dziura w drodze odszkodowanie

 • #5038
  • Dołączył: 12.02.2015
  • Liczba postów: 1

  Witam wszystkich. Mam do Was pytanie, wczoraj wracałem z pracy i już prawie pod domem wjechałem w dziurę. Przecięło mi oponę i uszkodziło felgę. Zadzwoniłem na policję zrobili notatkę, dostałem kopię i powiedział, żebym zgłosił się do zarządcy drug. Czy taka notatka wystarczy? Czy muszę mieć coś jeszcze no i czy faktycznie mogę starać się o odszkodowanie?

  #5040
  Urszula Zimnoch
  • Dołączył: 14.01.2015
  • Liczba postów: 49

  Artykułem, który stanowi podstawę prawną do walki o pieniądze za naprawę pojazdu, jest art. 415 kodeksu cywilnego. Mówi on, że jeśli ktoś ze swojej winy wyrządził drugiej osobie szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. Wystarczy zatem, że zarządca drogi nie dopełnił swoich obowiązków i nie przeprowadził odpowiednich prac związanych z poprawą stanu nawierzchni.
  W celu dochodzenia należnego Ci odszkodowania zbierz jak najwięcej dowodów, gdyż to po Twojej stronie leży udowodnienie, że szkoda powstała na skutek złego stanu drogi. Np.:
  – notatka policyjna lub straży miejskiej
  – oświadczenia świadków zdarzenia
  (może być Twój pasażer)
  – oświadczenia osób zamieszkujących w pobliżu
  – zdjęcia z miejsca zdarzenia ukazujące rozmiary powstałej szkody
  – zdjęcia dziury, która przyczyniła się do powstania szkody

  Trzeba także ustalić kto odpowiada za dany odcinek drogi. Zarządcą drogi jest, w zależności od kategorii drogi gmina, powiat, województwo lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W praktyce występuje również pozaustawowa kategoria dróg – drogi wewnętrzne, za których utrzymanie odpowiedzialność ponoszą podmioty nimi zarządzające np. wspólnota, spółdzielnia czy też osoba fizyczna będąca właścicielem danego terenu.
  Odpowiedni organ odpowiadający za drogę ma 30 dni na uznanie lub nie Twojego roszczenia i wypłatę odszkodowania. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia możesz wystąpić do sądu.

  #5247
  • Dołączył: 25.02.2015
  • Liczba postów: 1

  Witam ,

  pomocne będą:

  Fotografia i jeszcze raz fotografia

  Większość zarządców dróg uważa zdjęcie z miejsca zdarzenia jako dowód obligatoryjny

  Świadkowie

  Dzwonienie po Policję , Straż Miejską i wyczekiwanie kilka godzin na w/w nie jest konieczne. Jeżeli możemy wskazać minimum 1 świadka zdarzenia , to po zrobieniu zdjęć z miejsca zdarzenia ,można kontynuować dalej podróż. Temat weryfikowany wielokrotnie.

  Przedmiot szkody

  Proszę nie sugerować się zapewnieniami Policji bądź Straży Miejskiej ,że z chwilą ich przyjazdu uszkodzenia w samochodzie można naprawić już na drugi dzień. Otóż nie. Uszkodzenia można naprawić dopiero z chwilą dokonania oględzin przez zakład ubezpieczeniowy. W przypadku kiedy nie mamy na to czasu ,możliwe jest zlecenie tej czynności niezależnym rzeczoznawcom. Brak przedmiotu szkody ( opony ,felgi , elementów zawieszenia) skutkuje zawsze odmową wypłaty odszkodowania.

  Kalkulowanie kosztów naprawy

  ZU (bez względu na swoją nazwę) w każdym przypadku tworzy kalkulację naprawy TYLKO dla potrzeb wypłaty kwoty bezspornej. Kwota ta w żaden sposób nie koresponduje z rzeczywistymi kosztami naprawy(zazwyczaj stanowi ich 1/3) . Rzeczywiste koszty naprawy do wypłaty kosztorysowej należy przeliczyć zlecając to zadanie niezależnemu rzeczoznawcy. Re-kalkulacja stanowi wtedy załącznik do wnoszonego odwołania od decyzji ZU.

   

   

Aby dodać odpowiedź, musisz się zalogować. Przejdź do rejestracji lub .

Powrót do działu
3 odpowiedzi - 1 z 3
Coś nie działa? Napisz do nas na [email protected]

Statystyki forum

466 użytkowników

126 wątków

322 postów