Zerwanie polisy OC zawartej przez internet.

  • #7917
    inmardi.pl
    • Dołączył: 28.10.2015
    • Liczba postów: 3

    Możecie wyjaśnić mi, czy podczas zawierania ubezpieczenia przez internet mogę skorzystać z prawa odstąpienia od umowy zawieranej na odległość?

    #7956
    Łukasz Leus
    • Dołączył: 27.04.2015
    • Liczba postów: 8

    Jak najbardziej możesz skorzystać z takiego prawa i masz na to 30 dni 🙂 Pamiętaj jednak, że będziesz musiał opłacić należną część składki za każdy dzień trwania polisy od momentu zakupu do dnia odstąpienia od umowy.

     

    Pozdrawiam,

    Łukasz Leus

    #9097
    • Dołączył: 15.02.2016
    • Liczba postów: 1

    Podłączę się pod pytanie.  Co w sytuacji kiedy ubezpieczyciel nie poinformował mnie o prawie do odstapienia od umowy zawartej na odległość a chciał bym się z nim rozstać ? Przepis ogólny mówi że w takim przypadku mam 12 miesięcy na odstapienie od umowy, ale czy w przypadku ubezpieczeń też to działa ?

    #9117
    Dominika Grabek
    • Dołączył: 03.06.2014
    • Liczba postów: 20

    Jeśli zawierał Pan tę umowę jako konsument, a nie jako przedsiębiorca, tutaj ma zastosowanie Ustawa o prawach konsumenta, a konkretnie rozdział 5:

    Art. 39 ust. 1 pkt 9: Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca jest obowiązany poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały, wskazujący na zamiar zawarcia umowy i odpowiadający rodzajowi użytego środka porozumiewania się na odległość o prawie oraz sposobie odstąpienia od umowy, o którym mowa w art. 40 ust. 1 i 2, albo wskazaniu, że prawo takie nie przysługuje, oraz wysokości ceny lub wynagrodzenia, które konsument jest obowiązany zapłacić w przypadku określonym w art. 40 ust. 4

    Art. 40 ust. 2: W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to 4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 165, poz. 984 i Nr 201, poz. 1181, z 2012 r. poz. 1193, z 2013 r. poz. 1567 oraz z 2014 r. poz. 827. termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane.

    Art. 41: Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni obowiązków określonych w art. 39 ust. 1–3, konsument ma prawo odstąpić od umowy w każdym czasie bez konieczności ponoszenia kosztów należnych przedsiębiorcy.

    Umowy ubezpieczenia OC ppm nie są wyłączone z przepisów tego rozdziału, zatem moim zdaniem może Pan próbować odstąpić od tej umowy. Powinien Pan w tym celu wykazać, że ubezpieczyciel na etapie zakupu nie poinformował Pana o prawie do odstąpienia od umowy. Ubezpieczyciel oczywiście może się bronić i spróbować udowodnić Panu, że przekazał te informacje.

Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować. Przejdź do rejestracji lub .

Powrót do działu
4 odpowiedzi - 1 z 4
Coś nie działa? Napisz do nas na akademia@mfind.pl

Statystyki forum

427 użytkowników

115 wątków

302 postów