Szkoda całkowita

 • #12196
  • Dołączył: 31.01.2017
  • Liczba postów: 1

  Witam. Ubezpieczyłem się w AXA Direct. Ubezpieczenie zawiera AC/OC. Jadąc samochodem uderzyłem w tira i wpadłem w rów – z mojej winy. Samochód technicznie był sprawny jedynie wgnieciony lewy prawy bok samochodu drzwi itp. Umówiłem się z rzeczoznawcą w Lublinie, jadąc z Dęblina, pech chciał, iż wyskoczyło mi 3 dziki i w jednego z nich uderzyłem. Wyskoczyła poduszka powietrzna i uszkodziłem przedni zderzak. Żadna z tych części się nie powieliła w uszkodzeniu. Ubezpieczyciel podpiął to jako jedną szkodę i zapłacił mi za obie szkody 2650 zł uznając szkodę całkowitą – sam miałem wkładu własnego w umowie 400 zł. Jeżdżę samochodem BMW 318d Serie 3 wartym ponad 30 000 zł. Dostałem wiadomość od AXA:

  Szanowny Panie
  W załączeniu przesyłam decyzję płatniczą .
  dodatkowo ponownie przesyłam wyjaśnienia odnośnie wypłaty.
  Pana pojazd miał dwie szkody po pierwszej 02****.02 auto było użytkowane i doprowadził Pan do drugiego zdarzenia ubezpieczeniowego również z polisy AC 02*****.01.
  Pierwotna szkoda została wyliczona jako całkowita a koszty związane z odbudowa pojazdu to kwota 20 401,57 brutto natomiast druga szkoda opiewa na kwotę 8813,61 Brutto. Pełny koszt naprawy wyliczono na kwotę 29215,81 Brutto.
  Ustalono zasadność rozliczenia dwóch szkód na podstawie proporcji szkody całkowitej. Całość wypłat jest w szkodzie 02*****.02.
  Proporcje rozliczenia szkody całkowitej:
  Szkoda 02*.02 stanowi 70% Pełnych kosztów związanych z powstaniem obu szkód.
  Szkoda 02*.01 stanowi 30% Pełnych kosztów związanych z powstaniem obu szkód.

  Prosiłem się bardzo długo o dokumenty takie jak kalkulacja kosztów naprawy czy wartość wyceny pojazdu. W końcu je otrzymałem. Przesyłam w załączeniu – narazie otrzymałem odnośnie jednej szkody pierwszej z tirem. Nie rozumiem tego, iż w kalkulacjach kosztów naprawy wartość pojazdu została wyceniona na 30 900 zł, natomiast dostałem drugi plik wyceny pojazdu, która opiewa na kwotę 23 700. Przez to, iż wartość pojazdu została wycieniona za drugim razem na 23 700 zł szkodę uznano za całkowitą i dostałem taką wiadomość:

  Szanowny Panie

  Uprzejmie informujemy, że z uwagi na fakt, iż przewidywany koszt naprawy przekracza 70% wartości rynkowej pojazdu w stanie nieuszkodzonym szkoda zostanie rozliczona, jako całkowita.
  Odszkodowanie ustalone zostanie zgodnie z § 2.9 ust 1 Ogólnych Warunków Ubezpieczeń Komunikacyjnych (OWUK), jako różnica pomiędzy wartością rynkową pojazdu przed szkodą, a wartością pojazdu po szkodzie.

  Wartość pojazdu 23700,00 zł
  Wartość pozostałości 20650,00 zł
  Wartość szkody 3050,00 zł

  W celu ustalenia wartości rynkowej pojazdu w stanie uszkodzonym został on wystawiony na giełdę internetową bez ujawniania danych identyfikacyjnych pojazdu i właściciela. W celu pomocy w zagospodarowaniu uszkodzonego pojazdu, oferujemy Panu możliwość sprzedaży uszkodzonego pojazdu podmiotowi, który za pośrednictwem giełdy internetowej wygrał licytację.

  W przypadku podjęcia przez Pana decyzji o zbyciu uszkodzonego pojazdu za ww. kwotę. Należy skontaktować się z administratorem giełdy firmą AUTOonline Sp z o.o. pod numerem 22 53 53 148, email info@autoonline.pl i powołać się na numer aukcji

  W przypadku szkody całkowitej AXA podobno rozwiązało umowę ze mną, a dowiedziałem się o tym jak chciałem zgłosić szkodę, ponieważ ktoś mi przerysował ją na parkingu.

  Chciałbym zwiększyć cenę pojazdu do tych 30 900 zł, wtedy nie będzie szkody całkowitej i powinni mi oni oddać kwotę za naprawę, oraz rozliczyć szkody osobno, ponieważ żaden z elementów nie był uszkodzony drugi raz podczas obu szkód. Dzięki temu nadal będę miał umowe AC – a mam ją dopiero 3 miesiące.

  Pozdrawiam serdecznie
  Emil

  #12250
  Urszula Borowiecka
  • Dołączył: 01.02.2017
  • Liczba postów: 9

  Dzień dobry,

  w zaistniałej sytuacji może Pan odwołać się do ubezpieczyciela wnioskując o przekwalifikowanie szkody z całkowitej na częściową (może się Pan powołać na przedstawione Panu dwie sprzeczne wyceny wartości samochodu przed szkodą, na ceny analogicznych samochodów na giełdach internetowych). W celu weryfikacji wyceny ubezpieczyciela może Pan zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy, który za opłatą, sporządzi rzetelną wycenę. Jeśli ubezpieczyciel uzna szkodę częściową, umowa AC nie ulegnie rozwiązaniu.  Przy szkodzie całkowitej niestety tak, bo suma ubezpieczenia zostanie wyczerpana. Jeśli odpowiedź na reklamację nie będzie dla Pana satysfakcjonująca, może się Pan zwrócić z wnioskiem o pomoc do Rzecznika Finansowego.

  #12622
  • Dołączył: 31.01.2017
  • Liczba postów: 1

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. A co Pani radzi czy mam napisać sam odwołanie, czy od razu wynająć jakąś firmę się tym zajmującą? bo słyszałem, że oni nie boją się odwołań od zwykłych osób i nie zmienią swojej decyzji bo spora grupa poszkodowanych i tak nie idzie do sądu nie chcąc sobie zawracać głowy sądami lub boją się przegranej, a i tak mała grupa osób idzie do sądu, więc nie wiem czy pisać sam odwołanie czekać na decyzję, czy od razu poprosić o pomoc.

  #12962
  Urszula Borowiecka
  • Dołączył: 01.02.2017
  • Liczba postów: 9

  Proszę spróbować samemu, jeśli odpowiedź będzie niesatysfakcjonująca, proszę wystąpić do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o pomoc.

Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować. Przejdź do rejestracji lub .

Powrót do działu
4 odpowiedzi - 1 z 4
Coś nie działa? Napisz do nas na akademia@mfind.pl

Statystyki forum

452 użytkowników

121 wątków

316 postów