Ubezpieczenie Auto Casco (AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To, czy je kupisz zależy wyłącznie od ciebie. Warto je jednak mieć. Podpowiadamy dlaczego.

Czym jest Auto casco?

Na stronie internetowej Rzecznika Finansowego Auto Casco (AC) jest zdefiniowane jako „ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli) na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży”. Ta definicja – mimo, że bardzo zwięzła – wymienia wszystkie ryzyka, przed którymi chroni to ubezpieczenie.

Kiedy może przydać się Auto casco?

Jedną z wymienionych powyżej szkód, w przypadku której możesz liczyć na odszkodowanie z Auto Casco jest kradzież samochodu. Z danych podanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2018 r.  w Polsce skradziono 9 075 samochodów. To o 1 165 mniej niż w 2017 r. Policja podkreśla, że po raz pierwszy od lat liczna skradzionych samochodów spadła poniżej 10 000 szt.

Poprawa statystyk będzie dla ciebie mało pocieszająca jeżeli po rano po wyjściu z domu zamiast swojego samochodu zobaczysz puste miejsce. W takiej sytuacji szczęściem w nieszczęściu jest posiadanie polisy Auto Casco. To właśnie odszkodowanie z niej wypłacone zrekompensuje ci utratę samochodu i pozwoli – choć częściowo – sfinansować zakup nowych czterech kółek.

Z Auto Casco otrzymasz nie tylko pieniądze, dzięki którym sfinansujesz zakup nowego samochodu. LINK4 poinformował o uruchomieniu nowego produktu – „Pomoc po kradzieży”. W jego ramach ubezpieczyciel wypłaci świadczenie do 2 tys. zł, które będziesz mógł przeznaczyć na np. na zakup rzeczy, które znajdowały się w skradzionym pojeździe, ale nie były objęte ubezpieczeniem AC, wynajęcie samochodu zastępczego, przejazdy taksówkami czy rejestrację kolejnego pojazdu. Dodatkowo, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, czynnej 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

4 powody, dla których warto mieć AC – 1. Zniszczenie samochodu

Zmieniający się klimat powoduje niespotykane wcześniej w naszym kraju zjawiska atmosferyczne – np. silne burze, którym towarzyszą wichury. Na ich skutek z drzewa, pod którym zostawiłeś samochód może urwać się konar i uderzyć w twoje auto. Gdybyś nie miał Auto Casco naprawę musiałbyś sfinansować z własnej kieszeni, a tak odszkodowanie za zniszczony samochód dostaniesz od ubezpieczyciela.

2. Nieznany sprawca szkody

Jedziesz po zakupy do supermarketu. Z trudem znajdujesz miejsce na parkingu. Idziesz do sklepu a po powrocie zastajesz np. wgniecenie w drzwiach, uszkodzone lusterko czy zarysowany element karoserii. W dodatku sprawca nie miał tyle przyzwoitości i nie zostawia za wycieraczką kartki z kontaktem do siebie, a kamera monitoringu nie obejmuje miejsca, w którym zostawiłeś samochód. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja szkody z polisy AC.

3. Uszkodzenie samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem

Podczas jazdy przez las – zwłaszcza nocą – może zdarzyć się, że na jezdnię wyskoczy dzikie zwierzę, które oślepione światłami twojego samochodu stanie jak wryte na drodze. Może się zdarzyć, że – nawet mimo niewielkiej prędkości – nie uda ci się go ominąć. Wypadki z udziałem zwierząt mogą być bardzo groźne i powodują poważne uszkodzenia, których usunięcie może być bardzo drogie (zakładając, że ani tobie ani twoim pasażerom nic się nie stanie). Jeżeli masz Auto Casco to koszty naprawy twojego samochodu pokryje ubezpieczyciel.

4. Uszkodzenia w twoim samochodzie spowodowane przez… ciebie

Wyjeżdżasz z miejsca parkingowego i – nieco zbyt silnie – skręcasz kierownicą. Skutek? Bok samochodu przytarty o słupek wyznaczający granicę parkingu. Powodujesz kolizję. Uszkodzenia w samochodzie poszkodowanego kierowcy pokryje twoje ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Swój samochód możesz naprawić za własne pieniądze lub z odszkodowania z polisy AC.

Dyskusji nie podlega fakt, że ubezpieczenie Auto Casco trzeba kupić dla nowego samochodu (zwłaszcza jeśli jego zakup finansujesz kredytem). Taką polisę warto też mieć w także jeśli twój samochód ma kilka czy kilkanaście lat. Nie musisz ubezpieczać go w pełnym zakresie. Wystarczy, że kupisz polisę chroniącą tylko od wybranych ryzyk (np. od kradzieży czy zniszczenia na skutek działania żywiołów. Pamiętaj! Rezygnacja z Auto Casco nie jest dobrym pomysłem. Co prawda polisa AC nie będzie tarczą chroniącą twój samochód przed jego zniszczeniem czy kradzieżą, ale dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie, które pokryje twoje straty.

Ile kosztuje Autocasco? AC nie musi być drogie!

Tu możesz być zaskoczony i to na plus. Ponieważ ceny OC ostatnio dość znacząco spadły ( pisaliśmy o tym niedawno TUTAJ) , cena pakietu, czyli OC + AC może wynieść tyle ile do tej pory płaciłeś za samo OC –  zwłaszcza wtedy, kiedy nie zadałeś sobie specjalnie trudu, aby porównać ceny polis.

Aby to zilustrować, przeprowadziliśmy kalkulację dla 38 -letniego mężczyzny –  mieszkańca Warszawy, który jest właścicielem Skody Octavii z 2012 roku.

Najtańszą polisę OC dla tej osoby zaproponowała AXA:

 

 

Jest to jednak samo OC, które nie przyda nam się kiedy auto zostanie skradzione, uszkodzone, lub to my będziemy sprawcami kolizji. Skoda, którą jeździ nasz klient jest warta aktualnie około 25-30 tys. złotych.

Za ile można kupić dla niej AC?

AC nie musi być drogie!

AC nie musi być drogie, to jeden z mitów, które obrosły wokół auto casco.

Jak widać na naszym przykładzie,  już za 800 zł, możemy wykupić pakiet OC+AC w Link 4. Oznacza to, że koszt samego AC w tym przypadku zaledwie 260 zł.

Nie jest to co prawda polisa, o której możemy powiedzieć, że przyda się zawsze i wszędzie ( zawiera między innymi wkład własny),  ale doskonale ochroni nasz majątek w przypadku dużych kłopotów. Jej koszt to mniej niż złotówka dziennie i powiedzmy sobie szczerze: który większość z nas, posiadając samochód jest spokojnie w stanie taką kwotę wpisać w budżet.

 

 

Czy warto takie AC wykupić?

Wyobraź sobie, że doprowadzasz do wypadku ( chwila nieuwagi, poślizg, czy gwałtowne hamowanie na mokrej jezdni). Uszkodzenia nie są ogromne, ale zbite dwa reklektory, zniszczona maska, błotnik, urwane lusterko i zarysowane drzwi mechanik wycenia słono. Koszt naprawy to blisko 8000 zł. Boli, prawda? Nie jest to jeszcze najgorszy scenariusz, ponieważ przy całkowitej kasacji auta straciłbyś jeszcze więcej. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup AC.

Za bezpieczeństwo, także finansowe, warto zapłacić.

 

kalkulator oc ac