Ubezpieczyciel uchyla się od odpowiedzialności NNW

 • #9134
  • Dołączył: 23.02.2016
  • Liczba postów: 1

  Witam serdecznie!

  Pisze ten post ponieważ w dniu dzisiejszym dostałem pismo z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy w związku z argumentami, które przedstawili w piśmie skierowanym do mnie.

  Moje roszczenie dotyczyło wypłaty po skręceniu kostki. chciałbym zaznaczyć, że rok temu po identycznej kontuzji ubepieczyciel wypłacił pieniądze na moje konto w przeciągu 10 dni roboczych, jednak teraz suma jest znacznie większa, ponieważ zmieniłem pakiet ochronny, a ubezpieczyciel uchyla się od wypłacenia roszczenia

  1. Czy mogę odwołać się od decyzji do ubezpieczyciela, pomimo, że na końcu pisma firma zaznczyła, że :
  „Powództwo o roszczenie wynikające z umowy ubezpieczenia można wytoczyć przeciwko Signal Iduna Życie według przepisów o właściwości ogólnej, albo przed sąd właściwy do miejsca zamieszkania…”

  2. Jako argument przytacza moje fałszywe zeznania we wniosku o zawarcie umowy

  Czy w ciągu ostatnich 10 lat cierpiał Pan na choroby, dolegliwości lub zaburzenia funkcjonowania:(…) stawów- odpowiedź negatywna

  nie zaznaczyłem odpowiedzi pozytywnej, ponieważ wcześniej zdarzały mi się tylko urazy. Czy uraz do dolegliwość lub choroba? czy jest to źle sformułowane owu?

  Czy został pan poddany zabiegowi szpitalnemu lub ambulatoryjnemu w ciągu ostatnich 5 lat- odpowiedź negatywna

  Owszem, została mi udzielona pomoć na Szpitalnym oddziale ratunkowym (prześwietlenie nogi)

  Czy jest tutaj jakiekolwiek okienko, żeby tą sprawę rozwiązać samym tylko odwołaniem, lub na drodze cywilno prawnej?

  Czy powołanie się na Rzecznika Finansowego skutecznie pomaga w dochodzeniu swoich praw? bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

  #9193
  Dominika Grabek
  • Dołączył: 03.06.2014
  • Liczba postów: 20

  1. Czy w ciągu ostatnich 10 lat cierpiał Pan na choroby, dolegliwości lub zaburzenia funkcjonowania:(…) stawów- odpowiedź negatywna

  Moim prywatnym zdaniem uraz można zaliczyć do dolegliwości, jednak również można uznać, że takie sformułowanie we wniosku o zawarcie umowy jest nieprecyzyjne, a zgodnie z Art. 385 § 2 kodeksu cywilnego Wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta.

  W tej sytuacji w odwołaniu może Pan powołując się na ww. przepis zażądać uwzględnienia roszczeń, ponieważ ubezpieczyciel nie określił precyzyjnie, co rozumie pod pojęciem dolegliwości.

  2. Czy został pan poddany zabiegowi szpitalnemu lub ambulatoryjnemu w ciągu ostatnich 5 lat- odpowiedź negatywna

  Jak wyżej – zbieg ambulatoryjny to bardzo szerokie pojęcie, które można określić jako sformułowane niejednoznacznie.

  Procedura odwoławcza wygląda następująco: najpierw odwołanie (reklamacja) skierowane do Zarządu firmy ubezpieczeniowej, potem skarga do Rzecznika Finansowego, potem ewentualnie postępowanie polubowne przy Rzeczniku lub sąd powszechny.

  Jak napisać odwołanie, opisuję w tym artykule: https://www.mfind.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/odwolanie-od-decyzji-ubezpieczyciela-wzor/

  #9208
  • Dołączył: 23.02.2016
  • Liczba postów: 1

  Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Chciałbym tylko spytać jeszcze o 2 rzeczy:

  1. Czy według Pani firmy ubezpieczeniowe patrzą obiektywnie na odwołania i czy z doświadczenia albo w podobnych przypadkach wie Pani coś na temat uznania odwołania?

  2. Podała Pani link w którym można zobaczyć jak napisać odwołanie. Czy korzystanie z firm które pomagają w dochodzeniu swoich praw, a ich zapłata to prowizja uzyskana z odszkodowania ma sens?

   

  Pozdrawiam serdecznie, Grzegorz

  #9214
  Dominika Grabek
  • Dołączył: 03.06.2014
  • Liczba postów: 20

  1. Firmy ubezpieczeniowe naprawdę rozpatrują odwołania indywidualnie. Już raz zdarzyło mi się, że ubezpieczyciel przychylił się do argumentów klienta, który wykazywał nieprecyzyjne sformułowanie wzorca umownego – chociaż w tamtym przypadku było to dopiero po interwencji Rzecznika Ubezpieczonych (dziś jest to Rzecznik Finansowy). Jednak aby Rzecznik w ogóle podjął interwencję, najpierw klient sam powinien napisać odwołanie do firmy ubezpieczeniowej – tak stanowi nowa ustawa reklamacyjna.

  2. Firmy odszkodowawcze najchętniej zajmują się szkodami z ubezpieczenia OC sprawcy, gdzie kwoty zadośćuczynień są wysokie i „jest o co walczyć”. W przypadku NNW górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela i tak wyznacza suma ubezpieczenia, dlatego sugerowałabym, aby najpierw spróbował Pan samodzielnie dochodzić swoich praw, ewentualnie potem zawsze można wynająć firmę odszkodowawczą lub prawnika – o ile podejmie się tej sprawy.

  #11585
  • Dołączył: 08.11.2016
  • Liczba postów: 1

  Witam serdecznie.

  Zakupiłem laptopa w dniu 19/07/2013 w sklepie NEONET w Jeleniej Górze wraz z ubezpieczeniem sprzetu w TUIR WARTA.Cena detaliczna laptopa to 1999.99zł

  Koszt polisy to 380.00zł,ubezpieczenie w ramach II wariantu obejmuje swoim zakresem m.in.uszkodzenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku.Koniec okresu ubezpieczenia w/w datowany był na dzień 18/07/2016.

  W pechowym dniu  tj.08/07/2016 zgłosiłem do WARTY szkodę ruchomości w postaci laptopa.

  W wyniku nieszczęsliwego wypadku laptop uległ moim zdaniem całkowitemu zniszczeniu.Szkoda powstała w wyniku wyslizgnięcia się mi laptopa z powodu iż poslizgnąłem się na mokrym linoleum(sasiadka umyła podłoge na klatce schodowej a dokładnie na naszym piętrze) na mojej klatce schodowej gdzie opierałem sie o balustradę i w tym momencie chciałem odebrać rozmowę z telefonu komórkowego który chciałem wyciągnąć z kieszeni spodni i w tym momencie jednocześnie opierająć się o balustradę poslizgnąłem się co poskutkowało wyślizgnięciem mi się laptopa,uderzeniu o poręcz balustrady i w efekcie upadku na kondygnację schodów piętro niżej.Efekt końcowy-laptop rozwalił się całkowicie,matryca zbita na milion kawałków,laptop wygięty bo spadł na schody.

  Warta odmówiła pokrycia kosztów naprawy/wymiany uszkodzonego urządzenia tłumacząc się że cytuję:”W przedmiotowej sprawie szkoda powstała w wyniku wyślizgnięcia się Panu laptopa w chwili gdy chciał Pan wykonać połączenie  telefoniczne wstojąc na schodach.Zatem w związku z tym iż do uszkodzenia sprzętu nie doszło w okolicznościach w których TUIR WARTA S.A. nonosi odpowiedzialność (zgłoszony przypadek nie spełnia definicji uszkodzenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku),zmuszeni jesteśmy oddalić zgłoszone roszczenie.

  Odwołałem sie od tej decyzji ale to nic nie dało bo otrzymałem taką samą odmowę pokrycia naprawy/wymiany uszkodzonego laptopa.

  W wyniku tego zdarzenia o mały włos sam nie spadłem pietro niżej-może wtedy uznano by to za nieszczęśliwy wypadek.Przypuszczam że moim błędem było to że nie zgłosiłem że podłoga na klatce schodowej była mokra a tak właśnie było.Wszystko działo się tak szybko że nie wiadziałem że to może mieć wpływ na wydanie takiej decyzji przez TUIR WARTA.

  Choć moim zdaniem i tak , ich decyzja jest dalece krzywdząca dla mnie to uważam że to powinno być zaliczone jako nieszczęsliwy wypadek nawet z pominięciem tej mokrej podłogi.W przeciwnym razie uważam że wg TUIR WARTA,uważa to za szczęśliwy wypadek.Uważam że to jest wielkie oszustwo i okradanie ludzi ubezpieczonych.Jest to moja pierwsza w życiu szkoda jaką likwidowałem i nie miałem pojęcia co jest ważne zgłaszając szkodę więc uważam sie za mega pokrzywdzonego i dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.Czy coś można jeszcze w tej sprawie zrobić by sprawiedliwości stało się zadość???

  Pozdrawiam,Jakub

   

  #11604
  Maciej Putrzyński
  • Dołączył: 09.05.2016
  • Liczba postów: 10

  Dzień dobry

  najważniejsza w tej sprawie jest definicja nieszczęśliwego wypadku i wyłączenia zawarte w OWU ubezpieczenia. W pierwszej kolejności proponuję zapoznać się z nimi i na tej podstawie zdecyduje Pan, czy kontynuować odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela, czy też sprawę pozostawić tak jak jest. Ewentualnie jeśli ma Pan do nich odnośnik w internecie, to prosiłbym o zamieszczenie adresu strony w komentarzu.

  Pozdrawiam

Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować. Przejdź do rejestracji lub .

Powrót do działu
6 odpowiedzi - 1 z 6
Coś nie działa? Napisz do nas na [email protected]

Statystyki forum

466 użytkowników

126 wątków

321 postów