Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Co daje polisa AC samochodu? Jakie są składniki polisy autocasco?

Co daje polisa AC samochodu? Jakie są składniki polisy autocasco?
mfind.pl

Co to jest autocasco?

Autocasco (AC) to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni Twój samochód. Dzięki niemu możesz uzyskać odszkodowanie, kiedy to Ty spowodujesz wypadek, Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo. AC ma różne zakresy, dlatego przed jego wyborem należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie AC (autocasco) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Zapewnia odszkodowanie właścicielowi samochodu m.in.  w przypadku jego kradzieży, uszkodzenia przez osoby trzecie, uszkodzenia przez żywioły lub stłuczki z winy kierowcy ubezpieczonego auta.

Zasady działania ubezpieczenia AC określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) konkretnego zakładu ubezpieczeń, który wybierzesz.

Ubezpieczenie AC często sprzedawane jest w pakiecie z obowiązkowym OC oraz innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi takimi jak NNW czy assistance. Do wyboru są różne warianty ubezpieczenia AC, więc każdy posiadacz samochodu może je dostosować do swoich potrzeb. Autocasco powinno być jak najlepsze, a nie jak najtańsze, ponieważ to Ty później masz dostać odszkodowanie z tej polisy. Dlatego przy wyborze AC kieruj się bardziej zakresem ubezpieczenia niż jego ceną.

Ubezpieczenie AC kupuje zaledwie 27% Polaków. Zniechęca ich wysokość składki. Oszczędzają, a potem w razie stłuczki często muszą  pokrywać koszty z własnej kieszeni i wychodzi na to, że zrobili kiepski interes. Fakt – składka AC to cena świętego spokoju.

Co daje AC? Zakres ubezpieczenia autocasco zależy od warunków, jakie oferuje konkretny zakład ubezpieczeń oraz od Twoich preferencji.  Zakres ochrony, którą proponuje dany ubezpieczyciel określony jest zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Pamiętaj, żeby je dokładnie przeczytać (mimo że często są długie i napisane mało przystępnym językiem). Pamiętaj też, że warto dobrze porównać konkurencyjne oferty dostępne na rynku.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając polisę autocasco?

Generalnie prawda jest taka, że komfort kosztuje. Z badań wynika zaś, że klienci przy wyborze autocasco najczęściej kierują się ceną. Tymczasem wysokość składki to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Takich spraw jest więcej:

 • Zakres ubezpieczenia. Czy obejmuje: zderzenie nie tylko z innym pojazdem, ale i ze zwierzęciem, osobą, przedmiotem; działania osób trzecich polegające na uszkodzeniu pojazdu i wyposażenia; zniszczenia wynikające z  powodzi, zatopienia, gradobicia czy uderzenia pioruna, pożaru oraz kradzieży.

 • Suma ubezpieczenia. Jej wysokość musi być określona w umowie z ubezpieczycielem. Najczęściej ubezpieczyciel posłuży się tabelami zawierającymi wartości pojazdów uwzględniającymi markę, wiek itp. Jeśli masz bogatą wersją auta, albo wyposażenie dodatkowe zwróć na to uwagę, bo tabele nie zawierają takich szczegółów i wartość Twojego samochodu może być wówczas zaniżona. Sprawdź, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania polisy czy też maleje z każdym miesiącem. Nowe samochody szybko tracą na wartości, dlatego warto zainteresować się wykupieniem stałej sumy ubezpieczenia. Ale w przypadku starszych różnica na początku roku i na końcu będzie niewielka, a różnica w składce dla stałej i malejącej sumy ubezpieczenia może okazać się znacząca. Warto za to zwrócić uwagę na to, że wielu ubezpieczycieli pomniejsza sumę ubezpieczenia o wartość już wypłaconych odszkodowań. Zapytaj, czy można od tego odstąpić. Pytanie czy będzie to opłacalne – jeśli nie będziesz mieć dwóch dużych szkód w roku, raczej nie.

 • Jaką część odszkodowania dostaniesz. Sprawdź, czy ubezpieczyciel wypłaci Ci całe odszkodowanie, czy może potrąci udział własny. Więcej na temat przeczytasz w tym artykule.

 • Czy i w jaki sposób ubezpieczone są szyby. Warto dopytać, jak wygląda sprawa ubezpieczenia szyb od pęknięć, odprysków czy wybicia oraz czy te uszkodzenia są brane pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata zniżek za pęknięcie szyby wskutek odprysku żwiru, może być dotkliwa. Niektóre towarzystwa oferują oddzielne ubezpieczenie szyb. Likwidacja szkody z takiego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na AC w tym towarzystwie, w którym masz AC. Moim zdaniem to opcja bardzo warta rozpatrzenia.

  Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

 • Wysokość odszkodowania a utrata wartości auta. Sprawdź, jaka stawka wypłacana jest w razie kompletnego zniszczenia samochodu lub jego kradzieży. Czy to kwota z dnia zakupu, czy obniżona o utratę wartości pojazdu.

 • Warunki naprawy samochodu. Czy wykonywana będzie w ASO czyli autoryzowanym serwisie pojazdu? Czy części użyte do naprawy będą oryginalnymi zalecanymi przez producenta, czy zamiennikami? Zwróć uwagę, że opcja naprawy w ASO na oryginalnych częściach dla starszych samochodów najczęściej nie jest opłacalna.

 • Od jakiej wysokości strat możesz liczyć na odszkodowanie. Sprawdź to, jeśli nie chcesz na własny koszt naprawiać urwanego lusterka i porysowanych drzwi. Ubezpieczyciele zastrzegają wyłączenie swej odpowiedzialności, gdy szkoda jest mniejsza niż np. 200 złotych brutto (jest to tzw. franszyza integralna). Im większą franszyzę integralną lub udział własny wybierzesz, tym taniej zapłacisz za AC. Jednak szkody, które nie przekraczają tej wartości będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Żeby uniknąć niemiłych niespodzianek, przeanalizuj też na spokojnie listę wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których  polisa AC samochodu Cię nie chroni (mogą dotyczyć np. szkód powstałych w trakcie wykonywania napraw, przeglądów, konserwacji lub modernizacji pojazdu). Warto też sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza zarówno gotówkowe, jak i bezgotówkowe rozliczanie szkody.

Większość kierowców wykupuje AC, by ubezpieczyć się od kradzieży. Pamiętaj jednak, że 70% wszystkich zdarzeń to drobne szkody, np. stłuczki i obcierki na parkingu. Być może w Twoim wypadku lepsze będzie ubezpieczenie typu minicasco.

Pełne AC musisz wykupić przede wszystkim wtedy gdy masz samochód w kredycie albo leasingu i finansująca firma nie chce słyszeć o innej opcji. A teraz przemyśl to wszystko jeszcze raz i wydrukuj sobie powyższą listę. Przyda Ci się jako „ściąga” podczas rozmowy z ubezpieczycielem. Powodzenia!

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Podsumowanie

 • Zastanów się, od jakich zdarzeń chcesz ubezpieczyć samochód.
 • Sprawdź dokładnie OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
 • Zapytaj, czy zakres AC można dopasować do Twoich oczekiwań.

Autor artykułu:

Piszę, bo lubię. Nie tylko o ubezpieczeniach, ale o różnych, czasem baaardzo dziwnych rzeczach. Na tym polega moja praca. A w ramach hobby czytam, bo lubię – zwłaszcza internetowe blogi poświęcone designowi, diy, kuchni i modzie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Co daje polisa AC samochodu? Jakie są składniki polisy autocasco?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Patryk Morawski
Gość
Moim zdaniem, nie w każdej sytuacji sensem jest wykupienie ubezpieczenia AC. Jest to ubezpieczenie dość drogie, w moim przypadku wycenione na ok. 13% wartości wartości auta (czyli Nota Bene po kilku latach oddaje się ubezpieczycielowi drugie auto). Poza tym, praktycznie nie zdarza się wypłata równowartości zadeklarowanej wartości samochodu, gdyż ta uzależniona jest od obecnej sytuacji na rynku (wiadomo, ubezpieczyciel z reguły ceny zaniża). Często wychodzimy na tym interesie na nieco powyżej zera – mój znajomy padł ofiarą kradzieży volkswagena golfa. Mimo, iż pierwotnie samochód wyceniony na 12 tyś. złotych, przy czym dodatkowe 4 tysiące złotych (czyli w sumie 16 tyś.)… Więcej »
Filip Przestarz
Gość

Zgadzam się się z P. Morawskim. Również uważam, że ubezpieczenie AC jest sensowne. Dla młodego kierowcy, który dopiero co nabył auto, już sama cena utrzymania (paliwo, usterki, wymiany opon) są bardzo kosztowne. Warto też pamiętać, ze auta w zastraszającym tempie tracą swoją wartość… Oraz jeżeli chodzi o kradzieże, to osoby dysponujące garażem przy własnym domu są w lepszej sytuacji.:)

Marcin Trzaska
Gość

Też uważam, że ubezpieczenie AC to zbytek. Oczywiście ma sens, gdy człowiek ma coś luksusowego, czy samochód zaliczany do zabytkowych i na takowych rejestracjach, ale w moim wypadku nie ma sensu wykupywać takiego „świętego spokoju”. Od kilku lat mój samochód przestał być jakąkolwiek atrakcją dla złodzieja. 🙂
Mieszkam w centrum dużego miasta, więc warunki atmosferyczne też nie stanowią zagrożenia – powódź mi nie groźna.

Wybrałem opcję własnego autocasco. Co roku odkładam pewną sumę pieniędzy na konto, z którego ewentualnie pokrywam straty związane z naprawą, stłuczką itp. Też śpię spokojnie, a dodatkowo, niewykorzystane „składki” mogę wydać na coś innego.

martaskorupka
Gość

AC jest mi zbędne, trzymam auto w bezpiecznym miejscu, poza tym nie ma dla mnie takiej wartosci, zebym musiala je ubezpieczac i tez nie stac mnie na to. Kwestia indywidualna. Gdyby stać mnie było na luksusowy samochód to napewno stac byłoby mnie również na AC.

wpDiscuz