Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje, że po polskich drogach może jeździć ponad 100 tysięcy samochodów bez ważnego, obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie OC kosztuje niemało, szczególnie po ostatnich podwyżkach OC w Polsce, jednak brak polisy naraża właścicieli pojazdów na znacznie większe wydatki: po pierwsze, są to wszystkie koszty spowodowanego wypadku, a po drugie wysoka kara nałożona przez policję lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który monitoruje ciągłość polis OC w Polsce. W obu przypadkach mowa o naprawdę dużych kwotach – kara może wynosić 4 tys. złotych, a koszty wypadku mogą sięgnąć nawet kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oszczędność na polisie OC może nas po prostu zrujnować.

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od kilku czynników:

  • miejsca zamieszkania kierowcy,
  • wieku i doświadczenia kierowcy,
  • historii ubezpieczeniowej kierowcy czyli posiadanych zniżek,
  • marki i modelu samochodu,
  • roku produkcji pojazdu.

Ubezpieczyciele studiują statystyki wypadków w danym mieście i jeśli prawdopodobieństwo wypadku w miejscu naszego zamieszkania jest duże, cena OC będzie wyższa. Stąd mieszkańcy największych miast w Polsce płacą najwięcej.

Wiek i doświadczenie za kierownicą mają duże znaczenie – to wynika bezpośrednio z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku”, wydanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Najwięcej wypadków powodują kierowcy w wieku 18-39 lat, toteż młody kierowca jest u towarzystw ubezpieczeniowych na cenzurowanym i dlatego płaci za ubezpieczenie OC swojego samochodu więcej, niż kierowca z bogatym doświadczeniem.

Skąd się biorą zniżki za OC? Uzyskuje się je dzięki bezszkodowej jeździe. Każda stłuczka zapisuje się w naszej historii ubezpieczeń i ma wpływ na wysokość polisy w kolejnych latach.

Więcej za ubezpieczenie OC zapłacą kierowcy sportowych samochodów, a także właściciele pojazdów o dużej pojemności silnika. Takie możliwości techniczne zachęcają do szybkiej, brawurowej jazdy, która zwiększa ryzyko wypadku.

Im auto starsze, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC. Wysłużone cztery kółka częściej ulegają awariom, a usterka techniczna może doprowadzić do kolizji.

Przygotowaliśmy kilka ofert ubezpieczenia OC za pomocą kalkulatora OC i AC. Mamy dwóch przykładowych kierowców, dwa modele Forda Focusa (Ford Focus 1.4 Ambiente, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 59 kW/80 KM z 2005 roku i Ford Focus 1.6 Ambiente Start, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 63 kW/86 KM z 2011 r.) i cztery polskie miasta różnej wielkości (Warszawę, Gliwice, Lublin i Zieloną Górę).

Nasz pierwszy kierowca ma 27 lat, jest kawalerem. Prawo jazdy zrobił 5 lat temu, za bezszkodową jazdę przysługuje mu 20% zniżki. Kupuje auto na dojazdy do pracy i na weekendowe wypady z przyjaciółmi, przejeżdża około 6500 km rocznie.

Drugi z naszych kierowców ma 45 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jeździ od 20 lat i przysługuje mu 60% zniżki, samochodem jeździ do pracy i z rodziną na weekendy i wakacje, przejeżdża około 4000 km rocznie.

Oto przykładowe kalkulacje cen ubezpieczenia OC dla każdego z nich.

Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC Forda Focusa 1.4 Ambiente, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 59 kW/80 KM z 2005 roku?

Największe wydatki czekają kierowcę z Warszawy, aż 1339 zł w AXA Direct. Najmniej zapłaci kierowca z Lublina – 987 zł, jeśli skorzysta ze specjalnej oferty dla młodych kierowców You Can Drive Ergo Hestia.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa1339 złAXA Direct
Gliwice1037 złYou Can Drive Ergo Hestia
Lublin987 złYou Can Drive Ergo Hestia
Zielona Góra1088 złYou Can Drive Ergo Hestia

Ubezpieczenie OC Ford Focus Gliwice

A co z ubezpieczeniem Autocasco?

Ubezpieczenie AutoCasco przydaje się w sytuacji, gdy nasz pojazd ucierpiał w kolizji, którą sami spowodowaliśmy lub gdy ktoś uszkodził nam auto na parkingu i uciekł. W zależności od zakresu wybranej oferty otrzymamy odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej, szkody częściowej, kradzieży, pożaru, huraganu czy powodzi. Najtańsza oferta AC w pakiecie z OC dla mieszkańca Zielonej Góry wynosi 1575 zł. Oto inne propozycje:

Ubezpieczenie AC Ford Focus Zielona Góra

Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC FORDA Focusa 1.6 Ambiente Start, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 63 kW/86 KM z 2011 roku?

Młody kierowca z Gliwic zapłaci co najmniej 1152 zł w ofercie You Can Drive Ergo Hestia, a jego kolega z Lublina 1062 zł, jeśli zdecyduje się na Link4.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa1374 złLink4
Gliwice1152 złYou Can Drive Ergo Hestia
Lublin1062 złLink4
Zielona Góra1084 złLink4

A oto kilka propozycji dla kierowcy z Zielonej Góry:

Ubezpieczenie OC Ford Focus Zielona Góra

A co z AC?

Młody kierowca, który zdecyduje się wykupić AutoCasco, zapłaci sporo, ale nie będzie żałował, jeśli spowoduje kolizję lub jego samochód dozna uszkodzeń w czasie manewrów na parkingu. Najtańsza oferta to 1271 zł dla mieszkańca Lublina.

Ubezpieczenie OC Ford Focus Lublin

Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC Forda Focusa 1.4 Ambiente, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 59 kW/80 KM z 2005 roku?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, doświadczony kierowca o czystej historii ubezpieczeniowej cieszy się zaufaniem TU, dlatego otrzymuje sporą zniżkę. Mieszkając w Warszawie, najdroższym z naszych przykładowych miast, zapłaci za ubezpieczenie OC 719 zł. W Gliwicach, Lublinie i Zielonej Górze kwota polisy OC nie przekroczy 580 zł.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa719 złAXA Direct
Gliwice579 złAXA Direct
Lublin559 złBenefia
Zielona Góra579 złAXA Direct

Inne możliwości dla doświadczonego kierowcy z Warszawy:

Ubezpieczenie OC Ford Focus Warszawa

A co z polisą AC?

Jeśli nasz doświadczony kierowca z Lublina zdecyduje się wykupić pakiet OC+AC, wyda co najmniej 928 zł. Można zastanawiać się, czy AC jest potrzebne komuś, kto przejeździł bez stłuczki 20 lat, ale licho nie śpi, a przezorność pozwala oszczędzić dużo nerwów i pieniędzy.

Ubezpieczenie AC Ford Focus Lublin

Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie Forda Focusa 1.6 Ambiente Start, Benzyna, Hatchback, 5 drzwiowy, 63 kW/ 86KM z 2011 roku?

Ubezpieczenie nowszego auta jest nieco tańsze niż starszego, dlatego model z 2011 roku warszawiak ubezpieczy już za 678 zł w Benefii, a lublinianin nawet za niespełna 500 zł.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa678 złBenefia
Gliwice511 złBenefia
Lublin495 złBenefia
Zielona Góra527 złBenefia

Oto przykładowe propozycje taniego ubezpieczenia OC dla kierowcy z Gliwic:

Ubezpieczenie OC Ford Focus Gliwice

A co z ubezpieczeniem AC?

Za najtańszy pakiet OC+AC doświadczony kierowca mieszkający w Gliwicach zapłaci 819 zł.

Ubezpieczenie Autocasco Ford Focus Gliwice

[Widget_reklama_porownywarki]