Trwały uszczerbek na zdrowiu może oznaczać zarówno utratę lub uszkodzenie danego organu lub narządu, jak i znaczne upośledzenie jego funkcji. Uszczerbek może być spowodowany zarówno uszkodzeniem ciała, jak i rozstrojem zdrowia mającym inne przyczyny.
W obszarze ubezpieczeń, pojęcie trwałego uszczerbku na zdrowiu pojawia się wtedy, gdy szkoda daje ubezpieczonemu prawo do uzyskania odszkodowania z tytułu posiadanej polisy – najczęściej polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), rzadziej polisy OC.
Spora część ubezpieczycieli wypłaca odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu tylko w sytuacji, gdy doszło do niego wskutek oddziaływania siły zewnętrznej, pochodzącej spoza organizmu człowieka.
Trwały uszczerbek – jak powstaje
Trwały uszczerbek na zdrowiu może więc powstać w wyniku wypadku komunikacyjnego (zderzenie, potrącenie osoby pieszej lub rowerzysty), w miejscu pracy (upadek z wysokości, uszkodzenie przez maszynę), w rolnictwie lub w życiu prywatnym (wypadek na nartach, pogryzienie przez psa). Uszczerbek może też być skutkiem błędów medycznych. Dobrym przykładem trwałego uszczerbku na zdrowiu jest zawał mięśnia sercowego, który nastąpił w wyniku chronicznego i długotrwałego stresu, panującego w miejscu pracy osoby ubezpieczonej.
Wysokość uszczerbku (tabela)
Wysokość uszczerbku zawsze szacuje powołana przez ubezpieczyciela komisja lekarska, która analizuje stan zdrowia ubezpieczonego, a także dokumentację medyczną, którą ma on obowiązek przedstawić. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu wyrażany jest w procentach, a każdy procent odpowiada określonej kwocie odszkodowania, które wypłaca nam ubezpieczyciel.
Oto przykładowa tabela oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu, stosowana przez PZU.
Warto pamiętać, że osoby, które uległy wypadkowi w miejscu pracy lub zapadły na chorobę zawodową mają też prawo do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość również ustalana jest przez komisję lekarską, która także określa uszczerbek w procentach.
Autor artykułu: Karolina Świdrak
Z wykształcenia psycholog i dziennikarz. Lubi pisać o ludziach i tym, co czyni ich życie lepszym i łatwiejszym. Swoje teksty publikuje w różnych miejscach w internecie. Po godzinach gotuje i zwiedza świat na dwóch kółkach.
Dodaj komentarz