Citroen C4 Picasso – sztuka współczesna

Citroen C4 Picasso to kompaktowy samochód osobowy typu minivan produkowany przez francuski koncern PSA Peugeot Citroen. Historia modelu nie jest długa, ponieważ I generacja zadebiutowała w 2006 roku. W 2013 roku na rynku pojawiła się jej następczyni.

Mogłoby się wydawać, że jakieś trendy w sztuce motoryzacyjnej się zmieniły, bo w 2018 roku podpis Picassa na przednich drzwiach bezpowrotnie zniknął. Tymczasem najprostsze wytłumaczenie tej sytuacji to fakt, że co roku trzeba było za tę sygnaturę słono płacić spadkobiercom malarza.

Od tego momentu model zmienił więc nazwę na Citroen C4 Space Tourer. Cytryna w modelu C4 Picasso została doceniona zaraz na początku swojej kariery, ponieważ zajęła 3 miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Warto też zauważyć, że zaraz po premierze II generacji pojawiła się siedmioosobowa wersja C4 Grand Picasso.

Citroen C4 Picasso – nowoczesna stylizacja

Kariera francuskiego vana rozpoczęła się nieco wcześniej. Nazwa Picasso pojawiła się już w 1998 roku, gdy rozpoczęła się produkcja Xsary Picasso. Nowoczesna stylizacja była więc zapowiedzią C4 Picasso, a w tym modelu nabrała ostatecznego kształtu.

Futurystyczny kształt C4 Picasso po debiucie pozytywnie szokował. To można zrobić ładne auto w kształcie podobnym do rysunku przedszkolaka? Jak widać, najwyraźniej można. Po tylu latach od premiery nadwozie vana obroniło się i wciąż wydaje się atrakcyjne.

A co najbardziej rzuca się w oczy, kiedy patrzymy na C czwórkę? Przede wszystkim opływowy, niektórzy twierdzą, że jajowaty kształt. Ale to jajo jest wyjątkowo ładne. Ma maskę bez grilla z wyraźnym logo, ogromnymi przednimi światłami, niespotykanie wysoką przednią szybą oraz wąskie słupki. To wszystko sprawia, że nie sposób pomylić tego Francuza z żadnym innym modelem.

Citroen C4 Picasso – wyposażenie

Francuskie samochody bywają niedocenione. Zupełnie niesłusznie. Jednym z wielu atutów tego auta jest przede wszystkim bogate wyposażenie już w wersji podstawowej. Oczywiście za odpowiednią dopłatą można zyskać jeszcze więcej, np. kamerę cofania. Ale taką politykę wyznaje wiele marek.

Tymczasem w większości Cytryn sprzed kliku lat można znaleźć automatyczną klimatyzację, komputer pokładowy w licznymi funkcjami oraz czujniki pomagające kierowcy. Wśród nich warto wymienić czujniki parkowania oraz sensory deszczu i zmierzchu. I jak na prawdziwego Francuza przystało, C4 musi ładnie pachnieć. Dlatego w desce rozdzielczej ma wbudowany dozownik z zapachem.

Wnętrze Citroena C4 Picasso

Jak w przypadku innych minivanów, Picasso oferuje sporo przestrzeni. Jest jej wystarczająco dużo zarówno w wersji pięcio- jak i siedmioosobowej. Może tylko można ponarzekać na słaby komfort jazdy na ostatniej kanapie w wersji Grand. Ale za to pomysł z chowaniem trzeciego rzędu siedzeń w podłogę jest naprawdę przedni.

Od wersji zależy też wielkość kufra. II generacja ma 500 l bagażnika, a przy złożonych siedzeniach 1734 l. Citroen Grand tylko 208 l przy rozłożonych siedzeniach, ale w rodzinnych autach to standard.

Materiały użyte do wykończenia wnętrza są wysokiej jakości. Ciekawie prezentuje się także deska rozdzielcza. W aucie nie ma klasycznych zegarów, a zastępuje je wyświetlacz na środku kokpitu. Poniżej znajduje się panel sterowania systemem audio.

Nowoczesne rozwiązania oczywiście cieszą, ale dość kontrowersyjnym rozwiązaniem okazuje się w Cytrynie sterowanie klimatyzacją. Oba przyciski znajdują się po bokach kokpitu. O ile pasażer może bardzo wygodnie ustawić temperaturę, o tyle kierowcy trudno manewruje się lewą ręką za kierownicą.

Trzeba się też przyzwyczaić do tego, że wielofunkcyjna kierownica ma nieruchomy środek. Większość przycisków do obsługi różnych funkcji w aucie znajduje się właśnie na niej. Za to wysoka szyba robi wrażenie, auto jest idealnie doświetlone, a widoczność w środku znakomita. Ilość schowków też powinna zadowolić nawet dużą rodzinę.

Citroen C4 Picasso – silniki

Citroen pozwala użytkownikom na wybór spomiędzy wielu oferowanych przez siebie silników.

Wśród benzynowych jednostek pod maską C4 Picasso mogą znaleźć się trzy pojemności o różnej mocy 1.6 (120, 150 i 156 KM), 1.8 (125 KM) oraz 2.0 (140 KM). Można w ich przypadku bez problemu zamontować instalację gazową.

Jeśli ktoś z kolei preferuje diesla, ma do dyspozycji pojemności 1.6 (109 i 112 KM) oraz 2.0 (136, 150 i 163 KM). Nowe silniki powstawały we współpracy z BMW. Dynamika jazdy współgra z futurystycznym wyglądem i jest całkiem zadowalająca. Spalanie zależy oczywiście od wersji silnikowej. Ale warto zwrócić uwagę na bardzo oszczędny silnik 1.6 HDI 110 KM. Zużywa on tylko 5,8 litra paliwa na 100 km.

Opinie o C4 Picasso

Auto jak każde inne może mieć swoje słabe strony. Do najczęściej wymienianych należą awarie sprzęgła oraz problemy z turbosprężarką. Wszystkie C4 Picasso miały montowane filtry cząstek stałych, co mogło generować problemy. Zawieszenie Citroena C4 Picasso nie lubi polskich dróg i gdy jeździ po dziurach, może potrzebować naprawy. Ale nie ma potrzeby szczególnie się tym martwić, ponieważ części do Cytryny są łatwo dostępne i w miarę tanie.

Autem bardzo przyjemnie się jeździ, jest też oszczędne. Pomaga w tym zastosowany w niektórych silnikach system start stop. Citroen gwarantuje także bezpieczeństwo. Świadczy o tym maksymalny wynik 5 gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP.

Artystyczny i awangardowy model Citroen C4 Picasso ma swoich zagorzałych fanów, którzy za wszelką cenę chcą jeździć tym oryginalnym samochodem. Jednak wygląd to nie wszystko. Samochód jest wygodny, funkcjonalny, przestronny i relatywnie tani.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Citroen C4 Picasso?

Ubezpieczenie OC to doroczny obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Biada temu, kto go zaniedba. UFG czyha na takich kierowców z pakietem bolesnych kar finansowych. Stawka, którą konkretny kierowca płaci za OC, jest wypadkową kilku czynników, m.in. jego doświadczenia za kierownicą, miejsca zamieszkania, tego, od ilu lat regularnie opłaca ubezpieczenie i czy jeździ bezszkodowo. OC to dla wielu kierowców spory wydatek. Jak zaoszczędzić na OC? Skorzystać z internetowego kalkulatora OC mfind.pl. Sprawnie, szybko i bez wychodzenia z domu dostaniemy kilkanaście ofert do wyboru.

Dla potrzeb naszego zestawienia wybraliśmy dwóch kierowców, doświadczonego i młodego, i cztery niewielkie miejscowości: Bystrzyca Kłodzka (dolnośląskie), Miękisz Stary (podkarpackie), Nowy Kraków (zachodniopomorskie) i Święta Lipka (warmińsko-mazurskie).

Ile za ubezpieczenie OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku zapłaci doświadczony kierowca?

Nasz doświadczony kierowca ma prawo jazdy od dwudziestu lat, opłaca ubezpieczenie regularnie od ponad dekady i przysługuje mu 60% zniżki za bezszkodową jazdę. Codziennie odwozi do szkoły dwoje dzieci, z rodziną wyjeżdża na wakacje i na weekendy. Z naszych wyliczeń wynika, ze najmniej zapłaci mieszkaniec Świętej Lipki (warmińsko-mazurskie) – 399 zł, a najwięcej kierowca z Bystrzycy Kłodzkiej (dolnośląskie) – 447 zł.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Bystrzyca Kłodzka447 złAXA Direct
Miękisz Stary410 złLink4
Nowy Kraków422 złAXA Direct
Święta Lipka399 złAXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Bystrzycy Kłodzkiej:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Miękisza Starego:

Ile za ubezpieczenie OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku zapłaci młody kierowca?

Młody kierowca zawsze płaci za OC dużo więcej niż doświadczony. Jest to związane przede wszystkim z niepodważalnym faktem, iż młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Ich brak wyobraźni i brawurę bezlitośnie obnażają policyjne raporty. Młodzi to prawdziwa zmora na drogach, są sprawcami zarówno niegroźnych stłuczek jak i wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Każdy młody kierowca jest dla ubezpieczyciela kierowcą podwyższonego ryzyka.

Nie oznacza to, że młody kierowca nie ma pola manewru i musi płacić horrendalnie wysokie składki. Jednym z pomysłów na obniżenie wysokości składki OC jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela osobę doświadczoną na kierownicą. W ten sposób można skorzystać ze zniżek, jakie bezszkodową jazdą wypracowali tata czy ciocia.

 

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Bystrzyca Kłodzka848 złAXA Direct
Miękisz Stary632 złAXA Direct
Nowy Kraków754 złAXA Direct
Święta Lipka726 złAXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku dla młodego kierowcy z Nowego Krakowa:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Citroen C4 Picasso z 2012 roku dla młodego kierowcy ze Świętej Lipki: