem od PzU pismo iż podane zniżki przez agenta nie należą się mi i mam dopłacić jeszcze 770 zł.Od 3 miesięcy agent próbuję odkręcić sprawę i mówi mi że nie mam opłacać dodatkowej kwoty ,a Pzu straszy windykacją.Proszę o radę

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady jest tak, że podpisując polisę potwierdza Pan, że podane dane są poprawne i zgodne z prawdą, a w razie rozbieżności ubezpieczyciel ma prawo do ponownego przeliczenia składki. Zgaduje, że agent sam wpisał zniżki, nie konsultując tego z Panem. Niestety jest tak, że jeśli ubezpieczyciel nie otrzyma od Pana dopłaty, najprawdopodobniej przekaże sprawę do firmy zewnętrznej, zajmującej się windykacją. Wtedy będą doliczane odsetki od tej kwoty. Proponuję jak najszybciej załatwić sprawę z Agentem. Czas niestety działa w tym przypadku na Pana niekorzyść.

Magda
Gość

Witam. Chce rozwiazac umowe AC. Powolujac sie na art 812 par 4, co w przypadku kiedy nie zostalam poinformowana o mozliwosci rozwiazania umowy w terminie 30 dni? Czas ten biegnie od dnia, ktorym sie tego dowiedzialam?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Tak, dokładnie tak jest zapisane w Art. 812. § 4.

wpDiscuz