Komisarz awaryjny to osoba, która reprezentuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe za granicą i realizuje tam swoje zadania. Do jego podstawowych zadań należą:

  • likwidacja szkody,
  • dochodzenie,
  • egzekwowanie regresów,
  • udzielenie informacji i pomocy osobie ubezpieczonej.

Komisarz awaryjny to najczęściej rzeczoznawca lub pracownik firmy, która zajmuje się likwidacją i oceną szkód. Osoba taka jest do dyspozycji towarzystwa ubezpieczeniowego w sytuacji wszczęcia czynności likwidacyjnych w odniesieniu do szkód objętych zakresem polisy, lecz powstałych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przykładowo, wybraliśmy się na wymarzony urlop do Hiszpanii. Jako, że podróżujemy z całą rodziną, decydujemy się na wyruszenie w podróż własnym samochodem. Niestety, po przekroczeniu granicy uczestniczymy w niewielkiej kolizji drogowej, w wyniku której doszło do niewielkich uszkodzeń pojazdu. W takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z ubezpieczycielem i powołać komisarza awaryjnego, który pomoże ocenić szkodę. Na podstawie raportu sporządzonego przez niego, dochodzenia i oględzin, ubezpieczyciel podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania.

Niestety, większość ubezpieczycieli funkcjonujących na polskim rynku ubezpieczeniowym nie posiada w swojej ofercie usługi powołania komisarza awaryjnego, a jeśli taka możliwość występuje, to zwykle dotyczy sytuacji, w których szkody są naprawdę duże, np. przewóz towarów przez firmy logistyczne.

Ubezpieczenie OC – co obejmuje, kogo chroni i dlaczego trzeba je mieć