Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Holowanie pojazdu na własną rękę? Czy lepiej kupić assistance?

Holowanie pojazdu na własną rękę? Czy lepiej kupić assistance?
mfind.pl

Jak holować na własną rękę?

Podstawą jest właściwa linka i haki holownicze. Jeśli ich nie masz, w ogóle nie myśl o holowaniu. Nieodpowiednia, źle oznakowana i błędnie zamocowana linka może być przyczyną kolejnej kraksy albo kosztować Cię mandat. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy! Własne, na szybko przygotowane konstrukcje to też zły pomysł na holowanie. Jeśli do przejechania masz kilkaset metrów, może nic się nie stanie, ale jeśli odległość jest większa, możesz uszkodzić auto holujące lub holowane i narazić się na naprawdę duże koszty.

Kiedy nie wolno holować pojazdu samodzielnie?

Pamiętaj także, że nie wszystkie samochody można holować! Zabronione jest holowanie aut z niesprawnym systemem kierowniczym i hamulcowym, np. po wypadku. Jeśli z auta wyciekają jakiekolwiek płyny lepiej nie ryzykować zablokowania kół lub niewyhamowania w porę. Nie wolno także holować samochodów na autostradach. Z autostrady ściągnie Cię tylko upoważniony, specjalny pojazd holowniczy pomocy. Tu koleżeńska przysługa nie wchodzi w grę i może Cię słono kosztować.

Jeśli holowanie nie na własną rękę, to jak?

Jeśli dysponujesz ubezpieczeniem AC, bardzo prawdopodobne, że masz w nim również zawarty mini pakiet assistance, przynajmniej w podstawowym zakresie. Sprawdź dokładnie, na jaką pomoc możesz liczyć, by w razie awarii nie było rozczarowania.

Holowanie pojazdu w ramach takiej polisy odbywa się przeważnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale może się wiązać ze spełnieniem określonych warunków i limitami, np. kilometrowym. Najczęściej to bardzo mały dystans.

Na co pozwala dobre assistance?

Assistance samochodowe to niewielki wydatek, który może zabezpieczyć ewentualne duże problemy. Jest równoważny jednemu holowaniu na niewielką odległość! Gdy auto zepsuje się, np. w podróży zagranicznej, to koszt jego transportu do Polski czy na drugi koniec kraju bez assistance, może nawet przekroczyć wartość samochodu!

Dlatego szczególnie przed podróżą zagraniczną wykup pakiet assistance i sprawdź limity kilometrów. Czy pakiet pozwoli na bezproblemowe doholowanie auta do najbliższego warsztatu i przywrócenie go do stanu, żebyś mógł kontynuować podróż? To najlepsza opcja. Ubezpieczyciele nie oferują z reguły możliwości odholowania samochodu z zagranicy do miejsca zamieszkania w Polsce, chyba że odległość mieści się w zakresie limitów. Droższe opcje pozwalają na holowanie do 1000 km. Pamiętaj też, że takie ubezpieczenie to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy. Gdy chcesz holować na własną rękę, musisz i to sobie sam zorganizować!

Sprawdź najdogodniejszy dla siebie wariant w naszej porównywarce OC/AC i daj spokój z załatwianiem kłopotów z samochodem na własną rękę i przy pomocy kolegów!

mfind.pl

 

Podsumowanie

 • Samodzielne holowanie nie zawsze jest tańsze, a bywa niebezpieczne!
 • Nie holuj samochodu bez odpowiedniej linki i haka!
 • Auta uszkodzone, z niesprawnym systemem hamulcowym czy kierowniczym nie mogą być holowane!
 • Jeśli dysponujesz assistance w AC, holowanie zostanie rozliczone w ramach ubezpieczenia, ale do niewielkich odległości.
 • Kupując Assistance, także darmowe, w pakiecie ubezpieczeniowym, koniecznie sprawdź jego zakres!
 • Assistance to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy.
 

Autor artykułu:

Redaktor naczelna, content manager i specjalista ds. marketingu sieciowego z 10- letnim doświadczeniem w branży internetowej. Tworzy treści na strony internetowe, prowadzi bloga, pisze do prasy i doradza w zakresie social media.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Holowanie pojazdu na własną rękę? Czy lepiej kupić assistance?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
karol
Gość

No właśnie, na autostradzie trzeba dzwonić po pomoc drogową. Dobrze mieć wtedy sprawdzoną firmę, której usługi nie kosztują majątku. Ja mam taką: [reklama], bardzo fajni goście, którzy znają się na samochodach i potrafią od razu naprawić usterkę

wpDiscuz