Produkcja Forda Mondeo zaczęła się w 1993 roku, a już w 1994 roku otrzymał tytuł Samochodu Roku. Przyjrzyjmy się dwóm najnowszym generacjom Forda Mondeo, wadom, zaletom, a także kosztom utrzymania i ubezpieczenia OC.

Ford Mondeo Mk IV – wady, zalety, czy warto?

Wersja Mk IV (na rynku od 2006 roku), bardzo chętnie kupowana przez Polaków, jest zgoła odmienna od poprzednika, ma masywniejszy wygląd i bardziej opływowy kształt, co wygląda zdecydowanie ciekawiej niż wcześniej. Delikatny lifting połączony z wyleczeniem niektórych chorób wieku niemowlęcego samochód przeszedł w roku 2010. Wtedy to między innymi zamontowano w Mondeo światła do jazdy dziennej oraz tylne w oparciu o technologię LED.

Na plus na pewno można zaliczyć temu modelowi przestronność i gabaryty wnętrza. Miejsca w samochodzie jest naprawdę sporo i nawet wysokie osoby nie będą odczuwały dyskomfortu – mówimy tu o wersji liftback, a Mondeo Mk IV jest dostępny także jako kombi. Mondeo to typowy lew autostradowy, który świetnie sprawdza się przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Do tego dochodzi dobrze zestrojone zawieszenie, bardziej miękkie niż u poprzednika i dające poczucie komfortu, a przy okazji zapewniające pewne prowadzenie. No i na koniec zostaje nam bardzo duży bagażnik, w którym bez problemu zmieścimy podstawowe rzeczy niezbędne do przeżycia na wakacjach rodzinie z dziećmi.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to jest bardzo dobrze, ponieważ w testach NCAP auto otrzymało 5/5 gwiazdek. Atutem Mondeo jest również bogate wyposażenie oraz niskie ceny części zamiennych, które z racji popularności modelu są dostępne u kilkunastu producentów. Mamy do wyboru również bogaty wachlarz jednostek napędowych, zarówno tych benzynowych jak i wysokoprężnych.

Jeśli chodzi o awaryjność samochodu, to spośród diesli należy unikać silników 1.8 i raczej wybrać 2.0 TDCi lub 2.2 TDCi zapożyczone od koncernu PSA. Nasz portfel odetchnie z ulgą. 1.8 ma częstsze problemy z turbosprężarką oraz kołem dwumasowym i czujnikami. W przypadku silników benzynowych rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być 2.0 wraz z LPG. Silniki EcoBoost, pomimo zapewnień producenta na temat ich ekonomiczności, spalają według zdecydowanej większości użytkowników więcej niż powinny.

Bolączką Mk IV są również częste usterki typu wycierające się i trzeszczące plastiki we wnętrzu, czy także woda dostająca się do bagażnika poprzez uszczelki. Zdarzają się samoistne pęknięcia tylnych szyb jak również rozwarstwienia szyb przednich. Do tego dochodzą kłopoty z zamkami oraz komputer pokładowy wysyłający komunikaty dziwnej treści: a to problem z ESP, a to ABS, a to wymień olej.

Ford Mondeo Mk V – wady, zalety czy warto? 

Następcę Mk IV zaprezentowano w 2012 roku. Mk V zbudowany został na nowej płycie podłogowej – CD, a także otrzymał zupełnie nową konstrukcję tylnego zawieszenia. Auto ma szeroką gamę silników, w tym wiele typu EcoBoost. Najnowsze Mondeo jest jeszcze lepiej wyposażone w elektronikę i różne udogodnienia ułatwiające jazdę. Projektanci poszli też w różne ciekawe połączenia w modelach Mk V, stąd w oczy rzucają się przede wszystkim elementy sportowe i luksusowe w postaci chromowanych dodatków czy skórzanych wykończeń.

Na naszym rynku jest zdecydowanie więcej modeli Mk IV. Za stosunkowo rozsądne pieniądze dostajemy bardzo ciekawy, przestronny samochód, który – jeżeli jest zadbany – będzie wywoływał entuzjazm nie tylko u kierowcy. Pomimo wad, części nie są ekstremalnie drogie i nie powinny spustoszyć portfela. Warto jednak przed zakupem sprawdzić historię samochodu, aby mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku.

Ile kosztuje Ford Mondeo – cena od do?

Ceny Forda Mondeo zależą od wielu czynników. Modele sprzed 2010 roku są tańsze, a te ponad dziesięcioletnie można kupić w kwocie zbliżonej do 10 tys. złotych.

Za Forda Mondeo z rocznika 2010-2012 zapłacimy około 24 tys. złotych. Mondeo z ostatnich 2-4 lat lat to wydatek od 65 tys. do nawet 80 tys. złotych. Dla porównania –  Volkswagen Passat o podobnych parametrach i w podobnym wieku będzie o około 20 – a nawet 30 tys. droższy.

Auto dość mocno traci na wartości, dlatego kupując nowszy model musimy się liczyć z tym, że 3-4 latach użytkowania auto będzie warte około połowy tego co za nie zapłaciliśmy.

 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Forda Mondeo?

Obowiązek ubezpieczenia OC na posiadaczy pojazdów mechanicznych nakłada ustawa. Brak polisy w chwili, gdy spowodujemy wypadek, może wpędzić nas w długi do końca życia – wszak koszty wypadku to nie tylko naprawa uszkodzonego samochodu, ale często rehabilitacja i dożywotnia renta wypłacana osobie poszkodowanej.

Składka OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierującego na podstawie różnych danych. Pod uwagę bierze się parametry samochodu, a także zniżki przysługujące kierowcy za bezszkodową jazdę (lub zwyżki, jeśli ma na koncie stłuczkę bądź wypadek) i jego miejsce zamieszkania – tam, gdzie ruch samochodowy jest większy, wzrasta ryzyko wypadku i ceny OC są wyższe. Zakres OC jest regulowany ustawą, zatem warto szukać najtańszej oferty, bo naprawdę nie ma sensu przepłacać – wszędzie w ramach OC dostajemy taki sam zakres ochrony. Tanie ubezpieczenie OC Forda Mondeo jest na wyciągnięcie ręki – polecamy naszą porównywarkę ubezpieczeń https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac . Po wpisaniu podstawowych danych w ciągu kilku minut otrzymujemy kilkanaście ofert do wyboru.

Przy pomocy naszej porównywarki wyliczyliśmy stawki OC dla doświadczonego i młodego kierowcy z czterech polskich miast.

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci doświadczony kierowca?

W tabelce poniżej prezentujemy przykładowe stawki ubezpieczenia OC Forda Mondeo dla doświadczonego kierowcy, ojca dwójki dzieci, który prawo jazdy ma od 17 lat. Przysługuje mu 60% zniżka za bezszkodową jazdę.

Jego samochód to Ford Mondeo Mk IV w wersji kombi z 2007 roku. W zależności od miejsca zamieszkania nasz doświadczony kierowca zapłaci różne stawki ubezpieczenia OC:

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin494 złAXA Direct
Katowice510 złAXA Direct
Tarnów443 złBenefia
Zakopane478 złLink4

 

Inne oferty ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2007 roku dla doświadczonego kierowcy z Lublina:

 

Pozostałe stawki ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2007 roku dla doświadczonego kierowcy z Katowic:

 

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci młody kierowca?

Młodzi zawsze płacą więcej za ubezpieczenie OC niż osoby doświadczone za kierownicą i to nie jest wyłącznie polska przypadłość – w Irlandii młodych ludzi często nie stać na samochód właśnie z powodu bardzo wysokich składek ubezpieczeniowych. Dla młodych Polaków mamy kilka rad jak zaoszczędzić na OC, zapraszamy do lektury artykułu. Przypominamy: brak OC to nie jest oszczędność, ale krótkowzroczność i głupota.

Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC Forda Mondeo? Nasz przykładowy kierowca prawo jazdy uzyskał cztery lata temu, przysługuje mu 20% zniżki. Nie ma rodziny, autem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy poza miasto. Jego samochód to Ford Mondeo IV z 2008 roku.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin1085 złAXA Direct
Katowice957 złAXA Direct
Tarnów852 złAXA Direct
Zakopane996 złBenefia

 

Inne propozycje stawek ubezpieczenia OC Forda Mondeoz 2008 roku dla młodego kierowcy z Tarnowa:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2008 roku dla młodego kierowcy z Zakopanego:

 

Szukasz ubezpieczenia OC dla swojego Forda? Sprawdź jak tanio kupisz i nas! KALKULUJĘ TERAZ.