Produkcja Forda Mondeo zaczęła się w 1993 roku, a już w 1994 roku otrzymał tytuł Samochodu Roku. Przyjrzyjmy się dwóm najnowszym generacjom Forda Mondeo, wadom, zaletom, a także kosztom utrzymania i ubezpieczenia OC.

Ford Mondeo Mk IV – wady, zalety, czy warto?

Wersja Mk IV (na rynku od 2006 roku), bardzo chętnie kupowana przez Polaków, jest zgoła odmienna od poprzednika, ma masywniejszy wygląd i bardziej opływowy kształt, co wygląda zdecydowanie ciekawiej niż wcześniej. Delikatny lifting połączony z wyleczeniem niektórych chorób wieku niemowlęcego samochód przeszedł w roku 2010. Wtedy to między innymi zamontowano w Mondeo światła do jazdy dziennej oraz tylne w oparciu o technologię LED.

Na plus na pewno można zaliczyć temu modelowi przestronność i gabaryty wnętrza. Miejsca w samochodzie jest naprawdę sporo i nawet wysokie osoby nie będą odczuwały dyskomfortu – mówimy tu o wersji liftback, a Mondeo Mk IV jest dostępny także jako kombi. Mondeo to typowy lew autostradowy, który świetnie sprawdza się przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Do tego dochodzi dobrze zestrojone zawieszenie, bardziej miękkie niż u poprzednika i dające poczucie komfortu, a przy okazji zapewniające pewne prowadzenie. No i na koniec zostaje nam bardzo duży bagażnik, w którym bez problemu zmieścimy podstawowe rzeczy niezbędne do przeżycia na wakacjach rodzinie z dziećmi.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to jest bardzo dobrze, ponieważ w testach NCAP auto otrzymało 5/5 gwiazdek. Atutem Mondeo jest również bogate wyposażenie oraz niskie ceny części zamiennych, które z racji popularności modelu są dostępne u kilkunastu producentów. Mamy do wyboru również bogaty wachlarz jednostek napędowych, zarówno tych benzynowych jak i wysokoprężnych.

Jeśli chodzi o awaryjność samochodu, to spośród diesli należy unikać silników 1.8 i raczej wybrać 2.0 TDCi lub 2.2 TDCi zapożyczone od koncernu PSA. Nasz portfel odetchnie z ulgą. 1.8 ma częstsze problemy z turbosprężarką oraz kołem dwumasowym i czujnikami. W przypadku silników benzynowych rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być 2.0 wraz z LPG. Silniki EcoBoost, pomimo zapewnień producenta na temat ich ekonomiczności, spalają według zdecydowanej większości użytkowników więcej niż powinny.

Bolączką Mk IV są również częste usterki typu wycierające się i trzeszczące plastiki we wnętrzu, czy także woda dostająca się do bagażnika poprzez uszczelki. Zdarzają się samoistne pęknięcia tylnych szyb jak również rozwarstwienia szyb przednich. Do tego dochodzą kłopoty z zamkami oraz komputer pokładowy wysyłający komunikaty dziwnej treści: a to problem z ESP, a to ABS, a to wymień olej.

Ford Mondeo Mk V – wady, zalety czy warto? 

Następcę Mk IV zaprezentowano w 2012 roku. Mk V zbudowany został na nowej płycie podłogowej – CD, a także otrzymał zupełnie nową konstrukcję tylnego zawieszenia. Auto ma szeroką gamę silników, w tym wiele typu EcoBoost. Najnowsze Mondeo jest jeszcze lepiej wyposażone w elektronikę i różne udogodnienia ułatwiające jazdę. Projektanci poszli też w różne ciekawe połączenia w modelach Mk V, stąd w oczy rzucają się przede wszystkim elementy sportowe i luksusowe w postaci chromowanych dodatków czy skórzanych wykończeń.

Na naszym rynku jest zdecydowanie więcej modeli Mk IV. Za stosunkowo rozsądne pieniądze dostajemy bardzo ciekawy, przestronny samochód, który – jeżeli jest zadbany – będzie wywoływał entuzjazm nie tylko u kierowcy. Pomimo wad, części nie są ekstremalnie drogie i nie powinny spustoszyć portfela. Warto jednak przed zakupem sprawdzić historię samochodu, aby mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku.

Ile kosztuje Ford Mondeo – cena od do?

Ceny Forda Mondeo zależą od wielu czynników. Modele sprzed 2010 roku są tańsze, a te ponad dziesięcioletnie można kupić w kwocie zbliżonej do 10 tys. złotych.

Za Forda Mondeo z rocznika 2010-2012 zapłacimy około 24 tys. złotych. Mondeo z ostatnich 2-4 lat lat to wydatek od 65 tys. do nawet 80 tys. złotych. Dla porównania –  Volkswagen Passat o podobnych parametrach i w podobnym wieku będzie o około 20 – a nawet 30 tys. droższy.

Auto dość mocno traci na wartości, dlatego kupując nowszy model musimy się liczyć z tym, że 3-4 latach użytkowania auto będzie warte około połowy tego co za nie zapłaciliśmy.

 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Forda Mondeo?

Obowiązek ubezpieczenia OC na posiadaczy pojazdów mechanicznych nakłada ustawa. Brak polisy w chwili, gdy spowodujemy wypadek, może wpędzić nas w długi do końca życia – wszak koszty wypadku to nie tylko naprawa uszkodzonego samochodu, ale często rehabilitacja i dożywotnia renta wypłacana osobie poszkodowanej.

Składka OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierującego na podstawie różnych danych. Pod uwagę bierze się parametry samochodu, a także zniżki przysługujące kierowcy za bezszkodową jazdę (lub zwyżki, jeśli ma na koncie stłuczkę bądź wypadek) i jego miejsce zamieszkania – tam, gdzie ruch samochodowy jest większy, wzrasta ryzyko wypadku i ceny OC są wyższe. Zakres OC jest regulowany ustawą, zatem warto szukać najtańszej oferty, bo naprawdę nie ma sensu przepłacać – wszędzie w ramach OC dostajemy taki sam zakres ochrony. Tanie ubezpieczenie OC Forda Mondeo jest na wyciągnięcie ręki – polecamy naszą porównywarkę ubezpieczeń https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac . Po wpisaniu podstawowych danych w ciągu kilku minut otrzymujemy kilkanaście ofert do wyboru.

Przy pomocy naszej porównywarki wyliczyliśmy stawki OC dla doświadczonego i młodego kierowcy z czterech polskich miast.

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci doświadczony kierowca?

W tabelce poniżej prezentujemy przykładowe stawki ubezpieczenia OC Forda Mondeo dla doświadczonego kierowcy, ojca dwójki dzieci, który prawo jazdy ma od 17 lat. Przysługuje mu 60% zniżka za bezszkodową jazdę.

Jego samochód to Ford Mondeo Mk IV w wersji kombi z 2007 roku. W zależności od miejsca zamieszkania nasz doświadczony kierowca zapłaci różne stawki ubezpieczenia OC:

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 494 zł AXA Direct
Katowice 510 zł AXA Direct
Tarnów 443 zł Benefia
Zakopane 478 zł Link4

 

Inne oferty ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2007 roku dla doświadczonego kierowcy z Lublina:

 

Pozostałe stawki ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2007 roku dla doświadczonego kierowcy z Katowic:

 

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci młody kierowca?

Młodzi zawsze płacą więcej za ubezpieczenie OC niż osoby doświadczone za kierownicą i to nie jest wyłącznie polska przypadłość – w Irlandii młodych ludzi często nie stać na samochód właśnie z powodu bardzo wysokich składek ubezpieczeniowych. Dla młodych Polaków mamy kilka rad jak zaoszczędzić na OC, zapraszamy do lektury artykułu. Przypominamy: brak OC to nie jest oszczędność, ale krótkowzroczność i głupota.

Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC Forda Mondeo? Nasz przykładowy kierowca prawo jazdy uzyskał cztery lata temu, przysługuje mu 20% zniżki. Nie ma rodziny, autem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy poza miasto. Jego samochód to Ford Mondeo IV z 2008 roku.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 1085 zł AXA Direct
Katowice 957 zł AXA Direct
Tarnów 852 zł AXA Direct
Zakopane 996 zł Benefia

 

Inne propozycje stawek ubezpieczenia OC Forda Mondeoz 2008 roku dla młodego kierowcy z Tarnowa:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2008 roku dla młodego kierowcy z Zakopanego:

 

Szukasz ubezpieczenia OC dla swojego Forda? Sprawdź jak tanio kupisz i nas! KALKULUJĘ TERAZ.