Skoda Fabia – modele, generacje, historia

Skoda Fabia to samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez niemiecki koncern Volkswagen AG pod czeską marką Skoda Auto. Pierwsza generacja Skody była produkowana od 1999 do 2008 roku, a rok wcześniej zaczęła się pojawiać generacja II. Dlatego też przejście pomiędzy nimi było w miarę płynne. II generacja samochodu zadebiutowała podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2007 roku. Jej konstrukcja powstała na wspólnej płycie z VW Polo oraz Seatami Ibizą i Cordobą. Auto produkowano do momentu pojawienia się następczyni, czyli 2014.

Auto po liftingu w 2010 upodobniło się nieco do Roomstera. Poprawiło nieco stylistykę i trochę urosło, zwłaszcza w porównaniu z pierwszą wersją.

W aucie standardowo dostajemy 300 l w bagażniku oraz 1200 po rozłożeniu siedzeń, czyli spokojnie można w nim zmieścić garnitur na zmianę i laptopa. Silników mamy sporo do wyboru – od 1.2 do 1.6 w kilku odmianach, ale najrozsądniejszym wyborem jest 1.4 16V 85KM 63kW. Z diesli dostajemy silniki 1.2 lub 1.6 w kilku odmianach, ale już z DPF. Spalanie zdecydowanie będzie jednym z plusów auta. Benzyniak będzie potrzebował średnio na 100 km od około 4,6 do 7 litrów przy normalnej jeździe w zależności od silnika. Diesle potrafią przy grzecznej jeździe spalić niecałe 4 litry, chociaż częściej osiągają 5,5 l na setkę.

Skoda Fabia – opinie, wady i zalety

Samochód jest dość miękko zestrojony. Zdecydowanie nie jest przystosowany do sportowej jazdy tylko do miejskiego ruchu, więc w mieście będzie nam się jeździło nim komfortowo. Jednak jeśli chcemy poszaleć, mogą przeszkadzać miękkość i wyczuwalne przy większych prędkościach przechyły na zakrętach. Użytkownicy Skody Fabii są podzieleni. Jedni chwalą bezawaryjność, drudzy jednak narzekają na różnego typu męczące usterki. Wszystko zależy od konkretnego egzemplarza i rodzaju silnika. Musimy sobie jednak jasno uświadomić, że producenci samochodów obecnie nie robią ich po to, żeby zrobiły po milion kilometrów bez usterki.

Co do wnętrza nie można mieć większych zastrzeżeń, wszystko jest czytelne, na swoim miejscu i wykonane z przyzwoitych materiałów. Cierpliwie znoszą one nawet intensywną eksploatację. Ale magiczna różdżka mogłaby w tej kwestii wiele poprawić. Z racji sporych rozmiarów auta nawet wyższe osoby będą mieć sporo miejsca na usadowienie się z tyłu. Fotele gwarantują wygodę. Kierowcy podróżujący na średniej długości dystansach nie powinni narzekać. Mogą to potwierdzić przedstawiciele handlowi, dla których Fabia jest biurem i czasem bywa też drugim domem.

Pozostaje życzyć każdemu użytkownikowi, by udało się mu się trafić na egzemplarz bezawaryjny. Skoda Fabia to całkiem udane, trwałe i przyjazne miejskie auto w bardzo korzystnej cenie.

Skoda Fabia – cena

Za Skodę Fabię I generacji zapłacimy od 2 000 / 2 500 zł do 12 000 / 12 500 zł, w zależności od rocznika, przebiegu i stanu. Ceny Fabii II generacji zaczynają się od 5 600 zł za najstarszy rocznik z silnikiem 1.2 i przebiegiem 160 000 km, a kończą na 29 000 zł za model z roku 2014. Najwięcej na rynku wtórnym dostępnych jest Fabii III generacji. Jej cena kształtuje się w przedziale od 23 500 zł za najstarsze modele, do 56 900 zł za egzemplarze z 2019 roku.

Skoda Fabia – ubezpieczenie

Ceny OC tego samego auta są różne, ponieważ wiele zależy od konkretnego użytkownika. Doświadczenie za kierownicą, wysokość zniżek na polisie OC, miejsce zamieszkania – to wszystko ma znaczenie przy obliczaniu wysokości składki OC. Sprawnie i łatwo skalkulujesz OC korzystając z porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

My dla przykładu wyliczyliśmy ubezpieczenie OC dla dwóch kierowców, doświadczonego i młodego.

Ile za OC Skoda Fabia z 2014 roku zapłaci doświadczony kierowca?

Założyliśmy, że nasz doświadczony kierowca to stateczny ojciec rodziny, posiadacz prawa jazdy od kilkunastu lat, który bezszkodową jazdą wypracował sobie 60% zniżek.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin562 złLink4
Olsztyn616 złLink4
Kłomnice538 złmtu24.pl
Kłodzko557 złLink4

Pozostałe propozycje ubezpieczenia OC Skody Fabii z 2014 roku dla doświadczonego kierowcy z Lublina:

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skody Fabii z 2014 roku dla doświadczonego kierowcy z Kłodzka:

Ile za OC Skoda Fabia z 2011 roku zapłaci młody kierowca?

Nasz młody kierowca to singielka, posiadaczka prawa jazdy od czterech lat, dysponująca 20% zniżką za bezszkodową jazdę.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin926 złAXA Direct
Olsztyn836 złAXA Direct
Kłomnice805 złAXA Direct
Kłodzko1049 złAXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skody Fabii z 2011 roku dla młodego kierowcy z Kłomnic:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Skody Fabii z 2011 roku dla młodego kierowcy z Olsztyna: